mutat cu peripetii

mutat cu peripetii | Autor: Pucku

Link direct la acest mesaj

salut

hai sa va zic ce-am patit

in mare ne-am mutat in apartament nou. nu fara peripetii binenteles, cu o zi inainte de mutat sotuli a facut hernie inghinala....super timing...
bun deci sun la aia la firma de demenajat, mai cer un om, vineri dimineata la 7 sunt la noi, imnarca tot....fiindca sotul era la spital astia desfac tot- mobila, adica un pat a l'etage si masinile de spalat,frigider....b;la bla bla. Binenteles ca am avut o factura super piperata, dar eram cam prinsa la mijloc si nu prea aveam ce face, mai ales ca nu stiam daca osi revine acasa sau il operreaza imediat. iar cu prieteni sunt cam rari vinerea dimineata la 7 au facut cam singuri tot

ajungem la celalalt apartament , binenteles fiind vorba de bani asta nu s-a jenat sa refaca patul, sa repuna masiniile de stalat frigiderul, atata cat sa ma am minimul de confort

na am platit omul si ne-am reluat cursul normal...copii servici despachetat, rv medicale pt data operatiei....nu va puteti imagina ce este la noi

saptamana asta etapa gastro, si azi noapte dupa ce am schimbat de vreo 3 ori patul lui yann...zic hai sa mergem la steph in pat ca si asa nu doarme nimeni, stephilic doarme cu mine asteptand sa-i punem camera la dispozitie

ne punem, dupa 5 minute iar vomitat, uf hai sa scot cearceaful.....si hei buf.....nu va puteti imagina cum am cazut ca in filme, am ramas atarnata de scara patului, tot etajul patului a cazut , eram atarnata in umarul stang

yann ca norocul era in spatele meu, a facut un triplu salt era jos, a cazut in picioare....l-am trimis la oszi sa vina sa ma extraga din pozitia in care eram...nu stiu cat am stat atarnata acolo 2-3 minute dar stiti cum sunt...la fiecare miscare ma doare un muschi pe spate , cand ridic bratul stang sunt varza.....

il sunai pe asta care m-a mutat vine maine sa vada. fiind o firma are asigurare

acum ce fac? oricum nu cred ca scap fara fizio, dar cum pun problema?

in capul meu e clar ca tre sa-mi cumpere patul ce eu si reparat nu ma mai urc in el la etaj

accidentul daca-i mai grav decat simt eu mi-e nu stiu cum sa-l iau pe barba mea, la urma urmei e responsabil

parca nu mai vad clar deci ce fac

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

fa ceea ce e corect pentru tine si familia ta, fiecare are responsabilitatile lui, nu e vina ta ca s-a grabit sau ca habar nu avea ce face si lasat treaba nefacuta pe jumate, se putea intampla o nenorocire daca se dezmembra peste noapte cand dormea copilul si nici suferinta ta nu e de neglijat, de ce sa o iei pe barba ta?!

de luat nu stiu cum sa-l iei, nu am avut de a face cu situatii din astea... in anglia peste tot exista procedura si formularul de reclamatii, de aici se incepe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cam intortocheat si neclar mesajul tau,eu deduc ca voi atzi stat deja o saptamina in apartament si incidentul s-a petrecut cind te-ai urcat tu in patul copilului ,pentru schimbarea atsernutului!(eu asa am intzeles)

Bineintzeles ca potzi face reclamatzie la firma care va facut mutarea,probabil vor trimite expertzi care vor cerceta,daca sunt vinovatzi probabil vor despagubi paguba plus terapia ta!

Insa daca eu am intzeles bine,trebuie sa iei in calcul ca poate copilul a "impins"chestia aia d eprotectzie peste noapte,poate greutatea ta nu a fost corespunzatoare cu ce poate suporta patul,poate...!

Oricum sanatate itzi doresc si recuperare usoara!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

patul il avem din primavara, am fost cocotata cu steph sus cel putit de 2 ori pe saptamana, s-a urcat si mama, au fost si cate 3,4 copii odata care au busculat bine patul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Pucku, eu zic asa: vorbeste cu managerul sau patronul si spune-le exact ce vrei tu de fapt, de la ei: compensatii, despagubiri, inlocuirea patului, sa-ti plateasca fizio-terapie. Eventual trimite-le o scrisoare, cu poze atasate. Cand spui ca i-ai platit, sper ca ai primit o chitanta. Pastreaz-o. Sper ca scrie exact ptr. ce ai platit. Spune-le, eventual (daca asa simti) ca nu vanezi compensatii de muuuuuulti bani, nu vrei sa o lungesti aiurea, vrei doar sa-ti inlocuiasca patul cu unul nou si daca e cazul, sa plateasca ei direct fizio-terapistul, sa nu creada ca tzelul tau sunt banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

da simplu

dar la partea cu chitanta stau prost ...initial nu am putut plati tot ca depasea largement bugetul de cash scos de la banca, asa ca a venit lunea sa-i dau restul...dar nu a venit cu chitanta. a zis ca o trimite cu posta dar binenteles ca ieri cand am sunat nu o trimisese inca...

a si a zis ca trece azi sa vada, binenteles ca nu a trecut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu nu inteleg. deci omul de la firma de mutari ti-a remontat patul si nu l-a facut bine si s-a darimat?

cred ca poti sa vb cu patronul si sa-i spui ca daca nu-ti plateste daunele ii faci review pe net...nu cred ca o sa-i convina sa auda lumea de compania lui ca face treaba de mintuiala.

mai poti incerca la compania locala de complain-uri. aici e BBB...in care sa spui ce s-a intimplat si ce doresti de la ei.

cred ca treb sa te duci la medic sa vezi ce daune ai la spate.

verifica daca patul este garantat si pentru greutatea a mai multor persoane (pana la cate kg). chiar daca te-a tinut pana acum si spune ca e doar pt copii...nu stiu ce castig de cauza ai.


mult succes si insanatosire grabnica.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da' oare in atributziile firmei care va mutat,statea si montarea patului?

Ca daca a facut-o din proprie initziativa...degeaba!

Michelle a punctat bine cu garantzia patului si numarul de kg admise!Eu stiu ca un pat de copil suspendat,"tzine"pina la 60 de kg.Vorbesc ce am vazut eu.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

La noi paturile suspendate sunt paturi zdravene in care pot dormi linistiti si adultii.Iar firmele de mutari fac absolut totul!Daca ai inchiriat o firma ,nici nu se pune problema ca tu,clientul, sa ajuti la carat ,despachetat si montat.E treaba lor.Sunt si firme care iti impacheteaza absolut totul,inclusiv chilotii si vesela(daca vrei) .Eu asa sunt obisnuita(nu mey,de impachetat am impachetat singura) .Se poate ca in Canada sa fie altfel dar sigur ca trebuie sa te interesezi despre atributiile lor si daca sunt responsabili(sau daca isi vor asuma greseala).Sunt sigura ca din neglijenta lor s-a intamplat accidentul.Bine ca nu a fost mai rau,Doamne fereste.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

hannen ai idee care este limita superioara de greutate admisa?

Eu am vazut cu maximum 60 de kg!(e drept ca nu am studiat piatza,insa mi-a atras atentzia.Am mai observat ca sunt si piese de mobilier care efectiv nu mai sunt ce-au fost dupa prima asamblare.Prin desamblare deja le scade rezistentza))

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Dana,nu stiu care este limita maxima admisa.M-as baga pe sub pat dar mi-e ca nu incap.Noi le-am montat si le-am demontat de n ori si inca is zdravene.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput