Dezastre in bucatarie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Mi-a facut mama sarmale si inainte de a pleca mi-a spus sa la bag in cuptor si sa le las acolo 2 ore la foc mic.
Zis si facut.. am ascultat ce mi-a spus mama, am bagat sarmalele la cuptor si mi-am facut de lucru prin casa. Dupa o ora am prin bucatarie , unde era fum peste tot. Nu stiam ce s-a intamplat... Am sunat-o pe mama sa-i spun ce am patit si mama m-a intrebat " Dar tu apa ai pus peste ele? Cum era sa le fierbi...?"
Pot sa spun ca a fost prima si ultima oara cand am fiert sarmale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:



De ale mele nu imi vin in minte acum.In schimb,va spun una de-a sotului.
Ies cu soacra,cumnata si copilul la plimbare.Sotul trebuia sa astepte pe cineva acasa si i s-a nazarit lui ca pana asteapta pregateste el pranzul.Ok,noi am plecat si ne-am intors 2-3 ore mai tarziu.Mirosea bine in bucatarie.Ne schimbam noi,ne spalam,sotul foarte mandru de ceea ce facuse zice sa ne asezam la masa ca ne serveste el.
Ciorbita de fasole.. Ok! Cobor privirea inspre farfurie si vad cum inotau in ea bucati de 7-8 cm de ... carnati!
Il intreb ce cauta carnatii in ciorba.La care el foarte sigur pe el:
'Ce-i iubita mea,nu ai mai mancat fasole cu carnati?'

Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

cred ca eu va "intrec" pe toate .chiar ieri am reusit sa "inabus" un piept de pui, in tigaie, mai bine de o ora.tigaia nu se mai putea refolosi,am aruncat-o (bineinteles si carnea, care era doar o bucatica de scrum).toate astea se intamplau in timp ce citeam.....acest topic .nu m-am lasat pana nu l-am citit cap-coada.n-am mai facut dezastre de ani de zile, deci.......voi sunteti de vina






Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Eu nu prea fac nefacute in bucatarie,dar si cand le fac...apoi Doamne feri
Sambata trecuta m-am apucat de facut un sos minune,pentru iarna .Si imi trebuia suc de rosii .Eu am suc facut din rosiile bio ale soacramii ,dar am zis ca ala sa il las pt pus asa in mancare si sa iau rosii sa fac alt suc pt sos.Am pus in oala de 10 l si mi-au mai ramas vreo 3l,asa ca am pus in alta olicica mai ic,am dat foc si am intrat in casa ca eram singura cu copiii.Si la un om dat simt un miros ciudatel..nooo,nu e de la mine,cine stie de unde ,de afara vine.Si cand ies in bucatarie,olicica mea cu sucul de rosii sfaraia bine mersi,scazuse ca am lasat focul mare si s-a facut scrum.Inca si acum o mai am la innmuita,tot o dau cu Sano de aragaz si cu pasta de curatat,se mai ia putin,iarasi o mai tin la innmuiat.Sper sa ii scot fata,cum se zice,ca e o olicica tare faina si buna .


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Eu nu prea fac nefacute in bucatarie,dar si cand le fac...apoi Doamne feri
Sambata trecuta m-am apucat de facut un sos minune,pentru iarna .Si imi trebuia suc de rosii .Eu am suc facut din rosiile bio ale soacramii ,dar am zis ca ala sa il las pt pus asa in mancare si sa iau rosii sa fac alt suc pt sos.Am pus in oala de 10 l si mi-au mai ramas vreo 3l,asa ca am pus in alta olicica mai ic,am dat foc si am intrat in casa ca eram singura cu copiii.Si la un om dat simt un miros ciudatel..nooo,nu e de la mine,cine stie de unde ,de afara vine.Si cand ies in bucatarie,olicica mea cu sucul de rosii sfaraia bine mersi,scazuse ca am lasat focul mare si s-a facut scrum.Inca si acum o mai am la innmuita,tot o dau cu Sano de aragaz si cu pasta de curatat,se mai ia putin,iarasi o mai tin la innmuiat.Sper sa ii scot fata,cum se zice,ca e o olicica tare faina si buna .


