De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

katia eu credeam ca subiectul e despre frica si spaima caci daca iar se ajunge la religie vor fi mereu si mereu aceleasi contradictii si fara folos caci nimeni nu-si va schimba parerea despre ceea ce crede si in ce crede...dar e dreptul fiecaruia sa-si spuna punctul de vedere ,e adevarat

Mihai de ce nu ai spus ca esti crestin-ortodox si ai spus ca esti ateu?
nu ar fi mai bine sa-ti spui punctul de vedere?nu e mai bine sa predici direct oamenilor?fie ca e vorba despre atei sau sectanti?
eu cred in ceea ce ai scris tu dar pe forum fiecare doar isi spune parerea si atat...tu cum ai "descifrat" corect biblia?
tie cine iti predica?:)
asta cu D-zeu e gelos mi se pare cam ...uman
iar in ceea ce priveste ateii ..multi nu inteleg sau nu vor sa creada citez:"ei vor trai la infinit aceasta viata din care vor fi murit, repetandu-se si repetandu-se mereu, de la nastere catre moarte si inapoi la nastere, exact asa cum a fost viata lor, nimic altceva nefiind lor dat sa mai vada sau sa mai traiasca"
nu e mai bine sa creada ca oamenii buni merg in rai si cei rai in iad?
cum spunea si bird ca e multumita :D..adica oamenii cred in rai si iad,nu e mai bine asa?


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

nici macar nu stiu daca putem sa dam vina in totalitate pe religie (desi, in general, eu dau vina usor pe religie, pentru multe). daca ar fi numai asta, macar am identifica cauza si am putea incerca sa gasim o solutie. dar ma tem ca nu e numai asta.





Cred ca religia este un pretext, unul bun de tot. E facil sa transformi oamenii in oi fara minte daca apelezi la religie.
Imi amintesc cum spunea Hannen, ca nu religia este de vina ci interpretarile pe care le gasesc ´´formatorii de opinie´´. Avea dreptate. In orice religie poti gasi practic pasaje interpretabile in fel si chip, pe care le poti transforma in sloganuri de ura.

Daca unui om simplu si analfabet i se spune ca X e diavolul si ca Dumnezeu il vrea soldat al dreptatii, atunci omul nostru simplu are sanse mari sa devina o unealta in mana celor cu interese de tot soiul, care se folosesc cu succes de religie si de prostia omului pentru a-si atinge scopurile.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

http://www.youtube.com/watch?v=7jETVUulGwc

edit, ca uitasem sa zic.

Mie de asta imi e frica.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

aa si inca ceva ,de ce crezi ca D-zeu ,chiar de se numeste altfel,cum I se mai spune...nu e acelasi D-zeu?adica stiu ca sunt multe secte dar nu toti cred in acelasi D-zeu ?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mihai, sint sigura ca toata lumea a citit de-aici de la topic despre cit de mare e Biserica ortodoxa, acuma hai s-o lasam si pe Michelle sa traiasca. Ca unora dintre fratii nostri la ce crezi tu ca le foloseste infinitatea ortodoxa daca nu vor s-o cunoasca? Pot sa-ti spun despre Michelle , din ce-am vazut eu c-a scris de-a lungul timpului, ca e un om cu credinta mare, as vrea de multe ori sa pot crede asa deplin ca ea. Ca scrie cu un I sau cu doi de I numele Domnului, ai vazut ca nici de-ai nostri nu stiu cum se scrie, hai sa vorbim despre ale noastre cele bune, Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Katya (teribil ce melodios e numele tau), imi place cum iti argumentezi parerile. Cat despre habotnicie si ateism, ai cumva dreptate in ce ma priveste. Ai dreptate cand spui ca nu am convingeri religioase clare. Dar nici atee nu pot sa ma declar, fiindca... nici eu nu stiu exact cum si ce simt. Mai degraba m-as declara agnostica, presupun, caci nu stiu sau ma indoiesc. De fapt, eu am o problema cu dreptul de a ne decide viata si moartea in sensul urmator: accept ca viata ne-a fost data (nu discutam acum daca ea vine de la parinti sau Dumnezeu, caci opiniile difera), insa am senzatia neplacuta (nu gasesc alt cuvant mai potrivit) ca ne-a fost bagata pa gat, fara a ni se cere parerea. Nu stiu daca reusesc sa ma fac inteleasa... Asa, ca un cadou pe care nu l-am cerut, dar lumea se asteapta sa ne aratam recunostinta indiferent daca avem nevoie de cadoul respectiv sau nu.

