Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Io tin, io tin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La noi a nins azi. La voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Mda! aseara a cam dat cu alb si ploaie amestecat. Si un vaaaant de te lua pe sus. acum e 1 grad micut dar macar e soare. Kristi al meu e bolnavior - nu stiu ce balauri de bube a facut. Astia au zis ca e o suprainfectie a micilor lui eczeme(da, are o sensibilitate a pielii)care a dat in svinkoppor (ce nume urat,nu?). e pe antibiotic. Oricum, tot de pe la gradinita e luat! mi s-a cam acrit de gradinita asta!!!
Noroc ca nu am cursuri azi si n-am avut nici ieri si-s cu el acasa.
Mai invat cand am pauze. Mizam pe astea 2 zile fara el acasa(sa fi fost la gradi) sa pot invata, dar....s-au dus.
O sa am examen si la centrifugari si spektroskop si ala de nu l-am luat. Nici nu stiu la ce sa ma antrenez mai intai!
A! mai am si un grupparbete cu prezentare orala.
cam asa o duc eu pentru moment. ))) Voi?
Weekend placut tuturor - chiar e vineri azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ziua buna! Ce mai faceti fetelor, nimic nou pe la voi?

Foxy, cand ai examenele? Spor la invatat, sper ca e mai bine Kristian si ca ai reusit sa inveti.

Eu in continuare cu practica, imediat am ajuns la mijlocul ei...e totul OK, faptul ca am lucrat inainte e un maaaaare avantaj, cel putin ca experienta daca nu va fi la notare (v-am povestit de profa care nu ma iubeste si sunt sigura ca nu imi va da mai mult de G, la fel ca si practica trecuta, desi am primit numai VG-uri de la ambele handledare).
Saptamana viitoare miercuri voi avea proba practica, apoi am de scris lucrarea pentru proba practica si de facut prezentarea in PP...apoi trec pe blodcentralen unde ma asteapta aceleasi lucruri la sfarsitul celor doua saptamani...am inceput si eu sa invat pentru examenul restanta, ca se strang randurile si la mine...examenul e imediat dupa prezentarile orale, in ziua urmatoare, asa ca nu am timp decat sa repet...deci la mine e full fart cum se spune!

Acasa stau cate o zi jumate unde e totul pe repede inainte, abia astept sarbatorile de iarna!

Inca nu stiu nimic de examenul de diploma, cica se "lucreaza" daca pot sa fac in Visby...inca sper...

Azi am fost putin cu stres, sora mea locuieste in NY si azi noapte a postat pe FB ca nu mai au curent, apoi nimic timp de 10 ore...eu in grija mea am uitat ca mai trebuie sa si doarma si pana la ora 14 cand a scris ca sunt OK am facut tot felul de scenarii...

Flory cum mai sunteti?

Iri ai dat testul la engleza, cum mai esti?

kallista ce ne mai spui, sper ca sunteti OK si tu si puiul mic.

pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

*neata fetelor!

Pe la mine mai nimik nou, doar ca am ales sa studiez 50% svenska 1 in 10 sapt. Avem de facut 5 referate, 4 carti de citit din care una facklitteratur cu recenzii pt fiecare, novellanalys si novellskrivning. Era cam mult pt mine sa fi terminat in 5 sapt. Cu engleza o mai las un pic, poate prin decembrie ma mobilizez sa dau testul, ca sa stiu ce fac mai departe.

Va pup si va doresc sa aveti spor in toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Bun gasit tuturor! Da, si eu sunt pe full fart. Examene am pe 9 si pe 10 (sambata, cum aveai si tu, Miha) Pe 10 e ,,doar'' omtenta( e la chimia aia de liceu, se pare ca tot n-am priceput totul cum trebuie. ) azi ne intalnim sa discutam exercitiile. Pe 9 e la spektrofotometrie...! Alta bucurie, dar pare mai putin stufos. Acum mai am doar 1 labrapport de scris si sa ne intalnim cu grupul sa terminam lucrarea pe care o vom prezenta luni! (e vorba despre GLP si akreditering-Miha, tu ai facut asta?)
Apoi lunea cealalta(12) incep materie noua, cu cell odling si multa chimie. Dar pare interesant.
Sarah-spor la invatat! Hai ca ai sa te descurci. Pare mai de speriat decat este.
Asta mic e mai bine dar n-a fost la gradi pt ca a luat antibiotic. Asa ca ne-a zapacit pe aici - ii merge gura ca o melita, toata ziua pupazeste .Eh, dar creste, facem si la oala, eh, de astea pe la noi.
Pup si va doresc vant i vele !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Salutare la toata lumea!
La noi ca la nimeni: a murit ametitul de internet , care si asa are o viteza de-ti vine sa-i plangi de mila (ma apuca nostalgiile cand imi amintesc ce conexiune reliable aveam in Ro). Pana s-a miscat landlordul cu remedierea am ramas rupti de lume. Acum merge... se taraie mai bine zis, dar macar este. Cred ca primul pas ce-l voi face e un abonament la mobil cu net inclus, desi in mod normal nu mi-ar trebui, ca sunt acasa toata ziua. Dar pentru situatii de urgenta ca asta, ca tare-mi spune mie inima ca or sa mai fie.

Mihaela - mersi de pumnii tinuti, o sa ajute cu siguranta. Deocamdata nu se intrevede nimic, dar mi-am pregatit o rabdare cat carul

In alta ordine de idei - am inceput sa urmaresc televiziunea suedeza... mi-e rusine sa recunosc, dar daca nu dau subtitrarea pe on, nu pricep mare lucru . Radio n-am nici o sansa. Asta e marea mea problema, intelegerea limbii vorbite. Dar ma straduiesc... ma straduiesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Seara buna! Io-s in port, astept sa vina vaporul sa ma duca acasa pentru 72 de ore...ce scurt e...dar abia astept! Am net mobil si ma bucur de el :).

Iri, spor sa ai! E bine ca ai ales suedeza asa, si eu spun ca 5 saptamani e putin. Mai bine mai lagom si sigur.

Foxy, spor si tie. Of, imi imaginez ce greu iti e...sa stii ca si pe mine ma asteapta o sambata cu examen, e in 1 decembrie. Si pe 29 nov am ambele prezentari orale de dupa practica. si tin pumnii saptamana viitoare.

Kallista, nu te ingrijora ca nu intelegi. Nici nu ai cum neavand contact cu limba suedeza. Eu tv l-am inteles abia dupa vreu an de Suedia si atunci partial. radio dupa vreo doi...nici acum nu inteleg mereu 100 %, depinde despre ce tema se vorbeste...ca de ex. economie, juridica si din astea cu care nu am contact, sunt pas. E foarte bine insa ca ai ambitie. Uite doua site-uri unde poti asculta lätt svenska, nu stiu daca ti le-am mai dat:

http://www.8sidor.se/ e un buton cu o ureche si scrie lyssna. Asa poti si citi si asculta in acelasi timp.
Si pe P4 sunt emisiuni in lätt svenska: http://sverigesradio.se/sida/tabla.aspx?programid=158 e la ora 18 in fiecare zi cred. Cauta P4 live si poti asculta.

Incepe cu astea sa te incurajezi putin. :)

Va pup, un we frumos sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Mihaela, pentru link-uri, nu doar pentru astea (mi le-ai mai dat, intr-adevar) ci pentru toate, in general... mult mai greu mi-ar fi fost daca nu as fi avut ajutorul tau.

Acum muncesc de zor la Rivstart - asta e manualul dupa care invatam la curs, nu e chiar printre preferatele mele dar asta e. Oricum eu sunt mult inainte fata de colegii mei, care sunt incepatori-incepatori. Cred ca o clasa de False beginners mi s-ar fi potrivit mai mult, dar nu s-a organizat la suedeza. Iar la avansati nu am avut curajul sa ma duc din cauza pronuntiei, inca mai am probleme aici, desi toata ziua umblu prin casa bombanind in suedeza. Saptamana asta am lasat-o balta ca e vacanta scolara si e juniorul acasa, dar de luni incolo o iau de la capat cu vorbitul meu de una singura .

Un weekend frumos va doresc tuturor! Ha det så bra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

ufff. A iesit f bine cu prezentarea orala! Rapoarte de lab mai am unul - trebuie sa raspund la niste intrebari cu legile termodinamicii, dezordini, entropie, entalpie,etc. Iuh, nu prea imi place.... si-am raspuns cam gresit (((
Da, acum trag tare cu examenul la spectrofotometrie si centrifugare-vineri si sambata e repetarea primului.(la care am facut niste greseli grosolane, de neatentie, stres, nu stiu ...Tot e bine ca nu am greseli de nestiinta prea multe.) Azi n-am timpul tot pt ca pustiul e acasa si tocmai se miauna pe aici prin casa.
Va pup si tin pumnii tuturor.

Mergi la inceput