Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

si fii-miu nu mai vrea la gradi!!! ce explicatii,ce alea alea..nu dom'le,el vrea in parc,el vrea la Dzeu stie si o tine pe-a lui,iar noi vorbim cu peretii..Asa ca l-a dus taica-su in brate,plangand si urland ca el nu vrea la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
si la noi tragedie si jale mare azi, de cand am plecat de acasa . n-a tinut nici adunatul de castane, nici momeala ca mergem sa cumparam acuarele... nada nada . aia e, i-o trece.
Poumbito, mai da-i sa citeasca stimatului consort si asta: "faci mult prea multe". adica tu, nu el . organizat botez? singura? cu doi copii non stop? si munca? uite, asa faceam si eu cu Patrick. si am avut o depresie... de pe la 6 luni ale lui incolo. si eu eram vezi doamne zgripturoaica pamantului.... si nu a trecut chiar usor. deci te rog, asculta de o baba - mai lasa si la altii cate ceva de facut! obligatoriu, ca din proprie initiativa nu stiu pe vreunu sa faca.
Daiopri io nu stiu frate, nici Patrick nu sufla ca lumea nasul. am incercat toate smecheriile stiute.... n-au mers. asa ca astept opinii
ma apuc de munca... o zi usoara sa aveti, si voua, dar si gradinarilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Si eu vroiam sa spun ca imi place aici de cand s-au inceput gradinitele

Daiopri pe al meu l-a invatat mama mea, asa ca am scapat. Nu ma intrebati cum l-a invatat ca nu stiu smecheria . Oricum numai cu ea sufla nasul, cu mine si tasu' face mutre. El are stiluri diferite de comportament cu fiecare dintre noi.

Porumbita si eu tot aproape singura am organizat botezul si toate cele. S-a vazut ca daca il las pe el o face de oaie (la ziua Andrei a comandat tortul gresit la cofetaria gresita - nu uit), asa ca mai bine fac eu. Totusi eu zic sa o iei mai usor.

La noi a fost mai bine decat ieri, adica nu a mai urlat, s-a rezumat la plans numai. De dimineata l-am convins sa mergem spunandu-i ca am vorbit cu doamna si azi o sa picteze cu acuarele - prevad nervi diseara daca nu picteaza. Ma enerveaza ca nu scot nimic de la el despre cum a fost la gradi, e clar ca nu ii place ca asa face cand nu-i place ceva nu scoate o vorba. Eu intreb, el sta mut.

Mi-am luat inima in dinti si l-am lasat azi-noapte in chilotei fara pampers. L-am pus pe olita pe la 12 si pe la 2:30 si apoi dimineata si nu am avut nici un accident. Ma si mir ca mi-a cerut apa azi-noapte (cum face in fiecare noapte) si pana acum se trezea cu pampersul super full.

Aseara am fost sa-i facem Andrei analizele, a fost tare simpatic ca incerca sa nu o supere stiind ca merge la doctor. Trebuie sa sun medicul sa vedem ce zice de rezultatele Andrei - are niste chestii iesite din intervalele de referinta si nu stiu daca e de ingrijorat sau nu si apoi sa fac programare la gastro.

Bafta gradinarilor si nervi tari alora mari


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, I feel for you, ca in situatia asta am fost si noi anul trecut. Deocamdata la noi este bine, dar nu se stie cand se intoarce roata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Noi am invatat sa ne suflam nasul sufland cu gura intr-o muzicuta si invatand diferenta dintre suflat si aspirat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna si de la noi,

Din experienta proprie si din ceea ce am auzit de la educatoare, faza "nu mai vreau sa merg la gradinita" dupa primele 2-3 zile cand totul a fost ok si copilul nu a spus nimic, chiar i-a placut, este perfect normala. Si noi am trecut prin aceasta faza la inceputul anului, cand a dus-o pe Ale prima data la gradi. In prima zi i s-a parut super, in a doua la fel, din a treia, a inceput plansul. Solutia pe care mi-a propus-o educatoarea a fost sa nu o mai aduc eu pe Ale la gradi si sa o aduca buni sau tati. Asa am facut si a fost bine pana la urma.

Si acum, dupa vacanta, Ale mai plange cand o las la gradinita, insa ii spun ca raman sa beau o cafea cu directoarea gradinitei sau ca raman la Scoala parintilor si ea se linisteste. Mai plange doar pana ajunge in clasa, la copii.

Deci, mult curaj si rabdare, ca toti licuricii care au inceput gradinita se vor acomoda.

Sa dea Domnul sa trecem si de acest sezon rece fara prea multe viroze sau alte boli. Noi deja avem o viroza la activ, de duminica a inceput sa stranute, sa aiba mucisori si sa tuseasca, acum vad ca este si ragusita. Maine o iau de la Predeal si speram sa ne treaca repede ca sa mergem la gradi.

Succes licuricilor "gradinari", mamicilor lor, si multa sanatate tututor!

Alexia imi cere o surioara/bebita mica si eu nu pot sa i-o dau... Si nu intineresc...

