masina Aixam (nu necesita permis)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Gabidaniela, masini Aixam se mai vad si aici in Franta pe drumuri, imi inchipui ca sunt utile pentru cei pe care le au.
Insa, incurca absolut pe toti participantii la trafic la orele de dus la serviciu caci au o viteza mai redusa si manevrele pe care le fac soferii (de asa masini) sunt citeodata ciudate.

Tre' sa mai tii cont ca nu poti avea decit un pasager sau cumparaturile in portbagaj si ca la urcus e groaznic. Nu poti conta pe asa ceva nici cind ploua tare si nici cind e zapada.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Mai dar chiar asa nasol e ca am picat de 3 ori? Adica de fiecare data cand am mers la examen, erau foarte multi care dadeau traseul chiar si a 7a oara, adica eram mult mai multi de-astia 'repetenti' cum ar veni decat care dadeau prima data.
Chiar la voi acum aud prima data ca e cam aiurea faptul ca am picat de 3 ori.
(btw, andacos, eu asa ma simt stapana pe mine cand conduc, si culmea, imi si place, dar cum zici tu, probabil mai am de lucru la atitudinea in trafic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

gabinadnniela, nu te lasa! Eu am luat carnetul (in Olanda) dupa ce am picat proba practica de 5 ori. Dar pot sa iti spun ca erau picata pe meritate. De atunci stiu ce inseamna sa conduc atent.

succes si nu te lasa - ai sa il iei pana la urma!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Stai linistita ,eu am luat din prima si la ce m-a ajutat?
Nu am mai condus de 5 ani

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu te complica.
De anul viitor nu mai misca nici un scuter fara permis.
Tot acolo ajungi.
Curaj!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Oricum, parca imi vine greu sa vand masina actuala. Am dat o groaza de bani pe ea si sigur nu o mai pot vinde la un pret cat de cat apropiat... desi e aproape noua.
Mirela, nici eu nu contest faptul ca am picat din vina mea, dar nici nu mi se pare un capat de tara faptul ca am picat de 3 ori, cum se sugera pe aici. Adica pe aici prin Sibiu e ceva cat se poate de normal. Un miracol e sa iei din prima. Om fi noi mai inceti, nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Si eu am picat de 4 ori la traseu in Romania. La sala am luat 24,25,26 si iar 24.Dar traseul bata-l vina! Eu sunt mai emotiva si ma adaptez mai greu cu persoanele din jurul meu.Plus ca sunt si perfectionista si ma demoralizez cu totul daca mi se pare mie ca ceva nu mi-a iesit tocmai perfect.
Uite ca aici si-a luat sotul o masinuta de genul asta(numai marca difera-Casalini Sulky Ydea) si uite ca o conduc fara probleme.E un pic enervant sunetul motorului dar m-am obisnuit. Poate ajunge si la 90 km/h a noastra.
Stai linistit Marius ca si la asta ii trebuie curs de legislatie rutiera(parca asa se numeste) si da si examen.Deci nu e ca isi ia masina si o si conduce.E insa mai simplu pentru incepatori.Nu ai ambreaj,nu trebuie sa schimbi viteze.Ai doar frana si acceleratie si reverse.
Eu te sfatuiesc sa o incerci.Pana la anul poate te obisnuiesti cu sofatul si poate poti sa incerci apoi sa dai iar examenul pentru permis.
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Si eu sunt emotiva si inainte de examen l-am intrebat pe instructor ce ma fac daca ma coplesesc emotiile si mi-a spus sa incerc sa-mi concentrez toata atentia ca nu sunt decat vreo 10 minute. Cu el in oras, o ora, incepatoare fiind normal sa fac tampenii dar la examen sa fiu ff atenta la tot ce fac. Mi-a placut sfatul lui si am incercat sa-l urmez, am luat din prima.
Am fost atat de concentrata ca am uitat si de picioarele inghetate bocna ca era sfarsitul lui decembrie si de maseaua infectata care ma chinuia de ceva timp.
De exemplu, cand m-am suit la volan a trecut unul pe langa mine si a dat intr-o gropita plina de noroi si mi l-a pus pe parbriz. Am pus stergatoarele si ma apropiam de o intersectie unde trebuia sa o iau la dreapta. Si am incercat sa constientizez fiecare miscare, mi-am spus clar in minte "nu opresc acum stergatoarele ca trebuie sa pun si frana, sa dau si semnal de dreapta si ma incurc in manevre, le opresc cand ajung la intersectie"
Succes, poate asta trebuie, un pic de atentie sporita, mai ales ca esti stapana pe tine si iti si place cati incepatori la examen pot spune asta. Mie nici in ziua de azi nu-mi place sa conduc dar aici o fac de nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

10 minute?
Pe mine ultima data m-a tinut aproape o ora, mai exact, 53 de minute, ca m-am uitat la ceasul de pe bord si la plecare si cand m-a pus sa trag pe dreapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Oh, wow o ora, or mai fi schimbat procedurile intre timp, e drept ca eu am dat pentru carnet in 1998.

Mergi la inceput