Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:



Prin zona...acum a plecat B la Hateg pt cateva zile...sper sa ma descurc bine cu mandrele ca nu am ajutor deloc!

Aerlilian sa iti fie de bine vacanta...acum ma gandesc si eu sa plecam sapt viitoare dupa ce rezolv cu gradi a lui Leyre (vreau sa o transfer)dar habar nu am unde sa mergem...oricum as fugi de romania...ori Bulgaria ori Grecia...ceva recomandari?

Adc...multa putere mami ca e o operatie care necesita multaaaaaaaa recuperare. B s-a operat doar de menisc acum 6 luni si inca nu poate juca fotbal (doar tenis de masa). Sustine-l dupa operatie sa faca toate exercitiile de recuperare.

Anda, Carina pt sfatul cu Farber...stiam toate detaliile...m-am documentat insa am decis sa procedez asa pt am exemplul celei mari cu care am aplicat la fel si deocamdata nu are absolut nici o sechela....e drept ca puteti spune ca va aparea mai tarziu dar cred ca in genera am grija de aceste fetite ca de ochii din cap si felul in care le cresc este unul muuuuuult superior fata de ce am vazut in general...una peste alta sper ca metoda asta sa nu le schimbe total felul de a fi.Oricum fetele amandoua au plans doar 1 zi ca de a doua s-au obisnuit...iar in ziua respectiva la 2 somnuri deci adunat maxim 20 minute...Multumesc oricum pt sfat

Cand zic asta ma gandesc la ce am vazut pe la tara...DD... copii care nu aveau nici macar 1 jucarie, cu care nu se juca nimeni deloc, care cica erau instariti si ca sa arate asta parintii ii hraneau la 1 an cu branza topita, icre si pateu...cumparat evident; lapte vaca de la 3 luni.....ce carucior, patut, sterilizator, leagan, legume....etc

Avem si noi 2 dintoi...Mananca bine de tot cu lingurita...au inceput sa ii placa fructele...iaurt simplu nu vrea insa il amestec cu cereale sau fructe...in curand diversific si masa de seara....voi la piureul de legume ce puneti ca si carbohidrati? Deocamdata nu am pus orez....porumb...doar legume si carnita, ou, ficatel si de ieri somon(eu personal nu inteleg de ce nu se recomanda peste gras ca oricum acele grasimi omega sunt f sanatoase)+ ulei masline, fara sare deocamdata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

La multe lunite frumoase Andrei si Ilinca!
La multi ani Suzieq!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls

La multe lunite frumoase Andrei si Ilinca!
La multi ani Suzieq!!!

Mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)


si din partea noastra La multe lunite frumoase!
La multi ani Suzieq!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Suzieq cam asa a fost cu febra si la noi acum o luna nu a trecut de 39 si raspundea la antitermic dupa care cam la 5, 6 ore revenea. Dupa trei zile febra a stat, au aparut bubite pe corp, Roseola infantum.

Spunem cu revin cu po/vestile de la noi.
Bilantul la 6 luni la noi arata cam asa:
G:8130g (a luat doar 350 g 5l-6l) si L:68.5.
- Abia am inceput exercitiile pentru statul in fundulet;
- nu merge de-a busilea
- se intoarce cu usurinta fata - spate si invers.
- gangureste: ang, au, aaaa, da, brr

Ultimile doua saptamani au fost pentru mine un stres continuu. Am inceput cu mica raceala a lui Alexandru, a urmat fractura claviculei (acum osul s-a sudat si e bine) si cireasa de pe tort e nebunia cu tenotomia si tot ce inseamna ea.

Si stresul acesta si nebunia au fost alimentate de incorenta dr ortoped: ba il operam intr-o luna, ba peste doua saptamani, ba ii trebuie gips, ba nu ii trebuie, ba kinetoterapeuta ne-a zis ca sa mai cerem o opinie la alt cineva ca ne lungeste prea mult cu gipsurile si daca ii face tenotomie acum exista riscul sa cada laba piciorului.

