Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici(24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Delia21 bine ai venit! Sa iti creasca mare si sanatoasa minunea!

Histamina, trimite-mi pe mail traducerea daca mai e de actualitate. In weekend am mai mult timp de stat pe net.

Noi suntem bine......ne pregatim de mare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Noi abia ne-am intors din concediu, doua saptamini la munte, care au trecut mult prea repede.
Bine ai venit, Delia si multa sanatate micutei!
Eu sint un pic cam disperata, copii mei nu prea vor sa mai manince nimic.Cind ii intreb ce vor imi raspund "banane" si cam atit.
In rest veselie mare, repeta aproape orice cuvint dupa noi, le-am tot spus ca unele lucruri nu au voie sa le faca, pentru ca numai adultii pot sa faca respectivul lucru si o data cind i-am gasit urcati pe masa si i-am intrebat daca au voie sa se urce acolo, mi-au raspuns in cor"nuuuu, adutii" , adica doar adutii au voie pe masa.
Sint din ce in ce mai haiosi, ii privesc si aproape nu imi vine sa cred ce copii mari am.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am uitat sa va spun ca proiectul cu prematurii pe care va rugasem sa il votati, a cistigat.Asa ca spitalul Pantelimon va avea incubatoare noi, inclusiv unul dotat in acre sa fie adusi piticii f.f. mici de la sala de nasteri, in siguranta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

.Fetele,multumesc tare mult de primirea calduroasa.Eu stau la spital cu cea mica si mai ajung si la puiul d 6 ani care e in casa unor prieteni....Sunt knockout de la nesomn...nu rezist in ritmul asta pe termen lung;partea buna e ca a inceput bebelina sa pape de vineri la bibe dar papa putin ,cate 5 si 8 si 11 ml azi....iar restup prin gavaj....vreau sa stau cu ea cat mai mlt caci in caz de vomat sa nu mi se innece...dar ma simt tare vinovata pentru puiul cel mare cu care stau doar in weekend,2 zile;Sambata asta ajunge mama la noi si va fi bine....caci il voi lasa pe Rudy (6 ani) cu ea....si nu o sa ma mai simt ca ursul sau ca cucul care-si lasa puiul prin vecini.El e bine acolo,are 3 parteneri de varsta apropiata,copiii se adora reciproc,parintii lor imi sunt niste prieteni nemaipomeniti de buni,ne stim din 2000 deci de 12 ani....dar de ce ma simt eu asa de vinovata zau ca....nu ma prea inteleg...Nu vreau sa recunosc dar ma cam lupt cu un pui de depresie;imi e al naibii de teama ca Laila sa nu aibe probleme cu vederea....sau de orice fel;imi luai o carte despre prematuri....si tot citesc....si statisticile alea...ma cam supara si mai sunt prapastioasa...Incerc sa ma linistesc singura...dar nu-mi iese de fiecare data...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Delia te inteleg perfect, si eu am stat 12 saptamani in spital cu piticoata mea si acasa am o fetita de 9 ani si un baietel de 8. Saptamani la rand m-am simtit groaznic de vinovata, nu ii vedeam decat cateva ore/saptamana cand veneau sa ma vada la spital. M-am tot gandit ca ei vor crede ca i-am abandonat in favoarea noii fetite (mai ales ca puii mei sunt adoptati). Intr-o zi erau la niste prieteni care locuiesc aproape de spital si sotul m-a "rapit" o ora si m-a dus sa-i vad. Baietelul nici nu m-a salutat. Amandoi abia s-au uitat la mine, fetita m-a luat in brate cand am inceput sa plang, dar atat. Cand le-am spus ca e timpul sa ma intorc la spital si sa ne luam la revedere, au venit amandoi si m-au luat in brate. Ei mititeii se gandisera ca le-am abandonat sora. Este o situatie de exceptie si daca baietelul tau se simte bine cu prietenii lui, linisteste-te, canalizeaza-ti energia pe micuta. Nu te mai invinovati, te descurci minunat. Cat despre statistici...iubito tu esti curajoasa. Eu n-am avut curaj nici sa vorbesc nici sa scriu cuiva care a mai trecut prin ceva asemenator, doar ca sa nu fac comparatii. "Fetitele sunt luptatoare" - este propozitia de care m-am agatat ca o nebuna 9 saptamani pana pitica mea a iesit din terapie intensiva si a trecut la prematuri. Dupa prima luna de viata se face primul control oftalmologic. Din cate am inteles, daca sunt probleme, se pot rezolva daca siunt descoperite la timp. Daca bebica papa la biberon inseamna ca e o fetita puternica si stai linistita, va prinde puteri si va papa din ce in ce mai mult cu biberonul. Eu dupa ce ii dadeam sa manance o puneam in patut si rugam o asistenta sa o aseze pe o parte si sa ii puna prosopelul astfel incat sa o impiedice sa se intoarca pe spate. Fii puternica pentru copiii tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Toniro,cat timp are papusica ta cea mica?Cand e nascuta?

