Amsterdam

Amsterdam | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Plec 4 zile la Amsterdam la inceputul lui septembrie .Din diverse lecturi deduc faptul ca ar fi timp suficient si pt niste iesiri in apropiere.Ce recomandari aveti? Cum se ajunge acolo cu transport in comun ,ca mergem cu avionul?Am auzit despre un orasel/satuc plin de mori ,portul ,poldere ....
Recomandati cardul de turist ?De exemplu la Londra a fost o pierdere de bani ,ca nu cuprindea nimic din lista de interes.
Ce fac acolo sa distrez un copil de 8 ani sau macar sa nu-l plitisesc? Red distrit e mult prea provocator pt un baietel de 8 ani ,ca daca se impune il tai de pe lista? El ar fi in principiu tare interesat!Ma intreaba permanent ce inseamna sex.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Pe mine m-a tarat consortu' in red district, ca cica sa vad si eu Ma bufnea rasul, eram singura femeie pe acolo, se uitau alea din usa si le umfla si pe ele rasul. Nu prea e nimic provocator sincer, ziua nu e nimic, doar seara tarziu e lume ca pe Lipscani si toti intreaba de pret Pe mine personal m-au interesat mai degraba lebedele de pe canale...

Pentru copii, parca era un centru stiintific...uite aici mai multe detalii :

www.consiliervacante.ro/index.php/component/content/article/5-atractii/247-top-muzee-pentru-copii-nemo-amsterdam.html" target="_blank">http://www.consiliervacante.ro/index.php/component/content/article/5-atractii/247-top-muzee-pentru-copii-nemo-amsterdam.html

si alte idei :

http://travelkids.ro/2011/12/amsterdam/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am fost prima data cind fat aavea 7 ani. Muzeul Madame Tussauds e un "muss". Apoi, va puteti plimba cu vaporul...Din "greseala" am nimerit si in red district...in plina zi nu era nimic provocator...

Puteti lua excursii organizate, fie la parcul de flori Keukenhof, fie sunt excursii la morile de vint, fabrica de saboti/ceramica/casaval + Haga (unde e de vazut Madurodamul- Olanda in miniatura). Noi am stat 5 zile si am luat 2 astfel de excursii (prima numai la parcul de flori, a doua, cea despre care am scris). I-au placut mult fetei.

Am fost si anul asta (caci am stat in Zandvoort - e la mare, 30 min distanta cu trenul de Amsterdam). De data asta ne-am plimbat pur si simplu pe stradute.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Keukenhof este deschis numai primavara din pacate. Ce am facut noi in afara Amsterdamului, am inchiriat biciclete pentru a ne plimba pe langa campurile cu lalele. Poate sunt alte flori in sezonul asta si chiar daca nu sunt, daca va place sa mergeti pe bicicleta este o experienta deosebita. Muzeul Nemo l-am vizitat si noi (avem un baietel de 7 ani jumate), dar a fost f obositor si aglomerat. Este interesant, dar e genul de muzeu de e bine sa-l ai in orasul tau si sa-ti duci copilul de cate ori ai nevoie sa-i explici cate un fenomen...Mai exista un vas care te plimba si mananci cate clatite vrei, dragut pentru un copil. Noi am stat in Noordwijk, o statiune f frumoasa pe malul marii si la vreo ora jumate distanta de Amsterdam, daca ajungeti acolo se pot face plimbari pe plaja (mare si frumoasa) si puteti sa mancati peste crud si afumat, absolut delicios :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Keukenhof e inchis in septembrie ( de fapt e deschis doar in martie - aprilie).
De vazut: Kinderdijk (http://ro.wikipedia.org/wiki/Kinderdijk) si Marken ( http://en.wikipedia.org/wiki/Marken). Marken e aproape de Amsterdam.
Si Haarlem e frumos si aproape de Ams.

Evident de neratat Rijksmuseum si Museul Van Gogh.

Puteti inchiria un vapor care sa va plimbe pe canale: http://www.boot-amsterdam.com/

Copilului cred ca o sa ii placa acest tip de muzeu in aer liber ( in care pote sa descopere traditiile olandeze): Zuiderzeemuseum Enkhuizen.

