Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

michelle-usa si Noi suntem in aceeasi situatie copilul intelege prea Putin limba romana din poezii si cantece auzite de la mine nu a retinut decat : pu pu pu ,pu pu pu pu , .....aici ; sau din twinkle twinkle var limba romana a rerinut doar "unde esti"
Asa ca Mai astept cu biblia de abia intelege povestioarele de bebelusi . Cat despre rugaciunea Inger ingerasul meu nici macar Inger sau ingeras nu poate pronunta de inteles nici atat...
Mihai Multumesc foarte mult pentru link uri astazi nu pot sa le deschid ; ieri am aflat ca a decedat unchiul meu la numai 49 de ani si nu am dispozitia necesara pentru a asculta muzica Iti promit ca am sa le ascult cand o sa-mi revin din starea asta de doliu...
Pana atunci te astept sa Mai scrii pe aici cum scrii tu de obicei de-alde sufletului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

DESPRE HAR

@michelle

Ai scris adevarat cu exceptia catorva afirmatii din care se desira rationamentul. O sa comentez numai ceea ce ai spus adevarat, pentru ca nu e bine ca lucrurile adevarate sa fie incomplete.

“Biblia, degeaba e citita daca cei care citesc nu au HAR de la Dumenzeu si nu sunt pe aceeasi "lungime de unda"...ca nu o inteleg.”

Adevarat. Insa "HAR" este un cuvant mult mai mare decat alte cuvinte si nu stim ce inseamna pentru tine.

Ce este HARUL?

O sa dau definitia mai jos, insa acum spun ca HARUL se transmite numai prin Botezul Ortodox.

Prin Ungerea cu Sfantul si Marele Mir - care are pentru cei botezati in Biserica Ortodoxa, aceeasi putere a “punerii mâinilor” Apostolilor peste cei botezati de catre dânsii - deci numai prin aceasta Ungere in Biserica, se daruieste HARUL. Apostolii au propovaduit cu putere de la Dumnezeul intrupat; iar Biserica noastra are PUTERE APOSTOLEASCA, fiind intemeiata cu predanisire de la Apostoli, de catre Apostoli; Biserica Ortodoxa e singura, din toate bisericile, care are putere sa daruiasca HAR.

Iata HARUL:

“Nu fi nepasator fata de HARUL care este întru tine, care TI S-A DAT prin proorocie, CU PUNEREA MAINILOR mai-marilor PREOTILOR.”
Epistola intâia catre Timotei a Sfântului Apostol Pavel 4:14

In concluzie Michelle, cine nu este botezat in Biserica Ortodoxa nu poate avea HAR; se vede clar din textul biblic ca HARUL este daruit numai prin autoritatea si puterea apostoleasca a Bisericii, prin PREOTI, atunci cand se face botezul DIN CER, despre care am vorbit mai inainte.

Ce se intampla atunci cand primesti HARUL la botez? Botezandu-te intru moartea lui Hristos (Romani 6:3), este ca si cum ai lua toate pacatele oamenilor asupra ta, precum a facut Hristos; si pentru ca nu ai putea sa le porti si ai muri sigur din cauza lor, iti sunt iertate chiar in acelasi moment. Din aceasta, ramâne o constiinta DUMNEZEIASCA care va vedea pacatul ca pe cea mai crunta moarte - o moarte care omoara (sufleteste) pe orice om, chiar si (trupeste) pe OMUL Dumnezeu - cu toate ca a Sa nu a fost o moarte dreapta. Danuka, copilul tau a fost luat pe nepregatite de aceasta constiinta dumnezeiasca a pacatului/mortii pe care el fiind copil mai maricel - insa neobisnuit cu Biserica - a simtit-o foarte clar, de aceea s-a si intamplat botezul cum zici ca s-a intamplat.

Deci ce este HARUL?

