Bravo Oana,Patricia! Hai Lalu, Gabi! ! (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, bulinici !
Am mai pus la punct si eu bagajul, am luat azi baneocin pudra (farmacia Santefarm, ca la secsiblu nu aveau). Eu am pus la bagaj pentru bebe doar atat: 6 pampersi, un tub mic de bepanthen, alcool sanitar, o salopeta simpla, un body cu maneca lunga, o caciulita, o per de sosete si manusi. Atat! Sotul o sa vina cu scoica si o paturica sa ne scoata din spital daca e asa racoare.
Pentru mami am pus : un prosop mediu, 2 mici, 3 camasi de noapte, 3 chiloti negri bumbac, 4 chiloti de unica fol (din DM , marimea 42-44), 3 per sosete, garmastan, torsoane, tampoane pt tzitzi, always night, dezinfectant maini, servetele umede si batistute, hartie igienica alba (4 role am pus, sa fie, deh), paie de baut, furculite de unica fol (mai am de pus si linguri+cutite), un portofelas cu pieptene, elastice de par, agrafe, betisoare de urechi, o crema mica nivea, antiperspirant, sapun, periuta in cutiuta (n-am pasta de dinti inca). Mai am de pus actele si papucii. Eu zic ca e suficient, orice altceva am nevoie, o sa-mi aduca ai mei, in special apa si mancare.

Sutiene de alaptat am vazut la C&A, 2 bucati la 80 sau 90 lei parca, nu mai mult. Eu nu am luat inca si nu stiu daca iau.
Ma zoreste sotul sa trec in pat sa-l odihnesc pe bebe, va pup, ne auzim cu bine maine !

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Uff, cred ca renunt la ideea cu sutiene de alaptat, mai ales daca-s asa scumpe. O sa folosesc comprese pt sani si niste sutiene cu buretel, cum zicea mami.ilinca, daca e sa curga sanii. Ma mai orientez pe parcurs.

fericita 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Buna,
Maine o sa incerc si eu sa pun la punct cat de cat bagajul de spital.
M-a ajutat lista postata mai devreme. Nu o sa iau Vigantol, pentru ca se da de la 14 zile, nu o sa fie nevoie in maternitate. Doar la prematuri se da de la 7 sau 10 zile, dar noi nu o sa nastem prematur, nu?
Parca nu am vazut pe listuta nici prosop pentru bebe, eu zic ca e necesar daca e maternitate rooming-in.
Bob sunt cam putini doar 6 pampersi. Abia daca iti ajung in prima zi. Nu stiu unde nasti tu si cat se sta in maternitate, dar pentru 3-4 zile cred ca-ti trebuie vreo 20 de bucati. Si hainute la fel, un rand pentru fiecare zi.

HAI LALU
HAI OANA

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007 si 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Uitasem ca actualizez semnatura, am mai crescut si noi :)


Mamica de David Andrei 10 iunie 2007 si 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stella, eu nu mi-am luat inca sutien pentru alaptat dar am vazut "intr-un magazinas din asta de cartier care e "specalizat" pe chiloti, sutiene, camasi de noapte, costume de baie si de altele. Era 35 ron. La fete nu am avut si m-am descurcat. Oricum eu cand alaptam dintr-un san celalalt imi curgea la greu asa ca oricum trebuia sa il descoper si sa imi pun un prosop .


carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Carmen, mersi pt pont Dupa ce vaz in ce stare vor fi sanii mei, voi incerca la magazinele de acest gen, ca stiu si eu cateva de cartier.

fericita 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Ma ia groaza cand ma gandesc la bagajul de spital... nu prea reusesc in aceasta perioada sa fiu foarte ordonata in gandire, asa ca voi face bagajul cu listuta in mana, ca sa nu uit ceva. Eu ma gandesc ca spirt, Vigantol, Bepanten si mai stiu eu ce sa le cumpar abia dupa ce se naste bebe, la sfatul neonatologului.
Noi astazi terminam casa de amenajat, au fost aproape 2 luni de munca si mizerie si stres (si bani - multi bani cheltuiti). Dar rezultatul e super: camera lui bebe arata super, e deja mobilata, hainutele ii sunt in dulap; de asemenea am terminat si baia de sus si inca o camera. Maine vine si mama sa ma ajute la curatenie si sambata facem petrecere de inaugurare - facem un bob-gulas la ceaun; pentru cele care nu sunteti din Ardeal - bob-gulasul e iahnie de fasole cu ciolan afumat - bine, secretul e o pasta speciala ungureasca de ardei; deja salivez doar cand ma gandesc. Stiu ca in perioada de alaptat nici fasolea boabe si nici afumatura nu sunt indicate, asa ca profit cat mai pot.

Oana, fetele ti-au urat cam tot ce se putea ura; ma gandesc la tine si astept cu nerabdare vesti bune despre tine si bebelina. Doamne ajuta sa fie totul bine!


Lalu, si parerea mea e ca daca vrei sa nasti natural, nu te grabi cu cezariana, chiar daca bebe Petru nu vrea sa vina pana joi, mai asteapta... si pentru tine!!

Pupici si somnic usor la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

By the way, voi ati cumparat scutece new born 1 sau 2? Adica eu ma gandesc sa cumpar direct 2, dar nu stiu daca bebe e mai mititel si-i vor fi mari daca nu va curge pe langa scutec. Si la ce marca v-ati oprit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mihaela, eu am luat un pachet mic de scutece de la DM, n-am fost atenta sa vad daca 1 sau 2, dar sunt new born. Am luat pachet mic, sa vad cum ii vin si le tolereaza. Daca nu e ok, voi schimba marca sau dimensiunea

Fetelor, eu de vreo ora am o senzatie de presiune pelviana. Ma simt asa, ca si cum acolo jos s-au spatiat peretii vaginali, scuze de detalii Ma jeneaza zona, ma inteapa usor si simt ca si cum as scapa ceva pe jos :))

Voi ati mai simtit asa ceva? Sa fie asta un semn prevestitor de nastere? Am citit ca senzatia asta ar insemna intinderea ligamentelor ce se pregatesc pt nastere. Brr, am emotii

fericita 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor sa aveti o noapte linistita si un somn odihnitor

Stella, asa au inceput si la mine durerile, dar nu trebuie sa te ingrijorezi ca asa se pregateste uterul si toate chestiile dintre picioare

lalu85 39+ cu

Mergi la inceput