Situatia justitiei din Romania la PE

Situatia justitiei din Romania la PE | Autor: Deceneus

Link direct la acest mesaj

Am urmarit partial luarile de cuvant din Parlamentul European si mi-au lasat un gust amar, pentru ca parlamentarii romani s-au dat in stamba si la Bruxelles.

Cotidianul scria ca Norica Nicolai a maturat pe jos cu Viviane Reding. Sa elogiezi discursul de mahala al unei toape, care ataca persoana este descalificant.
Majoritatea discursurilor parlamentrilor romani pe care le-am auzit au fost atacuri la D-na Reding, ceea ce-i descalifica pe ei ca parlamentari. Daca D-na Reding a gresit puteau sa arate erorile. Dezbaterea nu a fost echilibrata si focalizata pe fapte, a fost un emotionala, partizana cu atacuri la persoana.
Sunt de acord ca D-na Reding si Barroso au gresit cand a luat pozitie inainte sa se informeze complet. Au picat in capcana dezinformarii, dar au avut motive sa se alarmeze, cand a vazut ca a fost schimbat Presedintele Senatului, Avocatul Poporului, legea de functionare a CCR si legea referendumului prin ordonanta de urgenta.

Acestea sunt fapte nu vorbe si faptele aparent au sustinut acuzatiile de atac asupra statului de drept.

Acceptarea cvorumului ca 50% din electoratul din liste a fost eroarea USL-ului si nu mai avea sens sa invoce 7 mil de alegatori.
Legea-i lege si se respecta si eroarea se plateste.
Daca au fost fraieri sa accepte cvorumul trebuia sa-si asume consecintele cedarii.

Acum putea explica cu calm de ce un cvorum atat de ridicat la un electorat dislocat in toata lumea (Europa, America de Nord, Asia etc..), indiferent si indolent, este dificil sa atinga o prezenta de 50% dintr-un numar exagerat. Puteau pune conditia de 2/3 din cei prezenti la vot, ca sa arate ca demiterea este in vigoare daca electoratul este ferm decis.
- Reprezentantii USL puteau arata ca ei corecteaza modificari de legislatie operate de majoritatea PDL prin care au incercat sa faca imposibila demiterea presedintelui.
- Puteau sa reproseze comisie pentru justitie ca nu a intervenit la derapaje de genul celei R Anastase cand s-au furat voturi, sau cand s-a repetat votul pentru membrii CCR ca sa iasa cine trebuia.
- Puteau sa arate ca Avocatul Poporului si CCR sunt politizate, exemplificand cu voturile, care de cele mai multe ori au respectat algoritmul politic.
- Puteau sa arate ca cel putin un membru al CCR a fost numit de Presedinele Basescu ca recompensa ca a fost achitat intr-un dosar penal de mare frauda.
http://www.ziarulatac.ro/justi-ie/incredibil-judecatorul-ccr-petre-lazaroiu-fost-ceausescu-l-a-scapat-in-2003-pe-basescu-prin-sentinta-judecatoreasca-de-un-prejudiciu-de-37-95-miliarde-lei-27364

USL-ul nu au argumentat derapajele PDL-ulu de la democratie, si a condamnat cu manie proletara "imixtiunea in treburile interne". Cand am intrat in UE am accepta sa aliniem justitia la standardele UE si atunci nu-i vorba de imixtiune in probleme interne. Astea erau lozinci de pe vremea "raposatului".

Pe de alta parte PDL-ul a reiterat aberatiile cu fraudele masive de 1.5 mil. Intrebati de un de au informatiile au raspuns ca din presa si din procentul estimat de D Morar intr-un interviu. Cifra din presa a fost avandsata tot de presa de casa a PDL ca sa poata fi citata in dezbaterea de la Bruxeles. Ea a fost amplificata de Videanu la 2 mil.
Am arata ca cifra de 1,5 mil este o exagereare de cel putin 5 ori a eventualelor fraude.

Citat:
Declaratia lui Morar a fost ca "s-a constatat ca în zeci de sectii votul a fost fraudat în proportie de 5 pâna la 15%".

Prima exagerare.
Zeci de sectii din judetele cu prezenta cea mai mare nu sunt un esantion reprezentativ si situatia fraudelor maximale de acolo nu poate fi generalizata in toata tara.