Definitie: HARUL este CONSTIINTA DUMNEZEIASCA a pacatului si a consecintei sale, moartea. Aceasta reiese si din informatiile urmatoare:

"Ce vom zice deci? Ramâne-vom, oare, în PACAT, ca sa se înmulteasca HARUL?
Nicidecum! Noi care am murit pacatului, cum vom mai trai în PACAT?"
Epistola catre Romani a Sfântului Apostol Pavel 6:1

Putem sa dobândim constiinta pacatului, citind Biblia asa cum sfatuieste Michelle, insa ea va ramane o constiinta OMENEASCA si deci moarta. Nu vad la ce ar folosi. Poate doar ca sa ne scoatem ochii unii altora, zicand “Bai, pacatosule, ia uita-te ce scrie acolo!” sau “Dar tu esti mult mai pacatos decat mine!”. Dumnezeu a adus lumina in lume insa ochii care vor sa o vada trebuiesc sa fie pregatiti mai dinainte in Biserica. Cunoastem multe cazuri care s-au desfasurat pe acest principiu, al constiintei – omenesti si nepregatite – a pacatului; stim despre unele “biserici”, care au facut “indumnezeire” cu forta in trecut, pentru a se “justifica” luatul cu japca de teritorii si vieti de oameni. Istoria ne da exemple pe multi oameni care auzisera sau nu despre venirea lui Hristos si care au fost amenintati de catre spaniolii catolici, sau de catre "profetii" Zwickau (protestanti) - care au comis multe atrocitati in numele lui Martin Luther -, si de catre alti cititori de Biblie: “CREDETI (in ce spunem noi), daca nu, va omorâm!”; cu atâtea exemple de violenta iscata din cauza ca se citeste Biblia de catre oricine si oricând, judec logic ca cei aflati in afara Bisericii Ortodoxe trebuiesc sa tina Biblia la foarte mare departare de ei in fiecare moment, pâna atunci când vor decide sa se alature Bisericii Lui Dumnezeu, altfel vor sa piara prin razboi. Stiti cine a mai citit Biblia - desprinsa de Biserica - asa cum o citeste Michelle? "Profetul" Mahomed. Iar in urma "intelegerii" sale - care l-a determinat sa scrie o ALTA carte (care doar neaga informatiile din Biblie, asa cum face si Michelle) numita Coran, in care se afirma ca "Dumnezeu nu are Fiu", printre multe alte bazaconii "teologice" asemanatoare -, popoarele crestin-ortodoxe care populau tinuturile Orientului Mijlociu au fost rupte de Dumnezeu si facute sa adere cu forta la o inventie "profetica" numita islam. Asemenea responsabilitati - ca ale lui Mahomed care se credea pe sine insusi "Mângâietorul" din Noul Testament -, iti asumi si tu, Michelle, aflându-te cu Biblia departe de Biserica de care apartine aceasta. Ti-am mai spus in alta parte ca te iubesc, si de aceea iti raspund in mod personal. Eu vreau nespus de mult ca tu sa ai HAR si botez DIN CER. Dar nu stiu daca tu iti doresti aceste lucruri, asa cum sunt ele cu adevarat. Daca sta scris clar cuvantul “preoti” langa cuvantul “har”, in Sfintele Scripturi, eu nu inteleg cum de nu esti smerita si cum de nu asculti, cum de nu te caiesti si cum de nu iti este frica pentru ca nesocotesti informatiile date in mod clar in Biblia despre care afirmi ca este cartea ta de “capatâi”. Cine crezi ca o sa achite costul acestor “neatentii” ale tale? Tu si cei de care asculti, tu si cei care iti dau crezare.

In legatura cu cei pe care i-ai chemat: Petru, Toma, David, Solomon, Iosif. Exemplele date nu sunt bune, pentru ca nu au nici pe departe compatibilitate cu situatiile noastre. Petru si Toma au actionat in baza interactiunii cu OMUL Hristos, ca si cu DUMNEZEUL Hristos. Insa OMUL a murit, iar pentru noi este absurd sa comparam determinantele credintei noastre in Dumnezeul fara trup omenesc, cu determinantele credintei lui Petru si a lui Toma in Dumnezeul intrupat omeneste. Iar David, Solomon, Iosif au avut determinantele credintei numai prin Vechiul Testament. Importanta este intelegerea intregii predanisiri a Bisericii Ortodoxe - cu Biblia Ei cu tot - iar nu o asemanare absurda intre noi si personajele biblice. Asta, in caz ca te intereseaza lucrurile care tin de Dumnezeu. Daca nu, atunci ASCULTA de preoti in Biserica intocmai cum te indruma, ca ei stiu toate lucrurile necesare pentru tine.

