Bravooo Patricia!Hai Lalu, Oana, Gabi! (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Va zic si eu cu intarziere La multi ani Mariilor care sarbatoresc acum, la noi in Moldova acum se face pomenire pt morti, si in calendar este de fapt Adormirea Maicii Domnului, Sf Maria e pe 8 sept.

Kytana si eu mi-am scos 2 alunite care nu pareau ok, insa a iesit bine anatomia patologica, am fost la 3 medici care au zis sa le scot, intre timp au crescut altele. Acum am citit si eu de Monica, Dzeu s-o odihnesca, dupa nastere o sa ma duc, eu am dr mea care ma si cheama la scos, nu sta la discutie.

Elfica multumesc pt cuvintele frumoase, chiar nu eram asa inainte de a avea copilul, poate nu imi cunosteam unele talente... nu stiu... m-am schimbat foarte mult dupa nastere, fac lucrurile mai cu pasiune si probabil de asta. Insa talente artistice n-am avut niciodata, nici acum nu stiu sa desenez un om de ex., si David imi spune ca nu stiu sa desenez, daca ma inspir de undeva imi iese. Pun suflet foarte mult in ceea ce fac, poate de asta. Acum am alt pitic pe creier, am o masuta si 2 scaunele care vreau sa le reconditionez, sa le vopsesc, daca iese ceva va arat si voua. Eu stiu, la cezariana de vreo 200 euro medic si in jur de 300-400 ron anestezist. La naturala nu stiu, probabil mai putin. La noi se plateste si o taxa de 500 ron pt cezariana.

Simona foarte frumos si in detaliu ai scris tu cum l-ai pregatit pe fratior, cam asa am facut si eu in mare. Speram sa fie ok dupa, chiar acum recent am auzit de 2 cazuri care au ajuns la psiholog cu fratele mai mare din cauza aparitiei fratelui mai mic. E foarte complexa mintea lor si nu stii cum sa faci sa fie bine. Eu zic ca daca-i iubim ca si pana acum o sa fie bine.

Mihaela eu am avut asa probleme la inceput cu familia, care mai de care cu idei despre cum sa cresc copilu', imi spuneau ca pana la botez sa nu-l scot, pana la urma m-am impus si i-am convins ca trebuie scos la aer si din a 5-a zi am iesit zilnic afara. Eu mi-am ales un pediatru mai modern care recomanda asta si le spuneam si lor si au acceptat pana la urma. Asa se opuneau si cu intratul meu in biserica la botez, pana la urma am intrat in pridvor dar am fost acolo, asta mi-am dorit.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
Povestea nasterii lui David
sapt. 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Lalu, Oana, Gabi nastere usoara si va tin pumnii. Doamne Ajuta!

Am fost si eu la dr, colul e inchis dar mai scurt, nu mi-a zis cat. In ultimul timp am niste dureri cumplite intre picioare, nu-mi dau seama daca is de col sau de oase, mi-a zis sa stau cuminte si sa iau nospa. Am si niste contractii, uneori dureroase dar nici nu stau cuminte. Azi noapte n-am dormit mai deloc, ma dor toate cele plus contractii si mi-am promis ca de azi stau cuminte. Nu mi-a mai facut echo, o sa fac la inceputul lui sept cand voi avea 37 sapt, atunci stabilim si cezariana. Insa dupa cum ma simt, am senzatia ca o sa vina mai repede, sper sa ma insel.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
Povestea nasterii lui David
sapt. 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Lalu, Oana, Gabi sa aveti nastere usoara, sa va refaceti repede, bebei sanatosi si mancaciosi. Restul fetelor stati la coada ca nu e frumos sa va bagati in fata, tineti bebeii cat mai mult in burtici sa fie cat mai copti.
Sa ne ajute Dumnezeu sa avem numai vesti bune capitolul asta si urmatoarele.

Lalu nu s-a intors de la control, oare a ramas sa nasca?

hai Lalu!!!!

35+ Bogdan Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Da, Oana, si eu m-am gandit ca odiseea noastra pana acum este norocoasa. Nu sunt bebei cu probleme sau mamici cu probleme foarte mari, nu s-au raportat nasteri premature cum am mai citit la alte odisee. La noi deja toate avem minim 30 de saptamani, deci bebeii au deja sanse reale de supravietuire.

