URGENT!!! LUCA, 9 ani cu tumora cerebrala maligna

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Succes,Luca, sa dea bunul Dumnezeu sa fie bine,sa te recuperezi total
Multumim mari9 pt ca a donat o multime de lucrusoare calitative pentru fetite pana in 6 ani pt Luca,am apucat sa pun la bazar marea majoritate,revin cu detalii la fiecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Din cate stiu eu, toate cheltuielile parintilor pe perioada tratamentului se deconteaza prin formularul S2. Presupun ca radio si chimio-terapie tot prin formuar vor fi platite.

Sa auzim numai de bine !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Din cate am inteles eu se va deconta doar radioterapia, pe cand cazarea si chimio va fi pe cheltuiala parintilor; parintii lui Luca inca umbla dupa acte pentru decontarea prin S2 (fostul E112); am inteles ca se deconteaza doar un tratament; e o nebuloasa si asta cu decontarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiserban spune:

Nu, Marcia 03. In cazul formularului S2, se deconteaza doar tratamentul copilului. Si anume, daca formularul este obtinut pt radioterapie, se deconteaza radioterapia si eventualele tratamente si investigatii conexe (de exemplu chimioterapia ce se face in paralel cu radioterapia, eventualele investigatii).
Pentru ca chimioterapia ulterioara (o alta etapa a tratamentului oncologic), sa fie decontata si ea pe formular, este necesara mentionarea acesteia pe act, deci formular pentru radio si chimioterapie.
In cazul in care mama este internata si ea cu copilul (internare foarte putin probabila pe parcursul radioterapiei), mama isi plateste cheltuielile legate de mancare si cazare, pe toata perioada cat sta cu copilul in spital.
Toate celelalte cheltuieli (deloc de neglijat), transport, hrana, chirie (in cazul tratamentului in ambulator) sunt suportate de pacienti.
Totul este foarte bine reglementat prin "legi" europene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ella63, uaaau, asta da ajutor pentru Luca si parintii lui! Jos palaria in fata ta!
Doamne ajuta ca Luca sa se faca bine cat mai repede!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella63 spune:

multumesc frumos anangel_lexi, o fac cu mare drag dar sa vedem acum ce zic medicii deoarece eu sunt la o distanta de 52 km de clinica si s-ar putea sa nu-i lase sa transporte copilul totusi asa un drum caci organismul lui va fi foarte slabit. Cred ca sunt pe drum acum, astept un semn de la ei sa vedem ce si cum facem. M-as bucura din tot sufletul sa vina la mine si sa incerc sa-i fac lui Luca sederea cat mai frumoasa aici, sa uite de durerile lui dragul de el.
Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella63 spune:

Astept inca retete de la voi, cele care vreti sa-l ajutati pe Luca cu o reteta, am postat mai sus: .calburean@gmail.com
Timpul zboara si trebuie sa ne miscam repede.
Va multumesc tuturor
Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ella, eu sunt nepriceputa in ale bucatariei si retetele mele sunt prea banale si cunoscute. Dar iti propun sa scrii la forumul "La bucatarie" unde precis gasesti mai multe persoane care sa te ajute si care nu au intrat pe acest subiect ca sa stie de ideea ta frumoasa. Ba precis pot sa trimita si o poza cu realizarea, ca sa fie cartea mai atractiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Nu am mai vorbit cu mama lui Luca de joi, dar vineri au plecat spre Germania; azi Luca e asteptat la control si apoi vom sti mai multe; asa cum spunea si Ella63, distanta dintre ea si spitale mare si Luca nu va putea parcurge 104 km pe zi, trebuie sa ne mobilizam sa gasim cazare in Tubingen; fetele din Germania, ne pot ajuta, la casa Mc Donalds i-a pus pe lista de asteptare; poate gasim un apartament mic in zona sa-l poata inchiria pe 2 luni cat va sta la radioterapie.
trebuie sa ne mobilizam sa mai adunam banii pentru chimioterapie, avem doua luni la dispozitie.
Luca are nevoie de noi, acum mai mult ca oricand...haideti sa-l ajutam; pentru parinti e groaznic sa ceara bani, sunt oameni cu bun simt, cu o un loc de munca stabil, dar in astfel de cazuri, banii castigati de ei si pusi deoparte nu mai ajung, au nevoie de noi.

Astept sfaturi de la voi; va multumesc mult pentru ajutor.

Va ,

Laura





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ella, incercati sa luati contact aici http://www.hilfe-fuer-kranke-kinder.de/ , poate au ei idee unde se poate caza mai ieftin .

Prea multi bani vad ca nu au de unde sa dea, dar poate au contact cu vreo biserica si le pot face legatura pt cazare.

Aici exista o "casa a parintilor" http://www.krebskranke-kinder-tuebingen.de/index.php?id=166 , dar costa 15,50 euro pe noapte. Mult pt 2 luni.



Mergi la inceput