Asa ca astazi ne-am prezentat frumos la alt doctor (la Regina Maria) pentru o noua opinie. Mi-a venit sa lesin acolo cand m-a anuntat ca datorita faptului ca gipsurile nu au fost puse corect la piciorul drept (care era mai afectat) s-a creat o noua malformatie.
Pentru ca acest nou dr are specializare pe varus equin vom continua tratamentul la dansa. Urmeaza 5 saptamani de gipsuri, dupa care operatia si dupa care ortezele speciale Ponseti.
Acesta e tratamentul standard care trebuia facut de la inceput.

Intr-un cuvant copilul meu a stat 5 luni din 6 in gips pentru ca unii cred ca picior stramb e acelasi lucru cu varus equin.
Aaa si uitam sa va zic de faptul ca am cumparat / purtat ortezele de plastic degeaba.
Alt ceva nu mai pot sa zic decat ca multumim lui Dumnezeu ca ne-a luminat si am mers la un alt dr.

Va si multa sanatate bulgarasilor









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinamit spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_cls

La multe lunite frumoase Andrei si Ilinca!
La multi ani Suzieq!!!

Mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)


si de la noi

irina, mami de Andrei 14.02.2002, Anastasia 7.9.2007 si Mihai 17.01.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Alexa: offff! Tin pumnii sa fie bine de data asta.
Denisa: . Am gasit un articol f fain despre originea teoriei Cry it out, si despre ce inseamna ea: http://m.psychologytoday.com/blog/moral-landscapes/201112/dangers-crying-it-out

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

salutare,
mai intram si noi sa va scriem (va citim mereu dar mai greu cu timpul).
avem cam 7.6 kg si 69 cm
nu suntem f stricte cu mesel de legume si fructe dar papa cu mare placere fructe+iaurt+ 2 biscuiti (sunt aia de bebei de le Hero)
si facem si ea mmmmmm dupa mine cand mananca
e o scumpa
in rest e vesela, vorbim: tata, baba gaga, dada ete.. si tipam cat ne tin plamanii de bucurie.

pe 1 sept plecam si noi la mare (in Bulgaria) si a zis pediatrul sa mergem inainte sa ne faca un "trusou" de calatorie. Daca veti avea nevoie, va spun saptamana viitoare ce si cum.
gingiutele eu le vad din ce in ce mai albe, ma astept sa pocneasca din zi in zi (dar culmea ca sus, nu jos).

La multi ani si de la noi pt toti sarbatoritii!!!!
aaaa
sa nu uit, toti bebeii stau singuri in funduletz? a mea sta bine sprijinita dar singurica doar cateva secunde, e ok? in rest vrea numai in picioare si sta destul de bine tinuta de manutze!

alexa: mami eu cred ca i-as da in judecata pe tampitii astia (desi, cand am pierdut prima sarcina din cauza incompetentei lor nu am facut-o si imi pare rau si acum).
Altesa, parac tu scriai de balonari? Espumisan ii dai piticului? incearca sa-i dai cateva picaturi la fiecare laptic, nu are ce sa-i faca rau, il mai ajuta la scos gaze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Vai Alexa prin ce treceti si voi, nu pot sa cred ca sunt medici care se joaca inca cu bietii copilasi, mai ales la varsta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alexa, mie mi se face rau numai cand citesc...Sunt revoltata din cale afara de tot ce patimeste copilasul tau...Si tare linistita as fi daca ai cere o parere si la Ortoclinic...Stiu ca toate astea inseamna bani, dar in reteaua privata, toti vor sa te prinda de client pt bani. Si nu as vrea ca acest copil sa se chinuie in continuare doar pt ca unii sau altii te vor de client. Macar asa, din trei pareri, poate ca una e buna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

alexa ce idioti cum au putut sa-i faca asa ceva bietului copil? Finutul meu a purtat ghetute pediatrice 9 luni si a scapat de operatie ,le-a urmarit cazul un dr. specializat de la budimex.

Danezza eu scriam de balonari i-am dat debidat dar nu vreau sa-i mai dau toate nenorocirile o sa merg pe homeopate ,am facut comanda de chamomilla.

Daca fac o lista cu toate porcariile pe care i le-am dat de cand l-am nascut si pana acum imi vine sa ma dau cu capul de pereti

Mergi la inceput