Centrale pe peleti!Urgent!

Centrale pe peleti!Urgent! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Ce stiti despre centralele pe peleti? -daca stiti...
Ne-a lovit momentan o mare dilema, daca sa mai bagam gaze sau sa optam pentru o astfel de centrala si sa evitam lucrarile pentru bransare la gaze.

De fapt, ar fi vorba de o soba-centrala pe peleti, care este si estetica, insa am inteles ca nuprea este silentioasa!

"Daca-ti place o poezie/ Voteaza ca sa se stie"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mai jos, doua articole edificatoare :


http://centrale-buderus.com.ro/blog/cat-consuma-o-centrala-termica-pe-peleti/

http://centrale-buderus.com.ro/blog/ce-inseamna-peleti-cat-costa-peletii-avantaje-dezavantaj/




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

centrala pe peletzi este mai economicoasa(financiar vorbind)decit cea pe gaz si este si mai ecologica!

La noi daca-tzi montezi centrala pe peletzi ,itzi potzi recupera parte din investitzie de la impozit!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si statul roman are un program prin care subventioneaza pana la 6000 de lei din contravaloarea centralei pe peleti ('casa verde', sau ceva de genul asta se cheama).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ideea este ca trebuie sa ne hotaram repede, sotului i-a intrat in cap ca nu mai baga gaze...iar eu vreau sa stiu daca este rentabila varianta aleasa de el ( asa pe net suna bine).
Imi place ca :
- nu mai dau o caruta de bani la gaze ( bani care ii voi da pe centrala) plus lucrarea care se va intinde pe un drum privat si cel mai probabil va fi cu cantec si vrem sa evitam astfel de evenimente ( desi avem acorduri date intre vecini...nervii de moment vrem sa ni-i menajam ca nuprea mai avem),
- soba arata bine, nu-i trebuie camera separata,
- peleti sunt mai ieftini- mai ales in perspectiva liberalizarii preturilor la gaze,
- cica este ecologica si in europa ( mai ales in Germania) am citit ca se foloseste la greu- ceea ce, cred eu, ca vor aparea destul de repede variante din ce in ce mai performante sau macar actualele sunt destul de bine puse la punct.

Nu-mi place:
- ca va trebui sa pun un boiler pentru timpul verii,
- ca trebuie sa depozitez peletii si necesita un minim de efort din partea noastra ( incarcat rezervor, curatat soba)- nu ma deranjeaza lucrurile astea, insa fata de centrala pe gaze...
- aragazul va fi cu butelie...iara, incarcat butelii din cand in cand,
Si cam atat.

Ce vreau, sa nu raman in pana de caldura iarna, sa se blocheze sau mai stiu eu ce...

Eu una sunt putin sceptica, sotul este cam hotarat...imi e teama s anu facem vreo greseala pe care s ao regretam, mai ales ca investim destui bani si apoi sa revenim la alte variante nu ne mai permitem.
Trebuie sa ne hotaram urgent, ca altfel trimitem contractul si platim la gaze si incercam sa urgemntam lucrarile pana in noiembrie.

Totusi, are cineva o astfel de centrala? Sau macar ati vazut la altcineva? Vreau pareri obiective , ca pe site-urile pe care le-am citit mi s-a parut ca intervin tot felul de reprezentanti de vanzari de astfel de centrale...

Programul Casa verde nu se mai deruleaza din lipsa de fonduri, ar fi fost si asta un plus, macar mai amortizam din investitie...




"Daca-ti place o poezie/ Voteaza ca sa se stie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

eu nici nu m-as com plica cu gazul,daca as avea posibilitatzi de inlocuire!

gazul este si va deveni din ce in ce mai scump,vom ajun ge sa ne inclazim in functzie de...cum ne tzine buzunarul!

Pentru bucatarie (in loc d ebutelii)si baie,potzi lua curentul electric in calcul,bine eu nu stiu cit de avantajos este sa gatesti pe curent electric in Romania!

Sora mea are centrala pe peletzi,economiseste financiar undeva la jumatate din cit dadea pe gaz!

mergi pe peletzi,ca nu ai ce pierde!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Nu-mi place:
- ca va trebui sa pun un boiler pentru timpul verii,
- ca trebuie sa depozitez peletii si necesita un minim de efort din partea noastra ( incarcat rezervor, curatat soba)- nu ma deranjeaza lucrurile astea, insa fata de centrala pe gaze...
- aragazul va fi cu butelie...iara, incarcat butelii din cand in cand,
Si cam atat.



Imi pare rau, dar n-am centrala pe peleti, sa-ti spun din experienta mea.
Dar ma gandesc sa-ti mai indulcesc temerile
-pe timpul verii boilerul este, totusi, o solutie eleganta; la bucatarie te descurci usor cu un instant electric. Sigur, ti-as recomanda panoul solar...dar asta inseamna ceva cheltuiala in plus. Solutia cea mai uzitata la tara, din cate am vazut eu, este un instant pe butelie. Si nu numai vara, ci tot anul.
-butelia pentru aragaz (si eventual cea pentru instant apa calda) se incarca cu GPL. Rezultatul? Incarcare dubla, te tine mult timp. In plus, puterea calorica a GPL e mai mare. Minusul la aceasta metoda o reprezinta faptul ca incarcarea cu GPL nu prea este agreata, inteleg chiar ca e ilegala; am aflat asta cand am mers la o statie GPL auto cu o butelie pentru niste muncitori din santier si nenea ala de la pompa mi-a umplut-o si, razand, mi-a zis sa n-o mai scot din portbagaj, ca ma vede lumea. De unde deduc ca...
Oricum, toata lumea asa procedeaza.
In plus, cuptorul poate fi electric, eu visez un cuptor incorporabil electric si doar plita pe gaz, sa nu mai zic ca ar merge si plita electric.
-despre efortul pentru manevrarea peletilor...numai de bine. Eu am ajuns sa doresc sa fiu fortat sa fac miscare, ca singur nu ma urnesc; si statul asta imi rugineste incheieturile...

