ajutati-ma cu o parere, va rog

ajutati-ma cu o parere, va rog | Autor: aurora70

Link direct la acest mesaj

Sunt tare nelamurita si nelinistita.

In ziua a 19-a a ciclului am facut o eco la care s-a vazut corp galben, deci avulatia avusese loc. Probabil prin ziua 17 conform temp si testelor de ovulatie

azi am facut si un progesteron(ar fi cam ziua 7-8 de la ovulatie) si are valoarea de 5.6 cu interval 1.2-15.9. Am inteles ca doar o valoare peste 10-15 confirma ovulatia. Oare ce sa mai inteleg? E oare deja compromisa o eventuala sarcina cu aceasta valoare a progesteronului? ar trebui sa suplimentez progesteronul cumva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Daca s-a vazut corp galben ai ovulat 100%.
Nu conteaza progesteronul ca valoare pentru confirmarea ovulatiei ci doar pentru sustinerea sarcinii (daca ai ramas insarcinata si e prea mica valoarea progesteronului medicul iti va spune sa suplimentezi cu Duphaston, Utrogestan, Arefam sau altceva).

9+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Multumesc Emilia pentru raspunsul tau.

Cam asa banuiam si eu, dar ma cam streseaza daca asta influenteaza o eventuala sarcina de luna aceasta. Adica, ar fi cam 9 zile de la ovulatie si de la un contact. La dr nu pot sa ajung decat sapt viitoare la sfarsit. Daca ar fi sa se prinda ceva luna aceasta oare aceasta valoare a progesteronului influenteaza? adica ar trebui sa suplimentez preventiv, chiar pana sa ajung la doctor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca progesteronul este in intervalul care trebuie nu inteleg de ce te ingrijorezi. Acum corpul galben secreta progesteronul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Ma ingrijoram pt ca mi s-a spus si am si citit ca o valoare a progesteronului sub 15 in ziua 7 DPO nu e buna, chiar daca e in intervalul acceptat pt faza luteala. Dar deocamdata astept pana ar trebui sa vina ciclul si vedem mai departe ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Buna aurora

1.2-15.9 sunt date de lab. pentru faza luteala, da ?
daca da, orice valoare mai mare de 1.2 indica ovulatia clar
nu te stresa ca e mic progesteronul in faza asta, daca da DD si se prinde, atunci corpul galben de acum va deveni corp galben de sarcina si va secreta mai mult
uneori,stii...nu e chiar indicat sa iei progesteron doar asa de frica, insa iti inteleg nelinistea

p.s. la Ion Ionut ai mai ajuns ?

Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Buna Ani!

N-am mai intrat pe aici in ultime vreme, multumesc pt raspuns.

La Ion Ionut nu am ajuns...cred ca imi e teama sa o iau de la inceput cu un alt medic in acest moment, mai ales ca toate investigatiile se opresc la spermograma sot

Luna asta fetelor mi s-a intamplat cel mai ciudat lucru din istoria(mea): ovulatie in ziua 4 sau 5 a CM. Nu mai am cuvinte. Evident ca am ratat momentul, cine se gandea, in timpul ciclului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Ani, tu ai fost parca la Ion Ionut la centrul de planing? Cum ti s-a parut? Dl Dr, nu centrul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

aurora...sincer ma asteptam la mai mult, dupa cate pareri de bine citisem
o fi fost si el mai obosit dupa o zi intreaga si tare mi-e ca la cam "binedispus" o tipa ce a intrat inaintea mea

eu l-am ales pe el pt. laparo, fiindca inteleg ca e ff bun; in rest pt. probleme de fertilitate sigur va trebui sa ma indrept catre altcineva
in plus inteleg ca toti medicii de la Giulesti sunt cam pe langa subiectul "trombofilia si sarcina"

am mai auzit de ovulatie in zile fff timpurii ale CM
e f rar, dar se intampla
tu esti sigura, sigura de asta ?
cum de ai tras concluzia ca ai ovulat atunci ?



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

am facut ecografie transvaginala si asa a zis dna dr, ca s-ar vedea copt galben. oare e posibil sa se fi inselat?
si temperatura mi-a crescut brusc in ziua 5 si se mentine crescuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

De fapt povestea a fost asa: in ziua 3 m-am gandit eu sa mai fac un set de analize, FSH, LH, Estradiol care au iesit peste limita de faza foliculara. Mi-a cazut cerul in cap, am interpretat ca sunt la premenopauza, etc.
Dupa un wk de cosmar am mers la dr sa-i arat analizele si mi-a zis ca analizele arata ca de ovulatie de fapt. si la eco a zis ca asa se si vede, corp galben recent...

Mergi la inceput