Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Io de-abia am mai scos-o pe Daria dintre jucarii. :D

Cornul si laptele se dau la plecare, la noi. La 10 sau cat e mancatul pachetului de acasa. Pe care nu l-a mancat. Dar ea mananca (,) cereale inainte sa plecam dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Felicitari noilor gradinari
Ce emotii ...
Crisspy - ce serios e Razvi iar Andra e o frumoasa , ii sta foarte bine tunsa.
Ce fain ca in Romania mai sunt patuturi la gradinita...Aici ii culca pe saltele direct jos .
Alice deja e la a 3-a saptamana de scoala , vad ca se comporta mult mai bine decat anul trecut.
De fapt facea scandal si plangea pana plecam noi , dupa aceea era cuminte iar la sfarsitul anului a fost foarte laudata.
Noi am dat-o pe Alice la program 8.45 - 15.30, mananca si doarme acolo.
Mai greu cu trezitul dimineata, banuiesc ca la toata lumea e la fel
Eu ii pun desene la televizor, o aduc apoi in brate si se trezeste singura cand aude televizorul. Stiu ca nu e bine ce fac dar deocamdata prefer asa.
Voi ce metode aveti?

" target="_blank">http://community.webshots.com/user/veronica75margarint Fotografii noi si vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Metoda noastra de trezit de dimineata (dupa 8, gradinita incepe la 9 si e la doua case de noi) e cam asta: momitul cu vitamina (jupanul primeste zilnic cate o multivitamina jeleu, cu aroma de fructe de padure, care tare ii place) si desenele animate de la Boomerang. Cam 4 nopti din 5 el doarme la el in pat pana pe la 5-6 dimineata, cand se trezeste si vine la noi, si isi face somnul al doilea cu noi... deci ne trezim impreuna (noi doi, tati pleaca mai repede), el isi ia vitamina de dimineata, mergem la televizor in camera de zi, apoi la baie, imbracarea, micul dejun (cereale, sau briosa, sau banana, tot servite la televizor), cana cu lapte, spalat pe dinti si hai la gradi.

Rox, total Patrick, cu credit cardul... dar chiar, daca i-l imprumutai stia ce sa faca cu el?

Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Selene, durerea de gat ii trecea si cu nurofen sau cu timpul. nu a trecut de la ospen, atata timp cat tulpina e rezistenta la asa ceva. data viitoare trebuie asteptata antibiograma, mai ales daca iese din nou - este clar ca are rezistenta din ce in ce mai mare. asta daca vrei sa scapati de ea ( de bacterie adica). si nu, amoxicilina nu-i oxacilina.
Ingrid, poate asa o fi avut experienta educatoarea cu germana? si asa prind copilasii? habar nu am, sincer, e prima oara cand aud de un cantecel intreg din prima zi.
Dark, hehe, momeala cu vitamina e buna. la noi e cu laptele cu cacao nu stiu daca stia ce sa faca cu cardul, dar mai nou are o obsesie cu el, sambata era cu mine cand mi-am luat o pereche de sandale si a zis ca vrea de ziua lui un card. vanzatoarea era lesinata de ras, chiar mi-a propus sa ii dau un card gol, sa isi puna el bani singur....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
nu stiu daca stia ce sa faca cu cardul, dar mai nou are o obsesie cu el, sambata era cu mine cand mi-am luat o pereche de sandale si a zis ca vrea de ziua lui un card. vanzatoarea era lesinata de ras, chiar mi-a propus sa ii dau un card gol, sa isi puna el bani singur....



Pai da-i si lui un card de farmacie, ceva...sa aiba si baiatul card

Si noi tot cu televizorul ne trezim, asa stiu ca nu se trezeste ciufut .

Vero bafta la scoala. Leo ce mai face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Ingrid, parerea mea e ca asa invata cel mai bine o limba straina un copil mic, auzind constructii/fraze intregi. Cantecelele le vor mai repeta ei, nu trebuie sa le inteleaga din prima. Parerea mea e ca in no-time iti va cere in germana sa-i dai cate ceva. Eu asa am patit-o.

