De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mihai ,eu n-am auzit ca ateii ar fi in afara iadului, e mai bine sa spui exact daca e viziunea ta despre 'iadul ateu' sau zi unde-ai citit, ca altfel sa stii ca te vor face responsabil si vor spune ca Mihai Texas asa le-a spus.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Michelle, PQ007, Katya, foarte frumos mi-ati scris. Multumesc.

Nu stiu cum sa explic relatia mea cu Dumnezeu, dar o sa incerc: am crescut in spiritul respectului fata de biserica (sunt ortodoxa, dar am fost invatata sa respect optiunile fiecaruia, indiferent de natura acestora) si fata de traditii, fara insa a fi practicanta ferventa. Imi placea ideea de Dumnezeu bun si drept, iar mersul la biserica imi dadea intotdeauna un sentiment de pace si liniste. Eram convinsa ca Dumnezeu mi-a dat viata frumoasa si implinita pe care eu si cei dragi mie o traiam. Simteam o recunostinta sincera pentru toate acestea.

Apoi, deodata... dezastrul. Am cazut de sus, foarte sus, cat se poate de jos. Sufletul: tandari. Rostul de a exista: zero. Si atunci (acum imi dau seama cu uimire) am simtit ca Dumnezeu e... (culmea, voi folosi cuvantul lui Mihai!) GELOS pe fericirea mea deplina si a hotarat sa ma loveasca acolo unde stia ca ma doare cel mai tare: sotul meu, fara de care nu concep nici o clipa de viata. Ma refer la VIATA, nu zile. Si asa am parte numai de paradoxuri dureroase: am zile, dar nu am viata; am soacra (o persoana cu adevarat minunata), dar nu am sot; am de toate, dar nu am ce-mi trebuie: sufletul meu pereche. Asa ca... m-am simtit tradata, lasata balta, ca atunci cand te bazezi pe cineva si acel cineva iti infinge cutitul in spate. Nu ma simt in stare sa intorc si celalalt obraz. Nu am puterea si intelepciunea asta, asa ca ma comport copilareste: m-am suparat pe EL (of, ce urat suna... Sa nu va simtiti jignite in vreun fel, caci nu asta vreau. E doar ce simt cu toata fiinta mea.).

Am scris mult. Daca nu aveti rabdare sa cititi, inteleg perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Carra ,
nu Dumnezeu l-a luat pe sotul tau. Din cate am inteles a fost bolnav, a facut infarct. Nu stiu care este motivul pentru care a facut infarct asa tanar, dar sigur ca exista o explicatie medicala pentru asta. Stiu ca in durerea ta trebuie sa dai vina pe cineva, sa urasti pe cineva pentru durerea pe care o simti. E mai greu sa traiesti cu faptul ca s-a intamplat din cauza mostenirii genetice, din cauza regimului de viata nesanatos sau pur si simplu din ghinion. Daca esti credincioasa mai bine te gandesti ca sotul tau e acolo sus la Dumnezeu si vegheaza asupra ta si te vrea fericita.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Katya

Ateii/necredinciosii nu sunt ridicati/inviati si nu au parte nici de JUDECATA, pentru ca nu s-au supus legii lui Dumnezeu, dupa care sa poata sa fie judecati.

“De aceea
NU se vor RIDICA
NECREDINCIOSII la JUDECATA,

nici PACATOSII în sfatul dreptilor.

Ca stie Domnul calea dreptilor,

iar

CALEA NECREDINCIOSILOR va PIERI.”

Psalmul 1:5-6

Necredinciosii/ateii, dupa ce vor muri, nu se duc nici catre iad, nici catre imparatie; pentru ei nu va exista nici o CALE dupa moarte, ci vor avea numai informatiile obtinute pe timpul vietii, neputând numai cu acestea sa cuprinda Cuvântul care se va spune sufletelor dupa moarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Bird, da, infarct. Dar de ce atat de tanar? Era un tip suplu, atletic, facea miscare zilnic, nu facea nici un fel de excese (mancare, bautura), aveam o viata tihnita, plina de iubire, armonie si veselie... Ce sa mai spun? Da, ai dreptate, trebuie sa-mi revars furia pe cineva, desi asta nu rezolva nimic.

Sunt convinsa ca exista doua feluri de cancer: cel al trupului si cel al sufletului, ambele cumplite si cu final previzibil. Suferinta este de nesuportat. De aceea te-am aprobat cand ai amintit de dreptul la sinucidere asistata. In fond, scopul este de a scuti omul de dureri si de a-i oferi dreptul de a pleca in liniste si demnitate. Indiferent daca e vorba de dureri fizice sau sufletesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Draga Carra

Suferinta ta ma atinge si pe mine prin felul in care o descrii. Insa, incercând a ma pune in locul tau, nu ma pot inchipui indurând atâta suferinta. Dupa parerea mea, Dumnezeu te crede mult mai CAPABILA de astfel de suferinte (suferinta cauzata de moartea unor PERSOANE dragi), decât pe noi ceilalti oameni care nu trecem prin ele; El ne stie pe noi, ca fiind doar niste “mamaligi” in comparatie cu tine, din punctul acesta de vedere. Deci pentru ca esti considerata ca ai putea duce asa suferinte grele, si mult mai puternica decât noi, de aceea tu esti cea care are parte de aceste suferinte, eu asa cred. Sa-ti ajute Dumnezeu sa le duci pe toate la bun sfarsit.

