Viatza in Germania - cap.81

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Kari, cum pisici sa nu 'indraznesti' sa intrebi?
Tocmai mai in est suntLa 100 km de Dresden. In Bayern cred ca ne vom muta peste cativa ani, sau in Baden-W, nu stiu inca, e doar asa, o idee.

Chiar am un magazin de biciclete, o sa merg sa intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Xio tu te-ai mutat definitiv in Germania?
Cum te descurci cu limba?

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Binisor, eu nu's multumita, dar cei de la lucru sunt.
Acum, limba ca limba, dar accentul ma omoara.De cate ori trebuie sa vb mai tare cu un pacient intr-o ureche ma aud pe mine si in cealalta discursul lui Iliescu cu 'za dacs cam from za tracs'

Dar mai sunt pe aici medici polonezi care sunt in Germania din 1980 si tot au accent ca mine, asa ca nu e chiar atat de grav...doar trist
Stiti cumva de unde imi pot scoate cazierul nemtesc, si cu anume cer asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

xio cazierul ( Führungszeugniss) la Rathaus il ceri. Platesti o taxa si ti-l trimit ei prin posta acasa sau daca ai vreo hartie de la angajator dai hartia respectiva si ei il trimit direct angajatorului. In cazul asta nu mai platesti tu.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

xio poti cauta bicicleta pe ebay sau ebay-kleinanzeigen in zona ta, poate ai noroc, eu am luat de pe ebay dar de la distanta, le-am adus cu masina, asta dupa ce prima data am cumparat una noua, ca nu stiam cum merg treburile , acum toamna ma gandesc ca-s mai multe de vanzare

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Am uitat sa va spun ca acum ceva timp am cumparat carne de pui biologica de la REWE si a costat 24,99 euro pe kg. Era piept de pui. Nu pot sa spun ca am simtit ceva deosebit, sotul a zis ca el simte ca carnea are o alta structura. Oricum, mai greu se gaseste carne de pui biologica. Mai usor gasesc de porc sau de vita.

Xio, asa e vrema in fiecare an de cand stau eu in Germania, 5 ani. Primavara este mai cald ca vara, deci cateodata foarte cald. Din iunie si pana prin august, la sfarsit este toamna...rece, ploi, schimbator. Din septembrie incepe iarasi vara si ajunge ca si anul acesta sa fie frumos pana tarziu in noiembrie. Vorbesc de zona Koln si imprejurimi. Eu deja stiu ca vara trebuie sa plec de aici daca vreau caldura ca lumea....

Fetele, am citit la stiri in olanda ca germania a dat liber la munca la cetatenii din europa de est, mai demult deja, si ca chestia asta nu a avut efect. Mentionau ei nu stiu care birou de plasare a muncii care spunea ca au crezut ca vor rezolva lipsa fortei de munca cu europenii de est dar ca nu este de ajuns. Acum vor sa aduca din europa de sud, din tailanda, india parca si alte tari indepartate. Este adevarat? Ca eu stiu ca multi romani ar vrea sa vina sa lucreze in Germania dar nu gasesc locuri. Cum naiba se face ca media spune una iar practica alta. Ce locuri de munca sunt neocupate? Stiti voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Xio,ai zis ca stai pe linga Dresden deci in Sachsen.Acum 11 ani si ceva ani am locuit si eu acolo un an si ceva si sotul vreo 4 si abia am asteptat sa plecam de-acolo,germana aia suna super-mega-comic asa ca nu-ti fa griji...Si bavareza e cum e dar e totusi ok fata de Sächsisch! Bine,motivele au fost multe,nu numai limba...

Amonar,si eu iau numai pui bio si serios ca fac diferenta .Ultima oara cind cumparasem pui normali din supermaket nu aveau nici un gust,decit asa...mai bine ma fac vegetariana .Mai iau si de la taranii din zona si pui si oo dar astea-s ok,nu-s bio dar sunt ca la bunica,pui crescuti in libertate si alimentati cu faina de porumb si alte din astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

xio la flomarkt se pot gasi biciclete si cu 10 euro.si chiar frumoase...dar depinde cum nimeresti.cu 35 de euro si a luat sotul una beton care pe net noua era peste 1000 de euro.dar astea sunt castane pe care trebuie sa le cauti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Amonar, treaba e ca se cauta numai anumite specializari cu anumita experienta. Iar alte meserii nu se cauta deloc, ba chiar e plina Germania cu germani cu acea meserie. Asa ca e dupa norocul fiecaruia, daca e omul potrivit la locul potrivit. Plus sunt anumite meserii sau branse unde musai sa rupi limba, mai ales in firmele mici de mestesugari unde nu te poti astepta sa iti vorbeasca cineva in engleza (vorbesc aci de Germania, cred ca olandezii sunt mai fit in engleza in ceea ce priveste marea masa).

Eu nu m-as infinge sa cumpar biciclete pe ebay sau la Flohmarkt. Am avut un coleg roman care asa si-a cumparat si a fost oprit de politie. Bicicleta era furata. Nu a avut nici o problema pina la sfirsit decit ca a pierdut bicicleta (si banii), dar situatia nu a fost draguta ... Stiti cum se zice: cine se zgirceste, mai mult plateste. Daca mergi doar o data pe luna e ok, dar daca vrei sa mergi zi de zi, merita sa iti iei una noua de la REAL, de ex. Daca nu ai pretentii de mountain bike sau cine stie ce roti, gaseti la un pret ok.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mai exact mie imi trebuie actul ala pt Approbation...o sa merg maine la spital sa intreb ce hartie imi trebuie ca sa o trimita direct la ei si ei mai departe.Multumesc mult!

Alina, in zona asta unde sunt (spre granita cu Polonia) vorbesc din fericire hochdeutsch, doar eu alti straini avem accentul asta ma enerveaza la culme.Am problema doar cu glumele (nu bancuri, ci subtilitati), ca nu inteleg si chiar am blackout-uri cand ma enervez ca nu inteleg si nici nu mai ascult atent, si cealalta problema este cu utilajele, cand vine un pacient si spune ca si-a ciopartit degetul cu masinaria X, asa ca trebuie sa le invat pe astea, bine ca nici in romana nu le-am stiut pe toate

Nu m-am gandit la biciclete de pe ebay dar ma voi uita. Pana una alta am cumparat o masa de bucatarie, am platit miercuri seara la banka (Sparkasse), m-a intrebat tanti daca am cont si a spus ca daca platesc din contul meu in contul respectivului nu mai platesc si o taxa de 5 euro, am zis ok, si ieri nu erau inca banii transferati la vanzator in cont...maine merg sa vad ce se intampla.

Mergi la inceput