Multumesc fetelor de sfaturile privitoare la iesitul pana la 6 saptamani afara. Mirabela, de ce n-ai avut voie sa asisti la botez ca nu-nteleg?

M-am uitat astazi peste prima pagina, fiind capitolul nou, si mi-am amintit de unele fete ce n-au mai scris de multe luni chiar. Eu nu ma pricep, nici nu stiu cum se intra pe contul comun, dar oare nu exista vreo modalitate sa le contactam sa stim macar daca sunt bine? Eu imi amintesc cu drag de Gaitica, pentru ca avea si acelasi DPN cu al meu, care slabise 6 kg in primele 3 luni din cauza greturilor, ajunsese si la spital cu perfuzii din cauza asta, era destul de activa pe forum si-apoi dintr-o data n-a mai scris nimic...

Lalu, Mami.Ilinca, va asteptam cu vesti bune de la medic!

Kytana, cand vine domnul Pinguin in tara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetele am venit de la doftor si sunt dilatata, in prima faza a zis ca pot sa nasc dar dupa sa razgandit si a zis sa stau pana luni...daca mai apuc a zis ca vrea sa decurga totul cat mai natural si de aceea sa mai stau pana luni. Faza este ca eu am niste dureri din ce in ce mai mari si nu stiu daca mai rezist pana luni
Am intrebat-o de epidurala daca are aceleasi efecte ca rahia pt ca mie imi este ff rau de la rahie si a zis ca nu are nici o legatura ca se face in alt spatiu si este mult mai slaba si ca imi pot misca si picioarele. A zis ca pot aparea greata si varsaturi la persoane mai sensibile dar in nici un caz dureri de cap sau alte efecte negatve si a zis sa nu ma mai iau dupa toate prostiile pe care le citesc.

lalu85 39+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Asta da veste Lalu! Dilatata deja a? Cum sunt durerile pe care le simti? Le-ai putea descrie, te rog? Stiu ca am pretentii mari

Mihaela, dl.Pinguin vine abia pe 15 septembrie, sau cum imi place mie sa zic, inca nitel si vine
Nasul nostru de cununie este preot si un om cu totul special. Am intrebat-o pe nasa si se poate intra in biserica, dar mai de la departare asa Ideea ar fi din cate am inteles eu, daca botezul are loc la mai devreme de 40 zile de la nastere, atunci lauzei nu i se poate face molifta (un fel de rugaciune de revenire in sanul bisericii) si de aceea nu poate intra in biserica.

Adriana_77, tu ce mai faci? Cum e burticul?

Mirabela, mai mai cu dureri si tot nu stai locului. Abia astept sa iti vad scaunelele Stiu ca e greu sa stai cuminte, stiu de la mine ca nu am deloc stare, dar inca nitel si apoi putem face si party-party!

Am vorbit cu prietena mea, nu era infectie acolo ci alergie. A facut alergie la firele cu care a fost cusuta. Ieri au operat-o iarasi cu anestezie totala si au pus-o pe antibiotice. Voiam sa trag un semnal de alarma si sa fiti atente si precaute.

Dumnezeu sa ne protejeze si sa ne pazeasca!

Bobuletz, dulceata vreau si eu sa stii. Si sa faci bine sa ma anunti daca vine bebe pe nepusa masa Trebuie sa iti tinem galerie doar!


33+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Iulia va invinge cancerul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Buna!

Bine v-am gasit la casuta noua pe care sper sa umplem doar cu vesti bune

Si eu ma bucur enorm ca la odiseea asta stau copilasii cuminti si isi asteapta randul. La odiseea Elisei din pacate a fost si un ingeras care s-a grabit sa iasa inca din Iunie, o fetita nascuta in Iulie dar care e bine si inca cativa nascuti in urmatoarele luni inainte de 37 de saptamani care, la fel sunt bine multumita celui de sus. Sper sa continue la fel ca pana acum puiutii nostri si sa stea la caldurica pana sunt aproape de tot sau chiar la termen ca asa e cel mai bine pentru ei

OanaTzitziri imi pare rau ca te-a afectat atat pierderea de pe DC dar incearca sa iei ce era bun in toata povestea si lupta cat mai mult sa iti vezi copiii mari, la casele lor. Eu am retinut ca scrisese o fata, din pacate prea tarziu de ceva tratament alternativ cu doze soc de vitamina C + altele.

