Felicitari Mada! Hai Ramona, Ana, Raluca!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Oana, ii dau Infacol si Colief. Pana acum cateva zile erau Bonnisan + Colief. Dar am zis ca poate n-o fi Bonnisanul bun. Pedi ne-a zis azi sa incercam Espumisan... s-a dus sotul la farmacie acum sa-l cumpere. De la postarea mea de mai devreme, am culcat-o de 2 ori (a facut o mini-criza de colici), i-am dat piept 1 data si acum e treaza iar si bombane...
Mi-aduc aminte ca acum vreo 2 sapt n-am rezistat unei guri generoase de Snickers. A plans ca de obicei, nu mai tare, de la dulce. Iar weekendul trecut, in parc, am mancat 2 gogosele din alea de la Gogosica fitosica (cine stie ), cu putina ciocolata alba. La fel, s-a comportat ca de obicei, nu a facut mai rau din cauza scaparii mele culinare. In schimb, ieri am mancat pilaf simplu, de la mama, putin mai uleios si bine imbogatit cu Delikat. Oare ala nu i-a placut? E foarte aiurea cand stau si imi dau cu parerea ce-o fi de-o deranjeaza asa tare uneori, mai ales cand nimic nu se schimba in alimentatia mea. Mi-ar parea rau sa realizez ca ea face colici, indiferent ce mananc eu si ca nu pot sa "repar" eu nimic.

Ehh, asta e, om trai si-om vedea. Miercuri vine pediatra acasa, ca facem 4 saptamani (eee, ce mai fata mare ). Am s-o intreb si ce sa cumpar de la farmacie in caz ca face febra, ca nu sunt pregatita cu nimic. Am oroare de prima data cand va fi bolnava si nu voi sti ce sa-i fac

Am vazut pe fuga o discutie despre muls. Eu am pompa electrica Avent (imprumut de la nasa), aseara am folosit-o pe ambii sani, nesupti/nemulsi de 3 ore si am scos 110 ml. Am tras doar cat iesea jet subtire, cand curgea cu picatura am oprit. Cand s-a trezit ea, a mancat 80 ml si s-a culcat.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

BOb, imi pare rau sa iti zic asta? dar colicii nu sunt provocati de alimentatia mamei. mai ales ca din ce zici tu cantitatea de zahar e chiar neglijabila. aici nu e interdictie la nimic, eu beau zilnic cofi, mananc croisanti si cioco, plus mancare absolut normala, fara sa imi bat capul. piticul are si el probleme cand face kk dar in rest e linistit. acum, daca si in famolie or fi persoane sensibile poate e bine sa fii un pic mai atenta. in rest bb de Lulutza a avut 3 200 aprox si 50 cm. eu sunt inca in spital si nu am putut urmari f bine. al meu raducu are si el deja 3 200, la nici 3 sapt de viata. al meu s-a nascut cu 2 600, sa vedeti de ce sunt mandra :-)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Felicitari Andreea si Lulutza!!! Bun venit boboceilor!
Nastere usoara uramatoarelor de pe lista!

Oana, merci de link

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna dragi burtici si mamici,

Cu scuzele de rigoare, n-am citit ultimele 2 pag Ma pun pe scris ca doarme brotacelul si poate nu mai apuc.

Andreiutza, reucuperare rapida dupa nastere, ai fost viteaza, iar bebe vaz ca e la fel, daca deja bea laptic cate 30 de min

Anamaria, mi-ai raspuns la o mare dilema: cum de uneori brotacelul meu suge putin si adoarme, alteori sta peste o ora la ambii sani si nu adoarme. Deci bebelui ii mai e si sete.. mie chiar nu-mi trecea prin cap M-am mai linistit. Chiar acum a supt putin si a adormit.

Fetelor, va multumesc pt info despre colici Aseara, dupa baie, i-am dat lui bebe 2 pic de infacol si peste noapte brotacelul meu s-a transformat. I-am dat dupa infacol sa suga, dupa care formula, si a dormit 4 ore, a trebuit sa-l trezesc eu la 1 noaptea. Mai apoi i-am dat doar san si a dormit 3 ore si un sfert (asta chiar ca-i o premiera), dupa care tot doar san si a mai dormit 2 ore. Azi nu i-am dar formula, vad cum mai merge treaba

Nu mai stiu cine intreba, eu il schimb inainte de fiecare masa, pt ca dupa masa cica ar fi mai rau pt stomacelul lui (mi-a zis neonatologul). Din pacate uneori face caca in timpul mesei, caz in care intrerup papa si il schimb, ca altfel nu-mi adoarme. Face urat cu scutecul plin. De facut caca, cred ca face de vreo 3 ori in 24 h, iar pipi gasesc in scutec la fiecare schimbare.

