reducerea sal de baza ca sanctiune disciplinara

reducerea sal de baza ca sanctiune disciplinara | Autor: monis5

Link direct la acest mesaj

Bun gasit

As aprecia foarte mult ajutorul cuiva care are experienta practica in administrarea resurselor umane pentru urmatoarele:
in cazul reducerii salariului de baza pentru sa zicem 3 luni cu 10% ca sanctiune disciplinara (art. 248 alin. 1) lit. c) Codul Muncii), dupa intocmirea tuturor documentelor specificate de lege (numire comisie, convocare, cercetare, propunere sanctionare) in final se da decizia de sanctionare. Am sunat la inspectoratul de munca si cei de acolo sustin ca reducerea salariului se face prin act aditional unilateral, pe baza deciziei de sanctionare si se raporteaza in Revisal ca atare. Dupa expirarea perioadei (3 luni in cazul exemplului de mai sus) se face din nou act aditional de revenire la salariul anterior care la fel, se raporteaza prin revisal. Doar mie mi se pare aberanta o astfel de practica?
Nu am decizia care asta spune? de ce trebuie un alt document peste decizie?
Si atunci pentru ce am in softul de salarii rubrica de popriri / retineri din salariul brut? Daca ce sustin cei de la hot-line-ul ITM-ului este adevarat, acele rubrici pot disparea, ca nu mai e nimic ce se poate trece acolo, corect?

PS am trimis intrebarea si in scris la ITM dar raspunsul va veni haaat peste 1 luna si de obicei este de tipul "situatia descrisa de dvs se rezolva conform legislatiei in vigoare". Am patit de atatea de ori asta ca acum imi vine sa le scriu eu toate variantele posibile de raspuns si sa-i rog pe cei de la juridic de la ITM sa incercuiasca varianta corecta

Multumesc




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)