Aspirante optimiste (805)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria-r spune:

Neata fetelor.
Felicitari BOB! Sa fiti sanatoase si sa va bucurati de multe clipe frumoase impreuna!
Flafi si la mine a fost f pala liniuta in prima zi, apoi din ce in ce mai intensa. Eu cred ca e de bine, ca acolo e bb. Ai grija de tine. Felicitari!
VA pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

'Neata fetele
merci Moni de recomandari, nu inteleg ce-i cu imunitatea mea, ca eram ok de obicei...
in fine...

azi dimineata am gasit un porumbel - puiut dar nu f mic, cazut de undeva cred, lovit la ochisor, cu mult gainat la fund
l-am pus pe casa scarii intr-o cutie cu apa si pesmet...
il luam in casa dar n -am cum de Rontzy, bichonica mea
plus ca stiu ca porumbeii imprastie multe boli si nu vreau sa risc
l-am dat cu kanamicina pe ochisor dar nu stiu ce sanse are
sper sa nu il scoata vecinii afara ca il mananca pisicile
tare mi-e mila de el

Miky, in ce stadiu esti cu FIV'ul?
ati stabilit o data?

flafi, cred ca se lasa cu felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramayanaa

buna fetele
Felicitari Bob!!!! Si bine ai venit Iris!!! sa ai o viata indelungata, plina de bucurii!!!

Flafy, felicitari, daca ti-a iesit in termenul dat, esti!!!

Oxxi, asa mi-a zis si mie dr, ca testele de ovulatie, la ovarele polichistice pot da rezultate false.

Monique, dupa injectie, asa stiu si eu ca intre 12-36 de ore...eu am facut dimineata injectia si dr mi-a zis "candva in cursul zilei de maine", fiindca spermatozoizii traiesc destul

mai am de asteptat si eu cateva zile, joi ma duc din nou pt progesteron, luni la fel si miercurea viitoare daca mai apuc la beta, desi nu cred ca mai apuc, ca nu am eu faza luteala asa lunga sa ajung in ziua 15 postovulator...daca nu iese nimic, tre sa sun sa-mi trimita planul pt inseminare si reteta pt medicatie, m-a sunat azi o dr din echipa lui doc si mi-a zis ca facem stimulare f usoara, doar cu jumate de clomifen...si tot ea mi-a zis ca spermograma lui sotulica e foarte buna, ca sunt si multi si rapizi si normali, mi-a zis si valori, dar eram la lucru cand m-a sunat si nu am retinut...

concluzia mea legata de spermograma...se poate modifica in timp si din bine in rau si din rau in bine...acum 4 ani si acum 2 ani am avut teratozo moderata...acum 2 la rand sunt normo, cu rezultate din ce in ce mai bune...si nu a luat nici un tratament, nimic nimic...doar ca nu-si mai tine laptopul in brate, ci are o masuta cu cooler, cu care sta comod pe canapea

Coincidenta este modul lui Dumnezeu de a ramane anonim-Albert Einstein




Rama e foarte delicata treaba cu spermatozoizii
ei sunt afectati si de o simpla raceala, de o infectie in corp, de orice amanunt, pastile luate pentru nush' ce... - ce sa zic... niste sensibili si figuranti
deci e f important sa fiti atenti cand faceti analiza, sa nu fie in timpul, dupa o raceala oricat de mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui flory_blanca

Salutare!
Fetelor merci de gandurile bune. Eu dupa tone de miere cu lamaie si paracetamol mi-am mai revenit dar tot sunt blegita rau. As dormi non stop.

Monique eu ca vara asta nu am patit niciodata. 4 raceli in 2 luni, cred ca sunt de vina caldurile astea si virusii care se inmultesc.

Flafi felicitari. Daca SC ti-a iesit pozitiv nu mai ai de ce sa iti faci probleme. Ai grija de tine in continuare.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot


woooooooooooow
esti campioana
eu am avut o raceala acum 4 luni, apoi acum 2 saptamani am avut rujeola aia (cred ca rujeola a fost), acum iar raceala
vad ca sunt magnet in ultimul timp
dar e adevarat ca fac si exces de aer conditionat si ventilatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui flory_blanca

Azi am fost la tara in vizita la o cunostinta care e gravi in 8 sapt. Nu stiu dar parca era alta lume, totul non stres, totul natural. Ea nici nu stia ce e ala utrogestan sau acid folic ia dr nici nu i-a spus de asa ceva, iar pe ea am gasit-o la cules de prune si se pregatea de scos cartofii. Nu avea nici o grija sau restrictie la efort sau orice altceva. Mi-a adus aminte de soacra-mea cand am vazut-o si care mereu imi spune: "pe vremea mea eram gravida, umblam desculta ca sa aduc apa de la rau, munceam pe rupte si nu ma plangeam atata ca voi si nici nu am avut atatea probleme cu sarcina. Nu stiu de unde voi astea tinere aveti atatea probleme."


Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot


Flori, erau alte vremuri - una la mana
doi la mana - asa au fost obisnuite, asta e stilul lor de viata
stiu ca nu trebuie sa te apuci de sport daca n-ai facut pana sa ramai insarcinata
daca insa faceai regulat miscare inainte de sarcina, se recomanda continuarea exercitiilor fizice si in sarcina
totul insa moderat

dar la tara...... alimentatie altfel, oameni altfel, lipsa stres cotidian citadin, activitate fizica sustinuta zilnic

alta mancare de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Buna dimineata fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Neatza
Multumesc pentru mesaje. Azi tot liniuta roz a iesit. Poate are legatura si cu faptul ca ieri am baut tone de apa (nu ma puteam opri din baut apa) si am fost noapte trecuta la baie din 2 in 2 ore.
Mi-e teama sa sper, nici nu i-am spus sotului de liniutele roz, oricum el e sigur de ceva vreme ca sunt .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Bobule felicitari mamico, mult lapte si nopti cu cat mai multa odihna, sa iti traiasca printesa si sa va bucurati de ea.
Flafi felicitari si tie, eu zic ca esti graviduta, nu mai sta, fa un beta si ia legatura cu doctorul pentru tratament.
Cu femeile de la tara care nu se streseaza am si eu caz concret, cumnata mea, care face copii pe banda rulanta, nu face unul 2 ani ca ea iar naste, acum are 6 luni si nu a fost niciodata nici macar la medicul de familie, de eco nici nu mai zic, sotul meu a zis ca ea ramane gravida doar cand se uita la barbatusu fara sa mai calculeze si sa mai faca ceva asa de fertila e, in fine fiecare cu crucea lui.
Eu crucea mea e grea, ieri iar am fost la doctor, la doctorul meu fiindca tratamentul dat de duminica din urgenta nu a facut nimic bun, ba mai mult ma simteam mai rau, ieri doctorita mi-a schimbat tratamentul si a zis ca sigur e o tulpina de candida rezistenta la multe tratamente odata ce eu am facut-o chiar sub protectie, am luat antimicotic cjiar din ziua chiuretajului, mi-a luat secretie si din col si de la intrare unde treaba e foarte urata si in 2 zile o sa imi dea un tratament in functie de ce iese pe cultura si antibiograma, pana una alta mi-a dat tratament altul fata de cel de duminica si azi imi e deja mai bine, sincer pana nu ma caut de toti crocobaurii nu incep treaba la bebe.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Mihaela imi pare tare rau pt ce ti se intampla. Sper sa scapi cat mai repede de candida.

Eu azi dimineata m-am trezit devreme si super bucuroasa si fericita si aveam asa un sentment de bine, simteam ca gata asta e luna mea, simteam ca sigur sunt graviduta. Ma si gandeam ca am avut mucus cum de mult nu am mai avut, apoi la vreo doua zile simteam intepaturi in ovare, am si prestat cand a trebuit. Si acum la birou deja simt ceva dureri la ovare ca la cilclu, deci nu cred ca a fost sa fie luna mea. Asa de dezamagita sunt ca in nici o luna. Chiar aveam un feeling de dimineata, stataeam in pat si zambeam de una singura. Ma pregateam sa fac test duminica...nu mai e cazul ca iar dau banii de pomana. Sunt in Z18, cam devreme deja sa am dureri de burtica pt ciclu dar mi s-a mai intamplat si in alte luni.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

Buna fetele

noi am fost la mare, am prins perioada ovulatiei acolo,ne-am relaxat pentru moment dar degeaba, am avut niste teste de ov. ff.intense si cred ca am ovulat de doua ori, acum imi pare rau ca nu am luat supliment de progesteron, temp. a crecut pana in ziua 6DPO dupa acre a inceput sa scada deci clar corpul galben nu secreta suficient progesteron sau nu a fost suficient irigat uterul, aspenter mi-a fost teama sa nu interactioneze cu soarele,sau..

am crezut ca am mult de recuperat ..

DincaALIna felicitari si sarcina usoara

Miha imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, multa putere iti doresc

MONi multa sanatate , sa treca repede raceala ca ai treaba

GAby tot la mare esti?

ALex iti doresc sa reusesti din prima incercare dupa pauza, sa gasesti doctorul care sa-ti prescrie tratamentul potrivit si sa fie bine pana la capat

BUn venit fetelor nou venite si sa reusiti cat mai curand sa deveniti mamici

BOB PIXEL Felicitari, sa va traiasca fetita , sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii

Mergi la inceput