DanielaBejan multumesc de urari. Emma a mea e ok... se imblateste toata ziua si imi invineteste coastele dar n-am ce sa fac ca am talia prea scurta asa ca se intinde pe unde poate si ea. Elisa creste si uimeste pe toata lumea cu cate face si spune.

Lalu, Gabi, sa treceti cu bine de nastere indiferent cum e ea si sa fie sanatosi bebeii.

Mami.Ilinca

Cam atat mi-a ramas in cap din ce am citit + cateva asa generale...

De circulara de cordan nu trebuie sa va speriati ca si Elisa asa s-a nascut natural si nu a avut nici o problema din cauza cordonului infasurat la gat.... a avut doar fatuca cu vanatai din cauza ca a ramas cateva secunde cu capul pe canal intre contractii dar in doua saptamani a fost ca noua

Si cu statul in casa 6 saptamani sa stea cine o vrea ca eu sigur nu am tinut cont de sfatul asta cu toate ca l-am auzit de la 90% din persoanele cu care m-am ciocnit Fetita am scos-o la aer din prima zi in care am iesit din spital si la o saptamana de la nastere deja eram la birou sa pregatesc actele pentru contabila. Ce-i drept nu am stat decat maxim o ora si a condus taica-meu ca eu inca nu puteam sta cum trebuie in fund dar....


Ma duc si eu sa incep pregatirea hainutelor. Astazi vreau sa vad ce am pentru primele 3-4 luni si sa le bag la spalat ca la inceputul lui Septembrie, dupa urmatoarea ecografie incep completarea stocului pentru broscuta mica

VA pup pe toate


fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

30+ Emma Andreea

www.pregnology.com/preggoticker80/330066/CCCCCC/My%20second%20little%20blondie%20/10/26/2012.png" target="_blank">asa creste BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Kytanutza, sa stii ca nu am uitat sa vb cu tipa aia sa cer info despre Elias, am sunat si are tel inchis, cred ca e asa fascinata de bb ca a uitat si de tel. dar de indata ce reusesc sa vb cu ea o sa te anunt
Durerile sunt uneori ca cele de menstruatie, dureri mari de mijloc si dureri ff mari in zona pelviana asta insemnand toata zona cu tot cu oase si carne si muschi, pana si pielea ma doare si durerile sunt continue si cand stai jos si cand mergi. Pe mine ma doare acum ff rau adica abia merg...de asta spun ca nu prea vad eu sa apuc ziua de luni cu bb tot in burtica...dar mai stii!!...poate ii place la mami in burtica si vrea sa mai stea

lalu85 39+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Asa arata Elisa la aprox 8 ore de la nastere

http://img16.imageshack.us/img16/4010/hpim20001.jpg


fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

30+ Emma Andreea

www.pregnology.com/preggoticker80/330066/CCCCCC/My%20second%20little%20blondie%20/10/26/2012.png" target="_blank">asa creste BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutare fetelor din Belgia unde a dat caldura peste noi - fix dece NU aveam nevoie acum

Lalu - tu nasti pana luni :) Iti urez o nastere usoara daca nu mai apuc sa iti scriu si mai ales bebe sanatos si voios ! Eu am avut epidurala si iti ia doar durerea, nu si senzatiile - picioarele sunt un pic amortite dar contractiile le simti foarte bine. La impins la mine nu au fost probleme - acum nu stiu, poate conteaza si dozajul, cert este ca eu nu am avut nici cea mai muica durere dar am fost perfect stapana pe proces si am impins cand am simtit eu ca trebuie sa imping, nu mi-a zis nimeni ce sa fac.

