Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Oanaib, exact!

In carte exista tratat special acest aspect, si anume ca majoritatea copiilor cu aceste afectiuni, prezinta tulburari gastrointestinale, sindroame de malabsorbtie sau disbioza!!!

De aceea se considera ca exista legatura clara intre alimente, digestie, absorbtie si bolile respective. Se recomanda eliminarea tuturor alimentelor alergene, suplimentarea dietei cu acizi grasi, probiotice, mg si b6, plus altele.

Fetita ta consuma gluten? Cum sunt scaunele? Si eu suspectam o alergie la lactate a copilului, dar am citit ca alergia la lactate apare de multe ori ca efect colateral al alergiei la gluten. Si i-am scos glutenul. Intr-o luna a pus 700-800 gr, si scaunele sunt normale chiar daca consuma lactate! Mare atentie la gluten. Scoate-l, nu ai nimic de pierdut daca incerci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Ca sa pui diagnosticul de ADHD, copilul trebuie urmarit timp de 6 luni de neuro-psihiatru. Nu trebuie sa o certati si sa-i dati sarcini mici, cu pauze.Are nevoie de multe incurajari !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Betiana vreau sa te intreb ceva:

Daca copilul nu rezista in sarcina mai mult de o jumatate de ora si totusi lectiile multe depasesc demult acest ritm, cum sa fac sa il maresc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Anuscha, copilul meu rezista la o sarcina 20 minute acum 2 ani. Eram disperata gandindu-ma ce va face la scoala. Nici nu ai ideea ce mult l-a schimbat scoala. Nu a avut nicio problema sa stea in banca in clasa I. Doar ca se mai trezea vorbind singur, sau cantand in timpul orei, dar pentru mine astea nu au fost probleme importante, stiind prin ce am trecut cu el in gradinita.

Acum la clasa a II-a, rar se intampla sa nu scrie tot de pe tabla, chiar daca a ramas la fel de agitat. Stie toate explicatiile doamnei, ma informeaza despre tot ce se discuta, uneori mai uita sa noteze temele, dar destul de rar.
Durerea mea e ca nu face nimic, dar nimic la testele pe care le are. Nu gasesc o explicatie. Am vorbit cu doamna, am rugat-o sa ii citeasca de doua ori cerinta, dar se pare ca nu vrea.
Joia trecuta a dat un test de evaluare initiala la lb. romana. Bineinteles ca nu a facut nimic. In week-end i-am dat niste fise sa se obisnuiasca sa lucreze singur si printre ele fara sa stiu era si testul pe care il avusese el in clasa. L-a recunoscut si am fost curioasa sa vad daca se va descurca sa faca ceva singur, exact ca la clasa. A depasit timpul cu 3 minute si a avut o singura greseala. Degeaba ii tot comunic doamnei ca e o problema, ca nu prea am cu cine vorbi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anuscha atentia se antreneaza. Noi am inceput cand avea Iulia 4 ani in felul urmator: 5 minute de stat la masa cu creionul in mana si urlat (bineinteles pt ca nu voia sa faca nimic). Dupa cateva zile a inceput sa si traga cateva liniute in astea 5 minute. Dupa care am crescut progresiv timpul. Poti sa-i acorzi pauze scurte de cateva minute intre sarcini si mai ales desfa-i sarcinile mai in sarcini mai mici pentru ca ea sa aiba impresia ca finalizeaza ceva si asa se apropie de sfarsit. Bineinteles multe felicitari dupa ce termina fiecare sarcina. Pe la jumatatea lectiilor poti eventual sa te mai uiti si urat putin :))), iar in ultima parte: "hai ca uite cat ai scris si mai ai doar putin si termini!"
Eu una asa fac. Ieri lectiile au durat o ora si jumatate. N-a fost usor pentru clasa I, dar am reusit. Cred ca pina termina clasa I albesc.
Ra_mi_ella iti inteleg frustrarea, si eu cand o intreb acasa imi raspunde iar la scoala uneori da alte ori nu. Azi are prima evaluare si sunt convinsa ca o sa fie groaznic. Incepem sa ne obisnuim cu scoala, ieri a reusit sa scrie chiar 2 randuri. Doamna mi-a zis ca de la a 3-a ora nu se mai poate concentra prea mult. Facem mari eforturi, iar eu deja abia astept prima vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella



Acum la clasa a II-a, rar se intampla sa nu scrie tot de pe tabla, chiar daca a ramas la fel de agitat. Stie toate explicatiile doamnei, ma informeaza despre tot ce se discuta, uneori mai uita sa noteze temele, dar destul de rar.
Durerea mea e ca nu face nimic, dar nimic la testele pe care le are. Nu gasesc o explicatie. Am vorbit cu doamna, am rugat-o sa ii citeasca de doua ori cerinta, dar se pare ca nu vrea.
Joia trecuta a dat un test de evaluare initiala la lb. romana. Bineinteles ca nu a facut nimic. In week-end i-am dat niste fise sa se obisnuiasca sa lucreze singur si printre ele fara sa stiu era si testul pe care il avusese el in clasa. L-a recunoscut si am fost curioasa sa vad daca se va descurca sa faca ceva singur, exact ca la clasa. A depasit timpul cu 3 minute si a avut o singura greseala. Degeaba ii tot comunic doamnei ca e o problema, ca nu prea am cu cine vorbi.



