FIV la Clinica Promed System(3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea_A spune:

Buna,

Scriu aici pentru ca este vorba despre clinica Promed desi eu incep abia de luna urmatoare cu inseminarile la doamna dr. Manolea si cum n-am gasit subiectul inseminari - Promed...am venit aici. :)
M-a uimit doamna doctor..e adevarat ca nu am experienta cu doctorii specializati pe infertilitate (este prima la care am venit la o recomandare desi imi mai facusem 2 programari la alte 2 clinici). A stat de vorba cu mine si s-a uitat pe toate analizele si ecografiile mele cred ca minim o ora si un sfert, se vede ca este cu adevarat interesata si pasionata de ce face.
Sper din suflet sa nu ma insel, caci am de gand sa anulez celelalte intalniri. Am uitat sa intreb despre rata de reusita (macar pentru inseminari) dar oricum fiecare pacienta este complet diferita de o alta si tot asa...
Mult succes tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Buna fetele!
Andreea si eu tot la dr Corina Manolea sunt, de altfel sunt multumita de ea, chiar a vb foarte sincer cu mine si cand a fost cazul nu mi-a dat sperante, iti doresc sa reusesti din prima incercare, eu am inceput pregatirea pentru ET si sper ca de data asta va fi bine.
Cris ce mai faci? ce face puiutu?
Lumy tu cand vei face ET? ti-a dat vreo schema?
pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

buna fetelor!
miky ,azi am fost la prima eco dupa fivul esuat,la dr Manolea ,dansa mi-a descoperit ca am un chist de 4,5 cm,pe ov drept,asta imi lipsea !!
A zis ca se poate trata,iar doamna dr Deliana mi-a recomandat sa astept c.m. din noiembrie,poate se retrage dupa c.m.,deci in luna decembrie voi face transferul,bine in functie de acest chist nenorocit,care mi-a dat planurile peste cap.... Acum cu Dumnezeu inainte,nu am nici o putere,tb sa merg mai departe cu speranta ca va fii bine.Oricum luna noiembrie o sa fie o luna pregatitoare ,adica o sa iau Climen,ac folic si femibion,asa au zis,si o eco dupa c.m. sa vada daca s-a absorbit chistul!
Tu ce ai mai facut?
Va pup pe toate Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

heloo ! nu mai e nimeni pe aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

puteti sa-mi spuneti ,daca a mai facut cineva punctie de chist,al meu are 5,5 cm,oare este dureroasa aceasta punctie? Dr a zis ca dupa aceasta punctie ,o sa-mi faca transferul de embrioni !
A mai avut cineva aceasta problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Lumy eu nu am facut, dar nu cred ca este dureros presupun ca iti face anestezie ca la puncie, sper sa fie bine, cand o sa faci et?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

buna miky, nu imi frica de durere,dar mie teama sa nu afecteze aceasta punctie,cumva transferul,care urmeaza dupa aceea,adica cam pe 17-18 dec,acum sunt in luna pregatitoare.Iau climen si utrogestant,apropo ,oare de ce ma inteapa sanii,sa fie cumva de la climen(estradiol) ?sper sa nu mai fac si pe la sani alte probleme !Doamne fereste !
Sa auzim de bine ! mai vb !



MTHFR-C677-T este heterozigot
GENA PAI-polimorfism pozitiv -este homozigot
Oare aceasta sa fie cauza ca bebei mei sa se fi oprit din evolutie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

Heloo ! a facut cineva injectia cu Diphereline ?
eu trebuie sa o fac marti,am auzit ca intarzie ciclul ,asa o fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca0108 spune:

buna....intradevar mie mi-a intarziat ciclu cand am facut injecti cu diphereline, dar mi-a dat doamna dr duphaston si mi-a venit
nu te speria, nu sunt dureroase.bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_A spune:

Buna,

Va scriu pentru ca tocmai am intrat pe site-ul PROMED unde scrie ca de la 1 noiembrie 2012 au introdus un program pentru persoanele cu venituri totale de sub 3500 lei/ luna.

Conditiile de participare:
•varsta mamei intre 24-41 ani (inclusiv);
•venituri lunare dovedite prin fisa fiscala a anului precedent pentru ambii parteneri < 3500 ron NET si niciunul dintre participanti sa nu fie actionar sau proprietar al unei firme care inregistreaza venituri suplimentare (se demonstreaza aceasta printr-o hartie de la ANAF in care este mentionat faptul ca nu are venituri suplimentare);
•valoarea hormonului AMH > 0,7 ng/ml;
•valoarea hormonului FSH < 10 mUI/mL;
•indicele de masa corporala al femeii cu valori cuprinse intre 20-30;
•sunt acceptate atat cupluri casatorite, cat si cupluri necasatorite;
•analizele medicale si investigatiile imagistice trebuie efectuate in cadrul Clinicii Promed System;
•este obligatorie efectuarea in Clinica Promed System a investigatiilor imagistice, spermograma/spermocultura si cultura de col;
•analizele uzuale, markerii virali, analizele hormonale, spermocultura nu trebuie sa fie mai vechi de 6 luni;
•sunt acceptate cuplurile care necesita donatoare de ovocite, donator sperma, mama surogat.

Preturi:
•FIV Standard - 4600 ron
•FIV ICSI - 5100 ron
•FIV fara transfer de embrioni - 4200 ron
•FIV esuat prin neobtinere de embrioni - 3300 ron
•FIV esuat prin neobtinere de ovocite - 2800 ron

In cazul in care prima procedura FIV efectuata prin programul intern "Primul Copil", s-a soldat cu test de sarcina negativ, cea de-a doua va fi la aceleasi costuri. Pentru cea de-a treia incercare a cuplului, costurile vor fi conform tarifelor clinicii.

Costuri suplimentare:
•Discutie in cadrul Comisiei de Sterilitate in vederea stabiliriiconduitei terapeutice individualizate - 300 lei;
•Pachet Monitorizarea tratamentului pentru FIV - 1300 lei;
•Anestezie generala in cursul procedurii de recoltare de ovocite - 485 lei;
•Cazare in rezerva dubla, pe parcursul procedurilor de recoltare ovocite/embriotransfer - 400 lei;
•Medicatia din timpul interventiei si supravegherea de catre personalul implicat - 500 lei;
•Tratament albumina umana (daca este cazul) - 270 lei.

Proceduri specifice de laborator (daca este cazul)**:
•Pastrare embrioni pana la stadiul de blastocistsi transfer de blastocist - 900 lei;
•Vitrificare si pastrare embrioni (1-4 embrioni) - 1100 lei;
•Vitrificare si pastrare embrioni (5-8 embrioni) - 1650 lei;
•Vitrificare si pastrare embrioni (> 9 embrioni) - 2000 lei;
•Assisted hatching - 600 lei;
•Punctie testiculara cu anestezie generala - 1700 lei;
•Prelucrare material testicular in laborator - 800 lei;
•Decongelare tesut testicular - 450 lei;
•Decongelare embrioni – 550 lei;

*costurile medicamentelor de stimulare ovariana din decursul procedurii de FIV ET sunt suportate de pacienti.


Multa bafta tuturor!

Mergi la inceput