Aspirante optimiste .(808) Felicitari Isa!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Am inteles . Oricum, mie mi s-a parut ok Simona Avram. Daca nu o sa imi dea sa fac si restul analizelor, probabil le voi face oricum, dar astept sa vad ce zice pt ca as iesi mai ieftin asa decat daca le fac pe cont propriu.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

La mine sunt si mai reticenti medicii sa dea vre-un verdict, avand o sarcina reusita la activ (desi a fost cu un retard de crestere). Simona Avram macar a zis ca da, sunt multe aspecte in istoricul meu care ar putea indica trombofilie.
Acum na, eu vreau sa investighez, nu pricep cum de majoritatea medicilor zic sa mai incercam si daca se repeta problema sa mai investigam... e infinit preferabil sa investighez acum tot ce pot si sa incerc sa previn pierderea inca unei sarcini...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Didi, trombofilia nu exclude sa ai o sarcina dusa OK la capat, fara tratament. Se intampla ca mai tarziu sa se activeze mutatiile. Faptul ca in sarcina trecuta, copilul a avut retard de crestere e un semnal de alarma pentru urmatoarea sarcina.

Asta vroiam, sa compari preturile.

Bafta la analize, sa descoperi cumva o cauza.
Sa scrii cand mai ai rezultate.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Didi, sa stii ca eu dupa ce-am ramas m-am sfatuit cu MeAlex (beta crestea foarte lent, bebe deasemenea, era mereu cu cateva zile in urma) si am facut la Synevo MTHFR. L-am platit evident (270 ron fata de Medsana unde era 330 parca) si surpriza... MTHFR dublu heterozigot! De cand am inceput sa iau Medyn si Aspenter (am fost la Hematologie la Fundeni la Dr Uscatescu) beta a inceput sa creasca ok si bebe a inceput sa creasca la fel de ok.

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Oricum, e bine de stiut preturile si de la Synevo daca nu mi le recomanda un medic de la RM si trebuie sa le fac eu pe cont propriu; vad ca unele sunt mai ieftine la Synevo, altele mai scumpe.. depinde. Dar sunt comparabile per total.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Rama
Dar ai facut beta sau test? indiferent trebuie sa mergi mai departe
Stiu ca fiind prima IA v-ati pus multe sperante, povesteai de sotul ca vb cu burtica si alte dragalasenii, dar asta este... cateodata nu se intampla cum ar trebui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza!!!!

Rama .Dar nu numai azi trebuia sa afli sau ai facut test?Imi pare tare rau,stiu ca nu te alina cu nimic insa trebuie sa mergi mai departeTe pup si te imbratisez cu drag

O zi frumoasa tuturor!!!



Cosmi 12+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Buna dimineata

Va doresc o zi minunata si numai vesti bune sa auzim la aspirante





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna dimi
Cosmi am furat un pupic
Deny, cam rar pe la noi, mai zi ce faci, cum esti? Cum merge proiectul de bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabyv

Deny, cam rar pe la noi, mai zi ce faci, cum esti? Cum merge proiectul de bebe?



Gaby, da, stiu ca rar pe aici. Nu-mi mai gaseam locul meu aici ca aspiranta, imi luasem pauza de la bebe(pt ca vroiam sa strang ceva bani pt investigatii), m-am angajat (facut si contract legal), ne-am mutat, multe schimbari au fost intr-un timp scurt. Munca zi de zi, abia mai aveam timp sa intru pe net, reuseam numai sa va citesc si sa va capitolele noi (si aici si la odisee).
Azi sper sa reusesc sa dau si eu (in sfarsit) la analize trombofilie. Am gasit aici un laborator care are la fel profilul trombofilie, am rasuflat usurata ca am gasit si aici, imi facusem planul ca in noiembrie sa ma duc la Bucuruesti la Uscatescu. Ceea ce e drept, nu este exact ca cel din Romania. Nu le fac pe toate. Sau sa le fac pe toate?
"Culeg" din lista lor, numai ce este in profilul trombofilie 2. Abia astept si eu sa aflu daca am si eu tromboflie si sa stiu ce sa fac mai departe.




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

Mergi la inceput