Si eu sunt destul de dezamagita (nu o sa mai dau nimanui sfaturi sa fie calma, sa nu si certe copilulu, sa nu fie dezamagita etc)am senzatia ca ,,eu'' nu sunt buna de nimic. Ieri a venit fata cu rezultatele de la testul de romana, evident ca nu facuse mai nimic, chestii simple le-a gresit din neatentie. A iesit plangand din clasa, ce sa o mai cert? ce sa o mai pedepsesc? Dar sunt depasita, cred ca a avut cel mai slab rezultat din clasa, ma apuca, furie, invidie si pe ceilalti copii care, nu au nicio vina ca au rezultate scolare mai bune.

Eu nu stiu unde gresesc, fata de nepotul meu de exemplu munceste de 5 ori mai mult si baiatul este olimpic si ea abia se taraie.

Am sentimente de furie si pe doamna si pe mine amestecate cu nu stiu ce fata de ceilalti copii si fata de parintii lor.
O sa ma calmez si o sa o iau de la capat. Azi da test la mate - nici nu mai am ce sa astept.

Oare sa vbesc cu doamna? Dar cfe sa mai vbesc, am impresia ca i-a pus o eticheta si gata.

Ma culpabilizez ca de vreun an nici nu am mai dus-o la doctor si in prezent nu nare niciun tratament desi nu avea prea mare tratament niciodata, doar cateva vitamine. E foarte greu sa nu stii cum sa-ti ajuti copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Anuscha,te inteleg perfect. Imi pare tare rau pentru voi. Exact asa ma simt si eu. Copil meu e disperat cand vede ce calificative ii pune doamna stiind cat o sa sufar eu. Ca si fetita ta, baietelul meu munceste enorm. In afara de temele zilnice lucreza si suplimentar. In vacanta nu a avut o zi fara teme. Stie toat#259; materia perfect, dar ... Parca totul e in zadar. Cu doamna am renuntat sa mai discut pe tema asta. Anul trecut am fost la psihologul scolii care e si profesor de sprijin si a chemat-o special pe dna in cabinetul ei sa ii explice cum trebuie lucrat cu acesti copii. S-a suparat dna f tare si de atunci e si mai rau. Exact ca si tine, cred ca i s-a pus o eticheta. Am repetat mult un test pe care stiam ca il va da la matematica. A luat FB (9). Nici nu a vrut sa auda ca nota aia trebuie trecuta in catalog si carnet, desi toata clasa a avut nota trecuta in catalog. Asta e. Ne luptam cu morile de vant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella

. Exact ca si tine, cred ca i s-a pus o eticheta. Am repetat mult un test pe care stiam ca il va da la matematica. A luat FB (9). Nici nu a vrut sa auda ca nota aia trebuie trecuta in catalog si carnet, desi toata clasa a avut nota trecuta in catalog. Asta e. Ne luptam cu morile de vant.



Asta este un abuz, m-as fi suparat enorm, dar si daca il muti tot asa va fi. Eu m-am supart anu; trecut rau,rau de tot, am zis ca nu ma mai duc niciodata la serbarea de premiere,tuturor copiilor le-a dat diplome in afara de 3. A mea (care a luat doar o diplima de rezultate excelente la cunosterea mediului) si inca doi copii, amarati saracii de la Casa de copii care nu are cine sa-i apere. Desi mediile adunate lui fii-mea treceau de calificativul B, efectiv ne-a umilit pe amandoua. Atunci nu am putut sa ma abtin si i-am zis vreo doua si tot ea s-a supart, zice ca nu accept nivelul ei. DA NU ACCEPT! pentru ca nu-i cunoaste nivelul d aia nu accept.

Nu stiu ce sa mai fac, am fost si eu la 1000 de psihologi si medici neuropsihiatri, daca ar avea un diagnistic poate m-as mai inpaca cu ideea, dar nici macar QI la limita nu are. Si totusi? Nu tre sa ma las, sa cer cat poate, dar uneori clachezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

...am inceput sa scriu si cu greseli .....scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Of Anna, imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. Nu am inteles de ce nu are fetita ta diagnostic. Medicii la care ai fost nu i-au pus nici unul? Sa stii ca sunt f multe vitamine care ajuta la concentrare. Nu isi fac efectul imediat ci in timp, dar merita incercate.
Cat despre "doamna" trebuie sa stie ca ai dreptul sa ceri curicula separata pentru copilul tau (ceea ce inseamna mai multa munca pentru ea), si evaluare separata, si daca nu vrea sa munceasca in plus ar fi bine sa fie putin mai deschisa si mai indulgenta.
La noi doamna azi de exemplu a stat langa Iulia ca sa rezolve testul de evaluare.
Dupa cum am mai spus, eu stiu ca acesti copii nu au retard, trebuie doar sa ai putin mai multa bunavointa ca sa scoti de la ei ceea ce stiu deja.
Fetelor puteti sa le spuneti doamnelor invatatoare ca puteti solicita comisie de evaluare pentru copiii vostrii. Exista asa ceva, mi-a spus mie terapeuta Iuliei. Si sa vada comisia cum copiii vostri nu sunt evaluati ca niste copii cu adhd asa cum spune legea.
Ra_mi_ella, doamna nu are cum sa dovedeasca ca voi ati lucrat testul acasa si nu are dreptul sa nu-i treaca nota. Poti sa-i faci o reclamatie sau macar sa-i sugerezi asta.

Mergi la inceput