Caut sfat pertinent

Caut sfat pertinent | Autor: war_kitty

Link direct la acest mesaj

Buna, tuturor!

As fi vrut sa ne intalnim in alte conditii, insa asta este situatia. Am nevoie de ajutorul vostru cat de repede se poate. Din pacate, ieri am fost victima unui viol. Trecand peste procedurile legale, la controlul de verificare nu mi s-a administrat pastila de a doua zi, spunandu-mi-se ca nu au si indemnandu-ma sa o cumpar. Aici apare problema mea. Nu sunt asigurata, nu am serviciu momentan, nu mai am familie sau persoane care sa ma ajute si nu imi permit sa dau 70-80 de lei pe un Postinor. Sunt de un an in tratament cu Utrogestan 200 (am o hiperplazie endometriala) si nu imi doresc un copil acum. Nu voi recurge la avort daca se va intampla sa raman gravida, insa vreau din tot sufletul sa nu ajung in situatia asta. Ce alte variante exista? Nu stiu, metode babesti ori alte variante... Niciuna nu are eficacitate 100%, insa vreau sa micsorez pe cat posibil variata sarcinii.
Nefericitul lucru s-a petrecut ieri seara, undeva in jurul orei 6, deci au trecut aproape 19 ore de la contactul sexual. La control nu s-a facut nicio toaleta a zonei intime, au prelevat secretie si m-au trimis acasa, unde am facut eu spalaturi cu otet (10%)...
Legat de tratamentul cu Utrogestan 200, cred ca eram si in perioada fertila. Iau U200 intre zilele 16 si 25 ale CM, iar ieri a fost ziua 23.
Ma poate ajuta cineva? Sper ca nu am abuzat, postand subiectul la Urgente.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu as lasa sfaturile babesti la o parte si m-as da de trei ori peste cap,sa fac rost d ebani pentru pilula aia!

Daca nu esti asigurata si ramii insarcinata,cum ai sa te descurci cu controale,teste stiu eu ec se mai face acum?

Plus ca nu potzi sti ce impact psihic ra putea avea asupra ta un copil ca rezultat al unui viol.

Gindeste in perspectiva,nu numai la momentul actual!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Avand in vedere situatia, Postinorul se poate lua la 72 de ore dupa contactul neprotejat...imprumuta,fa ceva sa fii sigura.In ziua 23 e improbabil sa ramai dar asta nu e o optiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

incearca sa gasesti o fundatie care se ocupa de contraceptie sau un cabinet de planificare familiala. de obicei au fonduri speciale din care elibereaza contraceptive gratuite, inclusiv cele de urgenta.
cum spunea si eumada, contraceptie de urgenta trebuie administrata in primele 72 ore, deci mai ai ceva timp.
uite aici o lista de cabinete: http://www.contraceptiapentrutoti.ro , sper sa fie inca de actualitate.
metodele babaesti nu functioneaza, asa ca cel mai bine fa tot posibilul si gaseste contraceptive.
profilaxie pt boli cu transmitere sexuala ti-au dat de la spital?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Kitty, daca esti din Bucuresti, cred ca poti merge la Marie Stopes sa le explici situatia ta (oricum acolo contraceptia de urgenta e mai ieftina decat spui tu si stiam ca pentru eleve sau studente e gratis).

www.mariestopes.ro/lista-de-tarife-si-comisioane/" target="_blank">http://www.mariestopes.ro/lista-de-tarife-si-comisioane/

Mai poti incerca sa o contactezi pe dr. Eva Cristescu

http://anticonceptionale.ro/sfatul-medicului/17-sfatul-medicului/177-consultatie-gratuita.html

sau sa apelezi la fundatia Blu, poate te ajuta ei :

www.fundatiasensiblu.ro/RO_programe/program-casa-blu.html" target="_blank">http://www.fundatiasensiblu.ro/RO_programe/program-casa-blu.html

Bafta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns war_kitty spune:

Dragele mele, vreau sa intelegeti ca nu am la acest moment NICIO posibilitate sa cumpar postinor, altfel nu v-as fi deranjat. Sunt femeie inteligenta si nu mi-am neglijat educatia sexuala in asa hal incat sa ma bazez pe metode babesti. Ma gandeam totusi ca as putea sa jonglez cumva cu utrogestanul. Daca i-as prelungi/scurta (fata de cele 10 zile uzuale) administrarea luna asta, ar avea vreun efect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Din ce stiu eu (ca am luat in timpul sarcinii), Utrogestanul se foloseste ca sustinator al sarcinii, nicidecum ca si anticonceptional. Mai mult, se recomanda a se lua in primul trimestru de sarcina, deci prelungirea perioadei in care iei e nula ca efect dorit de tine.

La dr. Eva Cristescu, membru al Asociatiei de Planificare Familiala (pe care am cunoscut-o si care e o persoana OK) ai sanse sa gasesti contraceptie de urgenta gratuita, mai ales in circumstantele date.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Imi aduc aminte ca odata,acum 15 ani,mi s-a intamplat un accident cu iubitul meu de atunci....am mers impreuna la farmacia non stop din oras si nu aveau postinor...hi hi...insa farmacista de atunci mi-a spus sa iau o folie intreaga de anticonceptionale in doua prize,cantitatea de ...ce contineau ele fiind achivalenta cu cele doua pastile din blisterul de postinor.Am facut asa si nu am avut probleme....acum nu stiu daca as fi avut sau nu,cert e ca am avut o hemoragie teapana la doua zile de la administrare,exact ce se intampla daca iei postinor.
Nu te inteleg,nu ai pe nimeni care sa te ajute?Din ce traiesti?Nu ai nici o amica,nici un cunoscut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns war_kitty spune:

Dana, eu iau U200 pt ca am nevoie de o bomba de progesteron, care sa lupte impotriva excesului de estrogen... Ma gandesc ca daca il intrerup azi, imi va veni menstra mai repede, deci nu sarcina. Daca il mai iau cateva zile in plus, nu imi vine ciclul (poate nu a avut loc ovulatia) si mor spermatozoizii (sau le scad mult sansele de a fecunda un ovul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns war_kitty spune:

Dana, eu iau U200 pt ca am nevoie de o bomba de progesteron, care sa lupte impotriva excesului de estrogen... Ma gandesc ca daca il intrerup azi, imi va veni menstra mai repede, deci nu sarcina. Daca il mai iau cateva zile in plus, nu imi vine ciclul (poate nu a avut loc ovulatia) si mor spermatozoizii (sau le scad mult sansele de a fecunda un ovul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Kitty, nu stiu ce sfat sa-ti dau, poate ar fi bine sa contactezi fundatiile respective, recomandate de fete.
Nu intra in panica, sunt sanse foarte mari sa nu se fi intamplat lucrul de care iti e tie teama.
Un singur sfat am: dupa ce rezolvi punctual problema cu care te confrunti acum, ai grija si de psihicul tau, nu neglija, totusi, chiar daca esti o fire puternica si reusesti sa treci peste asta.
Din toata inima iti urez sa-ti rezolvi problemele si sa ai (de acum inainte) o viata linistita.

Mergi la inceput