Bv Stelutz, Vero! Hai Luluta, hai Andreea!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Intru si eu de pe mobil sa imi exersrz abilitatile de scriere :))

Roxana, Doamne ajuta sa fii bine! Din cate am citit daca bu se rup membranele nasterea poate si amanata prin medicamentatie. Dar trebuie sa fugi la spital! Ai grija de tine si de bulinuta ta!

mihaela, daaa am emotii ca vine! Ma gandeam ieri ca sarmanul se va simti stingher sa doarma cu ditamai burtoiu langa el de frica sanu ma loveasca. Cum s-ar supara sa il astept la aeroport, ii voi pregati un meniu special din supa crema de ceapa si pui cu smantana iar la desert clatite.

Olivette, da asta ma gandeam ca de acum s-a zis cu iesit meu afara. Deja cand ma duc la baie ma uit de 10 ori pe hartie sa vad dc apare vreo urma de dop. M-am tot tinut sa te intreb daca ai vazut vreo imbubatatire de la untul de shea.

Va pup cu drag! Astazi ma intalnesc cu o fata care si-l doreste pe Ciobi mic :( sper sa nu plang... Vine sa il cunoasca si sa vedem cand poate veni sa ia cusca, care e enorma si apoi pe el. Mi-e o mila...
Diseara revin cu mai multe raspunsuri. Lulutza, sa nu uit pana gasesc linkul cu metode naturale de inducere, stiu ca uleiul de ricin, pe langa faptul ca te duci la baie provoaca si contractii.
Pupici surate dragi!



37+ cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Stela,in mod normal dupa masuratorile date de ecograf eu tot vineri ar trebui sa nasc.Dar fiind nastere naturala e mai greu cu precizia.

Lulutza,dupa menstruatia cand e ziua nasterii?

ANDREEA 38+ cu Andrei
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

UM 15.12.2011-DPN: intre 14 si 20.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

bun gasit in casuta noua! care sa se umple de bobocei pufosi si sanatosi si cat mai aproape de termen...
imi plac enorm sfaturile de la mamici, ajuta enorm...mie cel putin mi-e mai usor, vazand prin ce trec si intelegand ce m-asteapta..
elfica ce bine c-ai gasit laborator cu fonduri! pe-aici nu prea sunt, in ultimele zile din luna sunt niste coziiiii, se fac programari de pe la 4 dimineata, cand mergi la-nceput de luna "nu mai au"..
cat despre prioritate sau scaun cedat la gravide, ciu-ciu! ultima data cand am fost in cora am facut si eu cum ziceau fetele, m-am dus la casa prioritara unde erau 2 persoane cu 2 cosuri ticsite si inca doi tineri, care au comentat ceva de genul "astia nu ne vad??"..i-a lamurit sotul ce fel de casa e..d-na de acolo a fost draguta, le-a intrerupt bonul si ne-a luat pe noi...mi-am cerut scuze, ca deh, m-am simtit prost, le-am spus ca intotdeauna am stat la coada, dar acuma-s pe final si n-am chef sa nasc in cora!
kytana sper sa stea pingu' mic pana vine pingu' mare si se-ntoarce dr...am vazut c-avem dpn-uri foarte apropiate..
vero nastere usoara daca e sa se-ntample...
mihaela nu m-am odihnit deloc si vroiam sa-ncerc un somn la amiaz, dar nu prea-s genul...am fost la banca si am platit niste facturi, am facut mancare, m-am uitat la un film si...timpul a trecut..
roxana si eu zic c-ar trebui sa te vada un dr, poate fi dopul si intradevar e umpic cam devreme...eventual sa-ti spuna ce poti face sa mai duci sarcina cateva saptamani...
mami.ilinca ce faci? sper ca esti bine...
pupici

_
36+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna ziua!! Ce harnicute sunteti la scris si la livrat bobecei!! Felicitari puiutei Adela sa fie sanatoasa si papacioasa!!

Noi suntem intr-un iures pentru ca ne pregatim de botez care este luni, nu imi doream asa repede dar nasa poate doar luna asta sau in martie anul viitor si e deja mult prea tarziu. Asa ca ii dam bice acum si sper sa iasa bine. Eu sunt inca la stadiul balena, nu ma asteptam la miracole doar in 3 saptamani. Sa vedem ce rochie imi gasesc si eu sa ascunda cat de cat o burta dezumflata si restul de sunculite

Olivia la noi e super cald, Ilaria sta in body fara maneci si uneori o las si la nud cu niste scutece mari sub poponeata, asa sa mai stea si ea la aer nu doar cu pampers. Seara o invelesc doar de la burtica in jos cu o patura, cea care e la poza de profil invelita cu ea, e cam ca un tricou de bumbac la consistenta.

Noi incepem sa ne reglam cu kk, am schimbat lapticul si apa cu care preparam si de ieri pana azi a produs de 4 ori!!!

Va pup si sa aveti grja de voi!!

Mamica fericita de Ilaria Rita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vickiy spune:

Buna seara mamici, bebici si burtici!
Mai primiti o graviduta pe ultima suta de metri printre voi? (UM - 11 ian, DPN-21 oct, bb boy, cezariana)
Intai vreau sa felicit mamicile si bebicii care au venit deja pe lume. Am constatat ca majoritatea s-au grabit... al meu sper sa aiba ceva mai multa rabdare ca nu mi-am facut bagajul; nici n-am cumparat tot ce-mi trebuie.
Va citesc de cand m-am inscris - m-au ajutat mult mesajele si sfaturile voastre. As fi vrut sa fiu si activa, dar am avut niste examene care mi-au `mancat` toata vara...
Kytana, Daniela Bejan (sper ca nu incurc numele), eu stiu ca in Anglia copiii primesc alocatii destul de consistente; nu stiu care sunt conditiile... V-ati interesat?
Carmen, am vazut ca esti din Suceava... La noi in spital nu se mai face anestezie generala decat la cerere; se merge pe rahi! La ce medic esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Oau, PAtricia, vom avea si primul bobocel crestinat. Dar la fel e si la musulmani traditia, se boteaza copiii? Ca nu ma pricep deloc... Spor la pregatiri si sper sa-ti gasesti o rochita potrivita.