Vreau sa-ti spun de asemenea Michelle ca sunt foarte derutat atunci când citesc mesajele tale, vazand numele “Isus” (scris cu un singur “i”), pentru ca aceasta persoana (Isus) nu se potriveste deloc cu ceea ce scrii tu despre ea. Faci confuzie. Uitandu-ma in Biblia Ortodoxa la sectiunea Apocrifa, l-am gasit pe acest Isus despre care tu ne spui:

Isus, fiul lui Sirah

cel care a scris: “Cartea Intelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah”.

Daca mai continui sa scrii in acest fel - cu un singur “i”-, se va intelege asa: ca tu de fapt crezi in Isus, fiul lui Sirah, iar nu in Iisus, Fiul Lui Dumnezeu.

citat:
“De aceea citind Biblia nu ai cum sa nu-ti gasesti: linistea, pacea, increderea, dragostea...tot ce ai nevoie pt a fi un OM implinit.”

In privinta lui Dumnezeu, la ce bun sa fiu (numai) OM? Dumnezeu (Hristos) nu a venit pe pamânt ca sa duca "OAMENI" in cer, ci a venit pentru fratii Sai, pentru surorile Sale. Dumnezeu nu vrea oameni, pentru ca oameni poate face si El singur, fara ajutorul nostru. Dumnezeu isi doreste frati si surori, iar DUMNEZEU - cu toate ca este trei Persoane - NU ESTE OM, de acest lucru sper ca esti foarte constienta Michelle, chiar si in absenta harului.

Eu nici macar nu inteleg ce rost au bisericile protestante. Sa "vesteasca cuvantul lui Dumnezeu", cum spun ele. Ori nu este cuvantul lui Dumnezeu, peste tot in lume, in carti, pe internet, etc? Nu toata lumea a auzit? Ce rost au "evanghelistii"/"vestitorii"/"cititorii"? Poti sa spui Michelle, ce rost dumnezeiesc anume au bisericile protestante, in afara de cel indicat ca fiind impotriva lui Dumnezeu, in Sfintele Scripturi.

Ori nu sunteti voi aceia care se duc la El mereu, pe cai scurte si gresite, primind mereu acelasi raspuns:
"Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea." Matei 7:23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

e cazul acum sa studiem limba greaca, evreica...sau alte limbi de in care au fost scrisa Biblia?

cum scriu/nu scriu numele lui Isus e mai putin important...cand ma rog Domnul stie f. bine ca Lui ma rog si nu conteaza cat de gramatical corect sunt/nu sunt.

nu te uita asa departe si sa ma gasesti pe mine ca scriu Isus cu un "i" , uita-te mai aproape in gradina ta (biserica ortodoxa) si vezi cati stiu cum sa-l scrie ca in Bibliile...care presupun ca le citesc.

cat despre Har, personal ma indoiesc ca daca il primesc la 3 luni in biserica ortodoxa il mentin pt toata viata...
daca ar fi asa Romania cu cei aprox 80-90%(sau citit sunt botezati ar fi o tara plina de oameni cu Har.

Eu m-am referit la "har" in sensul de "dar" de la Dumenzu de a auzi, distinge, de a intelege Cuvintul lui Dumenzeu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuka30

michelle-usa si Noi suntem in aceeasi situatie copilul intelege prea Putin limba romana din poezii si cantece auzite de la mine nu a retinut decat : pu pu pu ,pu pu pu pu , .....aici ; sau din twinkle twinkle var limba romana a rerinut doar "unde esti"
Asa ca Mai astept cu biblia de abia intelege povestioarele de bebelusi . Cat despre rugaciunea Inger ingerasul meu nici macar Inger sau ingeras nu poate pronunta de inteles nici atat...
Mihai Multumesc foarte mult pentru link uri astazi nu pot sa le deschid ; ieri am aflat ca a decedat unchiul meu la numai 49 de ani si nu am dispozitia necesara pentru a asculta muzica Iti promit ca am sa le ascult cand o sa-mi revin din starea asta de doliu...
Pana atunci te astept sa Mai scrii pe aici cum scrii tu de obicei de-alde sufletului

