Descuamarea pielii de pe buricul degetelor

Descuamarea pielii de pe buricul degetelor | Autor: tyaa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Fetei mele de 8 ani i se exfoliaza pielea de pe buricul degetelor. S-a mai intamplat la noi, mai ales pe perioada verii, chiar si pe talpi. Am fost la pediatru, am facut analize la sange, nu are carente de vitamine, au iesit toate ok. Pediatra a zis ca poate fi o dermatita de contact sau o alergie. Nu mi-a zis sa-i dau cu nimic.
Eu i-as da cu o crema (i-am cumparat azi crema cu galbenele, catina si muguri de plop) pt ca deja pe buricul degetelor pielea e putin rosie, e ca hartia. Ce mai pot face oare?

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Mie mi s-a recomandat pt aceeasi problema vitamina a uleioasa si a functionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

M-am gandit sa incerc si asta. In cat timp s-a remediat problema la tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalisa74 spune:

Buna Tyaa,

Si eu am o fetita, acum in varsta de 9 ani si jumatate, de-a lungul copilariei, intre varsta de 4 ani si pana pe la 6,7 ani m-am confruntat de cateva ori cu descuamari foarte profunde ale buricelor degetelor de la maine si chiar ale palmei in totalitate, concomitent sau nu cu descuamari ale degetelor de la picioare si talpilor. Chiar daca am tratat-o cu un unguent pe baza de vitamina A si E tot a persistat pana cand uneori pielea era atat de subtiata si rosie ca aveam senzatia ca va sangera. ABia se remedia un pic, ca iar se descuama. Noua nu ni s-a spus ca e ceva dermatologic ci ca mai degraba o avitaminoza....desi nu am facut nici un fel de analiza de sange sa verificam pentru ca nu am vrut sa o traumatizam in plus. ea este si ft speriata de ace si injectii asa ca am lasat-o sa se vindece cum a venit.

Ce pot sa-ti spun este ca va trece de la sine la un anumit moment, la noi dura cam o luna un episod din acesta de descuamare..... nu dispera, este neplacut dar nu e nimic grav.

Eu am cumparat de la plafar o crema de galbenele care are proprietati cauterizante si era si foarte grasa dar nu te astepta la minuni din partea ei ci doar sa va usureze procesul.

La noi aparea aceasta problema toamna sau iarna de aceea cred ca se si vindeca mai greu, de la frig sau vant.

Numai bine si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Si noi am patit ceva asemanator .Am mers la dermatolog si ne-a recomandat Zyrtec -sirop si o crema ,nu mai stiu cum se numea .
In cateva zile nu a mai avut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Vad ca trebuie sa asteptam sa treaca. LA fel s-a intamplat si cu nepotul meu, in clasele primare.

O sa incerc si varianta cu vitamina A, sau crema cu vitamina A.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Si eu am patit cu fetita mea,dar nu foarte rau.Medicul de familie mi-a spus sa o dau de 2 ori pe zi cu ulei de masline.Am dat-o si i-a trecut in cateva zile.

Mergi la inceput