Menajera ne-menajera

Menajera ne-menajera | Autor: ionica

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici ,

Va scriu acest mesaj pentru ca nici una din voi sa nu aibe aceiasi experienta asa cum am avut eu:
Sa incep cu inceputul, pun un anunt pe internet in cautarea unei menajere cu EXPERIENTA in domeniul curateniei si bucatariei.
Ma ghidez instinctiv catre o Doamna din Romania avand sentimentul ca-mi va oferi posibilitatea de a putea discuta din cand in cand in limba Romana.

La anunt imi raspund mai multe doamne printre care si doamna CORCODEL ZENOVIA
raspunsul ei suna in felul urmator:

"Casatorita, familista convinsa, serioasa, nefumatoare, varsta 37 ani, imi ofer serviciile pentru ingrijire copii, persoane varstnice, menaj la domiciliu ori intr-un restaurant sau hotel. Ma descurc foarte bine si in domeniul culinar, am lucrat ca ajutor bucatar, pizzier si camerista. Absolventa de liceu, cu specializarea turism, alimentatie publica. Caut sa lucrez doar in strainatate. Telefon

Am contactat pesoana in cauza,mi s-a parut ok la prima vedere si am invitat-o la o discutie pe skype pentru a ne cunoaste.Timp de o luna am tot discutat cu domnia sa si chiar am crezut in spusele ei.

Platesc bilet de avion plus tren fiindca-i din Mehedinti, ajunge la destinatie si totul este ok in prima zi.
Adoua zi ,simt un miros ciudat in casa,credeam ca am vreun soarece sau un sobolan mort pe undeva,merg si controlez dar de fapt mirosul venea de la ea din camera:(.
Coboara in salon si ma apropii de ea,mirosea groaznic a transpiratie ,parea sa nu se fi spalat de cel putin o luna,desi noi i-am oferit un apartament la etaj separat cu baie si dus.
M-am simtit penibil,cum sa o intreb daca se spala?? are 37 de ani,trec peste curtoazie si o intreb daca are gel de dus fiindca pot sa-i ofer unul in cazul in care a uitat sa-si ia in valiza,imi raspunde ca de fapt ea nu se spala dimineata ,eventual doar seara din cand in cand:((((((,despre dinti acelasi lucru,mi-a spus ca nu se spala pe dinti.
Adoua zi ,ma trezesc cu miros de tigara in toata casa,o intreb daca fumeaza si-mi spune ca DA, fumeaza tigari ieftine cu un miros patrunzator,in fiecare dimineata ma trezesc cu acest miros,dormind cu geamul deschis fumul intra in dormitor.

La bucatarie:
A gatit o ciorba de vacuta,asa am rugat-o ,am luat cina impreuna cu sotul si copiii,a doua zi am fost toti patru bonlavi cu intoxicatie alimentara, Igiena ii lipseste cu desavarsire.

Sotul:
O persoana ciudata care o manipuleaza de la distanta,o suna de 40 de ori pe zi,fara exagerare,trebuie sa-l sune zilnic pe skype si o tine la discutii timp de 3 ore.
S-a suparat foarte tare ca nu l-am lasat sa vina sa-si viziteze nevasta ,eventual sa doarma la noi in casa!
Menajul:
Nu a facut in viata ei menaj,stie sa faca curatenie in batatura dar nu intr-o casa moderna,mi-am spus ca-i voi da timp sinvete casa,o voi invata totul de la A la Z si in doua luni va fi ok. Din nefericire este in continuare la acelasi nivel ca la inceput.

Are pretentii foarte mari in ceea ce priveste salariul,dar nu este menajera si nici bucatareasa.

Feriti-va cat puteti de aceasta doamna.
Numai bine,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ionica

Mai este doamna la tine? Sper ca a plecat!

Si eu ma joc cu gandul de a aduce un ajutor menajer la noi in casa. Mi-au trecut prin minte tot felul de natii: chinezoaica (sa il invete pe al mic chineza), filipineza (vad aici pe la nemti), romanca (dar aici ma blochez fiindca nu am incredere): M-am gandit sa incerc aici in Germania pe cineva care nu sa locuiasca cu noi dar sa vina sa faca menajul plus gatitul, dar nu cred ca voi gasi si in plus ar fi mult mai scump decat un au-pair din China sau Filipine.

Ionica, de ce nu incerci Filipina sau China? Eu zic ca merita incercat. Am impresia ca sunt mai respectoase si isi iau in serios rolul de 'ingrijit'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Are pretentii foarte mari in ceea ce priveste salariul,dar nu este menajera si nici bucatareasa.


Pai de ce ai angajat-o? Nu stiai ca nu este nici una nici alta? Ieftin si bun nu exista. Ia-ti o menajera calificata nemtoaica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Draga Letitia,

Am angajat-o fiindca pretinde cu diplome ca ar fi calificata:)
Eu cred ca 800 euro salariul lunar interna pe care-l ofeream este un salariu bun.
Nu mai locuiesc in Germania,ne-am mutat in luna August intr-o tara in care deocamdata nu stiu limba,in Germania am avut o nemtoaica care intr-adevar stia despre ce este vorba:)).

Amonar:
Pleaca deabia Sambata,atunci am gasit bilet de avion ,intre timp i-am oferit un cadou cu un kit de igiena corporala,astept ziua de Sambata ideed:)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am o cunostinta OK ... ma gandeam acum citind ce ai scris daca nu cumva ati colabora bine unii cu altii. Ea este Ok, nu e casatorita este chiar Ok e drept nu am intrebat-o daca ar fi interesata mi-a rasarit ideea citind ce doresti si pt ca ea a fost in Italia unde si-a cautat job. Are 3X ani mai jos de 35 nu e casatorita.... dar as prefera sa discut PM cu tine iti pot da detalii anterior unei posibile decizii sau interes si in cazul in care crezi ca te-ar putea interesa as intreba-o si pe ea daca ar fi interesata si daca ar fi v-as face legatura direct unii cu altii sa nu va intermediez - eu zic ca e posibil sa fie chiar OK, asa simt eu cel putin, o cunosc foarte bine la o adica.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Am angajat-o fiindca pretinde cu diplome ca ar fi calificata:)


Si tu ai crezut-o? Asta-i si mai naspa, pai cine i-a dat ei in romania diploma de menajera? 800 euro e o groaza de bani! Eu din Romania as aduce numai prin recomandari de la prieteni apropiati/rude.

La banii astia angajezi o firma specializata sa-ti faca curatenie de citeva ori pe luna. Eu asa fac, ca n-am incredere in nimeni sa aduc dinafara. Iar au pair-ii sint in general complet unreliable, pleaca cind ti-e lumea mai draga si te lasa cu fundul in balta. E intr-adevar foarte greu sa gasesti pe cineva pe care te poti baza.

Oare de ce subiectul a fost mutat aici? Ca sa nu-l gaseasca nimeni? Sint subiecte despre casa, bone/ingrjitoare, de ce tocmai aici? Mi-a luat ceva pina l-am gasit.

Succes pe mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

*Info:

Citat:

Oare de ce subiectul a fost mutat aici? Ca sa nu-l gaseasca nimeni? Sint subiecte despre casa, bone/ingrjitoare, de ce tocmai aici? Mi-a luat ceva pina l-am gasit


E plasat corect pentru ca este EVALUAREA unui serviciu.
Insa daca doreste sa angajeze exista alta sectiune.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mey, Ionica, nu, cu duduia nu trebuia sa stai la taclale pe Skype vreme de o luna, ci pus mina si sunat fostii patroni. Trebuia sa vezi si in CV-ul ei macar o perioada lunga cu un job stabil (3-4 ani), caci multe si marunte nu e semn bun.
Statutul de patroana implica ca stii ce faci si cum angajezi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Eu daca mi-as aduce pe cineva in casa, nu as putea sa ma cocot in rólul de 'patroana'. Mi s-a parut putin rautacios cuvantul asta aruncat Ionicai.

Daca vine cineva la mine sa locuiasca cu mine, ma gandesc ca va fi ca si un membru al familiei care doar ma ajuta sa ma descurc la nevoie. Eu am o doamna nemtoaica care ma ajuta cu curatenia si sotul m-a intrebat cand am curajul sa-i spun sa nu mai vina. Pur si simplu nu pot sa o 'concediez'....dar nu suntem multumiti. Si e si ea foarte bine platita. Eu sunt un fel de curatenie 'freak' si dupa ce pleaca ea imi vine sa pun mana sa fac mai bine, mai ales ca am caini si pisici. Am facut si eu curatenie la randul meu si cand am spus ca nu mai pot sa vin m-au rugat sa le gasesc pe cineva la fel de bun....

De aceea te inteleg foarte bine Ionica, pur si simplu nu stiu unde sa incep sa caut ceva mai bun si care sa se potriveasca situatiei noastre.

Bine ca ai rezolvat pana la urma! Ai pe cineva nou?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Amonar, mie amestecul de genuri mi se pare dubios.
Adica iti aduci pe cineva care sa fie membru al familiei si sa faca si exect ceea ce vrei (chiar fara de deschizi gura).

Daca angajezi pe cineva din Ro e bine ca totul sa fie spus dinante : ce e de facut, cum, cum tre'sa arata duduia care face curat, etc...


Cit despre doamana care iti face curat, ii arati pur si simplu ca nu e bine facut si o rogi sa faca mai bine data viitoare. In Ro nu faceati la fel sau cum ?

Cel care angajeaza se numeste "patron" chiar daca nu vrei tu. Femininul e si el in dictionar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Mey Mik:)
Nu am stat cu duduia la taclale,i-am facut cateva teste de evaluare,scrisori de recomandare nu am incredere in ele,mai ales daca vin din Romania.
Nu sunt patroana,sunt doar o persoana ocupata care nu poate pierde timpul pretios cu menajul,de exemplu sa-mi educ copiii.


Citat:
citat din mesajul lui Mik


Mey, Ionica, nu, cu duduia nu trebuia sa stai la taclale pe Skype vreme de o luna, ci pus mina si sunat fostii patroni. Trebuia sa vezi si in CV-ul ei macar o perioada lunga cu un job stabil (3-4 ani), caci multe si marunte nu e semn bun.
Statutul de patroana implica ca stii ce faci si cum angajezi.




Mik.


Mergi la inceput