cat, la nunta?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ti s-a plans vreunul din invitatii mei ca prin aroganta mea de a face o nunta faina l-am fortat sa scoata prea mult din buzunar? Avocatul cui esti pana la urma? Sau nu poti dormi daca nu critici lumea aiurea?
Ca sa aveti ce critica in zadar aflati ca in multe din orasele o idee mai mici unde cam toata lumea se stie cu toata lumea se face asa:
Viitoarele soacre mari sau mici au cate un caiet in care noteaza cat au dat la fiecare nunta la care au fost in ultimii ani. Pe baza asta intocmesc lista de invitati pt cand fac ele nunta copiilor si se pot uita sa vada daca cat au dat au si primit ca e vorba de o investitie practic. Si evident invitatii se uita sa vada cat sa dea in functie de cat au primit. Nuntile sunt pe acelasi tipar ca asa se face si nimeni nu poate sa fie mai prejos. Darul de nunta e deci ca un imprumut cam fara dobanda in aceste cazuri. Nimeni nu fura pe nimeni. Se stie ca daca Y ti-a dat la nunta 1000 ron nu te duci la nunta lui cu 500. Poti da 500 daca el nu a fost la nunta ta sau daca ti-a dat si pt un frate de-al lui iar tu esti singur la parinti dar ai fost sau urmeaza sa mergi si la nunta fratelui respectivului. Exista si parinti care nu se prea duc pe la nunti si cand li se casatoreste copilul scot ei o suma mai mare din buzunar sa dea dar pt a compensa lipsa invitatilor din partea lor. Unei prietene i-au zis parintii ca la nunta ii vor plati ei contravaloarea a vreo 30 de meniuri ca nu vor prea avea pe cine invita si sa nu sufere ea financiar din cauza asta. Asta e realitatea in unele locuri si stiu asta din 8 surse diferite total. Puteti sa o comentati pana la Paste ca nu schimbati nimic si cum nu eu am inventat sistemul asta nu dau 2 bani pe critici sau comentarii.
Ma intreb retoric de ce nu comentati si nunta anului unde fiica presedintelui a primit daruri de minim 5000 euro care de fapt erau zice-se taxe de protectie sau plata diverselor foloase? Bine ca vociferati de 8 pagini pt ca am zis eu ce gandesc mai precis ca mi se pare putin 200 euro, ca as merge pe 300 ca sa ramana ceva si mirilor daca au cheltuit mult sa se simta invitatii bine. Frumos va sta. Bravo. Punct final.

10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Emilia,
ce spui tu mi se pare trist si ridicol in acelasi timp. Dar e cumva tipic gandirii oamenilor saraci. Stau si se uita cat au dat in stanga si in dreapta ca sa poata apoi sa pretinda aceleasi sume , mai ca nu se uita la cat a bagat in gura unul sau altul.

Pentru mine nunta este un prilej de a sarbatorii mirii si mi se pare trist sa iti incepi viata cu o jumuleala a rudelor si prietenilor.

Eu am avut o nunta modesta pentru ca mie mi se par ridicole spectacolele asta si pentru ca eram studenti si prietenii nostri nu aveau bani. Dar pot spune ca am primit foarte multi bani. Nu din cauza ca am spart gura oamenilor cu masa sau programul artistic ci din cauza ca am avut rude care ne-au dat din inima si nu de nevoie. Masa au platit-o parintii mei si cadourile ne-au ramas noua. Nu stiu cat am primit de la prieteni ca nu am tinut socoteala.

O chestie super a fost a nunta fratelui meu. Socrii lui sunt din astia cu datul in spectacol si tinutul contabilitatii cadourilor . Si din cauza ca rudele noastre sunt instarite si locuiesc in strainatate vroiau sa mulga cat mai mult de pe ei. Asa ca au propus sa se faca strigare , adica sa se duca cineva la fiecare mesean in parte si sa strige cat a dat cadou . Parintii mei cand au auzit asa ceva au spus ca ei nu invita pe nimeni din partea lor ca le va fi rusine sa-i expuna la asa un spectacol. Socrii au insistat. Pana la urma taica-meu a zis ca daca se apuca soacra sa faca asa ceva, el se ridica si pleaca. Nu a avut curaj cucoana sa se dea in spectacol, cred ca i-a fost frica sa-l supere pe taica-meu, mai ales ca el dadea un apartament cadou si platea pentru restaurant .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sunt de acord ca nunta cu strigare de dar e o treaba penibila 100%. Sa dai cat primesti pe de alta parte mi se pare echitabil. Daca parintii sau mirii sunt instariti isi pot permite sa iasa din tipare daca chiar vor. Oamenii de care vorbesc eu sunt preoti, primari, medici, profesori universitari.

10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m


Andacos, ce anume dezaprobi tu mai exact?


10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan



Pai tot!N-am gasit niciun mesaj ca sa merite ...un aprob!Sa nu mai spun ca pentru mine cel putzin devin ridicole unele mesaje ale tale!Discuta cineva nunta emiliei.m?Cine e emilia m. ?
(parca era un film "nuntas de profesie"?????Daca nu il poate turna emilia)

Mihaela drum bun si distractzie placuta!La multzi ani Silviei!(vezi conform sfaturilor emiliei,intreaba si tu pe mama ta,pune-o sa controleze la catastifele,sa vada cit atzi primit si voi la nunta de la familia respectiva,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Sunt de acord ca nunta cu strigare de dar e o treaba penibila 100%. Sa dai cat primesti pe de alta parte mi se pare echitabil. Daca parintii sau mirii sunt instariti isi pot permite sa iasa din tipare daca chiar vor. Oamenii de care vorbesc eu sunt preoti, primari, medici, profesori universitari.

10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan



si daca am fost la nunti si am dat dar' si din cauza de "lipsa de noroc in viata" nu ma marit...atunci ce fac cu investiile alea!?..ca atunci cand le-am facut nu stiam ca o sa se poata, am tot sperat... trimit recuperatorii sa-mi iau banu' inapoi?

societatea ar trebui sa avanseze nu sa stea blocata in modele antice, cine isi permite nunta, trebuie sa-si permita si costul ei si nu sa astepte sa-i plateasca altii mofturile si figurile, la o nunta daca iti scoti banii de platit restaurantul ar trebui sa fie ok

in ziua de azi nu te poti baza pe obligatii de genul celor descrise de tine, oamenii se misca, pleaca in america in china, conform teoriei tale ar fi obligatoriu sa te duci dupa la sa-ti platesti datoria daca au fost la tine la nunta.... si nu ma lovi cu plicul de bani ca vin si eu si iti spun ca nunta nu se face cu plicuri de bani se face nuntasi... oameni in carne si oase care sa rada si danseze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:


Avertisment!

bird70,emilia.m - depasiti Regulamentul




Daca nu reusiti sa va expuneti opiniile fara sa faceti catalogari la adresa altora, ma voi vedea pus in situatia neplacuta de a va pune pe "stand by".

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Scuze Marius. Mi-a sarit putin tandara la un moment dat.

Nadaflorilor, ai dreptate ca lumea e mobila si ca oamenii care se muta in China, America si altele poate nu mai pot veni la nunta ta dar tu ai fost la a lor. Asta e, evident nu trimiti recuperatorii. Exista si oameni care nu se muta nicaieri ci pur si simplu nu mai vin la nunta ta desi tu te-ai dus la a lor. Asta e. Pe de alta parte eu am prieteni mutati dupa nunta lor pe un continent indepartat si la nunta mea si-au trimis parintii fiindca asa au considerat ca e normal si echitabil iar daca parintii n-ar fi putut veni ar fi trimis un plic.
Ce incerc sa spun e ca exista pe lume destui oameni care tin cont foarte mult de "datoriile" pe care le au in urma nuntilor. Chiar le considera datorii si invitatiile la nunta chiar sunt considerate "amenzi" cum mai povestea cineva pe aici si toata povestea e tratata ca pe o afacere/investitie. Asta e, o fi trist, o fi normal, o fi bine, o fi rau, eu una nu judec si doar observ fiindca judecatile nu isi au rostul in situatia de fata cata vreme orice as face eu n-o sa schimb mentalitatea atator oameni. Sunt atatea lucruri pe lumea asta de mii de ori mai grave decat "negotul cu daruri de nunta"... recent am aflat ca in China exista posibilitatea avortului selectiv, in functie de sex. Auzisem asta de mai demult dar am refuzat sa cred si recent mi s-a confirmat ca este adevarat. Asta dupa parerea mea e o problema de miliarde de ori mai grava decat atitudinea oamenilor fata de nunta. De-aia, din clipa asta, din punctul meu de vedere discutia aceasta s-a incheiat.


10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

O fi, n-o fi frumos, dar si eu ma duc cu un plic la nunta si sper intotdeauna ca plicul (suma din el) sa acopere cheltuielile TOTALE facute de miri pentru noi, si sa mai si depaseasca un pic. Fix de asta, sa ramana si ei cu ceva.