Ilinca se trezeste ok, uneori trebuie sa insist, alteori nu. Uneori merge la masa in bucatarie, alteori cere masa la tv. Nu ma deranjeaza insa.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

Ahaaa ma gandeam ca sunt singura care aplica metoda cu televizorul
Roxana, nu stiu cati ani are Patrik, dar in curand ii vei putea face card de debit (daca are 12 ani) Mie imi pare destul de ok.

Crisspy - multumesc de intrebare , Leo e bine sanatos, e foarte curios, mananca bine, e foarte pofticios, energic, trage de toate, se baga peste tot, se cere singur la nani si adoarme singur, doarme toata noaptea....sunt super multumita de el .
Insa au inceput deja "bataile" intre frati...

Alice e bine si ea, tot mofturoasa la mancare, ii ia jucariile lui Leo si il cam capaceste , vorbeste din ce in ce mai bine franceza...
Apropo: a fost cineva in vizita la noi(o romanca) si Alice se uita la desenele cu Dora. A fost intrebata cum o cheama pe fetita de la televizor si Alice a raspuns Doia. Am fost surprinsa pentru ca stiu ca spune Dora corect cu "r" frantuzesc Am intrebat-o si eu, a raspuns la fel.
Dupa aceea Alice ne-a explicat ca in romaneste o cheama Doia iar in franceza Dora.

Andreea - de ce nu ai dat-o pe Ilinca la scoala?
Selene - cum merge tratamentul la psiholog? inteleg ca Dariei ii place la gradi


" target="_blank">http://community.webshots.com/user/veronica75margarint Fotografii noi si vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Vero ma bucur ca Leo e OK

Prima noastra zi de gradi a fost OK in mare, insa a mancat decat ciorbita (cat o fi mancat asta nu stiu), felul 2 neatins, gustarea de la 4 (un iaurt danone + un pachet de biscuiti Belvita) a luat-o sotul la pachet cand l-a cules de la gradi. De mic dejun nu stiu nimic pentru ca sunt 2 educatoare, una dimineata si una dupa-amiaza. Nu dormit deloc si la plecare de la gradi ziceai ca e bagat in priza. Bineinteles ca la 8:30 dormea dus, atat a fost de obosit.

A venit si cu muci si stranut garla...si asta numai dupa prima zi, o sa-mi iasa pe nas gradinita asta

De dimineata s-a trezit devreme, pe la 6:30 cu hotararea deja luata ca nu vrea la gradi . A plans o gramada acolo, sa vedem ce face azi. O sa-l ia mama mea de acum inainte pt ca sotul ajunge tarziu, pe la 5 si ceva, si ramane singur in clasa.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
Criss, hehe, sper sa nu dureze mult plansul. si Eva a dat nitica apa la soareci azi.... am lasat-o relativ ok. si ea are muci, dar nu-s de la gradi - cum nici la voi nu sunt - nu avea timp sa incubeze in 24 de ore . cel mai probabil de la schimbarea de temperatura.
card de farmacie? haha, glumesti, stie foarte bine diferentele, n-are 4 ani ca astialalti.
Vero, Patrick are 8 ani dar crede-ma ca nici macar la 12 nu va avea card. mi se pare ingrozitor de devreme. las ca poate cheltui economiile si cash
succes gradinarilor!
iar voua o zi frumoasa si usoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!

Am ales si noi in sfarsit gradinita "cea noua", va incepe pe 1 octombrie. Eu as fi preferat o alta, dar asta i-a placut Nadiei, mi-a zis categoric "mami, nu viau la nicio alta gadi, viau la Maiio si Pietenii, iasa-ma cu alte gadi".
Avantajul e ca e la doi pasi de casa, fata de cea pe care o alesesm eu, care e cam la 15 minute de mers pe jos.

Si Nadia e mucioasa, desi inca nu a inceput gradi

cami cum sunteti? M-am tot gandit la voi, am vrut sa te si sun, dar nu mai gasesc numarul.

criss Razvi merge la o gradi de stat acum?


Mergi la inceput