Mami de brotacel Matei

Intimitate de cuplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Bravo Simonix pt castigul lui in greutate Eu inca nu l-am cantarit pe micut, decat asa eu cu el in brate sa vad daca a slabit, dar imi apar peste 4kg deja, deci si-a recuperat greutatea de la nastere. Ideea e ca n-am ajuns inca la un medic pediatru cu el A trebuit sa se intoarca sotul la buc pt certificatul de nastere, ca nu-l elibereaza pe loc.Abia maine mergem sa ne inscriem la medic de familie si pediatru. Pana acum singurei ne-am descurcat si sper ca bebe sa fie bine. Atata timp cat face caca si pipi sunt multumita. Ma mai sperie bebe cand varsa, aseara a facut-o dupa ce a stat peste o ora la san, dupa care a dormit tun, tot asa ma sperie cand il pun pe umar, ca poate il sufoc, ma duc la oglinda cu el sa ma asigur ca-i in pozitia corecta si ma mai sperie un pic cand il hranesc cu biberonul Imi aduc aminte ca si Lalu zicea la fel de biberon. Da chiar, mai stie cineva ceva de Lalu?

Ah si voiam sa va mai intreb, daca vreuna foloseste completare, stiti daca lp se poate pune la frigider, ca in cazul celui de la san? Pana acum i l-am dat doar proaspat preparat, dar mi-e mai greu cand raman singura acasa cu bebe. Marti voi ramane pt prima oara singura cu el o zi intreaga si mi-e cam teama ca nu voi fi suficient de multitasking

Mami de brotacel Matei

Intimitate de cuplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Stella, eu nu as pune lp in frigider. Nu stiu pe unde citisem ca se da si daca nu il bea in 20-30 de minute gata cu el...nu stiu cat e si chestie de marketing, ca na, inseamna pentru ei vanzari mai mari, dar eu arunc ce nu bea in maxim 20 de minute.


Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Heheh, Tzitziri, asa fac si eu... Am aruncat o groaza de ml pt ca brotacelul meu n-a papat cat am preparat sau n-a papat deloc ca i-a ajuns sanul. Noi il preparam repede pt ca bebele adormea repede la san si se trezea repede ca vrea papa (adica ducea manutele la gura, sugea pumnul, misca gurita a alaptat, presuspun ca astea-s semne de foame). Acuma vad ca trage mai cu forta la san si e tot mai treaz, sper sa o tinem tot asa, sa scapam de lp.

Felicitari Lulutza ptr fetita! Sa te recuperezi repede, iar bebe sa fie sanatoasa tun!

Mami de brotacel Matei

Intimitate de cuplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

STELLA: LPnu se tine la frigi, tb preparat proaspat. Dar poti sa-ti pui apa calda intr-un termos , cutia langa pat si e mai usor noaptea sau cand ai nevoie.
BOB:La multe lunite! deja are 1 luna,Iris, wow! sa fie sanatoasa si sa scape de colici! Si botezul l-ati stabilit, ce parinti organizati, bravo voua!
SIMONIX:esti internata cu Raducu sau mergeti la spital doar pt tratament? cum mai e buricutul? sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Mmi Ilinca, suntem internati si antibiotic primeste prin perfuzie. e bine aici, ca la hotel, dar mi-e dor de bb mare si ma e si eu vreau sa insist cu asta.nerveaza si firele cre ies din pitic, perfuzia si electrozii pt monitorizare. nu il pot tine decat in pat sau pe un fotoliu in brate. plus ca nu e comod la alaptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimfitmada spune:

Buna ziua si de la noi!

Bebelina noastra tot la purtator este. Doar ca am avut cateva zile pline. Vineri dimineata am rugat-o pe mama sa vina sa ma ajute sa fac curatenie prin casa si dupa ce am luat si eu o pauza de somn cu pitica venita de la gradinita, dupa amiaza am continuat curatenia impreuna cu sotul. Ieri au venit niste prieteni in vizita cu baitelul lor de aceeasi varsta cu Bianca si a fost tot o forfota si bucurie la noi in casa. Iar azi am fost la masa la socri unde a ramas Bia pana mai pe seara.
Burtica este coborata (o simt la pantaloni ca aluneca, nu mai stau sus) dar in rest nici un semn. Eu ma astept sa fie ca prima data, cu dureri de burta si mijloc o zi, cu dop eliminat si apoi contractiile. Dar acum nimic, nimic. Maine ma duc la spital la control, sa mai vedem la ecograf ce face, cum este colul, sa vedem cat mai are de gand sa stea.

Felicitari proaspetelor mamici Carina, Andreea si Lulutza si bun venit pe lume boboceilor frumosi si pufosi Alexandru, Andrei si Teodora!

Las cateva motate si pentru fetele care-si vor tine maine in brate baieteii!
Hai Paula
Hai Carmen

Va rog sa-mi trimiteti si mie parola de la contul comun, sa iau si eu un numar de telefon sa pot anunta cand va fi mare moment.
O seara placuta .



Mami de Bianca (12.10.2009) si 39+ bb2 Antonia

Mergi la inceput