Despre gradinita Mami si tati

Despre gradinita Mami si tati | Autor: santiago10

Link direct la acest mesaj

Feriti-va de aceasta gradinita!

Am avut copilul aici timp de 6 luni ( aprilie-septembrie 2012), am crezut ca este bine ingrijit si am trecut cu vederea ca venea acasa lovit sau ca ori de cate ori ceream informatii despre activitatile ei la gradi mi se spuneau aceleasi lucruri!

Sunt foarte multi copii pt. ca preturile nu sunt fixe si se poate negocia direct cu patroana gradinitei, o persoana lipsita de orice initiativa, fara cunostinte pedagogice de o impertinenta, atitudine si gandire cum rar mi-a fost dat sa vad.

Initial totul frumos si zambete, cu 3 persoane care aveau grija de grupa mijlocie la care era inscrisa fetita noastra.

Copilul nostru era fara asistenta vreunui cadru educational-nici nu cred sa aiba asa ceva- in momentul in care intr-o zi am luat-o de la gradinita, singura educatoare existenta in cladire fiind cu un etaj mai sus la alta grupa;

Mentionez ca vina nu apartine educatoarei ci a directoarei care taie si spanzura dupa cum ii dicteaza neuronul si interesele.
Bineinteles ca ne-am retras imediat si am fost somati prin directoare telefonic sa achitam taxa pana in luna decembrie , conf. contractului!

Vom face plangere la OPC, la Garda Financiara ( nu primeam nici o chitanta pe banii dat )si la toate autoritatile competente pt. ca este vorba de copii lasati nesupravegheati! Nu stiu cum reusesc sa pacaleasca atatia oameni caci din ce am auzit s-au mutat de 3 ori pana acum, in sectoare diferite !

Noi am primit prezentrea lor la firma si nu am controlat, am avut incredere!

Am citit pe un alt forum ca a trebuit sa dizolve firma ca sa nu plateasca daune fiind dati in judecata de parintii unor copii care s-au accidentat grav!

O persoana care a lucrat la ei detalia in amanunt cum pun zahar si paine in supa copiilor ca sa nu manance multe portii de felul doi si ca dau medicamente copiilor sa doarma sau celor mici cand le apar dintii si plang!Fereasca Dumnezeu!
Mai si scriu pe site cat de bine miroase mancarea dimineata!
Multumesc lui Dumnezeu ca nu a patit copilul ceva si em reusit sa vad ce se intampla!

Feriti-va de acesti incompetenti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns admin spune:

DREPT LA REPLICA

Am fost contactati de conducerea gradinitei Mami si Tati care ne-a trimis urmatorul drept la replica. Subliniez ca persoana care ne-a contactat ne-a oferit toate datele personale.

Inainte sa-l public (vezi mai jos) am o observatie personala.

In general cand cineva se inscrie pe acest forum si scrie DOAR un singur mesaj care denigreaza o persoana sau o institutie ridica suspiciuni cu privire la credibilitate! De aceea il rugam pe autorul mesajului sa ne contacteze pe mail sau prin mesageria privata si sa-si dezvaluie identitatea. Noi nu vom face publice datele sale dar nu poti sa arunci cu noroi din spatele anonimatului.

Multumim gradinitei Mami si Tati pentru dreptul la replica si in cazul in care santiago10 nu-si dezvaluie identitatea asa cum am cerut mesajul acesta o sa fie sters!


Nu va feriti de gradinita Mami si Tati ci, dimpotriva, veniti sa o vizitati si sa va convingeti care este realitatea!

Veniti sa cunoasteti personalul nostru, care are in componenta sa cadre didactice calificate si personal auxiliar (4 ingrijitoare, 1 bucatar atestat, asistent medical si medic pediatru – cu contract).

Directorul educativ a absolvit un liceu cu profil pedagogic, este certificata ca educator cu gradul didactic II, este profesor in invatamantul prescolar si este licentiata in stiinte administrative.
Tot din cadrul colectivului nostru face parte si o educatoare licentiata in psihologie-pedagogie.

Grupa de limba germana intensiv este coordonata de un profesor vorbitor nativ de limba germana.

Parinti multi, sigur ca exista si asta probabil ca se datoreaza faptului ca sunt multumiti de evolutia copiilor lor in institutia noastra. Si oricare dintre parintii care frecventeaza gradinita poate sta martor asupra calitatii actului educativ prestat de asociatia Mami si Tati.

