Aspirante optimiste (805)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia1178 spune:

Buna ziua, sunt o mamica de sept-oct 2007 si acum imi doresc din nou un bebe , asadar ultima zi de CM este 30 iulie am prestat pentru bebe dar azi dimineata au inceput durerile de burtica si sangerari...nu stiu ce sa cred...pentru venirea uratilor mi se pare prea devreme...atunci se se intampla cu mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia1178 spune:

Va rog sa ma ajutati cu niste pareri...va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Claudia, bine ai venit!
Pai 30 iulie este ultima zi de CM sau Z1 din ciclul asta, ca nu inteleg?
Chiar si asa, ai fi in jur de Z25, deci nu mi se pare prea devreme...
Cate zile are un CM la tine?
Oricum poate fi ori una, ori alta de 50-50 sanse!
Mai asteapta vreo vateva zile si poti face un test, ca sa stii sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia1178 spune:

aha da, mersi gaby ca mi-ai raspuns...pai din cauza asta zic eu ca e prea devreme...mie imi vine la 30-31 de zile....:(..tu crezi ca ar putea fi sangerarea aceea de implantare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Monique, de asta si-a facut si ea injectiile pt a ingrosa endometrul.
Am inteles ca la scurt timp dupa a ramas insarcinata, pt ca cel mai pb asta era problema majora a infertilitatii lor.
Tu cand ti-ai facut injectiile?
Ea povestea ca au avut ca reactii adverse bufeuri cumplite.

Claudia, mie in general imi vine ciclu la 30-32 zile, dar mi-a venit si la 40 si de zile si la 23 zile.
Cred ca depinde de modificarile hormonale suportate de fiecare organism si declansate de Dumnezeu stie ce factori.

Daca este doar o scurgere colorata poate fi si datorita fixarii unei sarcini.
Mai bine mai astepti cateva zile sa vezi cum evolueaza, sau daca nu ai rabdare fa-ti un test, macar sa stii ori e alba ori e neagra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni05

Monique, de asta si-a facut si ea injectiile pt a ingrosa endometrul.
Am inteles ca la scurt timp dupa a ramas insarcinata, pt ca cel mai pb asta era problema majora a infertilitatii lor.
Tu cand ti-ai facut injectiile?
Ea povestea ca au avut ca reactii adverse bufeuri cumplite.

Claudia, mie in general imi vine ciclu la 30-32 zile, dar mi-a venit si la 40 si de zile si la 23 zile.
Cred ca depinde de modificarile hormonale suportate de fiecare organism si declansate de Dumnezeu stie ce factori.

Daca este doar o scurgere colorata poate fi si datorita fixarii unei sarcini.
Mai bine mai astepti cateva zile sa vezi cum evolueaza, sau daca nu ai rabdare fa-ti un test, macar sa stii ori e alba ori e neagra.



eu sunt ion a 70 -a zi de la ultima injectie
astept primul ciclu dupa 4 luni
eu nu le-am facut pt ca nu se ingrosa endometrul ci pt ca aveam endometrioza, o boala care poate reaparea si pentru care m-am si operat
e o chestie care se hraneste cu hormoni - o pelicula ce se depune pe ovare, uter, trompe, vezica urinara si altele
eu aveam pe uter si ovare.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

buna fetelor,
acum am sosit de la lucru, nu am mai apucat sa raspund aseara...asa ca o fac acum:
MeAlex, nu am facut pregnyl, dar am facut ovitrelle...testul ala fals pozitiv l-am facut insa la 14 zile dupa injectie, sincer ma indoiesc sa mai fi fost influentat...si beta am facut in urmatoarea zi si a iesit negativa (ma rog dupa indicatorii laboratorului sub 50, asa scria pe buletinul de analiza). Nu am ramas niciodata pana acum si pana acum nu e clar de ce...

am fost la casa de sanatate, mi-a aprobat preluarea a jumatate din costuri pt 8 inseminari, eu nu cred ca o sa ajungem sa le facem pe toate, ca medicul nu o sa astepte atata...dupa maxim 6 trecem mai departe...insa pana la prima inseminare mai am de mers pt profilul progesteronic, din 3 in 3 zile...teste pe bat oricum nu mai trebuie sa fac, ca beta se face automat la dr meu, e in protocol si te cheama si daca a venit menstra