Am plecat intotdeauna cu o suma fixa de acasa. Daca s-au nimerit dansatoare, etc, sau elefanti pe sarma, ghinion. Ce era sa fac, sa-mi amanetez coafura?

Nu am retras niciodata bani din suma initiala desi am nimerit si niste nunti mai nasoale.

La nunta mea propusese tata cu strigare,am sarit toti pe el si a renuntat. Mi se pare foarte rusinos. In plus, invitaseram multe rude mai in varsta, la care eu tin foarte mult, si nu mi se pare ok sa umilesti o biata batranica in fata nuntasilor sau sa o presezi sa dea mai mult, cand si asa abia are pensie.

Cand s-a terminat nunta am strans plicurile gramada le-am desfacut, am adunat, am numarat, am dat banii conducerii localului si ne-am carat acasa. Nici pana in ziua de azi nu stiu cine cati bani mi-a dat si nici nu vreau.

Cu banii nu mi-am luat mai nimic, ne-am achitat datoriile la banci. Intre timp am facut altele... Ar mai merge o nunta

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Mie una mi se pare aiurea acest plan, sa stii cont cat ai dat la nunta X sau Y si in functie de asta iti dau si eu tie. Ce sa fac daca intre timp mi-am facut noi prieteni, care nu au fost la nunta mea, dsnu ms duc? Sau ce se intampla in cazurile in care unii dintre invidtati nu vin cu toata ca eu am fost la nunta lor si eu nu au venit ? Ma duc sa le bat la usa..., vezi ca eu tia-m dat niste bani la nunta ta si acuma vreau sa recuperez imprumutul. Cand se fac aceste clacule se tine cont si de devalorizare sau de dobanda?
In plus cat de mult se poate castiga la o nunta?, astfel sa-ti asiguri un punct de plecare, aici ma refer la nunti de oameni obisnuiti nu de sefi de guvern, presedinti, etc. unde darurile sunt mult mai mari din cauza functiei pe care o ocupa. Eu nu stiu cat am castigat la nunta, pentru ca nu am stat sa adun toata nebuniile, dar cu siguranta, ( cu toate ca am avut o nunta mare , in principal pentru ca neamul este mare, prieteni multi, nasi dragutzi, etc. )nu pot sa zic ca am castigat o avere, astfel incat sa-mi cumpar case, masini, etc., dar nici nu am adus bani de acasa ( cu toate ca eram pregatitata si pentru asa ceva.) Cu toate ca nunta a fost iarna, in ianuarie, zapada multa, viscol, au venit toti pe cei pe care i-am invitat si chiar unii care nu au fost invitati. I-am primit pe toti, cu toate ca la un moment dat se stransesera in jur de 25 de persoane pe care nu i-am luat in calcul la inceput, cu o zi inainte de nunta si inca 4-5 in ziua nuntii. Au venit ca au vrut sa se simta bine, au aflat de la cunostiinte comune ca avem nunta si au vrut si ei sa vina, ca din diferite motive nu mi-au confirmat invitatia, etc... Ce era sa le fac in acest caz, sa le spun stii ca tu nu mi-ai confirmat, sau eu nu am fost la nunta ta , tu nu vii la nunta mea sau vezi ca-mi strici aranjamentul salii si sa stai acasa...
Poate gandesc eu gresit, dar scopul unei nunti nu este strangerea de fonduri ci bucuria de a te intalni cu rudele si prietenii. Ca la noi se obisnuieste sa se aduca bani OK, ca fiecare doreste sa-si plateasca meniul OK, ca daca are posibilitatea poate sa dea peste meniu OK, dar asta nu inseamna ca dau in functie de cat mi-a dat X sau Y.
si acuma veni vorba de meniuri la mine meniul de la restuarant a costat 320 de roni (si ma refer la nivelul anului 2005,) si nu am spus la nimeni costul. Unii mi-au dat mult sub acest pret, dar eu sunt bucuroasa ca au venit si in loc sa-mi cumpar un set de cafea ( care oricum se sparg) ma uit la poze si la film si vad cat de fericiti au fost invitatii si cat de bine s-au simtit si noi la fel. Nu cunva asta este scopul unei nunti sau mai bine zis a unei petreceri in general?..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

In general gandirea asta am vazut-o in generatia parintilor nostri: merg la nunti ca sa vina si altii la nuntile copiilor nostri, sau cand nasesc, sau cand boteaza...
Cei tineri au inceput sa-si organizeze singuri nuntile si sa vada altfel treburile.
Cred ca gandesti asa cum gandesc si cei din jurul tau, din comunitatea in care traiesti si cu obiceiurile locului.

Mergi la inceput