FIV la Clinica Promed System(3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

pe site-ul lor scrie

*analizele medicale si investigatiile imagistice trebuie efectuate in cadrul Clinicii Promed System;
*este obligatorie efectuarea in Clinica Promed System a investigatiilor imagistice, spermograma/spermocultura si cultura de col;

mi se par cam toate analizele , nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Buna fetelor....
As dori sa ma ajutati si pe mine cu ceva....
Care este echivalentul pt: menopur, puregon si cetrotide?
Acele medicamente au aceleasi substante active?
Si care sunt diferentele intre ele daca au aceleasi substante active?
O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Draga Gabriela nu inteleg ce te-ai suparat asa. O fi parerea ta, la fel de bine mi-am spus-o si eu pe a mea.
Crede-ma ca in 6 ani in care m-am luptat cu infertilitatea, am fost la N clinici si medici, nu stiu cati am ratat din Bucuresti…la Promed am mers doar 2 ani din cei 6 si au fost singurii care s-au purtat cu adevarat profesionist. Si am mers la ei de atatea ori ca am facut poteca catre clinica, ma cunoaste tot personalul, cand merg nici nu ma mai intreaba cum ma numesc…
Si da-mi voie sa te contrazic: nu toate clinicile ajuta asa cum au ajutat ei, ca nu exista nicio alta clinica in tara asta care sa fi acordat un FIV gratuit pe luna timp de 1 an. Pt reclama sau nu, totusi au acordat sansa asta la 12 cupluri, cand nici statul roman nu o acorda. Spune-le tu acelor cupluri ca de fapt nu au avut parte de niciun ajutor... Dar na, e bine stiut faptul ca romanul prin natura lui e vesnic nemultumit…
Ca sa nu mai zic ca dai informatii false, spermograma la Promed nu e 140 ron cum spui tu , ci 110 ron.
Eu stiu insa un lucru: atunci cand am fost dezamagita de o echipa medicala eu nu am mai calcat pe la ei si nici nu m-a mai interesat ce se scrie pe internet despre ei, ca nu avea sens…dar vad ca tu le urmaresti site-ul in continuare si chiar intentionezi sa mergi tot la Promed. Pai daca ai fost asa de prost tratata si mai mult decat atat, sunt si mai scumpi caci nu vezi nicio reducere acordata, de ce nu mergi la clinicile la care ai fost mult mai multumita?
Nu intentionez sa ma cert cu tine ca nu asta e idea, eu stiu cat de grea e lupta asta si nu e nevoie sa ne mai enervam si inutil, dar nu mi se pare corect sa fii atat de indarjita impotriva lor dar totusi nu excluzi posibilitatea sa le ramai pacienta…si mai ales cum am scris si mai sus, nu te inteleg…e Bucurestiul plin de clinici de infertilitate…

Engi nu stiu cat te pot ajuta, dar iti spun ce stiu eu: Menopur si Puregon sunt tratamente de stimulare ovariana, pe cand Cetrotide e cu totul altceva. Eu am facut Cetrotide incepand cu ziua 5 de stimulare si din cate am inteles are rolul de a tine cumva pe loc foliculii care s-au dezvoltat mai mult, astfel incat sa nu se sparga si se obtina cat mai multe ovocite mature. In privinta tratamentelor de stimulare ovariana, difera concentratia de FSH / LH si crede-ma ca niciodata nu vei raspunde la fel la stimulare, indiferent de tratamentul dat. Eu am facut stimulare cu Puregon, apoi cu Gonal-F iar la FIV-ul norocos cu Pergoveris care e cel mai scump dar e de ultima generatie si se pare ca se obtin rezultate f bune cu el, intr-adevar eu am obtinut rezultate excelente, la un AMH la limita inferioara am obtinut 10 foliculi de s-a mirat si dna dr cat de bine a mers… Eu cred ca e foarte important ca medicul sa stie sa prescrie schema de tratament corecta in functie de analizele hormonale si istoricul fiecarei persoane.