"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009

Danuka, tu daca nu esti credincioasa practicanta nu vei avea ce si cum sa-ti inveti copilul. copiii nu se iau dupa teorii, se iau dupa fapte zilnice, dupa exemplul parintilor.


michelle
oops,
treb sa-mi editez mesajul ca am mancat un "i" de la "copiii"...si iar vine Mihai si ma trage de maneca ca nu pun toti "i"-i unde trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Danuka, imi pare rau sa aud despre unchiul tau. Dumnezeu sa-l ierte. Si mie mi-a murit un unchi tânar din Romania, cand eram aici in USA, si stiu cat de greu este. Sa ma ierti pentru muzica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Recunosc ca este destul de neobisnuit si ciudat sa vorbesc cu persoane de la bisericile protestante iar acestea sa nu disemineze din “Cartea Cartilor”.

@michelle

Mesajele tale catre mine au o rezonanta paradoxala. Pana la urma, esti biblista sau nu? DE CE atunci nu ne vorbesti aducând DOVEZI pentru orice afirmi, din Sfintele Scripturi?

Uite cum se procedeaza cu afirmatiile. Eu am sa fac o afirmatie, si dupa aceea o voi demonstra.

Afirmatia pe care o aleg, este aceasta:

“ADEVARUL se afla numai in BISERICA Ortodoxa”

Iar demonstratia biblica este aceasta:

“(…) sa ne îndemnam la dragoste si la fapte bune,
Fara sa parasim BISERICA noastra (…) Caci daca pacatuim de voia noastra, dupa ce am luat cunostinta despre ADEVAR, nu ne mai ramâne, pentru pacate, nici o jertfa”
Epistola catre Evrei a Sfântului Apostol Pavel 10:24-26

Biblia este o carte de "inceput", si o sa-ti arat ca texte egale cu Biblia, BA CHIAR MAI MARI decât Biblia, asteapta mereu pe cititori in Biserica Noastra:

“Adevarat, adevarat zic voua: cel ce crede în Mine va FACE si el LUCRARILE pe care le FAC Eu si MAI MARI decât acestea va FACE, pentru ca Eu Ma duc la Tatal.”
Sfânta Evanghelie dupa Ioan 14:12

Daca aflam de la Biserica noastra - in concordanta cu scrierea biblica de mai sus -, ca multi dintre Sfinti au facut intr-ADEVAR, lucrari MAI MARI, atunci reiese in mod logic, ca scrierile din care aflam aceste lucrari care sunt MAI MARI, sunt intr-adevar MAI MARI decat scrierea care se numeste Biblie.

“Adevarat, adevarat zic voua: cel ce crede în Mine va FACE si el LUCRARILE (...)”
Sfânta Evanghelie dupa Ioan 14:12

Ce LUCRARI se fac in bisericile protestante? Nici una. Hârjonitul pe baza textului Biblic nu este o LUCRARE. Deducem din informatia biblica citata mai sus ca cel ce se afla in biserica protestanta NU CREDE IN DUMNEZEU, caci se spune de catre Mântuitor: cel ce crede in Mine va face LUCRARI.

Citat:
“daca ar fi asa Romania cu cei aprox 80-90%(sau citit sunt botezati ar fi o tara plina de oameni cu Har.”

Da, Romania e o tara plina de oameni cu HAR, care iau parte la LUCRARILE Bisericii. Toti au har primit de la Sfântul Botez, dupa cum am demonstrat mai inainte. Iar acest har dobândit numai prin botezul ortodox nu se “pierde” asa cum zici, ci se ucide – deci in sensul definitiv – doar la aceia/acelea care au parasit Biserica, dupa cum se arata in primul verset din Biblie citat in acest mesaj. Sinucigasilor cu trupul o sa le fie mai bine decât celor care au parasit Biserica lui Dumnezeu.

citat:
"cum scriu/nu scriu numele lui Isus e mai putin important...cand ma rog Domnul stie f. bine ca Lui ma rog si nu conteaza cat de gramatical corect sunt/nu sunt."

Nu gramatica, ci SENSUL cuvintelor este foarte important, dupa cum bine stii. Cuvântul Iisus are un anume SENS in limba greaca, ca si cuvântul Hristos (Cel uns, Cel ales). Iisus inseamna “Cel ce vindeca” in limba greaca, si nimeni altcineva nu poate fi chemat cu acest nume puternic si SIGUR. "Cel ce vindeca". Nici macar doctorului nu-i poti zice asa, pentru ca dânsul/dânsa poate vindeca cu ajutorul lui Dumnezeu, insa nu vindeca in mod SIGUR, din motive nu prea lesne de inteles pentru noi.

Iisus in greaca provine din ebraica (IOSUA) care are sensul “Domnul este mântuirea”. Poporul român Il cunoaste cu acest nume deoarece Apostolul Andrei care a facut predanisirea apostolica si bisericeasca pe teritoriul Romaniei (Dacia), vorbea limba greaca, iar slujbele liturghiile cântarile bisericesti erau pe atunci (la predanisire) scrise in limba greaca.

“I-au pus numele Iisus, cum a fost numit de INGER”
Sfânta Evanghelie dupa Luca 2:21

Numele Iisus este cel mai mare dintre numele ingeresti.

De ce simti nevoia sa denaturezi cel mai important SENS, acela al NUMELUI? De ce nu ai dori pentru noi ca sa ne rugam la “Cel ce vindeca”, adica la Iisus (cu doi de "i")? Ca stii de ce are SENS ca sa spunem Domnul Iisus, in loc de Domnul Isus: pentru motivul scris in mesajul anterior pe care ti l-am adresat, pentru motivul de putin mai inainte din acest mesaj, si pentru motivul pe care il ai si tu, acela care nu te lasa sa scrii “Domnul Sus” in loc de “Domnul Isus”, sau – scris in mod corect -, Dl Isus, fiul lui Sirah. Si mai stii ca NUMELE e foarte important pentru acest motiv, pe care nu-ti dau voie sa te faci ca l-ai uitat:

“Sa nu iei NUMELE Domnului Dumnezeului tau în desert, ca nu va lasa Domnul Dumnezeul tau nepedepsit pe cel ce ia NUMELE Lui în desert.”
Deuteronomul 5:11

Nu vreau sa te zapacesc incât sa uiti pana si poruncile, vreau insa sa inteleg pozitia ta (daca ai una sincera), care te retine de a fi parte din trupul (Biserica) lui Dumnezeu. Trupul lumesc si omenesc al lui Dumnezeu a murit. A inviat, iata, un trup lumesc nou, trup BISERICESC, dupa cum Il cunoastem, fiind atât de puternic si autentic in familiaritate noua românilor. Iata cum Dumnezeu traieste, iar carnea si oasele noastre, ale oamenilor credinciosi din Biserica, sunt carnea si oasele TRUPULUI Sau care a INVIAT; acest TRUP are “imbracaminte” dumnezeiasca (Galateni 3:27)

“Si El este CAPUL TRUPULUI, al BISERICII”
Epistola catre Coloseni a Sfântului Apostol Pavel 1:18

Unde zice ca se afla "capul" sau voia lui Hristos? La Dumnezeu Tatal. “(...) pentru ca Eu Ma duc la Tatal.” Sfânta Evanghelie dupa Ioan 14:12
Unde este trupul lui Hristos? Pe pamânt, pentru ca se spune ca trupul este Biserica.
In concluzie Biserica (trupul lui Hristos) este condusa prin voia lui Dumnezeu si atunci noi trebuie sa ascultam de Biserica ca sa indeplinim voia lui Dumnezeu.

E in marele nostru interes de aflat pozitia Tatalui in legatura cu noi, din motive de concordanta si agreere, si din moment ce Hristos asculta de Tatal Sau iar noi crestinii ortodocsi care alcatuim trupul lui Hristos, ascultam de Hristos. Nu a venit Tatal pe pamant, ci a trimis pe Fiul Sau. Praf si pulbere ne-ar fi facut, daca venea Tatal. Dar asa cum avem lucrurile acum, Tatal ii spune lucrurile mari ale Sale pe care le are pentru noi Fiului, care mijloceste pentru noi si cu voia dumnezeiasca conduce TRUPUL cel bisericesc in lume, acest trup nemaicunoscând niciodata moarte, din motiv ca este un TRUP INVIAT, imbracat in haina dumnezeiasca (Galateni 3:27).

De aceea ni se si spune ca portile iadului nu vor birui Biserica. Ca o sa avem a trece cu totii – prin aceste “porti”, iar cei ce nu vor fi parte din trupul lui Hristos, adica din Biserica, vor fi biruiti.

Doamne fereste si ajuta pe toata lumea care vrea sa Te caute hranindu-si credinta in Tine prin BISERICA Ta, sa treaca de portile iadului cu al Tau TRUP nebiruit.

“Biserica Mea (…) portile iadului nu o vor birui.”
Sfânta Evanghelie dupa Matei 16:18
adica
Trupul Meu (…) portile iadului nu il vor birui

Michelle…cum sa-ti mai spun. Te iubesc si plâng pentru tine. Ce tristete mai mare sa am decat aceea ca sa stiu ca o persoana pe care o iubesc va fi biruita de portile iadului daca nu va dori sa acorde seriozitate - in lumina ortodoxa - avertismentelor dumnezeiesti aflate in Sfintele Scripturi? Caci nu s-ar mai spune despre trup ca nu va fi BIRUIT de catre "portile iadului", daca nu ar exista in acelasi timp si o INFRANGERE a ceea ce este in afara acestui trup sau a Bisericii.

Daca aceasta discutie nu ar fi marcata si de tristetea pe care am aflat-o de la Danuka, ti-as fi pus tot felul de muzici si ti-as fi facut “galerie” ca la “evanghelisti” (*), doar doar ne vei citi si noua ceva din vechea carte care a fost data la inceput. Invata-ne, Michelle!
(*) acest termen este folosit intr-un sens nebiblic, de catre cei care apartin de bisericile protestante si care se autodenumesc “evanghelisti” in mod eronat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@Danuka

update:

Din ciclul “Ce muzica româneasca mai asculta vecinii si prietenii mei americani”:

http://www.youtube.com/watch?v=pOFRJPJY6a8

http://www.youtube.com/watch?v=niXCa-gwgdY

Poate il inveti si pe sot, acolo in Japonia, sa "joace" pe muzica ta romaneasca. Daca eu am obisnuit vecinii - nu au copii - din Dallas si acum ei chiar beneficiaza de program muzical românesc prelungit - fara a mai primi plângeri de la nici unul, ci placut surprinsi fiind si incepând sa inteleaga ca asemenea muzica unica - doine, sârbe, hore, etc pe care le asculta cam de un an - nu au mai auzit niciodata inainte si i-ar duce dorul daca cumva s-ar opri - nu pot sa vad de ce nu ai reusi sa ai succes si tu in acest sens, cu sotul. Prin aprofundarea elementelor culturale românesti de baza, se poate adauga si elementul cultural important - cel religios - mult mai usor, deoarece cultura româneasca are un context religios.
Spor la rupt de opinci.


mihai,
norocul tau ca vecinii americani nu stiu limba romana...ca si-ar schimba impresia. ascultind cantece in care se vorbeste de bautura si alte de astea tipic necredinciosilor...nu prea face lauda unui crestin.

eu iti fac un altfel de recomandare de muzica romaneasca care sa o pui vecinilor tai:

http://www.youtube.com/watch?v=jBRQIgVX65I&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=nwlG9Wo3SZI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=y-Cigcs7gyQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=2jTb2Bh7auQ&feature=related


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu iti fac un altfel de recomandare de muzica romaneasca care sa o pui vecinilor tai