PS: Sper ca n-am calcat in strachini din nou. Am fost cat de cat coerenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Katya,

citat/"Ca scrie cu un I sau cu doi de I numele Domnului"

Eu cand scriu numele Domnului Iisus Hristos am cea mai mare grija ca sa nu gresesc. Am vazut ca si tu. Iar michelle stie cum se scrie ADEVARAT, acest nume

Nu este vorba despe vreo MICHELLIADA cum crezi(?). Nu am urmarit decat un simplu raspuns de la michelle, si l-am obtinut in sfârsit.
Eu nu mi-am vazut decât de credinta mea, iar nu de a michellei - care este de la o alta biserica, si este normal ca fiecare sa creada ce vrea...insa daca eu mint cu ceva, ar trebui sa-mi spuneti. Faptul ca dumnezeii celorlalte "credinte" reies ca fiind de nimic, este doar un efect secundar si nimic altceva in afara de confirmarea Sfintelor Scripturi (despre ce vorbesc oare Sfintele Scripturi daca nu despre Dumnezeul ADEVARAT si dumnezeii falsi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mihai, ultimele tale mesaje sunt... nici macar nu am un termen atat de jos incat sa le pot caracteriza.


Biserica Ortodoxa Romana a devenit membra in consiliul Ecumenic al Bisericilor, in anul 1961. Si-a intensificat legaturile ecumenice mai ales cu: Bisericile Ortodoxe Orientale; Biserica romano-catolica; Biserica Anglicana; Biserica Vechilor Catolici, Bisericile Protestante.

Raporturile ecumenice ale BOR cu celelalte culte din Romania se bazeaza pe credinta comuna in Dumnezeu, pe asezarea dragostei crestine la temeila vietii comunitare si pe respingerea oricarei forme de prozelitism indiferent din ce parte vine.

Asta face si ne invata Biserica Ortodoxa nu ceea ce insirui tu acolo.

Din pacate tu nu faci altceva decat sa-ti surpi propria temelie comunitara.


Acum am sa ma gandesc serios la inchiderea acestui subiect pana ce ne vom da seama cu totii ca la temelia unei astfel de discutii trebuie sa stea dragostea crestineasca, nu ranchiuna si alte manifestari verbale contrare invataturilor.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@viviana

Sunt IMPOTRIVA ecumenismului; aceeasi ESTE pozitia Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe, si a celor mai multi Parinti si Preoti ai Bisericii.

Daca nu vei inchide subiectul prematur, o sa raspund si la celelalte intrebari si o sa vorbesc si despre ecumenism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Carra,

-mersi
-am crezut c-am trecut peste, da-le-ncolo de strachini
-un cadou e un cadou, tu faci ce vrei cu el: multumesti si te bucuri de el, nu multumesti dar te bucuri de el, nici nu multumesti si nici nu te bucuri.., nu stiu ce sa spun, ca nu-s in situatia ta, eu sint credincioasa de cind ma stiu, iar de viata m-am bucurat de 2 ori c-am primit-o: o data de la Dumnezeu, si a 2-a oara de la parinti ca au decis sa accepte cadoul lui Dumnezeu, nu-ti mai zic ce cadou am primit cind mi-a dat Domnul copii, si-acuma cind vad o gravida e ca si cum mi-ar fi iesit Domnul in cale.

Dar poate-ti raspunde altcineva care a trecut prin asta si fie a dobindit credinta, fie s-a lipsit de ea, eu nu ma pricep decit la "sporit" o credinta( asa mi se pare cel putin), as putea incerca si sa pun umarul la o 'convertire' daca-ti doresti, daca te pot ajuta cu ceva, zi.

Mergi la inceput