URGENT!!! LUCA, 9 ani cu tumora cerebrala maligna

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Laura, din cate stiu se pot deconta mai multe tratamente cu S2, doar ca trebuie trecute de la inceput acolo.

Au ajuns? Unde stau? Au inceput tratamentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita73 spune:

Buna ziua!
Vin cu vesti...azi e a 2 a zi in Tubingen,ieri a fost intilnirea cu prof care se ocupa de Luca,li s-a explicat tot ce se face,azi i s-a facut o casca pt.radiatii pe care o s-o poarte tot timpul cit e iradiat.Luca e foarte cuminte si ascultator,s-ar putea sa faca si kineto-terapie sa mai recupereze un pic cu mersul si mina care nu o poate folosi.
Azi a facut si un CT de cap,prof.a zis ca e perfect si ca totul o sa fie bine .Mama lui Luca e ingrijorata ca va face in fiecare sapt. si o sedinta de chimio iar efectele secundare cumulate vor fi urite rau!Sper sa suporte bine Luca faza asta,ca apoi vine partea mai nasoala cu chimio lunga!!
Sa speram ca vor putea sa faca tot acolo chimio fiindca sint f.buni in trat.meduloblastomului. Au centru de cercetare pt.asta .
Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella63 spune:

L-am vizitat azi pe Luca, un copil tare dulce, prietenos, istet, cuminte, curajos .... un copil minunat. Locuiesc la Ronald McDonald Haus / Tubingen si platesc 20 de euro pe zi. Este un pic scump dar e bine si mai ales ca e langa clinica unde face Luca terapia. Sper sa-i fie bine si in weekenduri sa-i aduc la mine. Abia astept sa merg din nou la el caci nu poti sa nu te "indragostesti" de acest copil. Doamne ajuta-l!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Luminita, Ella, multumim mult mult pentru vesti!! sper din suflet ca totul va fi super bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna tuturor,
asa cum v-a spus si Lumi, Luca a ajuns la Tubingen, au inceput sa-i faca o serie de analize, azi a fost si la pediatrie pentru control; e foarte cuminte si asculta tot ce i se cere si deja a ajuns preferatul doctorilor; tratamentul e solicitant si mai ales ca dupa cateva sedinte de radioterapie face si o sedinta de chimioterapie si apoi o iau de la capat: radioterapie cateva sedinte si iar chimioterapie; sa ne rugam sa-i reziste trupul mic la iradiatii; oricum radioterapia la Tubingen nu se compara cu cea ce s-ar fi intamplat in tara; la tubingen exista centrude cercetare si acolo se stabilesc protocoalele pentru toata Europa; e cel mai specializat centru in tratarea Mbuloblastomului; parintii incearca acum sa obtina si procedurile de chimioterapie tot acolo, dar nu prea au locuri, sunt pe lista de asteptare....poate dr. vor hotara sa-l ajute si-i vor face si chimio la sfarsit tot acolo.

Fetelor, va multumesc pentru ajutor si informatii (Aschiuta ) si pe masura ce vom primi informatii sa anuntam ce mai face Luca.


Va ,

Laura







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Luca,ne rugam pentru tine

hai fetelor sa cumparati de la bazar si pt Luca,sunt hainute bune,frumoase,stiu eu ce zic

Gabi,merci de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella63 spune:

Azi este Sf. Luca, sa-i uram "La multi ani!", multa sanatate si o viata lunga si frumoasa alaturi de parintii lui minunati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Sf.Luca sa te ocroteasca si sa treci cu bine peste aceasta incercare din viata ta.
La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna dimineata,
am ramas datoare cu o confirmare:

Helbi: 30 euro prin Paypal multumim.

Mama lui Luca m-a rugat sa va multumesc tuturor pentru tot: sprijin financiar, moral, pentru rugaciunile voastre.
Iata mai jos un pasaj din mail-ul ei:

"Draga mea,e foarte bine ca s-a adunat si atit!Multumesc din suflet!
Poti sa le multumesti ,te rog, tuturor?
Ai dreptate,sint un pic mai linistita fiindca am ajuns in cel mai bun loc pentru tratamentul lui Luca.
Nu se compara ce fac aici si cum se comporta cu noi cu ce se intimpla in Romania.Totul este minutios programat,pozitionarea pe masa de iradiere se face la milimetru,daca de 100 de ori trebui rearanjat Luca pe masa,de atitea ori o fac cu zimbetul pe buze,nimeni nu ridica tonul,nimeni nu te grabeste,toti iti explica de 10 ori daca e nevoie.Am o mare admiratie si reunostinta pentru ce fac aici!
Si Luca e mai linistit, e cooperant,toti il lauda si ii dau pungute cu bomboane drept recompensa!
Stam la o casa pentru parinti si copii,Ronald McDonald,platim 20 Euro pe zi,conditiile sint bune,avem o camera si baie,la parter e o sala mare cu mese si bucatarie unde fiecare isi gateste.
Ce e foarte bine e ca sintem la 3 min.de spital,e super fiindca Luca nu merge bine si nu avem masina!E si un parc cit o padure linga noi unde ne plimbam ,una peste alta e bine cu cazarea.
Prof.Paulsen care se ocupa de Luca zicea ca ar fi bine sa mai faca recuperare pentru mana si picior drept,dar nu stiu daca o sa ne permitem ca nu intra in costul decontat de S2.S2-ul deconteaza strict radioterapia ,ceva analize,masca ce i-au facut-o pt.iradiere si consultatiile necesare din timpul radioterapiei.
Chimioterapia costa 50000 Euro si trebuie depusa aceasta suma in contul clinicii inainte de inceperea ei,astia sint amabili dar pina la bani!!
Sa speram ca o sa reusim sa gasim banii,medicina de aici e la 100 ani distanta de a noastra!Cel putin pentru copii e foarte bine,i-as trimite pe toti la tratament aici!!!
Te pup,iti multumesc mult pentru tot si iti scriu cit pot de des!"


Astea sunt cuvintele unei mame mai linistita acum, a ajuns cu puiul ei acolo unde e cel mai bine tratat, dar acum ramane problema banilor; asa cum ati citit pentru chimioterapie vor avea nevoie de 50.000 euro...sper sa contribuim si noi cu cat de putin putem.

Pana acum am adunat cu ajutorul vostru aproximativ 4.300 lei, mai exact: 2.117 lei, 430 euro si 50 CAD. Multumim tuturor.

Va pup si va mai anunt cand am informatii despre Luca.


Laura








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Laura, itzi multzumesc pt confirmarea celor 30 Euro., De ceilalti in lei nu stii nimic, nu?

Ema, tu ai primit mailul, e ok? Sa mai trimit?

Doamne ajuta!

Mergi la inceput