Buburuze se 2009 **35**

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

vin si eu sa raportez prima zi de gadinita.
a inceput sa bazaie de cand doamna asistenta a vrut sa-l controleze in gurita. apoi s-a potolit.
a stat cuminte sa-l schimb, am completat un formular, l-am dat uneia dintre doamne sa-i arate masinute si i-am zis "pa".
cand s-a dus sa-l ia sotul la pranz l-a luat una din doamne ca nu vrea sa faca pipi la wc, ca nici nu-si da pantalonii jos singur si ca trebuie sa manance singur. acasa merge singur la toaleta (mai mult la olita dar nu refuza nici toaleta), isi da jos singur budigaile si le pune si la loc. e adevarat ca mananca singur doar cand are chef ca se plictiseste repede si spune ca e mic si a obosit .
l-a gasit plangand si cu obrajorii rosii, semn ca mai trasese cateva reprize.
maine dimineata astept sa-mi spuna doamnele mai multe si ma pregatesc sufleteste de concert de urlat pana la gradinita .
asta e, se va obisnui... dar cred ca eu trebuie sa ma tin de treaba ca daca renunt sa-l duc (ca are cu cine sta acasa) nu se va obisnui nici la 5 ani . o sa vad cat ma tine elanul asta, dar vineri deja m-am hotarat sa nu-l duc .

la alex nici nu mi-am facut probleme. a avut deschiderea la 9, deci s-a dus lejer cu tac-su la festivitate si apoi cu colegii si doamna in clasa. am baiat mare....

la serviciu alt haos, lume multa si noua, 200 de pitici nou veniti , decia fost o zi plina.

buburuzele gradinarele si sa speram ca se vor obisnui repede cu schimbarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Salutare

Ma amuza cand citesc atatea emotii si plansete..ma nu s-au insurat/ maritat..au plecat doar la gradi..sunt copii mariiii..na cine vb, eu..care la fel am fost ca voi...da deh noi suntem deja la al doilea an si deja nu mai avem asa probleme.
Mai sunt momente de retineri dimineata dar o ia o doamna si apoi merge la copii la joaca; M-as fi inscris ca supraveghetor la gradi, voluntariat, ca sunt in cautare de parinti saritori, dar nu pot din cauza lipsei de timp, munca si copil mic care azi are dadaca maine nu...ca asa-i la noi..
Acum tete merge miercuri dupa masa si la gimnastica si ii place..e mai mult sport insa am inscris-o ptr a avea o activitate fizica nu ptr a face vreo performanta.... tot cautam la dansuri dar nu gasim decat unde am fost in trecut si nu mai vreau acolo..

In rest sun relativ ok, am intrerupt homeopatele si tincturile, Anna a avut o reactie de la tincturi, banui alcoolul..eu mama inconstienta sa dau tincturi cu alcool 33%.. iar Stefi are niste bubite pe limbuta, au usturat-o, dor, am banuit ca de la gat sunt, insa vad ca persista asa ca mergem sa vedem ce esteexact..tusesc, mucesc.. si noi cei mari la fel..

Dana cum mai e Bia?
Ema azi cum a fost? la mine stefi nu plange ca o iau de la copii ci de ce nu am venit cu bicicleta ei...ca deh a fost de cateva ori si acum numai asa vrea..
Mada e ok ca s-a oferit psihologul sa mearga cu ea cateva dimineti..la ea e putin mai greu cu reacomodarea dar trebuie sa fie convinsa ca acolo e un loc sigur ptr ea..
Mady si ce ar fi vrut doamna? ca din prima zi copilul sa zburde la toaleta, sa se dezbrace fara un pic de ajutor? ma totusi e un copil ..si e ceva nou ptr el, trebuie sa se acomodeze..
Lali la voi cum a fost azi? a plans cand l-ai luat? se va acomoda, isi va face prieteni, o sa fie bine.
Ana voi ce mai faceti? nu l-ai dus la gradi pe Vladut? din cauza microbilor, parca, nu? nu simte nevoia de copii?
Getik cum merge cu invatatul? ai dus-o pe Ari la gradi sau nu?

Bafta la pitici cu acomodarea la gradi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

si trecu si a doua zi...

urlete la maxim de cand l-am trezit ca el nu merge la gradi. l-am potolit, a mers pana acolo fara probleme (cocotat la ma-sa in brate evident ), dar la schimbat iar urlete si asa ca l-am lasat si azi plangand.
s-a dus socrul sa-l ia la pranz, l-a gasit bocind in grupa. a fugit la el in brate, i-a aratat unde ii e dulapiorul sa-l schimbe si a fost fericit ca l-a luat.
acasa a mancat desertul dat de la gradi, o portocala si o ciocolatica mica, si s-a culcat. de unde copilul meu nu mai dormea la pranz de cateva luni bune, azi a dormit singur pana la 17.
l-am trezit usor, am vorbit amandoi si ne-am iubit, apoi l-am intrebat daca maine merge la gradi si a zis ca da .
maine continuarea...

picky, eu nu ma isterizez si nici nu ma ambalez ca plange sau ca nu vrea sa manance la gradi. se va obisnui, nu-i problema. s-o vezi pe soacra mea ce povestea printre lacrimi azi cum i-a fost terorizat minunea de nepot . avea okii rosii de ziceai ca mai mult plansese ea. de, bunica, ce sa-i faci!?

eu deja ma simt obosita, desi e abia marti. avem multe rapoarte cu termen ieri sau azi peste o ora si abia facem fata. de asta iubesc io meseria asta ca nu te plictisesti .

si ca sa fie tacamul complet sunt in zugraveli cu bucataria de 2 saptamani. melcul meu merge de la foarte incet la deloc, asa ca nu ramane decat sa-mi toc nervii pe altceva, mai ales cand fac kilometri pana la un castron, in partea cealalta a casei (pe unde am depozitat mobila de bucatarie).

ma duc sa ma arunc putin in pat ca mi se inchid ochii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Daaaa....si ca sa simtim ca am intrat in colectivitate, a si racit
Dimineata s-a tresit la 6 juma tusind, s-a potolit si a zis ca-i e foame, i-am dat o jumatate de banana, a infulecat-o si s-a culcat iar....asa ca la 7 si un pic l-am trezit si a fost cu fundul in sus, indispus si somnoros, l-am dus la gradi, cu toate ca a zis ca nu vrea, ne-am despartit ok, la pranz....naspa, mi-a zis doamna ca a plans, nu-si explica de ce dar a plans, a mancat nu grozav dar a mancat. I-am explicat ce program a avut dimineata si ca e si nitel ciupit de raceala si probabil de aceea, ca si acasa cand e asa numai de-an doaselea e si numai dupa fundul meu. Boxez vitamine (sucuri) si sirop de plante + nurofen. Sper sa nu se agraveze ca ma impusc. Asta e, merem inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

hello

mai fetelor Bia e bine, a facut febra 3 zile adica de vineri pana duminica fara muci, fara tuse, ieri a stat acasa, preventiv iar azi a dimineata a fost jale mare, cand am ajuns la gradi si a vazut cati copii plang cred ca s-a speriat sia ainceput si ea sa urle, dar am lasat-o si am fugit pe ca de ieri are Raducu febra, cand am ajuns acasa avea 40,5. sper sa fie si la el doar atat 3 zile de febra si gata, numai cand ma gandesc la spital ma apuca depresia. ma bag si eu la nani ca sunt de servici si in seara asta sa-l pazesc pe Raducu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simina1980 spune:

