Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

mi-am amintit de un site, asta e: http://www.medicarrera.com/

si cu un google am gasit asta:
http://jobs.workexperience.ro/hotjob_details.php?target=4&sub=reg&cmd=hotjob_details&search=1&hj_id=218

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc frumos de site-uri! Daca mai descoperi si altele te rog pune-le aici mai intru din cind in cind la voi.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Noi am stat multi ani in Danemarca inainte de a ne muta in Suedia.
Una peste alta nivelul de viata este comparabil, nu sunt mari diferente. Poate salariul in DK este mai mare decat in Suedia.
Oricum, un salariu de 8000DKK chiar si acum 10-15 ani mi se pare ff mic. In 2001 cand ne-am mutat in DK eu aveam 29000 DKK iar sotul 24000DKK (sa zicem ca aveam salarii mari, dar 8000 salariul mediu mi se pare o diff mult prea mare). Traiam decent, dar nu imi amintesc sa ne fi cumparat zilnic jeans Levi de 500USD:))Impozitul era 40%, si chiar 50% daca salariul era mare. Chiria era de 3500DKK la care se adaugau restul cheltuielilor, curent, apa, internet, TV, etc. Cand ne-am cumparat casa, plateam app 5000DKK rata la banca.
Singura diferenta vizibila este ca Suedezii sunt mult mai deschisi la a angaja non-suedezi, la danezi este mult mai greu. In ambele tari, sa cunosti limba, este neaparat necesar, mai ales cu criza joburilor din ultimii ani.
In Suedia, de ex, nu au previziuni prea bune pt 2013. Au pronosticat cresterea somajului, mai ales in Skane.

La multinationale, nu prea se cere sa cunosti limba, insa nici nu angajeaza direct soferi sau personal pentru curatenie.
In general, toate aceste activitati auxiliare sunt subcontractate unor altor firme, de cele mai multe ori locale, iar atunci cunoasterea limbii e necesara.

Eu una nu as da vrabia din mana, pe cioara de pe gard...Poate sa trimiti sotul sa caute de lucru apoi sa va mutati si voi.
In orasele mari, sunt mai multe oferte de joburi, dar chirii mai mari, nivel de viata mai scazut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Gata, m-am pus la curent cum e situatia actuala acum in dk, am intrebat; un salar mediu e cam 25-30.000 din care impozitul 45-50%; ce stiam eu era dupa impozit cei 8000 si era salar mic spre mediu; o chirie la un apartament mic cam 5000, rata la masina in medie cam 2000;
doctori sint si prin dk care nu vorbesc limba dar sint in curs de a o invata dar in alte domenii este neaparat necesar; un domeniu unde se mai poate doar cu engleza este invatamintul sa predai in engleza sau engleza.
un site poate intereseaza pe cineva
http://www.nav.no/NAV+EURES+work+and+recruit+in+Norway/Links

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Buna seara. Am revenit. Vad ca a mai aparut lume, bine ati venit!
Anna - sotul meu este sofer profesionist aici de 4 ani. In domeniul asta e greu sa-ti gasesti servici, mai ales daca nu stii limba. Sau daca n-ai vreo relatie sa te recomande. si trebuie avut grija peste cine dai - sunt o gramada de romani(bulgari, etc) care ,,trag'' pe aici, cu firme si camioane proprii, dar lucreaza pe nimic. (si sunt si la limita legalitatii). Si alte natii care exploateaza oamenii, nu-ti ofera nici o siguranata si platesc prost.si uite asa, din cauza acestor ...infractori ce fac concurenta neloiala, firmele suedeze, cu totul in regula, care platesc angajatilor totul sunt nevioti sa concedieze. Iar in plus, in domeniu sunt destul de multi scoliti pe aici si sunt preferati (mai ales tinerii).Dar poate in orasele mari e mai bine-oricum, fara personnumer...cam greu.
Scania, volvo, etc produc camioane, nu au soferi.
Asta e ce stiu eu. Nu vreau sa te dezamagesc, dar stati bine si cugetati, cautati si studiati. Cum zicea si Anja, ce-i mai rau din criza abia acum incepe! Si noi locuim in Skåne!!
Oricum te inteleg - copiii merita o viata mai buna, aici ar putea-o avea, dar trebuie start bun, sigur. Succese!
Si politicienii umplu tara cu azilanti! Eu chiar nu inteleg ce vor sa faca, sa iste lupte de strada, razboi?? Tara intra in criza, somajul creste si ei aduc azilanti( nu 100, 200 ci in jur de 50000) - sa mai dea o gramada de bani din skatte pe fundurile lor, in timp ce vård-ul face economii la ,,sange''
Inteleg sa-i ajuti - dar ofera-le azil pana ce se calmeaza lucrurile si doar femeilor si copiilor. Si asa nu le place sa fie aici! Isi mai aduc si diputele cu ei aici, de se-mpusca pe strazi!!
Mda, sunt cam revoltata.
In alta ordine de idei: ii dau cu scoala, e greu si devine si mai greu- auzi Miha: incep mikrobio, cell-bio(continuare) si molek-bio, apoi anatomie si sjukdomlära!!! Toate in termin 2! Crezi ca se poate sa trec de ele??? )))
Pupici si multa sanatate tuturor- ( am scris o gramada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Foxy-le

Si politicienii umplu tara cu azilanti! Eu chiar nu inteleg ce vor sa faca, sa iste lupte de strada, razboi?? Tara intra in criza, somajul creste si ei aduc azilanti( nu 100, 200 ci in jur de 50000) - sa mai dea o gramada de bani din skatte pe fundurile lor, in timp ce vård-ul face economii la ,,sange''
Inteleg sa-i ajuti - dar ofera-le azil pana ce se calmeaza lucrurile si doar femeilor si copiilor. Si asa nu le place sa fie aici! Isi mai aduc si diputele cu ei aici, de se-mpusca pe strazi!!
Mda, sunt cam revoltata.


nici io nu-nteleg de ce ne-or fi primit si pe noi ... ca ma gandesc ca nici noi nu voiam decat o viata mai buna, ca si azilantii astia pe a caror funduri se duc banii din taxele noastre ... mai sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Buna fetelor suedeze,
Pot sa va cer niste informatii...
La vara vrem sa venim in august 5 zile la Copenhaga si macar o zii la Malmo ca am vazut ca e 30 de minute pina acolo.
Ce sfaturi imi dati de vazut neaparat in Malmo si Copenhaga daca se poate;am cautat pe google,dar de la persoane care au fost sau traiesc acolo cred ca sfaturile sint mai utile.
Orice fel de informatie de altfel e utila de la unde sa stam pina la unde sa mincam.Sau chiar in afara de oras ca ne gindim sa inchiriem masina.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, pei trebuie sa le treci, se pune problema?

Mikrobiologi e grea dar faina, sjukdomslära nu e asa de grea, cell- och molekylär noi am facut o materie mare si lunga, foarte grea...anatomia la fel...usch, astea ultimele au fost cele mai grele materii, anatomia a fost singura care am picat-o, am luat-o a doua oara dar multi au repetat anul din cauza ei...acuma nu e obligatoriu sa fie si la voi la fel...ca e diferit ai vazut, de la Kalmar la Malmö...succes mult, mult!

Eu mai am exact 5 saptamani de stat in Kalmar. Nu pot sa va povestesc cat sunt de bucuroasa. Marti incep unltima materie la scoala, dureaza cinci saptamani. Apoi am o practica de 4 saptamani, am examen oral dupa ea, dar o fac acasa, in sfarsit ma lasa. Si dupa practica am 10 saptamani examensarbete, tot acasa. Cu un handledare de la Karolinska, sper sa ne descurcam.

Cam astea de la noi...

mamitzica nu am fost in Copenhaga si in Malmö am stat doar cateva ore in trecere. Poate fetele care stau prin zona sa stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Citat:
citat din mesajul lui Foxy-le

Si politicienii umplu tara cu azilanti! Eu chiar nu inteleg ce vor sa faca, sa iste lupte de strada, razboi?? Tara intra in criza, somajul creste si ei aduc azilanti( nu 100, 200 ci in jur de 50000) - sa mai dea o gramada de bani din skatte pe fundurile lor, in timp ce vård-ul face economii la ,,sange''
Inteleg sa-i ajuti - dar ofera-le azil pana ce se calmeaza lucrurile si doar femeilor si copiilor. Si asa nu le place sa fie aici! Isi mai aduc si diputele cu ei aici, de se-mpusca pe strazi!!
Mda, sunt cam revoltata.


nici io nu-nteleg de ce ne-or fi primit si pe noi ... ca ma gandesc ca nici noi nu voiam decat o viata mai buna, ca si azilantii astia pe a caror funduri se duc banii din taxele noastre ... mai sa fie!



Da, dar noi am venit pregatiti sa muncim, am venit la munca direct.Am venit pt ca am vrut. Nu sa stam si sa primim. Iar ei fug de acolo, deci sunt NEVOITI, nu o fac pt ca le place. Si exprima f clar faptul ca nu le place ca sunt aici. De ce trebuie sa-i tina cumva cu forta?
Adela de cati ani esti aici? in ce län locuiesti? Intreb pt ca sunt zone in tara asta unde nu se vad anumite treburi ff clar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Mihaela- iuhuu! putin mai e. Acum numeri in saptamani nu in ani ))) A trecut si timpul cu scoala, ai vazut?
Succese si putere de munca! Pupici.

Mergi la inceput