** Delfinasi jucausi la a doua aniversare (89)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

nexium inhiba, blocheaza receptori H1 d ehistamina.
puiutz,nu-s nebuna,dar fa-i totusi DAO.intoleranta la histamina se cheama.
e posibil ca strumful tau sa nu descompuna histamina.
reactiile lui sunt copy paste din copilaria mea.
acum poti sa ii faci analiza ca are peste 2 ani.
indica nivelul enzimei care descompune histamina, diaminoxidaza,de acolo DAO.
poate-s eu dusa.
asta daca exclude dins tart colonul iritabil,care ar trebui sa cedeze la tratament.
insa ce spun eu se manifesta cu:scaune moi, balonare,crampe.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


si daca ar fi asa ce inseamna asta? iarasi regim alimentar - fara alimentele care contin sau cresc productia de histamina? dar rosiile nu contin multa histamina? mananca rosii si nu face kk moale dupa ele.

cand am inceput sa il rediversific facea moale inclusiv cand i-am introdus (in mancare) verdeata, dovlecelul, ardeiul. Dupa un timp a inceput sa le tolereze si sa faca kk normal. tot asa cand am inceput cu fructele. numai la mar nu a avut reactie nasoala. deci sper sa nu fie deficit de diaminoxidaza. Poate ii lipsesc alte enzime, pe care sistemul digestiv "a uitat" cum sa le produca, dupa 5 luni de regim strict si in cazul asta trebuie sa reinvete sa le produca si cum altfel decat solicitandu-l sa faca asta, dand copilului alimentele care sa solicite producerea acelor enzime. asa sper eu sa fie, din cum a evoluat.

nu cred ca asta a fost cauza declansarii problemelor...cine stie ce a fost acum 1 an...pe parcurs cred ca datele problemei s-au modificat.

poate au contribuit la ceva bun si regimul si tratamentele... mai astept putin sa vad cum tolereaza si alte alimente pe care mai vreau sa i le introduc: porumbul, smantana, legume crude (oricum le gatesc de obicei "al dente", tocmai in ideea de a pregati trecerea la crud). Deocamdata nu mananca decat rosie si foarte putina ceapa crude. Dar as vrea sa-i dau sa rontaie morcovi de exemplu (stiu ca e laxativ negatit). Fructele uscate - iarasi, sunt tentata sa-i dau. Portocale, mandarine nu i-am mai dat de la 1 an si 4 luni. Alte citrice nici nu am indraznit sa-i dau.

Racusor saru'mana pentru pontul despre curmale. O sa incerc, dar...mai astept un pic. Curmalele sunt laxative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

fetele
Pt ca sunt restanta (am mai urat pe FB pe unde intalneam cate un mesaj de la mamicile din grup, netul de pe tel , de fapt tel. meu e blegut)

La multi ani cu bucurii si impliniri: Sebi, Felix, Cristi, Raducu (pufescu), Anastasia, Otilia, Radu (puiutz), Berti, Iulia (OtiliaV), Victor (onimir), Miguel, Sasha, Victor (kata), Antonio, David, Iulia (mousel), Mara, Medeea, Ioana, Ana.

Mara de baby, bun venit in gasca, sa fii sanatoasa, cuminte si iubita de fratior (in special)!

rody, mii de si

Concediu: am ocolit juma' de tara, am facut ~ 1700 km Sibiu-Saturn-Barlad-GH.

Despre Sibiu am scris pe FB imediat dupa control, nu mai repet.

La mare a fost... obositor. Am avut vreme buna, dar nu am facut plaja mai deloc, in schimb am alergat mult. Elise a stat mai mult prin apa, Bea nu prea (se cunoaste ca e delfinas "fortat"), ca erau valuri mari si nu i-a placut, dar a recuperat strabatand plaja in toate directiile posibile.

Ne-am promis ca nu mai mergem pe litoralul Ro (desi anul asta a fost mai bine decat acum 3 la Eforie N), la anul facem early booking la BG ca ne ajunge la fel.

Cand am plecat de la Barlad, Bea i-a zis lui taica-miu "NENA PA" , cred ca l-a durut inima toata ziua dupa aia dar na, ce sa-i faci daca ii vede rar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

coteasca, IDR noi am facut la cab. de pneumologie. Nici dupa al doilea BCG nu are semnul care trebuie, ci a ramas cu un punct mare rosu-vinetiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Buna fetelor.

Va mai intalniti azi in IOR? O sa fie si Sara in parc, si voi veni si eu dupa un curs pe care-l am azi, poate va intalniti si cu ea!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Citat:
citat din mesajul lui histamina

nexium inhiba, blocheaza receptori H1 d ehistamina.
puiutz,nu-s nebuna,dar fa-i totusi DAO.intoleranta la histamina se cheama.
e posibil ca strumful tau sa nu descompuna histamina.
reactiile lui sunt copy paste din copilaria mea.
acum poti sa ii faci analiza ca are peste 2 ani.
indica nivelul enzimei care descompune histamina, diaminoxidaza,de acolo DAO.
poate-s eu dusa.
asta daca exclude dins tart colonul iritabil,care ar trebui sa cedeze la tratament.
insa ce spun eu se manifesta cu:scaune moi, balonare,crampe.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


si daca ar fi asa ce inseamna asta? iarasi regim alimentar - fara alimentele care contin sau cresc productia de histamina? dar rosiile nu contin multa histamina? mananca rosii si nu face kk moale dupa ele.

cand am inceput sa il rediversific facea moale inclusiv cand i-am introdus (in mancare) verdeata, dovlecelul, ardeiul. Dupa un timp a inceput sa le tolereze si sa faca kk normal. tot asa cand am inceput cu fructele. numai la mar nu a avut reactie nasoala. deci sper sa nu fie deficit de diaminoxidaza. Poate ii lipsesc alte enzime, pe care sistemul digestiv "a uitat" cum sa le produca, dupa 5 luni de regim strict si in cazul asta trebuie sa reinvete sa le produca si cum altfel decat solicitandu-l sa faca asta, dand copilului alimentele care sa solicite producerea acelor enzime. asa sper eu sa fie, din cum a evoluat.

nu cred ca asta a fost cauza declansarii problemelor...cine stie ce a fost acum 1 an...pe parcurs cred ca datele problemei s-au modificat.

poate au contribuit la ceva bun si regimul si tratamentele... mai astept putin sa vad cum tolereaza si alte alimente pe care mai vreau sa i le introduc: porumbul, smantana, legume crude (oricum le gatesc de obicei "al dente", tocmai in ideea de a pregati trecerea la crud). Deocamdata nu mananca decat rosie si foarte putina ceapa crude. Dar as vrea sa-i dau sa rontaie morcovi de exemplu (stiu ca e laxativ negatit). Fructele uscate - iarasi, sunt tentata sa-i dau. Portocale, mandarine nu i-am mai dat de la 1 an si 4 luni. Alte citrice nici nu am indraznit sa-i dau.

Racusor saru'mana pentru pontul despre curmale. O sa incerc, dar...mai astept un pic. Curmalele sunt laxative.

Elena, mama lui Raducu cel nazdravan
12.08.2010

Am implinit 2 ANI !!!





Simptome precum scaune moi, balonare, crampe sunt comune pentru intolerantele alimentare. Probabilitatea de intoleranta la histamina cred ca e mult mai mica decat probabilitatea de intoleranta la gluten sau lactoza. Eu as urma firul statistic si anume as exclude pe rand intolerantele, in functie de cat de probabile sunt. Altfel mi se pare ca e cautarea acului in carul cu fan.

Raducu primeste lapte fara lactoza deci inteleg ca doctorul deja a luat in considerare lactoza. Despre intoleranta la gluten am gasit zilele trecute aici un articol interesant. Am retinut ca uneori se pune gresit diagnosticul de colon iritabil in loc sa fie testat pacientul pentru intoleranta la gluten.
Puiutz, poate ca m-am bagat ca musca pentru ca nu mai tin minte ce analize a facut si care au fost rezultatele.
Si la fel habar nu am cat costa DAO sau o analiza de intoleranta. Aici cred ca histamina te poate ajuta.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Otilia am facut si analiza pentru intoleranta la gluten si a iesit negativa. Adica o valoare normala a indicatorilor. Intoleranta la lactoza e greu de testat (cica) la copii mici, pentru ca le poate genera un episod diareic destul de urat (se ingereaza o cantitate mare de lactoza). Oricum, ca prima masura in orice diaree cronica se da lapte fara lactoza. Noi am renuntat la toate lactatele 1 luna si nu a fost nici o imbunatatire. Mananca branza, unt, cascaval, iaurt. Doar LP-ul inca i-l mai dau fara lactoza (de fapt partial delactozat - Humana HN).

I-am scos si oul tot vreo luna si tot nimic. La fel si cu alte alimente, pe care apoi le-am reintrodus treptat si acum ce sa zic... poate ca totusi este sindrom de colon iritabil, pentru care nu prea exista un tratament anume, se regleaza din alimentatie. Adica studiezi ce ii prieste si ce nu, testand treptat toate alimentele. Ce sa zic...e mai ceva ca la diversificare

Hai ca ma opresc ca as scrie un roman daca sunt lasata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

DAO=200 de lei, .se prelucreaza in Germania.de obicei el face synevo.

eu as face analize pt intoleranta la fructoza, lactoza(tot synevo),histamina.
de asemenea sa vad daca e intr-adevar colon iritabil.
puiutz,ai toata admiratia mea!
of, prin cate treci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

DAO=200 de lei, .se prelucreaza in Germania.de obicei el face synevo.

eu as face analize pt intoleranta la fructoza, lactoza(tot synevo),histamina.
de asemenea sa vad daca e intr-adevar colon iritabil.
puiutz,ai toata admiratia mea!
of, prin cate treci!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea



prin ce trec eu este este egal cu zero fata de prin ce trec alti parinti (ai lui Bibi, ai lui Tessa si ai altor copii grav bolnavi). pentru ei mi se rupe sufletul si tragediile si greutatile lor ma fac sa imi ador puiul de un milion de ori mai mult in fiecare zi!

saru'mana pentru sfaturi si informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui maurice

Buna fetelor.

Va mai intalniti azi in IOR? O sa fie si Sara in parc, si voi veni si eu dupa un curs pe care-l am azi, poate va intalniti si cu ea!




Mami de Sara Maria 04.08.2010


da ne intalnim, eu acum plec


de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Coteasca, Ducu nu are giardia. Dar si el e mai tot timpul vanat pe sub ochi,de frica am facut analizele astea des. Parazitii intesinali se pot lua cu usurinta.
Apropo de cresa, oricum analizele parca se fac cu cateva (3)zile innainte de inceperea activitatii, dupa cate imi amintesc.

Mergi la inceput