Mmmm, Kytana, ce delicatese il asteapta pe Pingu. Cu siguranta ii va fi putin teama sa doarma langa tine, si sotul meu doarme in celalalt capat de pat de teama sa nu-l loveasca pe bebe.

Chiar, n-avem numarul lui mami.ilinca, ca n-a mai dat niciun semn de cateva zile bune si nu-i statea in fire...

Vero, nastere usoara si bebe sanatos iti doresc. Iti facem galerie pe vineri. :)

Pupici la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

FELICITARI OANA!!!!!!!!!!!!!


Degeaba incerc eu sa ajung la zi ca vad ca nu am nici o sansa.

Lulutza, imi place burtica de la avatar.

Corinuka, multumesc de raspunsuri.Si felicitari pentru vestile bune de la eco. Vad ca esti programata la nastere de DPN-ul meu.

Olivette, tare imi place cum povestesti tu acolo. Esti o mamica tare activa.

Mirabela, sper sa rezolvati cat mai repede problema cu ochisorul. De la cealalta odisee stiu ca e destul de frecventa si ca e bun si masajul in zona in care e infundat canalul.

Kytana, sper ca esti mai bine decat erai ieri. Noi suntem bine. De fapt la noapte am 2 saptamani de la pierderea dopului. De cateva zile nu am mai avut deloc contractii dureroase iar cele nedureroase au fost mult mai putine decat de obicei. Nu stiu daca medicamentele au chiar asa puternic efect sau e linistea dinaintea furtunii. Oricum, am inceput sa nu ma mai menajez chiar asa si am facut si plimbari si diverse iesiri din casa.

Daniela, mult curaj si putere. Totul va fi bine pana la urma!

Trimit acum ca nu mai am timp si poate mai reusesc sa recuperez ca sunt inca la cap trecut.

Dar bag si niste motate

Hai STELLA, Ramo, LULUTZA si Andreea


Mami de fetita cu fundita Maria si 37 + cu http://lmtf.lilypie.com/LuMCp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Olivete, cadouase se dadeau la maternitate si acum 3 ani cand am nascut-o pe Maria.

Referitor la intrebarile tale, nu stiu daca mai sunt actuale dar eu raspund totusi ce stiu

1 In camera Mariei noi am avut tot timpul cca 24-25 de grade. Mie mi-e frig la 22 de grade asa ca nu as fi putut sa o las asa.

2,Cred ca e ok sa o scoti din casa joi. La noi nu a fost cazul dar atata vreme cat nu bate vantul tare copilul poate fi scos fara probleme.

3 La noi pediatrul a venit in ziua in care am scos-o pe Maria din spital. Am anuntat-o a doua zi dupa nastere. Eu stiu ca legea prevede ca pediatrul trebuie sa faca 2 vizite gratuite la domiciliu, una la externare si inca una in 1-2 saptamani, sa verifice copilul si sa dea diverse indicatii.

4 In cazul nostru medicul de familie al bebelusului e pediatru.

5 AM citit ca e ok sa se cantareasca copii 1 data pe saptamana, in aceeasi zi si la aceeasi ora, dezbracat si pe stomacul gol. Cred ca la inceput se recomanda asa des ca sa fim siguri ca e hranit copilul cum trebuie si i-a bine in greutate. Eu asa am facut la Maria.

Acum chiar ca fug si vad daca mai pot reveni azi.
Pupici.

Mami de fetita cu fundita Maria si 37 + cu http://lmtf.lilypie.com/LuMCp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna seara fete dragi,

Ce mai faceti voi? Si eu m-am tot gandit astazi la mami.ilinca. Am verificat pe contul comunsa vad daca nu cumva a lasat vreun numar si sa o adaug si pe Vicky - Bine ai venit printre noi Vicky

Nu a lasat nici pe gmail nici aici vreun numar mami.ilinca. :(

Uau Vero avea DPN dupa mine, m-au luat emotiile.

Haide Vero!! Doamne ajuta sa fii bine cu cezariana!!

Am vazut ca a lasat Roxana un mesaj in alt topic:

fetele va scriu din spital.am venit la urgente,m-au pus la monitorizat,intradevar erau contractii.dupa consult,colul moale si ceva sters,bebelina angajata pt nastere.dupa parerea doctoritei,nu e un bebe prematur desiiare 33 de sapt e ok.sunt internata cu perfuzii si tratament pt48 ore,plus injectii pt maturarea plamanilor.poate mai intarziem nasterea.sotul maine ajunge in spania,dar oricum sunt cu o prietena.sa speram ca o sa fie bine.

Doamne ajuta sa fie bine! Haaaide Roxanaaa!!

Pap ceva si mai revin



37+ cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Felicitari Dana !Sa-ti traiasca minunea mica.
Daniela sa va dea Domnu multa putere sa treceti peste acest hop.
Azi am fost la control ,bebita este bine are 3074 gr la 36w si 3 zile ne mai ducem pe 28 la spital in caz ca sta pana atunci.Mie mi-au iesit trombocitele scazute si a zis dr ca daca scad sub 100000 o sa-mi faca anestezie generala .


Robert Andrei (15.03.2007) 36+

Mergi la inceput