De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carra

Bird, da, infarct. Dar de ce atat de tanar? Era un tip suplu, atletic, facea miscare zilnic, nu facea nici un fel de excese (mancare, bautura), aveam o viata tihnita, plina de iubire, armonie si veselie... Ce sa mai spun? Da, ai dreptate, trebuie sa-mi revars furia pe cineva, desi asta nu rezolva nimic.

Sunt convinsa ca exista doua feluri de cancer: cel al trupului si cel al sufletului, ambele cumplite si cu final previzibil. Suferinta este de nesuportat. De aceea te-am aprobat cand ai amintit de dreptul la sinucidere asistata. In fond, scopul este de a scuti omul de dureri si de a-i oferi dreptul de a pleca in liniste si demnitate. Indiferent daca e vorba de dureri fizice sau sufletesti.


Nu am cuvinte sa te consolez si nici nu cred ca pot da vreo explicatie. Sau as putea gasi una teoretica, din carti (ca de obicei) insa am totusi frica si jena sa o dau, pentru ca nu am caderea. ca sa nu ma lungesc, ca fizician, vad suferinta ca pe un proces cu un anume timp de injumatatire, ma gandesc la ea in acest mod. Timpul in care iti revii cumva la o stare de echilibru e mai lung sau mai scurt, important e sa ai rabdare sa astepti.

Eu as prefera sa am eroismul de a trece prin moarte. ma gandesc aici la ce a insemnat Crucea Domnului, daca Insusi Dumnezeu S-a micsorat pe Sine in acest fel, atunci suferinta nu poate fi nedemna sau urata. Dar intre ce as prefera si ce as putea sa fac este probabil o mare distanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Subiectul este destul de amplu si departe de a fi terminat. O sa incerc a continua cu raspunsuri la intrebarile ridicate, daca viviana + marius + laura25 au incheiat cu amenintarile tendentioase in vederea inchiderii premature a subiectului, cu tulburarea inspiratiei publice, cu subiectivismul si cu gradinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mihai, din punctul meu de vedere, daca tu respecti regulametul acestui forum, incetezi cu agresivitatea, jignirile si hartuirea altor useri, esti liber sa scrii ce vrei.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@laura25

Jigniri? Cu toata dragostea pentru laura25 + marius + viviana, nu recunosc acest lucru si as dori un citat cu o singura jignire. Uite, eu si astazi am citit regulamentul, cred ca a 10-a oara, fiind acesta foarte important pentru mine.

Daca de exemplu, voi afirma - demonstrand in acelasi timp aceasta - ca aceia care atârna cruci la gâturile lor - peste imprimeuri cu capete de morti - si cânta la chitara in acelasi timp, de fapt slujesc demonilor, nu inseamna ca trebuie sa-si deschida Bon Jovi cont pe despre copii pentru a afirma ca se simte jignit. E vorba de o discutie, ca a oricarei alte cunoasteri. De exemplu, as putea afirma ca pamântul este centrul sistemului solar (dupa modelul geocentric din antichitate), si gata, am “jignit” fizicienii (de fapt, cunoasterea pe care o ADOPTA) si o sa-mi comunice ca se simt “jigniti”, venind cu argumente impotriva, la care eu nu o sa fac decât sa continui sa-i “jignesc” (deci vezi ca e in ghilimele si nu este vb. despre nici o jignire), transmitându-le ca toate miscarile sunt relative - conform fizicii moderne, rezultând ca pamântul este cu adevarat CENTRUL SISTEMULUI SOLAR si ca soarele - datorita rationamentelor fizicii moderne - s-ar invarti in jurul pamantului intr-un an; despre ce agresivitate/jignire/hartuire ar fi vorba aici? E vorba doar despre LAMURIRE, si nimic altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Reciteste-ti avertismentul. Acolo este doar "un extras din productia ta" si ceea ce pentru altii a constituit interzicerea definitiva a accesului pe acest site/forum.
Insa exemplele sunt mai multe.
Iar gestionarea subiectelor a fost si ramane o decizie unilaterala administrativa a acestui forum privat, nu a reprezentat si nu va reprezenta o obligatie de justificare a modului de administrare. Pentru clarificare.
Nu se pune problema cand respecti conditiile de utilizare a acestui forum ci cand NU respectui aceste conditii - care sunt obligative si universal valabile si in mod egal valabile pentru fiecare utilizator al acestui forum daca doreste sa utilizeze acest spatiu virtual, inclsiv pentru MihaiTexas.
Pe de alta parte nu este necesar sa te tot victimizezi si sa tot repeti la nesfarsit numele moderatorilor, toti moderatorii (care sunt mai multi) citesc in mod egal subiectele de pe forum si au deciziile lor care reprezinta deciziile acestui forum.
O zi buna!