Si pentru cine e interesat, eu am fost f multumita la Promed in primul rand pt ca nu fac FIV pe loturi asa cum fac toate celelalte clinici, cu anticonceptionale ca sa aiba cat mai multe paciente carora sa le corespunda data punctiei, sa nu vina in weekend si tot asa. Aici am inceput stimularea cand mi-a venit in mod normal CM, nu mi-a fortat organismul inutil cu alte pastille, iar daca punctia pica in weekend ei vin in weekend, la mine punctia a picat exact in ziua de Rusalii cand tot romanul avea liber dar nici nu s-a pus problema sa nu vina atunci. Si absolut totul a fost facut cu simt de raspundere. Asta e experienta mea, eu una nici nu stiu cum sa le mai multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna ,
Imi cer scuze ca ma bag in discutia voastra dar cei de Promed au o echipa de oameni profesionisti. Nu stiu cu cine ai facut tu Gabriela eco ca eu am mers la ei in februarie 2011 si in ianuarie 2012 eram insarcinata si am facut fff multe ecografe fara sa am vreo nelamurire.
Vreau sa spun ca sarcina a fost obtinuta prin inseminare am reusit din prima, toate analizele si ecografele in timpul sarcini le-am facut la ei si sincer nu imi pare rau de vreun ban cheltuit ca acum am un baietel de 2 luni si jumatate.
De nascut am nascut cu doamna Adela Serban (nu mi-am permis sa nasc la Regina Maria) care pot spune ca este un super doctor ca si doamna Predoi.
Asa ca mergeti la Promed cu incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Cris8, multumesc mult.....Astept sa-mi vina menstra la sfarsitul lunii si incep si eu stimularea.
Schema mea este urmatoare:
-ziua doi- incep cu puregon;
-ziua sase - incep menopur doua fiole si cetrotide o fiola;
-ziuat ziua opt sau zece eco si vedem ce mai facem;
Toata durata stimularii este de zece sau doisprezece zile.
Deci, eu inteleg ca din ziua doi pana in ziua sase iau puregon, apoi din ziua sase pana in ziua zece sa doisprezece iau menopur si cetrotide?
Am inteles bine?
Multumesc si o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

mira, felicitari pt baietel. Eu stiu foarte bine ce vorbesti...am facut zeci de ecografii la Promed, am trecut pe la absolut toti medicii care fac ecografii acolo, si nici nu s-a pus problema sa plec vreodata nelamurita si in niciun caz fara poze si fisa de rezultat. Iar de exemplu de la dna dr Bolintineanu plec dupa ecografie cu pagini intregi.

Engi Cetrotide din ziua 5 de stimulare l-am inceput si eu, asa se da, e acelasi lucru si la tine in ziua 6 a CM, daca stimularea o incepi din ziua 2 a CM. De Puregon si Menopur insa nu stiu ce sa iti zic, numai medicul tau stie, eu te sfatuiesc sa iei legatura cu medicul si sa intrebi ca sa fii sigura ca ai inteles bine. Tu mergi tot la Promed? Daca da, la ce medic? Eu am fost la dna dr Predoi si tineam legatura prin Andreea Manaila. Oricand aveam o intrebare ii trimiteam mail sau o sunam, ea vorbea cu dna dr si intotdeauna imi raspundea cat de repede, oricum clar in aceeasi zi. Si crede-ma ca eu o intrebam toate tampeniile, orice nelamurire cat de mica aveam ii trimiteam mail, si absolut intotdeauna mi-a raspuns imediat. Si la eco cu siguranta te duci in ziua 8 a CM, adica in a saptea zi de stimulare, nu mai tarziu. Stimulare o sa faci pana cand au crescut suficient foliculii si pana cand analiza de estradiol va arata ca e momentul optim pt declansarea ovulatiei. Eu am facut vreo 5 ecografii pana la punctie...
Bafta multa, daca ai intrebari si stiu sa iti raspund, o fac cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

scumpa mea cris8 eu mi-am expus parerea , tu ti-ai expus-o .

no comment . please no follow up .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu am marti si joi programare la promed , inca merg la ei , am rabdare sa vad unde sunt ingerii aia de care vorbesti . poate saptamana viitoare ii intalnesc . poate si pe tine . cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si ca sa dau informatii exacte , spermograma este 165 caci nici un om sanatos nu face fara spermocultura .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Mai exact: spermograma 110 ron, spermocultura 55 ron.
Noi suntem niste oameni foarte sanatosi zic eu, si spermocultura nu faceam. Am facut-o o singura data, a iesit ok si gata. Spermograma o repetam la fiecare 3 luni, ce rost avea sa facem si spermocultura de fiecare data mai ales ca la spermograma nr de leucocite iesea in limite..

Nici eu nu vreau sa continuam discutia, oricum eu intru pe forumul asta cand imi aduc aminte...doar ca nu inteleg cum poti alege sa fii pacienta unei clinici despre care ai o parere atat de proasta...atata tot.




>>>Continuare

Mergi la inceput