Ai o parere destul de ciudata despre viata, insa nu este fara temei. Sigur ca, asa cum spui, viata este un “dar”, “fortat”. Vietile noastre se ridica din NIMIC (sau "din" “ceea” "ce se" “afla” "in afara" Lui Dumnezeu) iar vietile noastre nu au nici un sens mai inainte de a fi chemate la existenta. De aceea te simti ca si cum, nu ai apartine cu adevarat in realitatea (creatia) pe care o percepem cu totii. Aceasta, si pentru ca realitatea noastra este la fel ca o propozitie neterminata. Mai are Dumnezeu de pus niste “cuvinte” la capatul propozitiilor vietilor noastre. Mai asteapta sa vezi aceste cuvinte, caci e posibil ca sa se schimbe sensul propozitiei tale.

Vezi ca eu nu am spus ca Dumnezeu e gelos pe oameni, ci numai pe dumnezeii care-I fac concurenta Lui.

Cu drag,
Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Mihai ,eu n-am auzit ca ateii ar fi in afara iadului, e mai bine sa spui exact daca e viziunea ta despre 'iadul ateu' sau zi unde-ai citit, ca altfel sa stii ca te vor face responsabil si vor spune ca Mihai Texas asa le-a spus.

Noapte buna!

@ Mihai
vezi! la asta ma refeream
oamenii cred in rai si iad ,asa e bine, las-o asa:)

pe de alta parte Mihai, daca tot se discuta ,se zice va veni sfarsitul lumii..cum intelegi tu asta?vor mai ramane oameni pe pamant?ce se va intampla atunci cu ateii?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@oanap85

Am raspuns Katyei, vezi mai sus.

Desigur ca lumea stie de rai si iad, insa la acest subiect am spus ca sunt si informatii care nu se afla la dispozitia majoritatii.

Sfârsitul lumii?... Acesta trebuie pus in ghilimele:

"sfârsitul" lumii

pentru ca de fapt, este vorba de o continuare, cu toate ca o continuare numai pentru oamenii care nu sunt necredinciosi - vezi mesajul anterior despre ce se intampla cu necredinciosii -, adica pentru credinciosii in Dumnezeul Adevarat si pentru credinciosii in dumnezeii concurenti

"(...) Hristos a înviat din morti, fiind INCEPATURA (a INVIERII) celor adormiti."
Epistola întâia catre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel 15:20

INVIEREA(!) a INCEPUT...despre ce sfârsit vorbesti? "Sfârsitul" lumii, o sa incerc sa vorbesc si despre asta daca veti pune intrebarile mai clar. Nu, nu o sa vina potop sau alte calamitati la care probabil va ganditi, peste noi, ci INSELARE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Mihai, multumesc. Mesajul acesta a fost simplu si pe intelesul meu (eu sunt cea care iti zicea de mesajele greoaie si incalcite, scuze). Trebuie sa spun, insa, ca eu nu ma simt "capabila" deloc, dupa cum nu cred nici ca altii sunt "mamaligi". Spun doar ca as fi dat orice sa nu fiu "capabila". Si nici altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@oanap85

Am raspuns Katyei, vezi mai sus.

Desigur ca lumea stie de rai si iad, insa la acest subiect am spus ca vor fi destule informatii care nu se afla la dispozitia majoritatii.

Sfârsitul lumii?... Asta trebuie pus in ghilimele asa:

"sfârsitul" lumii
pentru ca de fapt, este vorba de o continuare, cu toate ca o continuare numai pentru oamenii care nu sunt necredinciosi - vezi mesajul anterior despre ce se intampla cu necredinciosii -, adica pentru credinciosii in Dumnezeul Adevarat si pentru credinciosii in dumnezeii concurenti

"(...) Hristos a înviat din morti, fiind INCEPATURA (a INVIERII) celor adormiti."
Epistola întâia catre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel 15:20

INVIEREA(!) a INCEPUT...despre ce sfârsit vorbesti? "Sfârsitul" lumii, poate o sa vorbesc si despre asta daca veti pune intrebarile mai clar. Nu, nu o sa vina potop sau alte calamitati la care probabil va ganditi, peste noi, ci vom fi inselati amarnic.

Mihai stiu ca sfarsitul lumii nu va fi asa cum poate se asteapta lumea,adica toti oamenii vor pieri ...
dr te intreb(recunosc ca eu nu inteleg multe lucruri)dar undeva se vorbeste despre acest sfarsit al lumii ...deci cum vezi tu asta?pentru ca din ce inteleg eu e ca lumea va exista in totdeauna,repetandu-se acest "curs al vietii" pana cand vom fi mantuiti ..adica cei drepti vor sta alaturi de D-zeu ,cei rai in iad,si totusi eu cred ca iadul nu este vesnic ..
intr-un fel sau altul oamenii Il vor afla pe D-zeu ,vor afla adevarul si vor crede

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput