Ingineri fosti, viitori...(39)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Salutare!
Parca sunteti mai vesele si cu chef de povesti si tare ma bucur . Eu nu am chef de nimic, cred ca mi-ar trebui mai mult timp liber pt mine.
La job lucrurile s-au mai schimbat, in rau, dar iau partea buna a lucrurilor: am liber vinerea . Din pacate mi-am planificat fiecare minutel si nu a ramas timp de rasfat.
Sambata si duminica avem musafiri asa ca trebuie facuta curatenie, mancare....

Sunt stresata si eu cu centimetrii lui Alex, il tot compar cu colegii . imi pare prea scund. i-am facut un ecograf la tiroida si nu a iesit stralucit dar analizele sunt bune. o sa le mai repetam sa vedem cum stam.

In rest nimic nou sub soare. Astept sa treca zana veselie pe la mine .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata fetelor,

Nico draga suntem vesele si azi ar trebui sa fim si mai si ca este VINERI!!!!

Eu abia astept cele doua zile de weekend ca sa fac ce imi trece mie prin capa. Si eu am de gatit, de facut curat si plus m-a mancat undeva sa mai fac si un mini-party de Halloween la mine.

Nico draga lasa jumatate de ora din tot ceea ce ai inghesuit acolo pentru tine si iti spun eu ca nu vei simti ca a disparut timpul ala pentru sufletelul tau. Vei face celelalte trburi mai repede si mai cu chef. Eu mereu cand sunt overloaded fac asa. Ma opresc fac ce vroiam eu sa fac pentru mine si apoi ce planificasem. Mere termin si ceea ce am planificat si parca mai rapid.

Cat despre Alex - monitorizeaza-l pe un an cum a crescut. Pune medicul edocrinolog sa-ti dea un grafic cum ar trebui sa evolueze si vezi cat de mult esti sub grafic. daca variatiile sunt mici nu mi-as face probleme.

In fine, eu acelasi program azi doar ca in seara asta este ziua de iesit afara de laservici seara.

Va doresc un weekend super si va pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata dragelor,

Eu sunt bine. Am avut un weekend relaxant. Mi-am gasit blugi ca cei care se rupeau s-au rupt vineri LOL.

La noi este frig...

Va pupic si o zi super sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata fetelor,

Nimeni, nimeni pe aici....Poate va invit la un ceai, cafea, cioco calda si mai veniti pe la discutii.

Eu sunt bine. Acelasi program: sala, servici, acasa. Afara este frig si umed dar asta este....

La noi maine este Halloween. Eu am petrecere joi ca unii n-au putut sa vina maine. Abia astept.

Cam asta este tot.

Pupici si o zi super sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata,

Ramasei iar singura pe aici...

Eu sunt bine. Acelasi program: sala-servici-acasa. Maine am si eu petrecere de Halloween la mine acasa.

La noi s-a pus pe un frig si un vant de nu se poate. Macar nu mai ploua...

Va pupic si o zi super sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!

A inceput o noua luna, sa ne bucuram!

Ce ati facut de Halloween?
Eu am fost pentru prima data cu ele dupa dulciuri. Cu cele doua mari, A a fost Lady Spider si E Lady pumpkin. Dovlecica a mers costumata azi la gradi ca e incantata de costumatie. Si eu, ca ii sta tare bine
Dovlecii n-am mai avut timp sa-i decupam asa ca direct cu ei la placinte, supa de dovleac, semintele la copt.

Cris, imi si inchipui faza cu blugii care s-au rupt. Vezi daca ai cobit . Cum a iesit petrecerea? bunatati multe, nu?

Ieri am servit niste placinta cu dovleac si portocala. Buna combinatia.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Happy Halloween!

Dragele mele, mi-am umplut tastatura de bale citind pe aici cu ce bunatati va condimentati voi aceasta sarbatoare! Sincer, Oti, nici prin minte nu mi-a trecut ca se poate sa se existe supa de dovleac , dar acuma, ca ai zis, mi-ai starnit rau de tot curiozitatea. Daca nu te superi si ai timp, poti lansa pe acest topic reteta?
Nu ne-ai zis cum a fost "prada" de aseara? Cred ca ati inchiriat un camion ca sa carati dulciurelele acasa, la cat sunt de adorabile printesele tale, plus ca nici cu mami nu imi este rusine deloc! !

Criss, succes maxim cu party-ul de acasa, sa iasa ca in povesti si distractie placuta la party-ul de la lucru!... Si-asa zici cu pantalonii: crapara de invidie !

Nico, daca ai impresia ca Alex este prea miculut, programeaza-te la un endocrinolog. El ti-l va masura, va va masura si pe voi (daca nu stiti din cap inaltimea) si pe baza acestor date va va face un grafic de crestere pe marginea caruia va stabili cam care este limita minima la care ar trebui sa fie copilul la varsta lui. Daca este sub, este bai.... Dar nu cred, caci mie mi se pare destul de inaltut Alexul tau. Andra cum este cu gradinita? Cred ca are admiratori garla dupa ea, la cat este de frumoasa!

Ancuta, Elena, Glimmer, Ioana, Hcclara si toate celalalte, ce mai faceti? Nu ne mai onorati cu prezenta?

Astazi Vladutul meu are ora de bucatarie la scoala si am mari emotii pentru el: fac mancare sanatoasa din legume si fructe si l-am trimis la scoala de dimineata cu cosul plin de materie prima. Abia astept sa imi povesteasca ce si cum au mesterit ei salatutele de fructe si de legume.

No, v-am pupat si-o zi frumoasa va doresc, chiar de-i frig si ploaie pe afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Pisi, la ce ploaie si vant era doar la primele 3 vizite aveau haina desfacuta si se vedea costumatia si copilul. Am fost la 8 vecinii cunoscuti, cam in jurul casei. Nu ma incanta ideea sa umple galeata si dupa degustat sa zbarnaie de energie. Au mancat aseara, mai au ramas si pentru azi. Destul.

Si acum reteta pentru ciorba/supa de dovleac cu lapte acru.

Ingrediente:
- cubulete dovleac
- lapte batut
- ceapa
- ulei
- marar

Preparare:
Dovleacul se curata, se taie cubulete si se pune la fiert in apa cu sare. Dupa ce a fiert se ia de pe foc, se adauga laptele batut, se amesteca bine, se pune pe foc, se lasa sa dea in cateva clocote. Se pune ceapa la calit apoi se adauga mararul taiat marunt si se lasa cateva minute pe foc dupa care se pun peste dovleacul fiert cu lapte si gata...

Pe net am gasit o reteta apropiata doar ca era dat pe razatoare dovleacul. Mie imi place cubulete sa-i simt gustul

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna fetelor,

Vai ce ma bucur ca nu sunt singura.

La mine ieri la bauta a fost bine dar in seara asta este partiul de Halloween la mine acasa si abia astept.

Otilia te invidiez ca ai putut sarbatorii cu ele. Si e am fost cu Roxy de Halloween dupa dulciuri in 2010 si tare mi-a mai placut.

Pisi draga sper sa-ti placa supa de dovleac. Eu una nu mananac decat dovleac copt cu toate ca fac si placinta si supa dar nu ma omor dupa ele.

Si la mine este frig dar macar nu mai ploua.

Va pupic si o zi super sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna fetelor,

Asa pe inserat din motive tehnice. Calculatorul meu de la servici a decis sa decedeze.

Eu in weekendul asta plec la o petrecere de bonfire duminica. Maine este zi de menaj.

Va pupic si sun weekend placut.

Mergi la inceput