Buburuze de mart-apr2013(3)!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Imi pare tare rau ! Sper ca acum bebe sa fie sanatos. Ai facut screening genetic ? Macar ti-au spus de ce avea bebe malformatii? Of Doamne....grea experienta. Tinem pumnii sa fie bine!

12+
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Nu au stiut sa-mi spuna de ce a aparut malformatia respectiva,cica 80% din cazurile de malformatii sunt fara o cauza anume.Mi-au facut amniocenteza dar cica si acolo iti ies anumite malformatii genetice,nu toate,adica cele mai uzuale,cele particulare sunt sute si nu ai cum sa le depistezi.
Sper ca de data asta sa nu mai fie cazul,riscul de recurenta este sub 2% deci eu sper la cei 98% ramasi :)

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Da, foarte trista experienta . Dar sunt sanse extrem de mari sa fie ok acum.
Eu am o cunostinta cu un copil perfect sanatos si unul cu o trisomie mai rara, ce nu a fost depistata la amniocenteza. Iesise triplu test cu ceva riscuri si de-aia a facut amnio, care i-a iesit f bine...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui arianna05

Si eu sunt putin stresata deoarece maine trebuie sa mergem la eco si ar tb sa vedem si inimioara cum bate.Am avut si usoare scurgeri maronii sapt asta si drept urmare am inceput sa fac si progesteron injectabil.
De abia astept ziua de maine sa vad ca totul e ok :)
Felicitari la noile burticutze,sarcina usoara si bebe la termen.

5+

arianna, tin pumnii pt maine sigur va fi totul bine. dar la 5 sapt cate ai tu acum, sincer nu cred ca vei vedea activitatea cardiaca. sa nu ma intelegi gresit iti doresc asta din tot sufletul dar daca nu se intampla asta sa nu te sperii.

si apropo de ce ii ziceai Mihaelei, eu ultima sarcina pierduta am "tratat-o" medicamentos. sarcina era mica, abia avea activitate cardiaca si sangerarile au venit brusc si cu cheaguri, prin urmare s-a eliminat tot iar la eco dr mi-a zis ca e curat uterul si mi-a dat doar pastile. ii multumesc lui Dumnezeu ca am scapat la 2 sarcini fara chiuretaj, cred ca as fi fost traumatizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

baby kiss,maine sunt 5 sapt si 6 zile de aia speram sa vedem inimioara,cel putin asa mi-a zis dr dupa cum a crescut beta,data trecuta am vazut-o tot pe la 6 saptamani.Daca nu se vede maine macar se vede daca a crescut de sapt trecuta sau nu:)
Oricum eu am incredere in Dumnezeu si ca va fi totul bine de data asta:)

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Didi,chestia cu amniocenteza este o mare pacaleala,ea detecteaza doua sau trei malformatii importante(down,trisomia 18 si parca mai una)in rest esti fiul ploii.Orice alta malformatie particulara nu se face la amnio si daca dr nu e profi atunci ajungi sa nasti un copil foarte bolnav.Eu m-am convins de toate testele astea,am facut la ele de m-am plictisit si cu ce m-au ajutat?Tot la eco s-a vazut malformatia.
Eu sper sa nu mai existe malformatii pe lumea asta sa nu mai sufere si alte mamici din cauza lor.

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Da ase este. Din pacate sunt multe care nici la eco nu se vad. Cazul despre care spun eu nu s-a vazut nici in primele luni dupa ce s-a nascut ca e ceva in neregula, insa din pacate este foarte grav handicapat, practic o leguma

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Buna.
Sunt Irina si am aflat acum 2 zile ca sunt graviduta, din nou! Am un baietel de 1.8 luni, Patrick Cristian (07.12.2010 - asta pentru prima pagina) si sper din suflet sa am o sarcina usoara ca la el, fara complicatii, cu o nastere mai usoara daca se poate !
P.S. Ma simt ca la Alcolicii Anonimi!

Am ezitat daca sa ma inscriu sau nu in odisee, dar m-am gandit mai bine si mi-am amintit ca am intalnit mamici deosebite, in cealalta odisee si ca sigur voi gasi si aici.

Teoretic nu m-as incadra in odiseea voastra, ca DPN este 02.05.2013, iar UM este pe 26.07.2012, dar am o atractie speciala pentru "buburuze", (asa numindu-se si celalalta odisee in care am fost) si sper totusi sa ma primiti si pe mine.

Va doresc tuturor sa aveti sarcini usoare, fara evenimente neplacute si sa parcurgem impreuna aceste 40 de saptamani (si dupa) in aceeasi formula, sau de preferinta cu si mai multe mamici.

Irina ~ mamica norocoasa de pui drag Patrick Cristian {07.12.2010} si 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Irinuka, bine ai venit si sarcina usoara

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Bine ai venit Irinuka! Sarcina usoara si le termen iti dorim.
Tomai am venit de unde trebuia sa primesc rezultatele de la analizele de baza.M-am dus degeaba cu Miriam dupa mine pe caldura.Nu erau gata. Asta este saptamana viitoare.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
9 saptamani+

Mergi la inceput