Buburuze se 2009 **35**

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

La multi ani! Madyyyyyyyy....sa fii fericita si sa ai parte numai de frumos
Picky...nu pot sa te ajut pt ca nu stiu
Noi am chiulit azi de la gradi. M-am gandit sa-i las ragaz sa isi revina ca e tare regusit...oricum , afara e o vreme de nici cainii nu stau....friggggg si plouaaaa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

multumesc pentru urari!

noi inca suntem la masa, am trecut la desert .
va invit si pe voi la un ospat virtual si pot sa va spun meniul real: aperitiv cu diverse, ceafa si pastrama la gratar, tortilla si cartofi la cuptor, prajitura cu branza dulce si altele minore pe langa.
de baut ce doriti: visinata, vodca, vin alb sau rosu, bere, pepsi, suc natural pentru copii...

revin maine ca nu cred ca terminam asa curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

hello!

recuperati dupa ziua de ieri cand ati stat in casa din cauza ploilor?
eu am avut spor de dimineata si am facut schimbul de haine in sifonier. le-am bagat pe cele subtiri si cu maneca scurta la iernat.bineinteles ca mutandu-le am descoperit haine de vara pe care nici nu stiam ca le mai am si, evident, nu le-am purtat .

ma duc sa fac o supa de pui ca e mihaita racit dupa prima saptamana de gradi (doar nasul infundat, altceva nimic, si ochii mici ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Happy birthday cu intarziere....

Ceva tort?
Eva acu` stie ca vineri e vineri ca nu mai merge pana luni la gradi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

buna dimineata... pe la pranz .

toata lumea e ocupata. nu-i nimic, eu am de recuperat.

mada, n-am avut tort. as fi facut unul in casa, dar pentru ca evenimentul s-a produs vineri n-am avut timp nici sa respir. am fi facut sambata, dar sotul a lucrat in tura de zi si azi intra in tura de noapte, deci exclus ca n-ar fi putut sa bea nimic .

maine nu-l duc pe mihaita la gradi ca inca are nasul infundat de nici nu poate respira normal, e plangacios si are numai pretentii si fumuri in cap, deci racit .

nu stiu cum e la voi, dar mie imi este tare frig. parca nu-mi vine sa dau drumul la centrala de pe acum , dar m-as imbraca cu 3 pulovere. imi fac mereu de lucru ca sa ma incalzesc .

, poate mai revin mai pe seara, dupa ce pleaca sotz la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

hello

Noi ieri am avut petrecerea lui Raducu de mot, a fost frumos dar obositor pt ca am facut acasa, ne-am hotarat tarziu si am zis sa facem stict cu parintii, nasii si sora mea cu copiii. Raducu s-a suparat tare rau cand au vrut sa-i taie din par dar pana la urma au reusit iar de pe tava a ales parfumul, surubelnita si pixul, eu nu am reusit sa interpretez, poate aveti voi idei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Heloo bubu!

Ce faceti dragelor?

Am incheiat prima saptamana de gradinita cu succes zic eu !
Ieri dimineata l-am surprins pe Paul cum imediat dupa ce s-au trezit amandoi,el si Teodora,ii canta fetei solfegiu,ceva in genul " doo, reee, miiii, sol... hhm, nu-i bine! " ,si o lua de la capat,crezand ca eu dorm. Amandoi in fund,el o tinea de manute si ii canta! Apoi,la micul dejun, isi papa linistit painica cu branzica ,si isi bea cana cu ceai si recapitula " papi piiine, binja , bem ceai, ci poaaaaia giucaaaam, ci poaiaaaa papam cane , ci naaaani! " ... Am vazut ca acum mananca mai curat, mananca doar deasupra farfuriei,chestie care nu am putut sa il invat in mai bine de un an de cand mananca singur,iar la gradinita a invatat intr-o saptamana. Si adoarme singur . Miorlaie cand ii spun ca maine mergem la gradinita,dar nu ca zilele trecute .
Alina,asa-i ,la inceput mai mioraie,mai smiorcaie,dar pana la urma se obisnuiesc ei. Important ,zic eu,este sa constientizeze ca nu ii lasam acolo ca sa scapam de ei,si sa taca ajungand la concluzia ca nu ii bagam in seama,ci sa stie ca ii ducem sa se joace cu copiii,sa invete lucruri noi , sa cante,sa danseze,sa se disciplineze( pana la urma are si rolul asta gradinita,chiar daca suna militareste) , iar noi ii iubim din ce in ce mai mult .
Educatoarea o fi lucrat numai cu copii cu probleme,si acum in orice gest al copiilor vede autism. Parerea mea ca ,mai diplomat,dar tot ar trebui sa i se spuna ceva. Eu nu sunt adepta luatului de gat si trantitului la pamant,dar zau ca nici nu as sta cu mainile in san sa imi puna diagnostic. Daca e specializata pe copii cu probleme inseamna ca stie cum sa il faca sa evolueze mai repede, si sa ii ajunga din urma pe ceilalti la vorbit. In plus,e specializata pe lucrul cu ei,nu pe diagnosticat, nu ? Pentru diagnostic se fac teste , nu doar se priveste copilul care a iesit din mediul lui de acasa,unde toata lumea il intelegea la nivelul lui de vorbire,unde nu avea nevoie de mai multe cuvinte , intr-un mediu unde nu cunoaste pe nimeni,e timorat si speriat. Imi e ciuda foarte tare ca nu i-a dat o perioada de acomodare, l-a luat din prima cu "esti bolnav, mars acasa!" .

Mady si mie imi e frig. In casa nu e asa rece,am 23 de grade,dar eu tremur. Sotul imi spune ca nu am sange in mine!

Dana , o sa fie Radu bun si la treaba, o sa si invete,o sa fie si curat , zic eu ca e de bine !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Picky eu la PAul nu am stiut cum am intarcat,ca la mine a secat laptele dintr-o data , iar acum inca alaptez pe Teodora,dar eu stiam tot de metodele spuse de fete la celalalt subiect deschis de tine,si anume varza strivita , spalat sanii cu apa mai rece si detensionat sanii putin,cat sa nu doara sau sa se infunde canalele si sa faci mastita .

Copiii mei se bat pe biscuiti... Paul ii ia si fuge,iar Teodora dupa el cu "de-a busilea " ciudat al ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare!
Mady la multi ani!
Lali ai spus foarte bine! Ai perfecta dreptate!
Dana sa-ti traiasca baiatul! Eu cred ca-i place sa aiba grija de el, va fi scolit si va avea abilitati practice! Un domn, ce mai! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai fetelor,toate micutele din gasca,care au mers la gradi odata cu Eva sunt pratie..gat umflat,muci,tuse....jumate din grupa Evei e deja bolnava.....ptiu ptiu da` a mea n-are nic`..in afara de faptul ca urla si ca umbla desculta si dezbracata prin casa,pe gresie,ca-si arunca papucii de stau cu ochii pe ea ca pe butelie.Eu am calit-o inca de mica,am iesit afara prin ploaie ,vant ,ger,ninsoare,nic` nu are.Sper s-o tina si de acu` incolo la fel.....raguseala i-a trecut ..acum stie zilele saptamanii...in special vineri sambata si duminica...ca a stat acasa.Sper sa nu se imbolnaveasca,teoretic ea mi-a racit de doua ori in trei ani.Sunt curioasa cand incep epidemiile de boli ale copilariei cum se va comporta.E vaccinata cu tot ce se poate,gama obligatorie si facultativa cumparata integral de mine.Mai am de facut rotarix-ul dar sa vad cum il fac...probabil in vacanta...

Mergi la inceput