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....



nu te mai chinui asa. pune oala mica la fiert intr-o oala mare (cu apa, desigur), cu un pic de detergent. se curata foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si io dau vesnic pe alaturi cand amestec, nu conteaza oala, cantitatea sau instrumentul de amestecat. Plus ma tai sau ma ard, ieri m-am taiat, azi m-am ars. Cel mai "fain" a fost cand am incalzit prea tare apa pentru biberon si, cu ochii carpiti de somn, mi-am turnat apa fierbinte pe mana.

Io zic ca gatesc murdar, pete pe aragaz, cand tai legumele, nu exista sa nu sara macar cate un cubulet de morcov sau de cartof pe jos... Mancarea iese buna, zic consumatorii, da' pana sa ajunga sa fie gata, murdaresc...

A, si mai uit in cuptorul stins bucati de pizza sau de placinta lasate pentru a doua zi. Odata si o portie de paste la cuptor. Au stat acolo pana au facut mucegai si nu stiam ce pute. Sau uit sa aprind focul si ma mir de ce nu fierbe mancarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Sau uit sa aprind focul si ma mir de ce nu fierbe mancarea.

Asta am patit si eu acum cateva saptamani. Da' eu mai si asteptam cu spumiera in mana, sa nu dea peste...



DE VANZARE, PENTRU COPII SI MAMICI. SUPER OFERTE!!!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Ultimul meu dezastru...

Eram cam ametita de dimineata, dar aveam in cap sa fac o ciorba de inimi si pipote si felul 2, spanac. Nu's de ce, am simtit nevoia sa ma uit pe net de reteta de ciorba de dovlecei...

Intru in bucatarie, las carnea deoparte, toc frumos legumele, apoi le pun linistita , la calit ca pentru...ciorba de dovlecei. Ups, nu e bine, schimbare de plan, bine ca am tot ce imi trebuie. Ok, din pipote si inimi facem ciulama. Zic hai sa fac si un spanac, ca-i place fetitei... pun repejor tot ce e nevoie, cu ochii pe ceas ca trebuie sa iau copila de la gradi. Opresc focul la celelate doua, pun faina peste spanac, fierb 1 min, opresc focul, fug dupa copil.

Revin in vreo 7 min, reaprind focul, sa mai fiarba putin si suna telefonul. Usa deschisa, hota merge, muzica-mi canta... Pun mancarea fetitei la racit, cat timp ea se mai joaca pe afara. Inchid telefonul si o anunt sa spele manutele, sa vina la masa.
Ea, tragand pe nas..."Mamiii...miroase bine...da' miroase si a ars". Aoleuuuu...spanacu' meu!...

Ce sa zic, maine fac altul.

DE VANZARE, PENTRU COPII SI MAMICI. SUPER OFERTE!!!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu una nici numai stiu cate prosti am facut prin bucatarie... si fac
la un moment dat aveam un stingator micut de masina langa aragaz
pt orice eventualitate...
ultima...luni am facut o mazare... dupa ce am pus tot ce trebuia am bagato la cuptor.

Am iesit prin curte cu baiatul. Cand am intrat era un fum de il taiai cu un cutit. Nu era mazarea era tigaia in care prajesc diverse si o tin in cuptor o uitasem si pe ea acolo...


& +35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
ultima...luni am facut o mazare... dupa ce am pus tot ce trebuia am bagato la cuptor.

Am iesit prin curte cu baiatul. Cand am intrat era un fum de il taiai cu un cutit. Nu era mazarea era tigaia in care prajesc diverse si o tin in cuptor o uitasem si pe ea acolo...


Macar tu ai salvat mazarea la timp...
P.S.: Tocmai ce-am stins focul la al doilea spanac, primul fiind cel de ieri. Da' pe-asta l-am facut ca la carte.

DE VANZARE, PENTRU COPII SI MAMICI. SUPER OFERTE!!!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput