URGENT!!! LUCA, 9 ani cu tumora cerebrala maligna

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Fetelor, va multumesc pentru toate detaliile voi contacta si clinica din Elvetia (multumesc Marcia03 ), speram sa primim un raspuns cat mai repede, Luca trebuie sa inceapa tratamentul in max. o luna de la operatie, asadar mai are cam o saptamana si trebuie facut ceva.....

Gabby11 si ajutorul tau este foarte important.

Va






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Clinica Gral din Bucuresti are tehnologia cyberknife, stiu de la o prietena care isi trateaza mama acolo... Evident preferabil ar fi sa ajunga in strainatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Asadar s-a primit de la oncolog drumul de urmat: radioterapie fractionata; Cel mai bine ar fi sa faca protonoterapie, e mai putin invziva, dar e mai scumpa. Va rog cine are cunostinte sa se intereseze daca se deconteaza prin formularul S2 (Anca, tu ai aflat ceva?)
Am scris celor doua clinici: PSI din Elvetia (Marcia03 ) si HIT Germania (Ancadragoman ), ambele au tot felul de radioterapii, inclusiv aceasta vestita terapie cu protoni.
Astept raspunsurile lor legate de costuri si de ceea ce cred despre rezultat.

Trebuie sa ne organizam repede, trebuie facuta din nou o actiune, sa distribuim si pe FB din nou, sa adunam cat mai multi bani.

Va rog sa facem cat mai cunoscut cazul, eventual un moderator sa schimbe titlul in Luca, tumora e maligna, ceva sa atraga atentia....
Roxi merci pt ajutor.

Va si va multumesc pentru tot ce ati facut pentru Luca.

Laura




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Sora mea a intrebat si se pare ca este decontata cu E112,nu stiu nimic sigur in acest moment si orcum ei deconteaza dupa ce tu deja ai platit.
Mai da mail si aici http://www.rptc.de/en/information/informational-film-on-proton-therapy.html si hai ca trebuie sa reusim.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Clinica din Elvetia face terapie cu protoni. Prietena mea a platit totul dupa ce au terminat terapia, le-a explicat care e situatia, ca tb sa stranga banii necesari si au inteles. Pt anestezie si chimioterapia de la Spitalul de copii din Zurich a folosit formularul S2. Poate insa acum se deconteaza si terapia prin S2, cineva tb sa intrebe direct acolo. Si inca ceva : parintii tb inclusi in formular, li se deconteaza si lor cheltuielile.

Doamne ajuta !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Marcia,cat a platit pentru terapia cu protoni?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Prietena lui Marcia03 a platit 30.000 franci elvetieni, adica in jur de 25.000 euro.

Am trimis si eu documentele medicale la Clinica din Elvetia si mi-au cerut date suplimentare, le-am trimis, acum asteptam raspunsul.

HIT din Germania mi-au raspuns ca ei nu fac protonizare pt meduloblastom din pacate si au recomandat radio si chimio dupa. Costurile date de ei sunt de 15.000 euro pt radio si pentru chimio au spus ca el (dr.) nu stie exact cat sunt si ca se mai adauga si spitalizarea.

Acum ma axez sa primesc un raspuns pozitiv de la o clinica care sa ne accepte si apoi vedem ce facem si cu decontarea prin S2, de fapt mama lui Luca se intereseaza deja ce se poate deconta prin S2.

Anca, am trimis si celor de la RPTC, sa vedem ce ne raspund.
Am scris si la Anadolu - Turcia si la INI sa vedem ce ne sfatuiesc.

MUltumesc pt ajutor.

Laura



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Laura, ai PM.

Daca ma gandesc mai bine, iti mai trimit unul, deci vei avea 2 PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Da, cam 30000 CHF. Cel mic a facut terapia timp de 6-8 saptamani, de luni pana vineri. Iar de vineri pana duminica facea chimioterapia (nu in fiecare saptamana, ci dupa protocolul celor din Germania..el a facut chimio in Germania, nu in Romania..iar cei din Germania l-au trimis in Elvetia,pt ca ei sunt singurii care fac o astfel de terapie la tumori localizate pe maxilar). Anestezia pt terapie e facuta de doctori de la spitalul de copii din Zurich, dar asta au putut sa o deconteze cu formularul S2, la fel si chimio si urgentele. Au fost de ft multe ori la spital cu el,pt ca ii scazusera leucocitele ft mult (transfuzii de sange a facut destule).

Aici e povestea lui Vladut, daca vreti sa o cititi si sa aflati mai multe. Daca aveti intrebari,ii puteti scrie mamicii lui, Camelia. E ft draguta si ajuta cu sfaturi.
http://vaidavlad.blogspot.ch/p/povestea-mea_23.html

Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie. Cum am mai spus,cei din Elvetia au inteles situatia si Cami a platit totul la terminare terapiei.Deci se poate si asa. Ei nu aveau banii cand au inceput terapia,i-au strans in cele 2 luni cat au stat aici.

Nu se poate face nimic prin Fundatia Mereu Aproape, cu sms-ul ? intreb si eu.

Numai bine !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ah, scuze, am crezut ca am prin inbox mailul sefului clinicii de la Tubingen. Nu-l am, o rog pe Cami sa mi-l trimita. Cand o ajunge si ea la un calculator, ca amu e la spital...

Mergi la inceput