Numarul decedatilor si a celor din Afganistat este de aproxiamtiv 500.000 decedati, plus 1.800 militari in Afganistan, cumulati reprezinta 6.25% din cei prezenti la vot.
www.finantistii.ro/politic/isteria-referendumului-la-paroxism-usl-sustine-ca-noile-liste-electorale-vor-rasturna-situatia-pdl-acuza-fraude-74471" target="_blank">MAI: Nu radiem pe nimeni din liste, dar trimitem CCR o evaluare a celor care ar trebui radiati
Citat:
Citat:
"Asta e o situatie foarte clara si rezulta din evidenta informatizata. A fost prezentata si pana acum, sunt in jur de 500.000.", a spus Dusa


Nu se putea fura in toate sectiile de vot, pentru ca PDL-ul a avut reprezentanti in toate comisiile, deci nu putem considera ca s-a votat in numele la toti decedatii si militarii, sau a celor absenti.
A doua exagerare
Jurnalisii au preluat procentul maxim de 15% estimat de D Morar, si l-au extins la intreaga tara si au plusat de la 1,2 mil la 1.5 mil, care reprezinta 18,75% (de 4,5 ori procentul minim).

Daca si cifrele avansate de D Morar sunt exagerate atunci se poate estima ca exagerarea fraudei este ce cel putin 5/1.

Hlizirile lui C Preda, care se bucura numai el stie de ce, au aratat un europarlamentar infantil.

Am trimis o scrisoare D-nei Reding in care aratam ca USL-ul si PDL-ul fac un circ politic, si ca USL-ul putea sa-l puna sub acuzare si pe Basescu si pe Morar, pentru dosarul FLOTA, daca imunitatea era interpretata conform Constitutiei, dar au preferat un presedinte santajabil care sa tina DNA-ul in "lesa".
Scrisoarea o puteti accesa pe blog.
Am mai scris ca DNA-ul este o institutie neconstitutionala deoarece contravine egalitatii de tratament prevazuta in Constitutie la art 16, si se comporta ca o institutie care protejeaza coruptia prin exclusivitatea cazurilor de mare coruptie, fiind centralizata si controlata mai bine de clasa politica, decat ar putea fi controlate pachetele teritoriale descentralizate.

Dupa ce "si-au pus poalele-n cap" in Parlamentul European, sper ca D-na Reding si comisia pentru justitie sa se implice in reforma sistemului judiciar romanesc, sa-l scoata de sub influenta politicienilor.
In caz contrar ramane varianta eliminarii Romaniei din UE si trasarea granitelor pe linia catolicismului.
In conditii de criza economica, apelul la populatie de care profita in general politicienii populisti, poate provoca instabilitate, si cred ca si Merkel si Reding nu agreeaza populismul. S-a vazut si in cazul Greciei. Oficialii de la UE prefera conducerea prin reglementari si proceduri care asigura stabilitatea economica si politica.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Recomandare www.mediafax.ro/politic/telenovela-politica-romaneasca-a-incins-dezbaterea-din-parlamentul-european-10062597" target="_blank">Telenovela politica româneasca a încins dezbaterea din Parlamentul European
si
www.cotidianul.ro/cazul-basescu-intre-doua-tabere-politice-europene-193982" target="_blank">Cazul Basescu, între doua tabere politice europene - Cotidianul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Recomandare www.mediafax.ro/politic/telenovela-politica-romaneasca-a-incins-dezbaterea-din-parlamentul-european-10062597" target="_blank">Telenovela politica româneasca a încins dezbaterea din Parlamentul European
si
www.cotidianul.ro/cazul-basescu-intre-doua-tabere-politice-europene-193982" target="_blank">Cazul Basescu, între doua tabere politice europene - Cotidianul

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Pe scurt, N. Nicolaie e un "brav luptator politic", M. Macovei "o lama de ras ruginita" iar CE o adunatura de fraieri care nu citesc presa obiectiva din Romania (Cotidianul, desigur ) Mi-a scapat ceva, sau am prins esentialul? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...sa citezi Cotidianul ...spune totul.
... nici nu merita citite mizeriile din acel ziar.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Recomandare www.mediafax.ro/politic/telenovela-politica-romaneasca-a-incins-dezbaterea-din-parlamentul-european-10062597" target="_blank">Telenovela politica româneasca a încins dezbaterea din Parlamentul European
si
www.cotidianul.ro/cazul-basescu-intre-doua-tabere-politice-europene-193982" target="_blank">Cazul Basescu, între doua tabere politice europene - Cotidianul




Pe scurt, N. Nicolaie e un "brav luptator politic", M. Macovei "o lama de ras ruginita" iar CE o adunatura de fraieri care nu citesc presa obiectiva din Romania (Cotidianul, desigur ) Mi-a scapat ceva, sau am prins esentialul? :)

Ti-a scapat esentialul. Doamenele care au prestat ca "niste bravi luptatori politici" au prestat subiectiv/partizan ca niste "tzatze", in loc sa argumenteze ca niste analisti care se respecta.
Citat:
De partea cealalta, doamnele au prestat ca niste bravi luptatori politici (Norica Nicolai, Renate Weber si Corina Cretu). Iar barbatii nu s-au lasat mai prejos (Victor Bostinaru sau Catalin Ivan).
..
Dar cel mai slab a prestat (prin absenta din peisaj) calauza si dirijorul referendumului. Adica liberalul Crin Antonescu. De la întâlnirea Barroso cu Victor Ponta, presedintele Senatului se misca asemenea unui lovit în moalele capului.
Daca în zilele suspendarii lui Traian Basescu s-a purtat ca un jucator de marca, dupa aceea a dat în bâlbe, a redus motoarele si a capotat adormitor. N-a mai prins nici finalul suspendarii din Parlament. A plecat în vacanta si a vacantuit si în aceste zile, chiar si în seara dezbaterii.

Norocul nostru este ca tot scandalul stârnit de suspendarea socrului mare al afacerilor din România a prilejuit si reîntoarcerea în scena a lui Emil Constantinescu. Cu scrisorile sale catre Jose Manuel Durao Barroso si Martin Schulz, Emil Constantinescu s-a dovedit a fi vocea cea mai lucida si mai convingatoare din politica româneasca. El poate fi cel mai mare câstig pentru taraboiul extins prin toata Uniunea Europeana.

Din cauza prejudecatilor, si Mirela a ratat sansa sa vada ca in unele publicatii sunt si opinii critice la propria tabara, pe cand la Hotnews sau B1tv nu vezi asa ceva.
Cand gasiti un articol care critica eventuale actiuni ale Monicai Macovei pe Hotnews sa-mi dati si mie un link.
Trebuie sa recunosc ca nici eu nu citesc Hotnews, si nu ma uit la B1tv sau A3, pentru ca stiu ca nu exista decat propaganda si ar fi o pierdere de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Deceneus, eu nu inteleg de ce le faci tzatze pe doamnele respective? cu ce au jignit mai exact? ca au acuzat-o pe comisaritza de subiectivism si altele,lucruri adevarate in fapt? Urmand firul logicii tale, si Swoboda si Watson tot tzatze au fost.
Sunt de acord insa cu Nistorescu: Ponta si Floricel trebuiau sa isi ridice pantalonii si sa se prezinte acolo, nu se se ascunza dupa fustele 'mnealor, ca deh! parlamentarii europeni PDL sunt niste paraciosi, si vezi Doamne unii au trebi aici, de guvernat tzara...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Le-am facut tzatze pentru ca au avut un discurs agresiv, emotional, pasional cum vrei sa-i spui, un discurs fara argumente si fara decenta. Nu se "sare la bergata" si cu atacuri la persoana daca vrei sa fi europarlamentar respectabil. Numarul votantilor nu-i un argument cu care sa justifici incalcara unor principii juridice si a legilor, si asta chiar de o persoana de specialitate. Nu poti avea respectabilitate cu asemenea prestatie de mahalagism.
Swoboda si Watson au avut un discurs partizan, dar decent. Ei s-au referit al dubla masura.

Comisarul si Barroso au avut niste argumente: modificari rapide de oameni in institutii importante ale sistemului judiciar si legi modificate prin ordonante de urgenta, care impiedicau institutile sa-si afirma independenta. Ei trebuiau sa argumenteze ca masurile lor sunt de corectie, ca ele au fost validate de CCR la refendumul anterior, si sa-si apere masurile, nu sa faca pasul inapoi. Puteau justifica politizarea CCR si Avocatul Poporului, dar asta-i acuzau si pe ei.
Puteau sa acuze presiunile economice ale lui Barroso, daca ar fi considerat ca au dreptate.
Ponta putea sa-si salveze onoarea demisionand si Antonescu sa numeasca un alt premier care nu avea obligatii. Sau Ponta putea sa spuna "eu am transmis cele 11 puncte dar la noi este democratie si Parlamentul nu le-a aprobat".
Ponta a demonstrat ca face cu Parlamentul ce-a facut si Basescu si ca in Romania Parlamentul "institutia suprema" este la comada executivului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.dcnews.ro/2012/09/de-ce-a-insistat-barroso-pentru-regula-de-501-la-referendum" target="_blank">De ce a insistat Barroso pentru regula de 50+1 la referendum