Daca copilul sau sotul e microbist poti sa ii duci sa viziteze stadionul lui Ajax ( Amsterdam Arena). Ai o vizita detaliata, te plimba peste tot, doar pe gazon nu. Tot acolo e si un centru comercial:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

iubesc amsterdamul (si olanda in general). si io o sa dau inca o tura in septembrie o saptamana. abia astept. rezervarea la '5 muste' (d'vijff vlieghen) e deja facuta, miam, miam :)

morile sunt la zaanse schans - vreo 20km distanta. mi-a placut si sper sa repet excursia.

volendam - tot cam 20km - frumos de vizitat, si aici as vrea sa mai ajung.

red light district - absolut nici o problema nu am sa ma plimb prin el (ziua sau seara), fetele nu discrimineaza si daca te uiti o secunda mai lung si-ti prind privirea te invita :)

de la aeroport, statia de tren e sub terminal, cel mai rapid si ieftin mod de ajuns in oras, m-am complicat o singura data cu taxiul ca aveam bagaj mai mult, iar cand am fost cu masina mea mi-a luat o vesnicie sa ajung in centru, am parcat-o si 5 zile nu am scos-o pana la plecare, metroul, tramvaiul si pe jos ca nu sunt distante mari in oras. pentru excursiile in afara orasului gasesti agentii cu autocare. nu pot sa recomand ca am fost cu prieteni olandezi cu masinile lor, dar am vazut reclamele in geamuri mai ales pe langa gara centrala si in plus te trag si de maneca sa-ti ofere circuite tot in zona garii centrale de unde se pleaca cu vaporasele. asta pentru zaanse schans si volendam unde nu au statii de tren. in rest, daca vrei sa ajungi unde este tren - ura si la gara :)) anul trecut am facut olanda in lung si in lat 2 saptamani cu o prietena din romania numai cu trenul (am bagat pana si o zi in belgia la bruges).

altminteri in afara de ce au mentionat fetele ma plimb pe canale si nu ratez puccini bomboni :)) piata de flori si begijnhof...

nu stiu cata rabdare are copilul sa mergi prin expozitii si muzee - am fost la ermitaj si la casa rembrandt, la casa anne frank.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Multumesc pt informatii!
Gasit cum se ajunge la mori:
cu trenul

Only four stops (20 minutes) by train from Amsterdam Central Station. Take the stop train direction Alkmaar to Koog-Zaandijk. From the station simply follow the signs to the Zaanse Schans. It is ten minute walk from the station.
prices 2011
single ticket 2.80 euro second class
return ticket 5.60 euro second class
this if you buy it at a machine otherwise its 0.50 euro more

Cu autobuzul:
From Amsterdam
There is an excellent bus service operating from Amsterdam Central Station direct to the Zaanse Schans. Bus 91 leaves Amsterdam Central Station twice hourly and stops at the St. Michael College next to the Zaans Museum and Zaanse Schans.
Think a single ticket cost 4 euro from Amsterdam to Zaanse Schans or maybe there is a special return ticket

From Zaandam
Busses run from Zaandam Station to the Zaanse Schans every hour. Take bus 89 direction Wormerveer to Koog aan de Zaan. The bus stop is situated at windmill De Bleeke Dood.
think ticket is 2 euro

Volendam:
do like this:
go to the busstation-with all the blue+cream ARRIVA buses just east of Am,s-central. Buy DAYPASS for 6 eur/pp (or for a family even cheaper)-there are several buses to V-dam-ev 10/15 mins. do your thing-maybe even the boat to Marken (dont know if that runs already-its still winter today)-and go on to EDAM-another sightseeworthy small town-from there take bus ??(dont worry-all signed-and ev 30 mins)-to PURMEREND-if you go TUESdays you can do the giant market. get off at station-buy single to KOOG ZANDIJK=station near Z schans(there is no bus parrallel)-see that-and from beside Z there is a CONNEXXION bus-ev 30 mins-back to Ams Central-pay driver (dayticket ONly for Arriva buses)-total cost maybe 10/11 eur pp
In fine sper ca e mai simplu la fata locului.
Cica si un orasel Marken e superb,l-am gasit recomandat.
Poate nu mai e asa aglomerat in septembrie.
Surpriza e ca va ploua nonstop.Cool!
Vaporasele vad ca-s cu ora.Sint si mai mari si mai micute.Alea mai mici intra pe canale mititele sau care-i ideea? Stau pina ma plictisesc si platesc la coborire sau dupa o ora te arunca din mers?E o zona de unde te imbarci?
Nu va sfiiti sa mai povestiti.O sa listez tot si le iau cu mine.Daca ploua rau, ne uitam pe geam din hotel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Fata cea mare imi spune ca e o gradina zoologica marfa!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Iti recomand sa citesti jurnalul meu de anul trecut, din pacate neterminat:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162433&SearchTerms=olanda

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Iti recomand sa citesti jurnalul meu de anul trecut, din pacate neterminat:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162433&SearchTerms=olanda

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


Citisem deja!
Plecam luni si constat cu bucurie ca vremea s-a inseninat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Cum a fost sejurul la AMS, dulcetica? Asteptam impresii.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput