Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici(24)

Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici(24) | Autor: adipapazi

Link direct la acest mesaj


<<<Topic precedent



mihaela let, prematur in fund la 6 luni necorectate? relaxeaza-te. la mine,la 5 luni, baiatul nu isi tinea nici macar capul, fata era mai in puterile ei. am inceput kineto si dupa acelasi interval de timp, aceleasi exercitii, el statea si in fund, se punea si se ridica din fund, deci recuperase si o depasise, iar ea abia progresa. cred ca pe la 7-8 luni au stat fara sa cada in lateral. stai linistita. sigur ca o kinetoterapie nu i-ar strica. vezi ca am dat info la topicul despre ingrijirea bebelusului prematur.
histamina, va pup si sper sa nu mai citesc despre analize cu rezultate anapoda.
dana, noi suntem regii neincoronati ai iritatiilor la fund. la ultima tura, nu am scos-o la capat nici cu travogen, mult mai tare decat pimafucin/pimafucort, fucidin/fucicort, nidoflor, cutaden etc. tot cu pielea cat mai uscata am reusit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Adi, multumesc de raspuns.

Nu am pus fetita pana acum in fund deoarece asa ne-a indrumat neonatoloaga in care am f mare incredere. De 5-6 zile a inceput sa o punem si deja micuta Eva sta cateva secunde singurica, pe langa faptul ca, atunci cand o ridic in brate, isi tine piciorusele flexate sa o pun in fund . Deja cand ii zic "hai, mami" imi da manutele, se prinde de degetele mele si se ridica in fund. Ea s-a nascut doar cu o luna mai devreme (are 6 luni necorectate). Oricum dr de garda de la Budimex, desi i-am zis ca e prematur, mi-a raspuns ca NU CONTEAZA! Mi s-a parut si mie f ciudat ca un dr sa spuna asa ceva in conditiile in care fetita mea, in prima luna de dupa nastere nu facea altceva decat sa doarma si sa pape. Rar statea treaza. Dormea mai mult de 90% din timp. Asa ca nu ai cum sa compari cu un bebe la termen care progreseaza din a doua luna chiar.
Oricum noi facem masaj seara de seara pt dezv muschilor si deja cand sta pe burtica se intinde dupa lucruri. Isi tine bine caputul, dar cred ca e un pic mai lenesa din fire. Este si foarte cuminte, rade toata ziua, se joaca, da din maini si picioruse; ea rar plange.
Eu ma sperii din orice poate si din cauza faptului ca nu sunt cu ea acasa decta jumatate de zi fiindca am fost nevoita sa ma intorc la birou.
Vroiam sa va mai intreb ceva, eventual pe cele care au nascut bebe-ii in jur de 3 kg. Cam cat cantareau la 6 luni? Eva are doar 6.7-6.8 kg si mi s-a spus ca e cam putin in cond in care la nastere a avut 3 kg. E adevarat ca nu prea se "omoara" cu mancarea, ar manca mereu mar, para si brnzica de casa blenduite, piersica si lapte, mai putin carnita si legume .
Sanatate multa tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

6,8 kg noi aveam la un an si doua luni.
e super ok coilul mihaela.

noi suntem argintul viu.e kinetic.asta e.termina 4 adulti in cateva ore.
o noua testare. varsta mentala 3 ani si 2 luni,cea emotionala 3 ani si 10 luni, varsta reala 1 an si 10 luni.
inventeaza jocuri,imita din imaginatie,adica persoana pe car ei-o ceri sa o imite nu e prezenta.da papa animalelor, jucariilor, canta, e fain d etot si il iubesc enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

85 de cm!!!!!
avem mai mult decat dublul lungimii d ela nastere!
Doamne , ce minune mare am primit in dar!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

avem 9 kg!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Felicitari pt Strumf!!!
Sa creasca mare si voinic!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

http://www.reclama/modules.php?name=Grafice
ne ajuta mult sa vedem pe unde stam.

84 de cm si 9,1 kg!
se spala pe manute si pe corp.imi vine sa il pup tot,tot,tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Salutari!!! Venim si noi la grupul de prematuri;Laila a venit pe lume pe 3 iunie,la 29 de saptamani...teoretic ea pe 19 august ar fi facut 40 de saptamani ,din zisele doctorului.A avut 1130 grame si 35 cm la nastere iar acum dupa 5 saptamani de viata extrauterina,34 saptamani implinite duminica....are 2040grame si 42cm...deci creste frumos;la o saptamana de la nastere avea exact 1000 de grame.....si mie imi tremura inima la cat o vedeam de mica si plapanda.acum tine ochii deschisi mult timp in prima parte a zilei,din cauza cafeinei care i se da zilnic.de pe 8 iulie e pe canula,deci respira singurica si e mult mai comoda si mai relaxata acum,pupe-o mama!!!De luni va incepe sa pape de la biberon o data pe zi in prima saptamana iar apoi o data la 12 ore saptamana urmatoare...si de o fi totul bine...in prima sau a 2-a saptamana al lui august ....mergem si noi acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Delia, te imbratisez. Sa dea Domnul sa mearga totul ca pe roate cu Laila.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

delia 21 , iti multumesc ca ai intrat la noi.
sa iti traiasca printesa!
vine de manuta cu Nectarel, nu-i asa?sau e o printesuca libera?
aici este un grup de mamaici minunate,care pe mine m-au ajutat enorm.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Delia felicitari pentru micuta luptatoare !!! Sanatate multa amandurora si in plus, tie, rabdare si laptic! Stiu ca suna aiurea acum, dar incearca sa te odihnesti pana plecati acasa.

Mergi la inceput