Citat:
Jose Manu el Barroso a insistat pentru ca referendumul sa fie validat doar daca prezenta la vot este de 50+1, întrucât aceasta a fost o decizie a Curtii Constitutionale, a declarat purtatorul de cuvânt al CE.
..
”Deoarece asta a spus CCR despre legea care ar trebui implementata în România si avem încredere în Curtea Constitutionala si în Constitutia României ca fiind textul corect si legal care stabileste regulile în aceasta tara. Ca gardian al tratatelor europene, respectam statul de drept si consideram Constitutia României drept cadrul legal” de luare a deciziilor, a subliniat Bailly, rugat sa comenteze interventia lui Watson de miercuri din Parlamentul European.

Se vede ca reprosurile al adresa lui J M Barroso si a D-nei Reding au fost gratuite. Ei au sustinut respectarea deciziei unei institutii importante in mecanismul democratiei.
Institutia, CCR a jucat "murdar". La CCR trebuie aplicata "reforma".
Daca la CCR avem judecatori obedienti politic, vom avea parte de numeroase jonglerii cu legislatia, de instabilitate si crize politice provocate.

Pentru ca institutia CCR sa fie responsabilizata si sa nu mai fie influentata politic, ar trebui ca deciziile contestabile, sesizate de 10% dintre parlamentari, sa fie supuse unui referendum national in randul judecatorilor, si daca rezultatul este de cel putin 60% contra deciziei CCR, judecatorii CCR sa fie sanctionati, cu 6 salarii la prima abatere, sau cu piederea mandatului daca recidiveaza.
Numai daca sunt pusi in situatia sa-si apere cariera pot sa fie responsabilizati.
Numirea judecatorilor ar trebui sa fie facuta dintre cei cu experienta atestata si recunoscuta international.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.luju.ro/institutii/min-justitiei/unde-este-uriasa-frauda-de-la-referendum-basescu-vorbea-de-milioane-de-voturi-furate-la-referendum-mona-pivniceru-l-a-informat-pe-premierul-ponta-ca-exista-doar-600-de-dosare-cu-doar-trei-inculpati-trimisi-in-judecata-la-alegerile-din-2008-2009-frauda-a-f" target="_blank">UNDE ESTE URIASA FRAUDA DE LA REFERENDUM?

Citat:
UNDE ESTE URIASA FRAUDA DE LA REFERENDUM? - Basescu vorbea de milioane de voturi furate la referendum. Mona Pivniceru l-a informat pe premierul Ponta ca exista doar 600 de dosare cu doar trei inculpati trimisi in judecata. La alegerile din 2008-2009 frauda a fost incomparabil mai mare, fiind constituite 8.000 de cauze penale

Politicienii de "top" se compromit supralicitand, acuzand adversarii de atentat la statul de drept si fraude masive la referendum!

Presedintele o tine pe a lui, cu 500 de voturi in trei localitati rurale, care reprezinta 12% din electoratul celor trei localitati si extrapoleaza la intreaga tara.
Citat:
“Ce va pot spune este ca fraudele de la referendum vor trebui investigate pana la capat, pentru ca votul este fundamentul democratiei. Am auzit politicieni spunand Da, daca in trei sectii de votare au fost doar 500 de voturi furate nu e mult. Da, dar in Romania sunt 18.000 de sectii de votare. Daca avem o medie de 500 la fiecare trei sectii de votare, lucrurile nu sunt in regula. La aceste sectii de votare media este circa 12%, da? Sunt trei sectii de votare rurale. Un partid intra in Parlament cu 5%. Nivelul fraudei este urias si institutiile statului trebuie sa-si faca treaba pana la capat in numele democratiei”

Corect ar fi fost sa raporteze cele 500 de voturi la toate localitatile cercetate de DNA, si atunci ponderea fraudelor ar fi scazut sub 1%, in localitatile cu suspiciuni de frauda.
Nici aceste localitati cercetate nu sunt un esantion reprezentativ, care sa permita extrapolarea, pentru ca au fost cercetate localitati cu prezenta mare la vot, unele cu peste 100% si localitati la care au avut informatii despre fraude.


Mergi la inceput