Salut,
Remember me?
Hai sa va zic cateva vorbe despre noi pana nu se trezeste fata-suntem bine,Andu e la gradi,Otilia ma cam zapaceste ziua insa doarme toata noaptea fara treziri,nepotelul meu Angelo a fost operat ieri si operatia a fost un succes,eu ma cam chinui cu munca de acasa cu treburile casei si cu fata dar incet incet se fac toate.
Am citit despre voi ca e greu cu primele zile de gradi-stiu cum e-asa am patit si noi anul trecut,acum se duce cu drag la gradi ba chiar are si o "prietena"careia ii duce florisi de la care primeste pupici.
Va pup pe toate si toate buburuzele-ma duc ca mi s-a trezit mandra.
Imi pare tare rau ca nu am mai mult timp sa raspund la fiecare in parte si va rog sa nu va suparati pe mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Of azi amm dus-o iar,plangea incet resemnata,necajita,mi-a zis ca face gleva si nu mai mananca......dar am sunat ingrijitoarea si mi-a zis ca a mancat pastrama de curcan cu unt...refuza sa se joace cu ceilalti pusti...unde ea s-a jucat tot timpul cu copiii mari si e plangacioasa si dar resemnata...eu sunt praf cu nervii,ma doare cumplit sa o aud cu plange asa ragusita cum e...a ragusit de atata plans(ea are voce si plamani,nu gluma),acasa e ciufuta si gica contra,,,e obosita,dimineata se trezeste devreme7.30-7.45 si e ciufi si de la nesomn,acolo sta botoasa si rpeta non stop ca ea nu vrea la gradi,sa nu o mai duc acolo,ca nu-i place ca copiii nu vorbesc si nu se intelege cu ei,ca e cald,refuza sa se dezbrace,apoi se dezbraca singura si plange..ce mai...am senzatia ca e foarte necajita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Buna,

Am tot citit mereu, dar nu am mai scris ca noi nu ne incadram in subiectul de actualitate, asa cum stiti Vladut inca nu merge la gradi.
Acomodare usoara tuturor puilor si mamicilor si multa sanatate!

Pe mine ma tine Eva in priza, merge de-a buselea, se ridica in picioare de toate alea si ii place la nebunie sa experimenteze diverse...asa ca sunt tot timpul dupa fundul ei...plus ca a inceput sa mai mearga si de o manuta si tare-i place plimbarea in picioare... Vladut e bine, are program pe care il respectam ce cuprinde tot ce trebuie sa faca intr-o zi, de la lectii, la joaca, masa, somn, plimbare.... Ma ajuta si pe mine un astfel de program ca sa ma organizez.

Eu treaba multa, curatenie in fiecare dimineata, spal non-stop, calc si calc si nu se mai termina...am pungi cu haine necalcate din iulie de cand ne-am intors de la mare, e adevarat ca sunt hainele de plaja...dar nu am mai apucat sa le calc si sa le pun la locul lor nici pana azi...:(
Sambata ii taiem motul finicului, in wkd am colindat 3 moluri sa-i gasesc hainute sa-mi placa, abia i-am luat, voiam si pt Eva o rochita dar nu am gasit absolut nimic sa-mi placa :(( stiu, eu sunt prea pretentioasa.... Dar am terminat, am luat si hainite si jucarie pt finic.
In plus aveam nevoie de aspirator ca mi se stricase al n-lea aspirator...pana al urma am ales unul fara sac, sa vad cum o fi..

Cam astea sunt vestile despre noi.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

in sfarsit v-am gasit ..daca nu pot sa scriu,macar sa va citesc din cand in cand
Acomodare usoara buburuzelor la gradinita si scolarilor

Mirunel terorista



BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Of azi amm dus-o iar,plangea incet resemnata,necajita,mi-a zis ca face gleva si nu mai mananca......dar am sunat ingrijitoarea si mi-a zis ca a mancat pastrama de curcan cu unt...refuza sa se joace cu ceilalti pusti...unde ea s-a jucat tot timpul cu copiii mari si e plangacioasa si dar resemnata...eu sunt praf cu nervii,ma doare cumplit sa o aud cu plange asa ragusita cum e...a ragusit de atata plans(ea are voce si plamani,nu gluma),acasa e ciufuta si gica contra,,,e obosita,dimineata se trezeste devreme7.30-7.45 si e ciufi si de la nesomn,acolo sta botoasa si rpeta non stop ca ea nu vrea la gradi,sa nu o mai duc acolo,ca nu-i place ca copiii nu vorbesc si nu se intelege cu ei,ca e cald,refuza sa se dezbrace,apoi se dezbraca singura si plange..ce mai...am senzatia ca e foarte necajita...

Ema,e normal sa planga dupa cateva zile,cand



Mergi la inceput