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Domnule Marius,

OK, am recitit. Uitându-ma in urma, recunosc ca acel avertisment a fost MERITAT. Din cauza exprimarii putin grabite, dar si din cauza volumului scrierilor. Nu am intentionat sa reiasa ideea precum vad acum scris in textul avertismentului si trebuie sa clarific. In nici un caz nu(!) am vrut sa spun sa se "care" vreun user din discutiile de pe forum, ci de fapt am vrut sa spun sa se care – deci intru clarificare - "teatrul neoprotestant", din ROMANIA; nu a avut nici o legatura acea afirmatie – desi asa ar reiesi - cu acest forum.

Totusi va rog sa observati ca nu se poate reproduce nici un citat, din ce am scris (deci, in afara de avertisment, unde aveti dreptate clara, pe baza exprimarii mele gresite), care sa satisfaca orice incalcare a regulamentului de pe forumul acesta. Traind in USA, pot sa va spun ca românii au poate cel mai scazut entuziasm pentru ceea ce sunt ei, adica romani. Toti ceilalti oameni de alte nationalitati din jur (USA), sunt mândri de ceea ce sunt, de nationalitatea si culturile si religiile (protestanta etc) lor si doresc sa ASIMILEZE cultural pe altii. Românii daca nu au vointa si mândrie precum celelalte popoare, atunci nu au nici voie sa-si exprime cultura si religia ortodoxa? Ati judecat gresit cum ca eu ma victimizez. Am mentionat numele celor 3 moderatori, deoarece dânsii/dânsele pot fi inclusi intr-o categorie speciala, pentru ca m-au facut (poate fara sa vrea, Dumnezeu stie) sa ma simt ca nu as fi “acasa” – sau in Romania virtuala – pe acest forum

O zi buna pentru dvs., ca la mine in USA e noapte acum…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Te contrazici, Mihai, doar ca sa cazi ca pisica in picioare.

Citat:
ci de fapt am vrut sa spun sa se care – deci intru clarificare - "teatrul neoprotestant", din ROMANIA


vs.

Citat:
Traind in USA, pot sa va spun ca românii au poate cel mai scazut entuziasm pentru ceea ce sunt ei, adica romani. Toti ceilalti oameni de alte nationalitati din jur (USA), sunt mândri de ceea ce sunt, de nationalitatea si culturile si religiile (protestanta etc) lor si doresc sa ASIMILEZE cultural pe altii. Românii daca nu au vointa precum celelalte popoare


Cu alte cuvinte, dai cu parul ca romanii nu au deschidere pentru alte popoare,culturi,religii si tot tu spui ca protestantii ar trebuie sa se CARE(!) din Romania.



Domnu' Marius si alte domnii in limbajul tau sunt cam de tinichea ( stii si tu treaba cu Corintenii 13), pe langa lipsa de respect pe care o arati pentru oameni in general, mai ales cand nu sunt de acord cu tine.

