Aspirante optimiste .(808) Felicitari Isa!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Miky imi pare foarte rau, care e planul pe mai departe, ce spun doctorii?
Moni buna initiativa, e ajut si eu daca pot si am cu ce.Sa stii ca MTHR poate fi si in combinatie cu factor XIII, pentru ca eu il am, uita-te in semnatura.
Mai era ceva ce vroiam sa scriu dar acum nu mai stiu, sunt debusolata rau, m-am enervat tare cu batrana.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

didi81 imi pare tare rau ca a trebuit sa treci prin asta.
Este foarte important sa iti faci analizele de trombofilie, eu le-am facut de capul meu luand listuta de aici de pe site, nici un dr nu mi le-a recomandat si am fost la cativa.
Din cate stiu eu mutatiile pe anumite gene pot duce la o dezvoltare intarziata a fatului, iar trombofilia este cea ma intalnita cauza a sarcinilor oprite din evolutie, a avorturilor spontane, etc.

mealex multumesc frumos pentru info, am bagat mutatia in semnatura, sper sa nu mai am ce sa adaug.
Am sa fac si PAI-ul si XIII luna aceasta.

Maine ma duc sa le fac pe cele uzuale inainte de a face bebe, si anume cele de sifilis, hiv, hepatita, etc si CA125, analiza cu ajutorul careia se identifica endometrioza.

Apoi sapt viitoare trebuie sa ma hotarasc unde fac restul analizelor.
Eu am card la Medlife si as iesi mai ieftin astfel incat sa ramana la Synevo numai PAI si XIII.
Dar am mai auzit povesti cu analize gresite si parca nu m-as risca.

Dr ne-a spus sa le facem unde ne este noua mai bine din pct de vedere financiar, dar se pune si problema laboratoarelor si neglijentei prelucrarii probelor.

Apropo de asta eu antibiograma completa pentru secretii am facut-o la Medlife, stiu ca una din fete se plangea ca a facut analizele in doua parti si au iesit diferit.

Pana acum eu la Medlife nu am avut probleme cu rezultatele analizelor, cel putin la secretii, daca am simtit ca am ceva, mi-a si iesit la analize si invers.

Dar pana la urma nu cred ca laboratoarele sunt problema ci persoanele care le prelucreaza.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

fetelor va multumesc pentru sustinere referitor la blog.
In seara asta incerc sa ma mobilizez si sa lucrez la el.

Mihaela incearca sa o ignori cat poti pe batrana, cand te enervezi fa ceva care sa iti distraga atentia si care sa te ajute sa te calmezi.
Nu stiu, poate sa te uiti la un film, o comedie, sau sa citesti o carte relxanta, sa gatesti, daca te si pasioneaza. :)
Hai ca poti! Da-i ignore!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Moni, eu sunt aia...si anume:
- Synevo - infectie in col cu klebsiela, f rezistent, parerea mea e ca e germene de spital/laborator, sensibil la 4 antibiotice si rezistent la 10...in viata mea nu am vazut un germene atat de rezistent, si am facut ceva analize.
- Medlife - negativ, totul OK, niciun germene, niciun semn de infectie
- Centrul Medical Matei Basarab - negativ...

Poate sunt cu capul...dar ma cam bate un gand sa mai fac una, dar nici nu stiu unde...care or fi mai ok...




Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Asta mi-e si mie cu analizele gresite. Mie imi e mai la indemana sa le fac la Regina Maria, defapt am si facut pana acum pt factor II, rezistenta la proteina C si anticoagulantul lupic, la recomandarea d-nei doctor Avram. Dar ma gandesc daca nu cumva sunt mai de incredere cei de la Synevo si sa fac celelalte analize la ei.
Mai stiu si eu cazuri de analize gresite...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Pe mine ma uimeste atitudinea asta a multor doctori care zic ca nu ai nimic, mai incearca si daca o sa mai fie probleme la o viitoare sarcina vedem atunci

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pana si la Uscatescu, eu cu 2 mutatii heterozigote a trebuit sa fac vreo 7 drumuri pana m-a trecut pe Clexane. Ca mereu ma intreba daca am pierdut vre-o sarcina si cum n-am pierdut mereu imi dadea Aspenter.


13+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Se merge pe protocoalele din strainatate si ele spun ca dupa 3 sarcini pierdute, te investighezi...Culmea e ca multor fete din alte tari li se pare normal, nu stiu daca e vorba de o resemnare, ca oricum nu pot face analize de capul lor sau e vorba de mentalitate.
Am tot citit pe site-uri din afara si am vazut ca multe aveau 5-6 pana si 10 sarcini pierdute si dupa cateva pierdute inverstigasera doar infectiile, dupa f multe ajunsesera la analize de trombo si alte chestii mai avansate.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Tocmai am vorbit cu dr Simona Avram, mi-a spus ca daca vreau neaparat, imi recomanda sa mai fac in continuare analizele pt MTHFR si PAI. Sunt in dilema unde sa le fac...


Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Synevo unde e? Am vazut ca laboratorul e pe langa Bricostore Militari. Tot acolo se si recolteaza?
Banuiesc ca pot face si doar analizele astea, fara sa platesc tot pachetul (avand in vedere ca pe restul le-am facut deja la RM)

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput