Help ! Lecturi de adolescent.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

daca tot ii place SK, directioneaza-l catre Serge Brussollo.
Nu vad nimic neaparat nasol in a citi SK la 14 ani. Bine ca nu citeste Twilight.
Nu mi se pare a avea musai mare valoare literara, e, asa cum il incadreaza americanii lui, "beach literature" dar deh la 14 ani bine ca citeste de bunavoie. Ofera-i carti de suspans, etc, pe gustul lui adica, dar de autori....din ce in ce mai buni, sa zic asa.Gudtul pentru lectura se educa, ca si gustul pentru delicatese culinare. Incepi cu morcovi fierti si ajungi la branzeturi fine. Ambele umplu matzul, important e sa faci diferenta calitativa intre ele :)
Sper ca fiul tau sa ajunga un gurmand al cartilor ;) Nu te ingrijora, nimic din ce scrie Stephen King nu poate concura cu imaginatia unui adolescent. Cartile lui sunt harmless.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Mik, spune-i si de Dean Koontz, altul care scrie horror. Am citit cateva de Koontz si he scared the crap out of me. De King am citit doar "Bag of bones". In filmele care sunt facute dupa cartile lui, King apare si el in vreun rol micut, neinsemnat, gen omu' cu pizza sau asa ceva:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Merci, dragi prietene de incurajari.
Copkilasul deja la al treilea SK. A inceput sa vada un film de el intr-o seara si a spus ca prefera cartea.

Kris, a citit deja toate volume de Harry Potter si s-a delectat cu "L'épouvanteur" (titlul in engleza e "The Wardstone Chronicles"), cind a aparut ultimul volum am fost ca toti fanii la coada la librarie.
Merci de sugestia cu "Hunger Games", am sa-i o ofer cu prima ocazie.
Tot avem carti pentru el (si eu si sotul), insa are un spirt de opozitie si cauta "altceva".

Oana, am sa ma uit si dupa "Dean Koontz", sa vad ce este si asta.

(asta ca sa nu mai cumpar carti pentru adolescenti pe care nu le citeste).

mersic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

A inceput sa vada un film de el intr-o seara si a spus ca prefera cartea.




atta boy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Interesanta sugestia cu Hunger games. Tocmai ce am citit mesajele unor mamici oripilate de filmul cu acelasi nume si absolut convinse ca nu e potrivit pentru copii. Khristin ne poti spune ceva mai mult despre ele?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna Mik, si miiiii de scuze ca nu am raspuns eu la mesaj, eu abia acum m-am intors de pe unde am umblat... tot anul :)

Cat despre carti: SK nu as lasa-o pe fica-mea sa citeasca... mi se par cam dure. Jocurile foamei le-a citit pe nerasuflate, pt ca a fost obligatie scolara :) au avut-p de citit pt ora de romana in sem 2.

Acum daca s-a apucat de citit SK, nu vad ce ai putea face sa il opresti, cu cat te vei opune tu mai mult cu atat va dorti el mai mult. A mea citeste acum Dumas. si inca vreo 3 prostiute pe langa.
A citit de ex fara ca eu sa am habat despre ce e vorba Saturday,
Enzo sau arta de a pilota pe ploaie - Garth Stein
Am citit-o si eu repede repede in vreo 2 zile si azi am terminat-o la pranz eram umflata de cat am plans... trista carte!

Oricum voiam sa iti zic ca nu cred ca ii mai putem opri sa citeasca ce vor, schimba cartile intre ei, impresii... etc

Va pup! si vacanta placutat cata mai este!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

SCrisesem ceva mai lung despre hunger games si twilight, pe scurt, eu le consider literaatura de proasta calitate, cu mesaj stupid: daca esti tipa, tot ce trebuie e sa sit tight and be pretty, pe scurt. A, si sa te tot falfai intre doi tipi, nestiind pe care sa-l alegi timp de vreo 5 volume.
Anyways m-am mai gandit la SK. poate totusi e nepotrivit, sau ma rog, unele carti ale sale. ma gandesc la componenta sexuala violenta, nepotivita totusi pt 12 ani.
exemplu: in Gerard's game o sotie plictisita e dusa de sotul pe care nu-l suporta nicicum intr-o cabana izolata, unde urmeaza sa faca sex...cu catuse. Pe masura ce se tot gandeste ce plictiseala de barbat are, ii piere si cheful cere sa fie dezlegata. Amanunte erotice, etc. Ala nu si nu, ranjeste si o tine acolo. Asta se enerveaza, zice "stop joc", asta nimic, in cele din urma ii prinde tanti un picior si cumva asta genereaza un stop cardiac.
Ramane tanti legata cateva zile in sir de pat, cu sotul mort langa dansa - nici urma de compasiune btw - , apare un caine flamand, rontz rontz la corpul dlui sot. etc. apar si niste extrateresti pe parcurs, si intreaga carte incepe sa se lalaie halucinant, de parca SK dpa o vreme s-a plictisit, a pus mana pe palinca si un joint si si-azis "sa mor daca stiu cum sa termin prostia asta, da ce conteaza, tot best seller o sa fie"
ma rog, asta fuse un exemplu.
si in the stand, daca imi amintesc bine, sunt violuri si cruzimi, etc.

mai bine cauta un rezumat al cartii inainte sa o dai spre citire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

sau daca vrei iti rezum eu, dar ma tem ca tot in stilul de mai sus :P comentarii literare mumoase n-am mai facut din liceu / facultate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hahaaaa, pe aia am ratat-o! Oare s-o citesc acum?:)))
Si eu citeam SK pe la 15 ani, ma corupsesera niste prieteni si m-a prins, in vacanta dintre a IX a si a X a am citit "Misery", "Christine", "Shinning", una cu vampiri ("Salem's lot"? Aia mi s-a parut cea mai crunta...), aia cu fata de i-o venit ciclu' la serbare sau in piscina, nu mai stiu:))) (Carrie?) si cred ca doar atat, dupa aia n-am mai avut rabdare...Tot atunci am citit si "Exorcistul" si ceva John Soul sau cum ii spunea si apoi m-am lasat de de-astea, am trecut la rusi apoi la sud-americani si tot asa:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Ina, te ador !

Citat:
si intreaga carte incepe sa se lalaie halucinant, de parca SK dpa o vreme s-a plictisit, a pus mana pe palinca si un joint si si-azis "sa mor daca stiu cum sa termin prostia asta, da ce conteaza, tot best seller o sa fie" ma rog, asta fuse un exemplu.

(rid ca proasta in fata calculatorului )

Pe de alta parte :
Citat:
mai bine cauta un rezumat al cartii inainte sa o dai spre citire?

nu poi s-o fac decit dupa , toate SK sunt puse pe o biblioteca si copkilasul le vede si ia ce crede. Abia dupa vad ce carte are in mina.
Sotul zice ca toate sunt OK, dar o fi uitat si el.

Cristina, cred ca fetele sunt mai maleabile la capitolul asta. Nu stiu cit schimba carti cu colegii, stiu ca e unul dintre prietenii lui care citeste politiste.
Citat:
Va pup! si vacanta placutat cata mai este!

vacanta placuta si tie si Oanei.

Noi mai avem o saptamina si o zi.

Ilinca, cred ca tu esti mai tinerica, in vacantele de liceu eu eram inca in epoca de aur si n-am vazut SK pe niciunde in Ro.




Mergi la inceput