Poate si corpul meu a reactionat bine, nu stiu ce sa zic, sunt cazuri si cazuri. Cam la doua ore dupa epidurala m-am ridicat in picioare si am ametit dar nu stiu daca de la epi sau de la faptul ca statusem culcata toata noaptea (piticul a venit la 6 dimineata, dupa un travaliu de 9 ore). M-am asezat, a trecut ameteala si gata. Sper sa fie si acum la fel

Eu una azi ma duc la doftor, sa vedem ce imi zice. Nu am nici o durere, poate doar o jena uneori cand ma intorc brusc in pat. Si remarc faptul ca trebuie sa stau mai mult jos, nu pot sta in picioare mult (de mers merg fara probleme, cu statul am eu ceva). Si eu dorm mai greutz, cam am insomnii, uneori sunt provocate de griji in legatura cu baile pe care vreau sa le renovez, nu stiu cum sa aranjez prin baie si fac scenarii in cap , alteori ma stresez ca vine mama (la mine e cu stres ), alteori ma gandesc la Monica in fine ... dar sper sa trecem cu bine peste toate :)

Am catadicsit sa ma uit si eu in hainutele lui Robert de bebe - ce pitice sunt Eu nu stiu cum se strang saci de haine, eu am pus hainele lui pana pe la 9 luni pe un raft de dulap, si nu e plin nici ala. Am x body-uri de 1 luna, y body de 3 luni etc cam asa. Pantalonashi din aia cu labutze, cateva costumashe de intra bebe tot in ele, mai calduroase si moi, de pus peste body, doua caciulitze si cam atat. Am si doi prosopi si vreo doua paturele. Cam asta pentru prima runda. Asta am zis ca e urgenta, sa pregatesc pt spital. Alte echipamente - sa vaz ce gasecs prin casa, aici de regula iti dau la spital si termometru si creme etc. Dar mai am si eu, forfecutza, comprese, ser fiziologic ... cam astea trebuie. Mi-am dat seama ca trebuie cica sa imi iau si eu chestii Usor usor.

Cu iesitul afara - woow, nici nu stiam ca "nu e voie" sa iesi x saptamani. Deci scumpa mea Mlhaela - trebuie sa te impui - nici macar nu trebuie sa dai explicatii, doar este vorba de tine si de copilul tau. daca nu doresti sa pastrezi "obiceiul" asta, nu il pastra. Si e nevoie sa te impui de la inceput, chit ca se supara pe tine familia sotului, pentru ca altfel te vor chinui si mai rau mai incolo, nu ai idee. Asta e doar inceputul. Asa ca sfatul meu ar fi sa nu te ascunzi dupa tot felul de explicatii sau sa inventezi nu stiu ce motive - le spui clar ca tu asa ai chef sa faci si gata. ma rog, io una sunt mai bataioasa asa

Fetelor, nu va faceti griji ca nu stiti sa il manevrati pe bebelush - or sa vina toate asa de natural - nici eu nu tinusem copil in brate pana la Robert si eram convinsa ca nu il pot imbaia eu, de ex. Dar la spital din a doua zi (in prima zi bebeii nu se spala aici, sunt lasati cum au fost in burta, cica face foarte bine la pielea lor toata unsoarea aia) asistenta doar mi-a aratat ce sa fac si imediat am preluat eu stafeta. Ma si miram cat de sigura sunt. Si alta chestie, nu stiu cum este in RO dar aici la spital ti se dau toate info de care ai nevoie sa il cresti pe bebe - stateam cu orele si discutam cu asistentele sau cu pediatrul piticului. Faceam liste cu intrebari, tot ce imi traznea prin minte. Si eu dupa sfaturile alea l-am crescut pe Robert, desi si eu am auzit altele de acasa - eu am mai multa incredere in doctorii de acum decat in felul in care mamele noastre ne cresteau pe noi. Daca cineva zicea ceva - simplu: asa a zis doctorul si aici suntem in belgia, in 2008, deci eu fac asa. Asa ca profitati de orice ocazie la spital sa puneti intrebari si sa va informati de la cadrele medicale.

Tziri - nastere usoara si tie daca nu apuc sa mai urez. Al meu flacau s-a nascut la 37 de saptamani, cu 2.700. A fost el mai micut si mai fragil o perioada dar sa il vezi acuma Doar o mica curiozitate: de ce o scoti pe bebica la 37 de saptamani? Scuze daca sunt prea indiscreta, nu am putut urmari totul... oricum succes si asteptam vesti bune

Uf, gata, fug la munci, ca azi oricum plec devreme sa ma duc la medic ... Va pup si va urez weekend minunat

Mergi la inceput