Moni05, , da mi-am facut un plan bine pus la punct, dupa ce am asteptat in zadar 5 ani de zile sa se intample de la sine, am vrut sa aflu de ce nu se intampla si nu a putut nimeni sa imi spuna...am incercat si metode alternative, acupunctura, homeopatie care m-a stors de bani fara nerusinare (400 de euro am platit numai pt o prima consultatie), medicina traditionala chineza, psiholog ca eram in pragul depresiei (la faza de obsesie trecusem de mult), apoi am incercat o clinica de fertilizari pt diagnosticare, nu mi-au gasit nimic si mi-au dat stimulari cu puregon inainte de a face analize si investigatii...acum in sfarsit mi-am gasit medicul, care sper din suflet sa o scoata la capat...a da, uitasem... peste laparo si histero am trecut de mult...sotul intors si el pe toate partile...acum am insa puterea si intelepciunea sa merg mai departe, fara sa mai las sa treaca prea mult timp...a trecut destul tot sperand si asteptand...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

cu regimul disociattotal de acord!!! am slabit anul trecut 8-9 kg in 3 luni, m-am mentinut frumos atata timp cat l-am tinut, dar nu am reusit sa raman consecventa pe termen lung si am pus la loc...si da, ar trebui sa fie un stil de viata, nu un regim, ca de aia nu m-am mentinut eu pe termen lung...ar trebui sa ma straduiesc mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Monique, ce spui tu ma pune pe ganduri.
Stiam ca endometrioza inseamna intr-adevar o pelicula, daca o putem numi asa, care se depune pe diferite organe chiar si pe stomac, dar nu ca se hraneste cu hormoni.
Tu cum ai depistat-o? Ce analize ai facut?
Pff, sper sa reusesc sa fac mai repede rost de bani si sa merg la un dr competent care sa dea de cap si pb noastre.
Mie cand mi-a facut a n oara ecografia transvaginala ex-medicul meu ginecolog, mi-a spus ca am endometrioza, si cand am intrebat ce este mi-a spus ca am endometru subtire.
Ulterior cand am vb cu un alt dr, generalist de data asta, mi-a spus ca daca as avea endometrioza as avea si alte simptome dureri de stomac spre ex, daca se depune pe stomac.
Eu fac de multi ani, foarte des cistita si nici un medic nu i-a dat de cap, nici ginecolog, nici urolog si nici un alt doctor, oare endometrioza daca se depune pe vezica poate da astfel de reactii?

Ramayana ma cam regasesc in situatia ta, doar ca nu sunt 5 ani, si cu ajutorul lui Dzeu poate ca vor fi mai putin de 5.
Ma gandesc ca in Germania este mai scumpa medicina alternativa fata de cat costa la noi. Eu la medicul homeopat platesc 80 lei consultatia, si o contactez si telefonic cand nu pot ajunge iar ea imi spune ce sa fac. De ex cu tratam homeopat tratez efectele cistitei renuntand astfel la antibioticele care imi faceau rau pe alta parte.
Iar remediile homeopate sunt mai ieftine decat cele alopate. Dr la care mg acum, este unul la care am ajuns tot prin recomandari ca a ajutat multe cupluri sa aiba un bb, dar cam la 6 luni/un an de cand au inceput tratamentul, si au mers bineanteles si cu ceva analize, cum am facut si noi.
Nu stiu ce sa mai cred, am lucrat si cu un bioenergetician la care incercam acum sa renuntam pentru ca ne ingrijoreaza modul lui de a gandi nu ni se pare in regula, si este cam complicat sa renuntam pare-se.
Ca si voi si noi ne gandim sa incercam orice, am vrea sa incercam si reiki, din Octombrie, Noiembrie, dar in paralel cu toate investigatiile posibil si tratament de la dr alopat.

Mult succes Ramayana!!! Sa va ajute Dumnezeu sa vina bb cat mai repede si la voi!

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Din cate stiu eu endometrioza nu prea se poate vedea asa de repede, trebuie facut laparoscopie. E adevarat? Mai sunt si alte posibilitati de a o detecta?
Rama, eu cred ca 8 inseminari e prea mult, plus ca trebuie sa le faci cu o luna de pauza intre ele. Pentru Fiv faci la fel? depui dosar si iti da finantare?
Eu am finantare pentru 4 IA si sincer mi se pare o eternitate de cand am inceput. Mai am una si ma bucur f tare ca e ultima, ca sa scap de grija.
Ah si cunosc pe cineva din Ulm, sper ca nu ne stim.

Mergi la inceput