Clubul "babelor" FIV-oase 57

Clubul "babelor" FIV-oase 57 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Buna dimineata!
Doamne frumoase si deosebite, eu mai am cateva ore de stat in casuta, deci n-o sa mai am internet normal, dar am gasit un modem care mai are abonamentul valabil pe septembrie. Numai ca viteza va fi foarte mica si nu stiu cum voi reusi sa fac capitole noi. Asa ca va rog eu frumos, cum gasiti putin timp liber, sa faceti voi capitole, ca stiti ca nu-i nicio suparare - din contra
ioana felicitari pentru cele 6 saptamani ca mamica.
qiao distractie placuta azi si ne povestim maine.
elly hai ca va fi bine, ai sa vezi!
alex de la tine astept minunea pe natural
samiruta te-ai gandit cum sa mai faci miscare. Ti-ai facut abonament pe o luna?
ady pup fata cu burta
ana mie nu mi-e dor doar de tine, ci de voi toate, la cat de rar intru
velvet stiai ca vei ajunge si aici...oricum, sper sa ne vizitezi, nu sa-ti completezi istoricul medical cu esecuri ca ale noastre...tre' sa reusesti rapid, da?
matusico la voi si cand e tara-n greva si in pragul falimentului, tot aveti parte de medicamente compensate, la noi, cred ca si daca am avea o creste considerabila a PIB-ului, ne-am chinui sa cumparam cele necesare pentru o stimulare si, multe dintre medicamente le-am lua tot din afara tarii...deh, maica, asta-i Romanica...oricum, sar'na mul pentru interes si gandurile bune
smaikule imi pare bine ca ajungi maine, ca e musai sa te vad cu burta
aadina astept si eu cumintica, alaturi de tine, urmatoarea eco, care sa arate cat de inimos e samburache din dotare
gabriela am vazut ca te pregatesti de fiv, dar am uitat unde te gasisem pe forum. Unde-l faci?
alina doamna "alba" te salut la babute si pup minunea voastra launtrica.
many salutari lui Vlad.
lyly te vedem maine? cu flori, sau fara
angy tu cum esti? Vreo sangerare noua? Vreo durere?
mupp37z am vazut ca esti user nou si, dupa postarea ta, cred ca esti la primul fiv. Nu prea ai nimerit bine topicul nostru, ca nu cred ca intelegi multe dintre informatiile scrise de noi aici. Probabil ca ai intrebari despre cum se fac injectiile, despre ceea ce poti "pati" de la stimulare, etc. Spune-ne mai multe despre tine (unde faci fiv, cu ce doctor, ce protocol ai, care-s cauzele care au condus la fiv) ca sa te putem ajuta, sau, macar sa te putem indruma spre un capitol potrivit. Imi aduc aminte ca eu, dupa un FIV si-un FET, tot nu intelegeam mare lucru din ceea ce scriau multe fete pe aici

...eheeei, ma apuc de ultimile cutii...

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

neata
multumim de capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna dimineata fete

ari da,stiam ca aici voi ajunge,de-asta m-am si documentat de apr un an incoace...acum ca ni s-a imbunatatit spermograma poate poate vine minunea pana la primavara cand sper sa avem banutii stransi de FIV.am primit o veste buna.sunt cumva mai linistita.parca sper altfel.

sa aveti o zi calda si o toamna plina de reusite si vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

neataaaaa

si eu va doresc o toamna frumoasa si plina de reusite.

si un we minunat.

de Luni intru in curatenie d-aia mare asa ca voi fi si eu mai rar pe aici.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata sami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragelor O zi frumoasa si spor la treaba
Abia astept sa va vad maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Buna fetelor,
azi am fost la un ecograf la mine in oras, am avut noroc ca venise doctorita mai repede si m-a vazut, caci nici programare nu aveam. Eu ma dusesem cu gandul sa ma programez, nici dosarul nu-l aveam la mine. Sarcina evolueaza, are 6 sapt si 6 zile , asa imi iesea si mie din calcule, dar e o iminenta de avort. A zis sa maresc doza de utrogestan la 1200 (400-400-400) si sa continui si cu prog injectabil, 1 la 2-3 zile, si sa nu mai pun vaginal progesteronul, atat timp cat am sangerari, ci sa-l inghit.Mi-a mai dat sa iau indometacin supozitoare, si mi-a zis ca pot face no-spa si scobutil injectabil, daca durerile sunt mari

Distractie placuta maine
O zi frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Aadina te rog eu ia oral si duphaston , nu are cum sa iti strice crede-ma . Ma bucur ca bebe e un luptator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Duphaston iau de cand au inceput sangerarile, 2 pe zi, la pranz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

adriana

adina Doamne ajuta!

distractie placuta maine,fete!

Mergi la inceput