In ceea ce priveste sediul nostru, pentru ca ne doream ca institutia pe care o preluasem sa fie la standarde cat mai inalte de calitate, am ales ca, dupa nici 9 luni de la achizitie, sa ne mutam in sediul actual, in str.Grigore Alexandrescu nr.58, intr-o cladire a carei renovare si consolidare fusese finalizata exact atunci si care ne-a permis sa asiguram spatiul necesar actului educativ la un standard superior de calitate.

Nu avem cunostinta despre nici un incident grav al carui subiect sa fi fost un copil din gradinita Mami si Tati, nici in trecut si nici in prezent. Asociatia noastra nu este subiectul nici unui proces pe rol, iar acest lucru poate fi verificat pe site-urile de specialitate.

In plus, un alt neadevar este faptul ca nu avem autorizatie. Gradinita Mami si Tati, reprezentata prin Asociatia Mami si Tati – Universul Copilariei are autorizatie emisa de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului sub semnatura Ministrului Ecaterina Andronescu si acest document poate fi oricand verificat, atat la sediul nostru, cat si la sediul A.R.A.C.I.P.

Meniul nostru este intocmit sub indrumarea medicului pediatru, continand componentele nutrivitive adecvate varstei copiilor si necesare dezvoltarii acestora. Mancarea este gatita proaspat, in fiecare zi.

Referitor la modalitatea de a determina copiii sa doarma, cu siguranta ca daca autoarea articolului are experienta cu propriul copil stie ca, dupa o zi de jocuri, cantece, poezii si alte activitati educative, nu e nevoie de nici o substanta care induce somnolenta, oboseala fiind singurul ingredient care il aduce pe Mos Ene pe la genele copiilor.

Solicitam pe aceasta cale ca persoana care a scris acest testimonial sa isi dezvaluie identitatea pentru a putea discuta deschis aspectele prezentate. Fiecare trebuie sa raspunda pentru propriile fapte, asa incat daca persoana respectiva sustine ca spune adevarul, trebuie sa si dovedeasca acest lucru. Daca va continua sa isi pastreze anonimatul, nu ne ramane decat sa credem ca tot ce si-a dorit a fost, prin tonul tendentios al articolului si acuzatiile aduse sa aduca un prejudiciu institutiei noastre si orice astfel de intentie trebuie sa primeasca raspunsul adecvat.

Este cel putin straniu ca, pana in prezent, nu am avut nici o astfel de sesizare de la niciunul dintre parintii copiilor care au frecventat sau frecventeaza gradinita noastra.

Va multumim si suntem convinsi ca veti face propriile cercetari, odata cu hotararea de a pastra acest mesaj pe site-ul gazduit de dvs.

Orice problema, neregula sau clarificare dorita ne poate fi adresata direct, prin intermediul site-ului nostru (www.gradinita-mamisitati.ro) la rubrica CONTACT.

Conducerea Gradinitei Mami si Tati va asteapta cu drag, oricand, in vizita !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Daca mai sunt parinti care au copiii la aceasta gradinita sunt invitati sa-si spuna si ei parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dani_1979 spune:

Buna ziua. Ma numesc Daniel Dumitrescu, consilier juridic la Fondul National de Garantare a Creditelor pt IMM si am 2 copii, o fata in varsta de 5 ani si un baiat in varsta de 3 ani. Deja de 2 ani de zile fetita mea este la gradinita Mami si Tati la program prelungit. Pot spune ca sunt extrem de multumit de evolutia fetitei mele care urmeaza atat clasa de germana intensiv cat si cursurile optionale de sport, pictura, intelignta, etc... Si din discutiile purtate cu invatatori din afara gradinitei sunt increzator ca fata mea va fi acceptata in anul 1 la Scoala Germana. Sunt foarte multumit de:
- sediul care este nou si central;
- curatenie si mancare ( nu am avut cazuri de probleme cu stomacul);
- programul alternativ, de vara, taberele;
- corpul didactic, care este unul profesionist si responsabil.

De asemenea, din toamna urmeaza sa-l trimit si pe baiatul meu la aceeasi gradinita.

Fata de mesajul postat de "santiago 10" (oricine ar fi el), nu pot decat sa spun ca este cu totul nerealist si rauvoitor.

Recomand calduros aceasta gradinita. Pentru orice intrebari, va pot raspunde in limita timpului disponibil la adresele de email:
danidumitrescu@yahoo.com
Sau
daniel.dumitrescu@fngcimm.ro

Mergi la inceput