Da,noi venim cu Nectarel al Adei de manuta....Doamne sa treaca zilele astea data!!!! Ieri pe la 3 dupamasa....m-a luat o durere crunta de cap,nu stiam ce am;uitasem sa mananc,nu imi era foame....nu bausem nici cafea,nimic...am fugit jos la cafeteria,papai si in jumate de ora eram alt om.Trec ele si zilele astea...
Danasima,cred ca-s scumpi foc foc si irezistibili gemenasii tai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumes, Delia!
Sa stii ca mai mult ca sigur prin tiioate starile prin care treci tu acum, am trecut toate.
Noi sintem exemplul viu ca totul se poate termina cu bine si sint convinsa ca asa va fi si in cazul vostru.
Si piticii mei sint nascuti chiar mai devreme, la 28 sapt., avem si operatii al ochi, ambii au avut retinopatie de prematuritate, Carina chiar grad mare si acum sint bine si toate temerile pe care le-am avut si in spital si in prtimul lor an de viata mi-u fost infirmate de ei.Chiar sint niste luptatori puii astia care se grabesc sa vina pe lume.
Abia astept sa citim despre progresele voastre in curind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Am nascut pitica pe 27 Decembrie 2011, are 6 luni jumatate. In spital a avut 2 hemoragii intracraniene si am inteles ca i-au afectat putin nervii motrici (nu se foloseste de manute cat ar trebui). Acum o duc la kinetoterapie la un centru de recuperare neuromotorie si recupereaza frumos, de cateva zile se sprijina pe coate si mai nou isi ridica poponeata si indreapta picioarele. In rest se rostogoleste incolo si incoace pe covor . O sa fie bine, ai sa vezi, mititeii sunt invingatori innascuti. Multa sanatate si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

dana si tonirro au dreptate.
gandeste-te ca noi suntem opriti din evolutie la 29 de sapt,ca a facut convulsii la mine in burtica si a ajuns la puls 30 inainte de nastere.cu 5 ore inainte pulsul lui era 180-30-150-25-180.
nimeni nu i-a dat nicio sansa.
doar Dumnezeu si Maica Domnului .
pur si simplu ma rugam pana adormeam,ma trezeam rugandu-ma.
si acum am ditamai minunea cu niste ochi imensi,kaki,razator si pus pe sotii.nu merge,alearga.are doua viteze de deplasare:turbo si am zburat.
acum si-a facut un loc de depozitare in gradina si face curatenie in casa.
linistit iti poti gasi la locul lui din gradina:ochelarii lui taia, paine, pulovere,sandale, rosii.ce gaseste la indemana.
le pazeste cu strasnicie.
din lego face figuri f faine,la povesti sta vrajit si deja vb cu subiect predicat atribut si complement.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Fetelor, ce mai faceti? Ce mai fac copiii? Nicole, sunt gata pregatirile de petrecere?

Mergi la inceput