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

sa va zic ca ieri Eva si-a scos singura mucii cu pompa? na, sa o mai si laud, ca destul o bodoganesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ledi imi pare rau; sper sa revina la sentimente mai bune; nu tine nici cu promisiunea sa faceti ceva deosebit dupa? sau recompensa?

ref la suflat nas ii acoperiti o nara si sa sufle pe cealalta cat de tare poate (sa stinga o lumanare sau sa mute cu suflatul o mingiuta, ca aia de pingpong de exemplu); si atunci cand au muci au deja antrenament la suflat

bee probabil stii de asta; dar o cura de pastile cu banca ursului (si tu si sotu) nu are ce sa va strice (creste si cheful de ..."prostii") eu si inca vreo 4 amice am fost multumite de rezultat.

crisspy sper sa nu fie nimic serios la andra; voi nu aveti un desfasurator pe sapt la gradinita? cu ce activitati fac pe zile? ca e mai usor "sa conduci interviul" cu copilul cand stii deja ce a facut/mancat..

selene ma bucur mult ca e ok daria cu gradinita; cu kineto si psihologul cum merge?

ingrid70 e mortal Alex; cu lb straine e asa cum zice andre_ea.

roxanaz nu prea am cum sa deleg mai mult decat am facut o deja;
- de muncit tr sa o fac; noi avem atributiile f bine impartite si desi o parte le face el acum mai mult nu merge; si asa e overloaded. in plus partea de firma condusa de mine nu merge grozav in per asta si teoretic octombrie ar tr sa fie perioada de varf; asa ca tr sa trag tare;
- victor e alaptat la cerere si mai des de 2 ture pe sapt nu il las cu biberon acasa (si ca sa nu se invete dar si pt ca nu mai am energia dela robert sa ma pompez noaptea ca sa cresc productia; asa ma pompez doar odata pe zi zilnic si stochez
- sotul ma degreveaza mult cu robert; doar ca ii e imposibil sa se scoale noaptea.. am mai incercat da face asa urat la oboseala ca am renuntat.
- mama gateste odata pe sapt (in rest eu si sotu); si il ia pe robert de la gradinita tot odata pe sapt; mai mult nu ii cer decat dc "arde" ca si ea lucreaza
- ref la botez... tot ce tine de organizari evenimente in familie eu o fac; sotul organizeaza tot ce tine de vacante asa ca imi pare corect (avem mai multe vacante decat evenimente la activ); nu ne bagam unu peste altul decat cand se iau decizii finale; adica am triat 3 restaurate; isi da cu parerea si el; sau el imi zice 3 destiantii si imi dau si eu cu parerea...

in genere functioneaza bine aranjamentul doar ca acum o fi si oboseala, or fi si hormonii,robert care a fost mai dificil in ultimele 2 sapt, ambii s-au trezit noaptea... plus ca stau cu sufletul la gura sa iasa niste proiecte mega negociate... cred ca s au adunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Porumbita, merge bine. Adica na, eu nu decodez anumite faze, dar mi le decodeaza d-na respectiva, ca sa inteleg si eu ceva din ele.

Ea, puiutul, are o personalitate foarte puternica, este un spirit care respinge regulile, este refractara la ele, un spirit rebel, care, insa, trebuie facut sa inteleaga ca si regulile (nu un sac de reguli, se intelege) au rostul lor, pentru ca, altfel, in perioada adolescentei si apoi a maturitatii, poate ajunge un tanar / adult fie inchis in el, fie certaret.

Motric-cognitiv sta excelent.

Pe partea emotionala mai avem de lucrat.

Ca sa dau un exemplu de decodat, poate ajuta:

In week-end am avut o confruntare verbala cu D., eu catre el pentru ca nu pune si el mana sa stearga un praf, sa dea un aspirat, el catre mine pentru ca lucrez si in week-end si nu mai avem timp pentru noi. Daria a auzit schimbul de replici si a incercat, prin incontrare extrema, sa incalce o anumita regula a casei, stabilita de tati, regula care exista de multa vreme.

De ce?

Pentru ca este la varsta la care se substituie mamei, pentru ca a percutat schimbul de replici ca pe o nesupunere a mea in fata lui tati - eu fiind cea care a avut atunci ultimul cuvant, atentie - si, drept urmare, daca mami nu-l asculta pe tati, eu de ce sa-l ascult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Porumbita, la mine nu e vorba ca nu pot ramane insarcinata ci de faptul ca daca raman insarcinata, scade nr. de trombocite si asta ma poate afecta si pe mine, si pe copil. Saptamana trecuta iar am avut un nr. scazut de trombocite dupa ce, o perioada, aproape se normalizase si imi faceam si eu sperante.

O iau de la capat cu hematologul...luni merg la Fundeni...

Distractie placuta la botez, sa ne pui poze.

Fetelor, vreuna dintre voi a fost cu copilul in Dubai? Noi am vrea sa mergem de Revelion dar nu stiu daca sa iau copilul iar daca nu il iau, o sa imi fie un dor...si o sa ma simt aiurea...

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput