Menajera ne-menajera

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Mik,

Eu doream sa aduc pe cineva din Romania deoarece vorbim aceiasi limba,menajerele Poloneze sunt bune dar nu vorbesc eu Poloneza( desi am gasit o localnica de luni ),mai tarziu,probabil ca dupa vreo 6 luni de scoala ,voi fi capabila sa fac o fraza coerenta:))

Femeile de expati ( franceze,fiindca la ele te referi) in general,nu le place sa faca recomandari chiar daca a fost o menajera buna,stii cum este, ce-i bun pentru tine nu este neaparat bun pentru altcineva.

Oricum, experientele cele mai urate le-am avut cu doamnele din Romania,m-am lecuit pentru moment:))).


Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Letitia,
Ne-am mutat in luna August in Polonia,am locuit in Germania 5 ani.

Au-pair-ul este confundat de multe ori cu menajera,nu,ea este doar un ajutor pentru copii,sa-i duca sau sa-i aduca de la scoala,sa faca temele si sa se joace cu ei.

Mik , le femme d´expat cu ce ar putea sa ma ajute? intreb,poate nu stiu eu:)))



Fetele (femmes d'expat) iti dau sfaturi in toate domeniile si mai ales te pot pune in contact cu "femmes de ménage" care au lucrat in familii franceze si cauta acum de lucru pentru ca au plecat familiile in care ele au lucrat.



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Programul este de la 8 ore pe zi de luni pana Sambata,Duminica era libera!
Oricum, si gratis daca ar vrea sa stea n-o mai tin eu:))
Tocmai ce a fumat o mahoarca ( LM) la mine sub balcon ,este oribil mirosul de tigara.
Pacat de ea,asa de tanara ,tenul ei arata ca a uneia de 50 de ani:(.

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Ionica si eu zic ca 800 de euro e foarte ok.

Bine nu ai precizat detalii,adica timp d elucru,sarcini efective,concediu sau libere,insa 800 de euro e ok.

Dana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ionica, eu nu am s-o caut
Hmm, oare te vei putea obisnui in Polonia.....la expat ma gandesc la tari mai exotice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Daca am supravietuit cinci ani in Germania fii sigura ca trei ani in Polonia este exotic:)))
Dupa mandatul acesta ne indreptam spre alte orizonturi, ne-am intors in Europa pentru bunicii copiilor,cand nu vor mai fi ei probabil ca vom fi undeva la soare

Polonia este o tara frumoasa,in special Warsaw si Krakow ,chiar nu ma asteptam,iar ei ca si natie sunt foarte " nemti",cu exceptia traficului,acolo se aseamana cu Bucurestenii.

Oricum,voi scrie cand vor incepe zilele scurte,cica s-ar intuneca pe la 3pm!

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Ionica, eu nu am s-o caut
Hmm, oare te vei putea obisnui in Polonia.....la expat ma gandesc la tari mai exotice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Pe partea cu soarele...te voi invidia Cine stie...poate rasare si la noi soarele pe strada in viitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Mik,


Femeile de expati ( franceze,fiindca la ele te referi) in general,nu le place sa faca recomandari chiar daca a fost o menajera buna,stii cum este, ce-i bun pentru tine nu este neaparat bun pentru altcineva.



Cit am stat in Mexic, eu m-am bazat foarte mult pe ce imi spuneau "les copines", sotii de expati. Bona la copii am avut-o prin agenta imobiliara si cind am plecat am dat anunt la fete ca am bona libera care cauta de lucru si si-a gasit extrem de usor.
Si cuplurile fara copii care aveau pe cineva part-time o recomandau la alte familii apoi ca sa-si gasesca si ele o completare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Promit ca maine cand voi duce copiii la scoala le voi chestiona despre acest topic:)))
Mexic, cum a fost ,ti-a placut?

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Mik,


Femeile de expati ( franceze,fiindca la ele te referi) in general,nu le place sa faca recomandari chiar daca a fost o menajera buna,stii cum este, ce-i bun pentru tine nu este neaparat bun pentru altcineva.



Cit am stat in Mexic, eu m-am bazat foarte mult pe ce imi spuneau "les copines", sotii de expati. Bona la copii am avut-o prin agenta imobiliara si cind am plecat am dat anunt la fete ca am bona libera care cauta de lucru si si-a gasit extrem de usor.
Si cuplurile fara copii care aveau pe cineva part-time o recomandau la alte familii apoi ca sa-si gasesca si ele o completare.



Mik.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Daca ai tai copii merg la scoala internationala, scoala de regula are un ziar intern, chiar si online. "De regula" au si o rubrica cu anunturi: bone, menajere, soferi, apartamente/case, masini etc... Poti incerca si acolo. In decembrie e perioada de plecat=mutat pentru o parte (mica ce-i drept) de expati. Poti sa mai vorbesti cu mamicile sa-ti recomande pe cineva, daca nu gasesti pana atunci.
Sa aveti o perioada frumoasa in Polonia, e o tara minunata. In drum spre Ro, daca va aventurati cu masina vreodata, vizitati si Lviv-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Pai am spus clar ca...au pair si nu prea!

oricum i se ofereau 600 de euro si nu 300,deci nu era chiar au pair!Ca plata,vorbesc.

Off topic:Degeaba te superi cu cunostintza ta,in primul mesaj ne-ai spus ca s epoate"ieftin si bun"(deci pentru tine era ok 300 de euro ,avut grija de ecopii ,plus curat ,plus mincare),iar in penultimul ne spui ca s eburzuluia la au pairca n-a dus cosul de rufe murdare.Deci...nu-i explotatoare?

Dana


Abia acum am vazut off topicul. Nu este vorba de ce mi se pare MIE ok, ca nu eu stau sub discutie. Eu spun ce se intampla in realitate si ca stiu ca nu se respecta strict formula au-pair. Exploatare de persoane se intampla peste tot in lumea asta, vezi copii care muncesc de la 4 sau 5 ani sau in tarile subdezvoltate unde oamenii pt aceeasi functie primesc mult mai putini bani. Nu te lega de messenger ci de fapt in sine. Faptul ca ceva este posibil nu ma face pe mine dintr-o data tinta problemei sau cauza ei! Cand voi proceda si eu ca ei, atunci de abia ma poti lua pe mine la bani marunti, eventual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hai ca nu m-am luat de tine,nu exagera.

pe mine m-a mirat foarte tare ca tzie tzi se pare ok cu 300 de euro pe luna,vezi afirmatzie"ieftin si bun","deci se poate".

Si ar trebui sa stim ca ieftin si bun nu prea se poate,si treaba s eface in raport cu ce oferi.

Dana

Mergi la inceput