Chiar si faptul ca esti mandru ca esti ortodox e tot o mandrie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Cand 2 iti spun ca esti beat, te duci si te culci, daca totusi ai indoieli, iti faci un test de alcoolemie. Ba te victimizezi Mihai, si inca cu gratie...si nu numai fata de moderatori, in general ai o mentalitate de victima... ca sa te aperi, pt ca asa simti tu, ca esti atacat (deci victima) si trebuie musai sa te aperi, ataci..na, e forma cea mai usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas
Ati judecat gresit cum ca eu ma victimizez. Am mentionat numele celor 3 moderatori, deoarece dânsii/dânsele pot fi inclusi intr-o categorie speciala, pentru ca m-au facut (poate fara sa vrea, Dumnezeu stie) sa ma simt ca nu as fi “acasa” – sau in Romania virtuala – pe acest forum



In momentul in are intervine un moderator deja ar fi fost trebuit sa deveniti mai atent ca nu intervine doar ca sunteti sau nu simpatic.
Daca intervine al doilea sau al treilea.... cred ca ar fi fost util sa va reevaluati modul de abordare pe acest forum.
Iar daca va incapatanati si continuati pe aceeasi linie - desigur este dreptul dvs. insa probabilitatea ca sa mai aveti acces in viitor pe forum devine extrem de mica.
Si pentru ca tot ati mentionat "sa ma simt ca nu as fi “acasa” – sau in Romania virtuala – pe acest forum" prin comportamentul dvs ati reusit exact acest lucru fata de altui utilizatori, ceea ce desigur nu se va admite.

In final va mai pun in vedere un aspect, care (iar va avertizez) vi s-a mai pus in vedere de alt moderator si vad ca ignorati solicitarea.

Nu mai editati si reeditati ceea ce ati scris o data si asa la nesfarsit, devine chinuitor pentru orice alt utilizator sa citeasca mesajele postate de dvs. iar pentru noi este un punct negativ.
Sa nu spuneti ca nu vi s-a spus (a doua oara!).


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@JuliaSM

Nimic din ce ati afirmat nu are sens.

citat/JuliaSM
"Domnu' Marius si alte domnii in limbajul tau sunt cam de tinichea"

Ma adresez cu "tu", numai celor pe care nu ii consider complet “straini” si necunoscuti mie. (“Domnul Marius”, am raspuns prin aceasta si la ultimul dvs. mesaj, degeaba va osteniti sa-mi tot explicati anumite lucruri pentru ca eu nu va inteleg nici pe departe “straduinta” si punctul de vedere, in afara aceluia despre editarile de text. Nu-mi place atitudinea dvs. fata de mine, am considerat-o si o consider nepotrivita; imi spuneti gresit ca eu as vrea sa ma consider o victima (a cui si pentru ce motiv? - ca nu am avut nici un fel de CIRCUMSTANTE nefavorabile in discutie), insa dvs. dati dovada de slabiciune si NESIGURANTA: va adresati cu “tu” si pe urma cu “dvs.” catre mine, in mesaje consecutive diferite)

JuliaSM, uite ca eu nu am jignit cu nimic, ci pur si simplu am facut o constatare:

Citat/Mihai
“este inutil ca sa IMPRASTII cu VERSETE din BIBLIE pentru ca apoi sa spun: “EXACT ASTA VREAU SA SPUN”, fara a da nici un fel de explicatie adevarata, asa cum procedeaza PROTESTANTII”

O afirmatie facuta mai inainte, adevarata - ca toate CELELALTE – pe care probabil (?) o consideri o jignire - ca pe toate CELELALTE... Insa

Citat/JuliaSM
“stii si tu treaba cu Corintenii 13”

Nu, nu stiu “treaba” cu Corinteni 13. Daca va referiti la “treaba” protestanta insa, pe aceea o cunosc. Poate totusi ma lamuriti cum sta “treaba”, pâna la urma, din punctul dvs de vedere. Ce credeti ca biserica protestanta poate sa “PROTESTEZE” dupa voie, fara ca sa-si gaseasca “nanasul” care sa PROTESTEZE, la rându-i impotriva ei?

Numai daca a "deschis gura" o persoana PROTESTANTA cu referire la credinta PROTESTANTA, aceasta actiune REPREZINTA un AFRONT conform REGULAMENTULUI forumului, pentru ca PROTESTUL ESTE O OPOZITIE
(deci o opozitie sau un PROTEST IMPOTRIVA ALTOR CREDINTE – ceea ce s-a si desfasurat din partea dvs., pe parcursul acestui subiect).

M-am saturat iarasi de atacuri si iarasi o sa ma retrag din discutie pentru cateva zile, timp in care, "desigur, puteti sa-mi inchideti subiectul neterminat".

Mergi la inceput