Buburuze de mart-apr2013(5)!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Buna seara!
In sfarsit vad mai multa agitatie prin zona... asa ne place, mai vrem, mai vrem!

Cos_mintza insanatosire grabnica! Sa nu fie nevoie de alte medicamente!
Emilia felicitari pentru rezultatul bun la DT! Cat despre placenta jos inserata... fi fara grija, in majoritatea cazurilor se ridica. Am patit-o si eu la fel la prima sarcina si la urmatoarea eco era bine-mersi... nu-ti spun cat am "studiat" in timpul asta ce, de ce si cum se intampla. Conditia este sa nu ridici greutati... in rest vezi-ti de ale tale!
Bine v-ati alaturat grupului de buburuze vesele Tusferi si Tudoralexa! Uau doua sarcini gemelare deodata! Voi v-ati vorbit sa va prezentati amandoua odata sau v-ati facut curaj una dupa alta? In orice caz FELICITARI! Sa aveti sarcini usoare cu bb la termen, sanatosi, frumosi si norocosi!
Mara lasa prostiile si nu te mai gandi la asa ceva! In loc sa zici mersi ca ai scapat de simptomele neplacute ale trim I... cauti nod in papura! Este bine... bucura-te acum ca vin ele repede repede "bucuriile" din trim III!
Rosanne felicitari si la tine pentru rezultatul bun la DT! Data viitoare va fi cu siguiranta mai usor "sa desluseasca" misterul cu fata-baiat-fata-baiat!
Danina nasol cu infectia urinara. Sa treaca la fel de repde pe cat a venit! Ce printesa mare ai deja... 8 ani...

Despre noi... suntem bine, bifam greturi zilnice. Am primit ca pont pentru ele: uleiul esential de menta... pur si simplu de mirosit. Parca-parca ar face ceva. Din fericire n-am avut treaba si cu vomitatul. In rest toate bune!


Irina ~ mamica norocoasa de pui drag Patrick Cristian {07.12.2010} si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

Buna ziua la toata lumea!
Vad ca ne adunam ceva burticute pe aici.
Revin si eu cu vesti : azi am fost la moasa si am luat rezultatul la dublu test si toata sunt asa cum trebuie sa fie.
Am reusit sa ascult inimioara lu bebe si era bine..'''alerga'' pe acolo.
Creste si mie burtica...16 saptamani(zice moasa) ca eu stiu ca sunt in 15 saptamani(asa zice si calculatorul DC) inca nu m-am lamurit de unde diferenta...tre sa o intreb pe moasa data viitoare...am trecut deja de 3 saptamani la pantaloni de gravida ca nu mai incap in hainele mele obisnuite :)))))

Urmatoarea eco abia la 20 de saptamani...deci mai avem de asteptat. Pana atunci...il supraveghez pe sot cum renoveaza dormitoarele...si dau ordine la pisica sa nu mai doarma pe burta mea:)))
Sunte fericita ca am reusit sa scap de greturi. Pentru cine inca mai sufera de greturi...fetelor rezistati...ca e asa de bine dupa ce trece. Daca va vine sa credti sau nu eu ''scapam'' de greturi cu apa minerala:ca dupa ce beam apa minerala ma ajuta sa ragai (scuzati exprimarea plastica). Si acum e din ce in ce mai bine ca am nivelul de energie un pic mai ridicat si parca parca am inceput sa mai rasar si eu pe firmament.


Bine ca la mine vine vara si pot sa incep sa stau in haine largi si comode...ca urasc sa ma imbrac ca o ceapa.

Am fugeat...ma duc sa ma dau cu unt de shea si ulei de argan ca sa nu fac vergeturi...

Sanatate multa la toata lumea si multe multe imbratisari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Buna dimineata fetele,va invit la un ceiut sau un suculet
Sa aveti o zi buna si linistita

de Robert Andrei(18.05.2009) si 14+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Buna dimineata si de la mine!
Eva, bine ai venit! Inca o graviduta cu gemeni. Oau, chiar ne-am "vorbit" sa ne prezentam toate odata! Sarcina usoara si la termen!
Cred ca mesajele tale apar cu intarziere, pt ca sunt moderate. Scrie repede 10 mesaje. Mai spune-me cate ceva despre tine, sarcina e obtinuta natural? sunt Univitelini? Cum te simti?
Kopilash, felicitari pt rezultatele bune la dublu test! Sa iti fie toate rezultatele bune!
Rosanne, felicitari si tie pentru bebe mare si eco bun!
Va pup si sa aveti o zi usoara!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Buna dimi fetelor,
Tusferi , gemenii mei sunt in saci gestationali diferiti, placente diferite si ecografic au o diferenta de 5 zile intre eiLa eco de confirmare sarcina la 6 sapt,s-au vazut 2 saci gestationali dar unul singur avea embrion cu activitate cardica...Apoi la urmatoarea eco a aparut si celalaltAm facut eco in fiecare sapt...si mereu bebe 2 a fost la diferenta de 5 zile fata de celalalt.La ultima eco morfo la DT am aflat ca bebe 1 este baiat..bebe 2 nu se vede inca ce esteSarcina a fost obtinuta prin stimulare ovariana si inseminareSi eu fac Clexane 0,4 ...am PAI heterozigot si o sarcina oprita in evolutie si merg la hematolog...monitorizez d-dimeriiVa pup cu drag pe toate si va doresc o zi super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Neata fetelor si bun venit gravidutelor noi...eu am emotii maaaxxiiimmeee pt ca la 13.45 am programare la DT...stau ca pe ghimpi sa fie totul bine si bebe sanatos...am un nod in gat si un gol in stomac. noroc ca e la pranz si nu trebuie sa stau cu emotii pana seara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Am zis ca revin ieri, dar nu am mai facut-o ca am fost puin agitata de raspunsul de la DT...ma refer la Translucenta nucala care mi-a iesit 3.4, normal e pana la 3. acest parametru e asociat cu risc de sindrom doawn sau malformatii, dar partea buna e ca analiza de sange corelata cu eco, varsta mea, osul nazal al bebelusului au dat un risc scazut. Azi am fost la ginecologul meu, care mi-a zis ca nu ne putem lua doar dupa parametrul ala si ca sa ma duc si la eco de 17 sapt. unde vor masura toate cele si in plus vor fi atenti la semne legate de sindrom...programarea o am pe 1 noiembrie, iar pana atunci o sa fierb in suc propriu, mai mult sau mai putin...mi-am propus sa ma relaxez, dar nu pot sa fiu relaxata total si sa nu ma gandesc catusi de putin la asta. Referitor la sex: "pare a fi baiat", am citat.

Vreau sa urez bun venit mamicilor de gemenasi...wow 3 perechi de gemenasi. Si Eva ai termen apropiat de al meu...ecografic sunt pe 31.03:D. Sa veti sarcini usoare si bebei sanatosi si la termen!

Danina - sanatate, sa treaca infectia urinara. Cu alergatul stiu ce zici:)

Rosanne - bafta data viitoare, poate aflati "podoaba" ascunsa:)

Baby kiss - bafta azi la DT.

Pupici la burtici.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Am actualizat si semnatura.:D

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Uau inca o pereche de gemenasi. Bine ai venit Eva! Da eu stiu un caz de diferenta de 2 saptamane . Este cam rar si teoretic imposibil, dar in practica se intampla.
TudorAlexa ar fi super sa te duci la masaj terapeutic pentru gravide, nu e de glumit cu spatele si lunile urmatoare vor si mai aiurea, vei fi tot mai grea si dupa ce nasti uneori o sa trebuiasca sa ii iei pe amandoi deodata. Asa ca mamici de gemenasi aveti grija de spate, stiu de la cumnata mea ce solicitata a fost pana au crescut, cu toate ca avea si dadaca.
Piscotel fara ganduri negre, asa a patit si o prietena cu DT ca are risc de sidrom down si a nascut o mandrete de fata frumoasa si sanatoasa. De mult am zis ca testele astea sunt doar un stres inutil, sunt doar un calcul statistic si nicidecum o metoda de diagnostic.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
14 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Baby_kiss succes la DT !

Kopilash ce bine ca vine vara la tine. Sunt putin invidioasa.Felicitari pt DT bun.
Danina, Rosanne felicitari pentru rezultate bune.
Danina sunt o mare admiratoare a mamicilor cu 3+ copilasi.. Sa te faci bine si sa te bucuri de printese.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
14 saptamani+

Mergi la inceput