Eu la altceva ma gandesc si te intreb pe tine: peletii astia se gasesc? Sunt produsi de mai multe firme? Sunt dimensiune standard, sau merg mai multe feluri (dimensiuni)? Adica gasesti cand vrei asa ceva? Poti incheia un contract cu un furnizor, sau te duci cu masina la depozit cand ai nevoie?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Rufus chiar speram sa-ti dai cu parerea . Solutii pentru apa calda menajera exista...(imi pare rau ca nu am luat in calcul un boiler sa prevad instalatia de la inceput cu el...acum va trebi sa vin cu tevi exterior, cam asta e supararea mea, ca stric aspectul baii :)), cu timpul, poate un panou solar... eu visez la o arecare autonomie a casei cu timpul.

Faza cu GPL-ul am mai auzit-o :), ca se incarca buteliile acolo, nu ca ar fi ilegal, desi m-am mirat de ce unele statii gpl au afis mare ca nu incarca butelii de aragaz. Si noi tot asa avem proiectata bucataria, deocamdata doar in vise : cuptor electric, plita pe gaz, deocamdata ma mut cu aragazul meu din bucatarie .

Peleti se gasesc, noi am vorbit cu doua firme care distribuie si monteaza centrale pe peleti, insa cei spre care tindem ( edilkamin ) asigura necesarul de pelti cu transport gratuit. Firme sunt multe, pana vom afla cum este mai avantajos vom merge cu firma care ne monteaza centrala. Nu mai zic ca iti poti gasi presa pentru peleti de la 500 euro ( la mana a doua- atunci sa vezi miscare :) ) pana la 2000 de euro, asta in caz ca dau toate firmele faliment. Peletii au dimensiuni diferite, vom vedea ce alegem pe ce dimensiuni functioneaza.

Una peste alta sunt optimista cu centrala asta si cam tindem 90% spre varianta asta + izolat casa, fata de gaze + centrala si fara izolat casa = cam astia ar mai fi banii care ne-au mai ramas, la limita limitelor.

Oricum visez noapta numai sobe, centrale si alte minuni, cred ca trebuie sa scriu la subiectul despre cosmaruri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Si eu sint de parere ca centrala pe peleti e la momentul actual cel mai economic sistem de incalzire.
Si noi ne gindim sa schimbam un pic incalzitul cu lemne si gaze cu o centrala sau soba pe pelet care sa incalzeasca caloriferele si apa.
Noi avem un sistem care este totusi destul de ieftin ,incalzim toata casa si apa la bai si bucatarie insa caratul lemnelor in casa ma cam plictiseste ,peletul e mult mai comod.
Nu stiu daca ti sa spus ca si centrala pe pelet si sobele au nevoie de manutentione ,curatenie .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Oricum visez noapta numai sobe, centrale si alte minuni, cred ca trebuie sa scriu la subiectul despre cosmaruri !



Daaaa...dar ce vise frumoase...
La casa mea viitoare, indiferent de sistemul de incalzire, voi avea o soba cu lemne. Macar una. Si cand n-o sa mearga centrala, sau cand o sa vreau sa stau cu Tora pe o blana ca sa povestim, o sa aprind soba

In orice caz: gaze+centrala, fara izolat casa, e crima curata. O iarna-doua ca cea care a trecut iti scoate din buzunar inca o data investitia.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

La casa mea viitoare, indiferent de sistemul de incalzire, voi avea o soba cu lemne. Macar una. Si cand n-o sa mearga centrala, sau cand o sa vreau sa stau cu Tora pe o blana ca sa povestim, o sa aprind soba.

Wow ce om romantic ...frumos visezi .
Iti doresc cit de curind sa-ti devina visul realizat.
inbux- ce noptii linistite trebuie sa ai visind sobe si centrale.
Stai linistita si incearca sa faci cea mai buna alegere.
E tare relaxant si frumos sa vezi cum trosnesc lemnele in soba ,noi am facut un semineu ,insa ne trebuie si timp la dispozitie ca altfel devine un stress continuu sa bagi numai lemne pe foc ,sa ai grija sa nu se stinga focul ,la inceput imi placea tare mult ,focul aprins tine si companie atunci cind iti vin musafiri in casa dar asa cum am mai spus m-am saturat sa-l aprind zilnic pina seara tirziu ...si arde ...si tot arde si trebuiesc urcate lemnele pe scari , lemnele fac si mult praf oricit te-ai stradui sa le bagi pe foc cu atentie.Si tare lungi sint iernile .
Sotul meu e unul caruia ii plac mult noutatile si vrea o casa in care consumul de conbustibil sa fie cit mai redus ,sa evitam pe cit putem sa distrugem sa consumam sau sa poluam si pe cit se poate sa nu depindem de altii .Am izolat casa ,asa cum spui tu Refus ca este f.important ,tavanul (acoperisul),am schimbat geamurile cu cele termice ,am pus 3 panouri solare si 10 fotovoltaice .
Cheltuelile in casa s-au redus f.mult chiar daca investitia a fost destul de mare.
Mie mi-ar place tare mult o plita pe inductie ,mi se pare tare practica .

Mergi la inceput