Dar daca vecinii vor sa asculte manele (precum cele postate de Mihai) nu pot alege singuri ce si cand sa asculte? Trebuie sa le bage cineva pe gat cu forta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Am revenit!
Mihai , Multumesc stai linistit nu Ai de ce sa ti Ceri ieertare nu stiai tu ce este in sufletul meu . Nici eu nu stiam ce avea sa se intample si in ziua in care am aflat ma intorceam acasa de la o mica petrecere in familie . Imi pare rau de Unchiul tau ? Am inteles ca si tu Ai fost in aceeasi situatie . Din pacate Noi care suntem departe de acasa avem parte de "multe surprize" ; multe intamplari ne iau prin surprindere si ne lasa gura casca Noi fiind prezenti aici in viata de zi cu zi nu putem fi prezenti si acolo Asa ca din Romania pana in Japonia sau pana in USA Mai ajunge doar s a casatorit cutare, a decedat cutare, cutare e la pat sau s a nascut cutare.Nu degeaba se spune in popor ca neamurile se strang doar la nunti botezuri si inmormantari ; in cazul nostru cei plecati departe de casa nici macar la aceste evenimente nu putem fi prezenti .
Si pe tema asta am din nou sansa sa explic ce am avut in vedere cand am spus ca bunica , meu si acum si unchiul meu sunt acolo sus si me vegheaza
Cand am spus ma vegheaza am avut in vedere nu ca eu ma rog la sufletele celor decedati in familie sau ca ma proteajeaza ci eu din crestinism ; din ce spune nenea popa la slujba si din ce ne Au invatat cei batrani stiind sufletul este nemuritor si ca el odata despartit de trup calatoreste ( in imaginea mea isi viziteaza rudele si locurile pe unde a colindat cat a fost in viata ) eu cred si am inteles din crestinism ca de undeva de sus de acolo ei cei care nu Mai sunt printr e Noi ne vad pe Noi desi Noi nu I vedem pe ei si probabil se minuneaza de tot ce facem Noi si probabil se roaga pentru Noi la Dumnezeu sa ierte ca nu stim ce facem cand facem ceva rau .
Eu nu ma rog la fotografia bunicii mele sau la spiritul ei
Doar mi ar placea sa stiu ca tatal meu desi este acolo sus stie ca a devenit bunic ,
Ca bunica mea din lumea de dincolo a reusit in sfarsit sa si vada stranepotul
Si ca unchiul meu si a regasit cei 4 frati plecat I in lumea de dincolo
Si desi cat era in viata si stia ca sunt in Japonia plangea pentru mine
Mi ar placea ca acum sa vada ca eu desi sunt un Japonia sunt Bine sanatoasa
Si nu Mai are nici un motiv sa se ingrijoreze pentru mine si familia mea
Atat ; repet nu ma inchin si nu ma rog la spiritele celor decedati
Acum Mihai sper ca te-am linistit si daca Iti facusei o parere ca sunt atee sper ca prin asta am reusit sa ti schimb parerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Acum eu ma intreb
De ce unii oameni se apropie de Dumnezeu doar cand Au un necaz sau I bucurie mare ? Iar daca e vb de un necaz ; ;de ce cand trece necazul ne vedem de ale noastre?
Mihai , ce parere Ai despre Cartea Cartilor? Inainte sa citesc mesajul tau chiar mi am adus aminte de Cartea Cartilor si m am gandit ca ar fi Mai mult decat potrivita
Pentru fiul meu aceasta Cartea Cartilor .
Michelle USA am inteles ideea ta ; daca nu esti practicant nu prea Ai ce transmite copilului . Ps mi Ai dat o idee foarte Buna cu muzica religioasa si am sa caut si eu melodii Mai potrivite pentru fiul meu avand in vedere varsta .
Ps din nou : Eu ma ingrijorez pentru fiul meu avand in vedere religia si pentru ca :
Asa cum spunea Deceneu trebuie sa am grija ca acest copil sa nu devina un ciudat printr-e copii De la om religios la fanatic este doar un pas si am un exemplu masculin la mine in familie . Cu fiul meu de ex cand va merge la gradinita ar fi un ciudat daca ar incepe sa se inchine si sa faca rugaciuni inainte si dupa masa de aceea eu astept momentul potrivit ca sa inteleaga cand si unde poate fi religios si cand si unde in viata de zi cu zi trebuie sa se comporte normal etc etc .


Mergi la inceput