Buburuze de mart-apr2013(4)!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Hop si eu pe aici
Felicitari tuturor care ati aflat intre timp ce aveti in burtica!

Miha, si eu sunt in faza de facut planuri si analize. Deocamdata am aflat ca am tiroidita autoimuna, sistemul meu imunitar imi ataca tiroida, insa la o scara f mica, sunt cam la limita diagnosticului si tiroida inca functioneaza f bine, e posibil sa ramana asa si sa nu se agraveze. Oricum, asta nu are leg cu pierderea sarcinii pt ca hormonii au iesit ok la analize.
Pe de alta parte am fost si la hematologie, sunt f multe aspecte si de la sarcina precedenta si de la antecedente din familie care ar indica spre o posibila trombofilie. Am demarat analizele, cel putin o parte din ele, vor fi gata in 2-3 sapt si dupa aia vom vedea daca e nevoie sa mai fac si alte analize sau nu...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tiroida autoimuna am si eu si nu afecteaza sarcina nici macar daca tiroida e complet distrusa de anticorpi. Tot ce trebuie sa faci este sa tii TSH-ul sub control, adica undeva pe la valoarea de 2, maxim 2,5. Banuiesc ca ti-a dat endocrinologul Euthyrox, nu?


10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Problema cu Henna, in afara de faptul ca nu prea acopera firele albe, este ca dupa ce ti-ai pus o data Henna in par trebuie sa astepti minim 6 luni pana te poti vopsi cu vopsea normala. Asa ca gandeste-te bine, ca fie ca ai acum o pauza de la vopsit fie o vei avea dupa ce nasti.

10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Emilia, ni mi-a dat nici un fel de tratament. In afara de anti-tiroglobulina putin peste limita, analizele erau ok. Dar diagnosticul de tiroidita s-a confirmat la ecografie. Oricum, a zis ca asa cum e acum nu e nevoie de tratament, dar sa revin peste 3-4 luni.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaNae spune:

Salut mamici!
Sunt Ioana si am 14 saptamani de sarcina. O sa nasc in martie anul viitor si as vrea ma alatur grupului de buburuze corespunzator ca sa pot urmari sfaturile si recomandarile grupului.
Bine v-am gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pai si cat ai TSH-ul?


10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna
O sa fac capitol nou!

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu buburuza 9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2013 spune:

Sa continuam AICI!

Mergi la inceput