Idei de...refolosit mancarea

Idei de...refolosit mancarea | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Deschid aceasta discutie, inspirata de subiectul histaminei, cel cu 300 lei/luna.

La noi in familie se intampla sa cumparam prea multe produse, care se invechesc in frigider sau sa gatesc (uneori) prea mult si rezultatul in ambele cazuri este ca... aruncam la fel de mult. Cateodata reciclez ce am prin frigider, dar ma invart prin cateva retete si...atat.

Si-atunci vin si va intreb: voi refolositi mancarea sau ce mai aveti prin frigider (gen mezeluri, branza mai veche) si daca da, cum faceti? Ce...retete aveti?


DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu prea refolosesc mancarea. Soacra-mea amesteca ciorba veche cu aia proaspata, eu mai bine o arunc pe cea veche.
Solutia ca sa nu mai arunc mancare pe care am reusit s-o gasesc asa incat sa mi se potriveasca a fost sa cumpar mai putin, sa cumpar dupa ce-mi planific cam ce sa gatesc, iar daca cumpar in exces congelez. Inclusiv mancare gatita mi s-a mai intamplat sa congelez dar e folosita ca solutie de urgenta cand chiar nu am timp sa gatesc ceva sau sa cumpar, situatii neprevazute.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

vad ca ai editat.

Pentru branza care sta si tot sta prin frigider inainte de fie prea tarziu fac niste paste cu branza. Mai ales cand nimeresc o branza care nu ne place, ca de fapt de-aia si ramane nemancata. In paste e excelenta.

Iar pentru mezeluri cum am zis congelez. Cremwurstii ii scot fix cand ii pun la fiert, iar sunca sau alte mezeluir feliate le portionez cat se mananca intr-o dimineata doua si decongelez mutand de seara in frigider.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Eu pe astea le fac:

*carnea de la friptura o folosesc in:
- salate: amestecata cu frunze de salata, rosii, oua fierte, ardei gras, ceapa, masline si branza
-un amestec pentru cateva portii de paste cu carne: calesc carnea cu ceapa/usturoi si mirodenii, adaug pasta de tomate si pun peste paste

* cartofii fierti: zdrobiti bine pentru a-i transforma intr-un piure, apoi amestecati cu ceapa si oua batute si dati la cuptor, pentru a face un fel de placinta cu cartofi (daca mai pun si carne...)

* mezeluri, branzeturi:
- bat bine cateva oua, adaug smantana, apoi resturile de mancare, taiate marunt, adaug niste cascaval si bag totul la cuptor, in jur de jumatate de ora, pana cand capata o crusta aurie
- omleta


DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

vad ca ai editat.


Da, ma chinui de o ora, laptopul imi joaca feste. Dar am reusit sa fiu mai clara in exprimare...

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Deschid aceasta discutie, inspirata de subiectul histaminei, cel cu 300 lei/luna.

La noi in familie se intampla sa cumparam prea multe produse, care se invechesc in frigider sau sa gatesc (uneori) prea mult si rezultatul in ambele cazuri este ca... aruncam la fel de mult. Cateodata reciclez ce am prin frigider, dar ma invart prin cateva retete si...atat.

Si-atunci vin si va intreb: voi refolositi mancarea sau ce mai aveti prin frigider (gen mezeluri, branza mai veche) si daca da, cum faceti? Ce...retete aveti?


DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.


o supa o poti transforma intr-o ciorba sau intr-o tocanita, la niste chiftele poti face un sos, o mamaliguta rece o poti transforma intr-un bulz.... aaa... si tot asa.. painea si resturi diverse in pizza (cand spun resturi ma refer la: o bucatica de branza prea mica sa poate fi impartita la toata familia, o "coaja" de cascaval, niste resturi de sunca, bacon sau chiar friptura, doua , trei rosii, ardei gras, care nu mai pot fi folosite la salata dar care nu's nici de aruncat..etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu n-am congelat niciodata mezeluri, mi se pare ca nu mai au acelasi gust. Nici mancare gatita nu prea am congelat, mama mai punea sarmale sau ardei umpluti, dar eu nu prea fac.

Niciodata nu amestec mancarea veche cu cea noua, pt ca bacteriile care au inceput sa apara in mancarea veche o vor contamina si pe cea noua.

In general eu gatesc prea putin fata de cat e necesar, si nu prea am ce refolosi ... Dar ca sa ne vina idei, da si tu exemple de mancare pe care vrei s-o reciclezi ...

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika
Dar ca sa ne vina idei, da si tu exemple de mancare pe care vrei s-o reciclezi ...



Am dat "retetele" mele, mai mult nu am. Dar sigur mai sunt variante care nu mi-a trecut prin minte sa le incerc.

Nici eu nu congelez mancarea si nici nu combin ciorba veche cu cea proaspata... daca are vreo importanta.

Histamina pe unde-o fi?



DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare
.

Histamina pe unde-o fi?



DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.


Cauta carne de prepelitza bio pentru fetele de pe forum!

Histamina ,am glumit,sper sa nu te superi!

Strict la subiect,si eu prefer sa congelez mincarea neconsumata in doua zile,dar si in cazul meu foarte rar se intimpla pentru ca gatesc in fiecare zi!Sarmalutze,sos de bolognesse,uneori si varza gatita ,cam asta e ce am congelat!

N-as recomanda nimanui sa amestece ciorba veche cu aia noua(brrr...numai cind ma gindesc mi s eincretzeste carnea),sau sa transforme o supa de 2 zile intr-o ciorba"prosaspata",e exact asa cum a spus burtocika!

Ideile razei insa sunt ok,referitoare la brinzeturi,preparate!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu gastesc putin si des asa ca nu am ce congela sau refolosi. daca ramane ceva prin frigider, se intampla de obicei pentru ca e ascuns dupa vreo caserola sau ignorat prea mult timp...si atunci chiar ca nu e ok sa mai fie refolosit, fiind vechi.

insa am facut si eu faza cu 1 pui = 3 feluri de mancare. se pune? fiert puiul, facut supa, scos carnea, facut tocana / something.

si am facut sandwiches cu friptura rece ramasa si cu branza.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu congelez mezelurile in exces si le folosesc in pizza, omlete etc. Branza daca nu se mananca o bag intr-un aluat de saratele mare, din care coc o parte iar restul congelez. De altfel congelez multe aluaturi (de fursecuri, pizza).
Friptura ramasa intra in salate. La fel si pastele fierte, reci.
Daca am un kg de mere care incep sa se scofalceasca le rad, le scad pe foc cu putin zahar si ori fac placinta, ori congelez.
Painea veche = crutoane.

Nu va ganditi ca mereu am timp sa fac toate chestiile astea, insa eu urasc sa arunc mancare, asa ca incerc. Insa solutia de baza e sa cumperi mai putin si sa gatesti mai des.

Mergi la inceput